Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Arkivi

*Arkivi i Televizionit Opoja është aktiv dhe arkivon informacione nga aktivitetët komunale që nga fillimi i vitit 2015. Nepërmjet kësaj tabele ne si televizion ju kemi ofruar lexuësve qasje në vetëm 1000 artikujt e fundit të publikuar në portal, nese jeni interesuar për artikuj më të vjetër na kontaktoni në: info@opoja.tv.

TitulliPërmbajtjaDataRubrika
42 vite punë, pensionohët mamia Xhejrane Lokaj (Video, Foto)Sot në sallën e asambles komunale u organizua një takim në shenje falënderimi e urimi për punën e madhe në 42 vite me radhe si mami e jo vetëm në …2020/10/26Institucione, Kronika, Personazhe2020-10-26 18:42:24
Komuna e Dragashit mbështet klubet sportiveNë kuadër të thirrjes publike për subvencionim të klubeve sportive për vitin 2020 janë subvencionuar të tre klubet e komunës sonë. Klubi më i madh i komunës së Dragashit KF …2020/10/25Sporti2020-10-25 20:14:10
Fitorja e dytë radhazi për Kf OpojaKlubi futbollistik Kf Opoja në ndeshjen e zhvilluar sot në stadiumin Përparim Thaçi në Prizren ka shënuar fitoren e radhës me rezultat 1 me 0 ndaj Kf Lidhja e Prizrenit. …2020/10/25Sporti2020-10-25 18:45:39
Nderohen pjesëtarët e UÇK-së në Bresanë, mysafir ishin edhe Kadri Veseli e Shaban Shabani.Veteranët e fshatit Bresan në komunën e Dragashit morën pjesë në një aheng të organizuar nga Z. Hasan Sylejmani dhe djemtë e tij në këtë fundjavë për t’i nderuar ata …2020/10/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-10-25 17:02:26
Shumë mjek nga Opoja, fitojn specializimin këtë vitFillimi i specializimit është momenti i një periudhe me plotë entuziazem dhe krenari, por edhe një rrugëtim që kërkon përkushtim dhe sakrifica për specializantët e rinje. Pjes e listës së …2020/10/23Aktualitet, Shëndetësi2020-10-23 20:02:56
Pas situatës së krijuar me Covid-19 mblidhet shtabi emergjent në DragashMbahet mbledhja e rregullt e Shtabit Emergjent në komunën e Dragashit Shtabi Emergjent ka mbajtur mbledhjen e rregullt. Mbledhjen e kryesoi kryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani. Të pranishëm …2020/10/20Aktualitet, Covid19 Dragash2020-10-20 18:18:48
Testohet stafi i shkollës “Ruzhdi Berisha”, pesë raste pozitive me COVID!19.10.2020 (e hënë ) Të nderuar prindër, të dashur nxënës dhe staf i shkollës “Ruzhdi Berisha” në Dragash, pas dyshimeve që kishim rreth infeksionit me COVID-19 të mësimdhënësve të kësaj …2020/10/19Covid19 Dragash, Institucione2020-10-19 15:30:47
Humb një dokument i rëndësishëm i një personi në Prizren, kërkohet ndihmë nga qytetarëtDitën e shtunë në afërsi të shkollës ” Lekë Dukagjini ” në Prizren, një vajze të re me emrin Djellza Qenaj, i ka humbur dokumenti i vizës. Prindërit e saj …2020/10/19Shpallje & Njoftime2020-10-19 10:45:46
Ndërpritet mësimi në ShML Ruzhdi Berisha në DragashNjoftim Pas takimit të task forcës për arsim, konsultimit me task forcën e shkollës dhe rekomandimeve të IKSHP u vendos që nesër të ndërpritet procesi mësimor në Shml “Ruzhdi Berisha” …2020/10/18Shpallje & Njoftime2020-10-18 20:46:58
Profesoresha Manjola Brahaj sjell botimin e katërt me poezi!Poetja dhe profesoresha tashmë e njohur Manjola Brahaj, vjen me librin e saj të katërt me poezi. Pas “Vajtimit të Kalipsosë” , “Na nuk jena t’ktuhit” dhe “Çka nuk tregohet …2020/10/18Personazhe2020-10-18 12:05:35
Kush në të vërtetë e ndau Gorën?(Shkrim me shkas, i motivuar nga shkrimi i prof. Sadik Idrizi me titull “Ndoshta nuk e keni ditur, ose kush e ndau Gorën?”, i publikuar në profilin e tij në …2020/10/17Opinione2020-10-17 14:10:06
Shpallje për vende të lirë pune në DragashDrejtoria e Arsimit në komunën e Dragashit shpall konkurs për një mësimdhënës në lënden e matematikës. Vendi i punës është në Shfmu “Ilmi Batjari” në Blaç por që ky vend …2020/10/16Shpallje & Njoftime2020-10-16 23:14:05
NË DRAGASH, U ORGANIZUA PANAIRI ” PROMOVIMI I BIO PRODUKTEVE TË SHARRIT”Në Dragash, për nder të Ditës Botërore të Ushqimit, është organizuar panairi ” Promovimi i bio produkteve të Sharrit”, nga OJQ ” Ambienti”. Menaxheri i OJQ ” Ambienti”, Reshat Reshiti, …2020/10/16Shoqata2020-10-16 17:38:45
Mësuesi Raif Myrtezani nga fshati Zaplluxhe është pensionuar.Mësuesi Raif Myrtezani, i cili u ka kushtuar gjysmën e jetës nxënësve të tij, tani është 65 vjeç dhe njeherit është pensionuar. Mësuesi Raif Myrtezani vjen nga fshati Zaplluxhe e …2020/10/16Arsim2020-10-16 11:50:03
Ramazan Fetahu nga Opoja e Sharrit u anëtarësua në Lëvizjen VetëvendosjeRamazan Fetahu nga Opoja e Sharrit u anëtarësua në Lëvizje. Bashkë me kryetarin e Qendrës së Sharrit, Ibrahim Ajupi, e mirëpritëm në VETËVENDOSJE!. Ramazan Sh. Fetahu, është i lindur në …2020/10/15Aktualitet2020-10-15 20:59:39
Në Dragash kremtohët dita botërore e gruas Rurale (Video, Foto)Gjatë ditës së sotme në komunën e Dragashit ka qëndruar një delegacion nga Institucioni më i lartë shtetëror si dhe përfaqësues nga organizatat ndërkombëtare, të cilët kishin përzgjedhur këtë komunë …2020/10/15Biznese, Kosova, Kronika2020-10-15 19:11:02
Sot për vizitë në komunën e Dragashit ishte Murat Shahin, Shef i Zyrës së UNICEF-it në KosovëShef i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë Murat Shahini u prit nga kryetari i komunës Shaban Shabani dhe drejtori i arsimit në Dragash Vloran Cenaj, në këtë vizitë morën pjesë …2020/10/15Institucione2020-10-15 15:43:06
Lajm i mirë/ Procedohet edhe pjesa e dytë e mjeteve për bizneset sipas Programit për RimëkëmbjeMinistria e Ekonomisë dhe Ambientit, sot ka bërë ekzekutimin e pjesës së dytë të mjeteve në mbështetje financiare për bizneset. “Shuma e ekzekutuar sot kap vlerën e 16,424,476 milionë eurove …2020/10/15Ekonomi2020-10-15 10:38:00
Sot Vjosa Osmani do të vizitojë komunën e Dragashit.Kryetarja e Parlamentit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë ditës së sotme do të vizitojë komunën e Dragashit. Gjatë vizitës së planifikuar në këtë komunë, Vjosa Osmani do të …2020/10/15Aktualitet2020-10-15 10:32:11
Dumoshi: Prizreni, qytet ndër më të pasurit, në trashëgimi kulturoreMinistrja e Kulturës, Rinise dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka bërë përurimin e ndërtesave-shtëpive të banimit punimet e të cilave janë̈ zbatuar në kuadër të programit: Masa preventive-intervenime emergjente në Qendrën …2020/10/15Kosova2020-10-15 10:16:40
Në Dragash do të organizohet panairi me bio produkte nga Sharri (Njoftim)OJQ/SHEA dhe Komuna e Dragashit organizojn promovimin e bio-podukteve të Sharrit me rastin e Ditës botrore të ushqimit. Aktiviteti do të organizohet me pjesmarrjen e fermerëve nga zona e Sharrit …2020/10/13Shpallje & Njoftime2020-10-13 15:21:39
Ministri Armend Zemaj vizitoi, Klinikën e Onkologjisë në QKUKMinistri i Shëndetësisë Armend Zemaj gjatë ditës së sotme ka vizituar Klinikën e Onkologjisë në QKUK ku është mirëpritur nga Dr. Ilir Kurtishi. Zemaj në nje postim të publikuar në …2020/10/13Shëndetësi2020-10-13 12:48:08
Florian Tufallari që me zërin e tij po shkëlqen në rrjetet socialeFloriani në boten e muzikës ka hy fuqishëm gjatë viteve të fundit ,i cili me muzikë ka filluar të merret qe nga fëmijëria dhe është çun nga Tirana. Gjatë karrierës …2020/10/13Aktuale2020-10-13 12:35:35
Shënohet 11 Tetori – Dita Ndërkombëtare e Vajzës (Video, Foto)Me qëllim të shënimit të 11 Tetorit – Ditës Ndërkombëtare të Vajzës ashtu edhe të muajit tetor i cili përkufizohet si muaji i paqes dhe rezolutës 1325, Zyrtareja për barazi …2020/10/12Kronika2020-10-12 17:29:31
Komuna e Prizrenit fillon realizimin e testeve serologjikePrej sot në Qendrën e Mjekësisë Familjare 1, qytetarët e komunës së Prizrenit do të mund të bëjnë teste serologjike për COVID-19. Këto teste që bëhen përmes gjakut, tregojnë nëse …2020/10/12Kosova, Shëndetësi2020-10-12 16:03:57
Thyhet faqja e LV në Sharr reagon kjo e fundit!Gjatë ditëve të fundit Lëvizjes Vetëvendosje dega në Sharr iu është hakuar faqja e tyre zyrtare në rrjetin social Facebook. Me një komunikatë të lëshuar nga keta të fundit për …2020/10/11Aktualitet2020-10-11 10:32:31
Një Histori e shkurtër e Fshatit Pllavë!-Të shkruashë për vendëlindjen vërtet nuk është e lehtë , por frymezimi dhe dëshira për ti zbuluar gjërat më të bukura që ka ajo , të jep një shtysë për …2020/10/11Histori2020-10-11 10:17:28
Dragash: Shkaku i COVID-19, dy vëllezër vdesin brenda 3 ditëveNjë rast tragjik që ndërlidhet me virusin Covid-19 ka ndodhur në një familje në fshatin Bellobrad të Dragashit, ku si pasojë kanë ndërruar jetë dy vëllezër brenda tre ditësh. Numri …2020/10/08Covid19 Dragash2020-10-08 16:28:29
“Opoja Vallëzon” edicioni i dytë, grupet pjesmarrëse dhe informacione rreth organizimitNë komunën e Dragashit po organizohët edicioni i dytë i festivalit mbarkombëtar folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, festival ky me karakter garuës në të cilin do marrin pjes dhjetra ansamble e shoqeri …2020/10/08Kulturë & Art2020-10-08 08:00:03
Amir Rrahmani pozitiv me COVID-19, i mungon KosovësNjë tjetër lajm i keq për Kosovën. Amir Rrahmani ka rezultuar pozitiv me COVID-19 pas testeve të bëra sot. Sipas mediumit italian “ilnapolista.it”, qendërmbrojtësi kosovar ka dalë pozitiv me koronavirus, …2020/10/06Sport2020-10-06 15:58:24
Isa Mustafa: Vjosa është kopje e Kurtit, na i humbi zgjedhjetKryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, tashmë s’është duke i kursyer kritikat dhe akuzat ndaj partisë dhe bashkëpartiakëve të saj, njësoj siç nuk i kishte kursyer përqafimet kur ia kishin dhënë …2020/10/06Kosova2020-10-06 15:40:58
Historia Jonë po shtrëmbërohet!Gjdo ditë e me tepër po vije duke u shtrëmbëruar Historia e Kosovës por edhe e Shqiptareve në përgjithësi. Është për tu ardhë keq se si përbuzë dhe hidhet poshtë …2020/10/06Opinione2020-10-06 13:18:18
Osmani: Do të rikthehem fuqishëm, për ta çkapur vendin nga strukturat uzurpuese!Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, kandidate për kryeministre nga radhët e LDK-së në zgjedhjet e 6 tetorit, ka shkruar një status në llogarinë e saj Facebook. …2020/10/06Kosova2020-10-06 10:20:42
Xherdan Shaqiri rezulton pozitiv me koronvirusFutbollisti i Liverpool, Xherdan Shaqiri ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e kanë dhënë mediat në Zvicër që kanë treguar që Shaqiri tashmë është në izolim, transmeton Indeksonline. Kombëtarja e …2020/10/06Sport2020-10-06 10:07:05
Zv.ministri i Financave paralajmëron ulje të pagave në sektorin publikZëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi ka paralajmëruar uljen e pagave në sektorin publik. Krasniqi ka thënë se për të shpëtuar sektorin privat në Kosovë, ai ka një ide tjetër, që …2020/10/06Ekonomi2020-10-06 09:54:52
E gjithë klasa negativë pas rastit me COVID-19 në shkollën Ismail Qemali në PrishtinëNë shkollën fillore dhe të mesme të ultë “Ismail Qemali” në Prishtinë nxënësit e një klase dhe mësimdhënësit kanë rezultuar negativë pas testimit për COVID-19. Sipas njoftimit që ky institucion …2020/10/06Kosova2020-10-06 09:52:52
Oda e Hotelerisë dhe Turizmit: Së shpejti pritet të lejohen ahengjet edhe dasmatOda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës me anë të një shkrimi në Facebook kanë bërë të ditur se sipas premtimeve pritet të hapen Ahengjet, Dasmat dhe Banjat. “Oda e …2020/10/06Ekonomi2020-10-06 09:50:59
686 gjoba u shqiptuan nga policia për mosrespektim të masave anti-Covid51 aksidente trafiku ndodhën brenda 24 orëve sipas Policisë së Kosovës, nga këto aksidente 20 ishin me të lënduar kurse 31 me dëme materiale. 1105 tike të trafikut u shqiptuan …2020/10/06Kosova2020-10-06 09:48:57
Coronavirusi u mori jetën 8 mjekëve kosovarë, të infektuar mbi 1,500 punëtorë shëndetësorëNdonëse luftuan në vijën e parë të frontit për t’ua shpëtuar jetën pacientëve të infektuar me koronavirus, shumë punonjës shëndetësorë u përballën edhe vetë me virusin që ka orgjinë nga …2020/10/06Shëndetësi2020-10-06 09:46:55
Program trajnues për edukatorët parafillor në komunën e DragashitPërgatitja e edukatorëve parafillor për përkrahjen dhe zhvillimin e potencialit të fëmijëve përmes lojës dhe kreativitetit Drejtoria e Arsimit në Dragash dhe Caritasi Zviceran në bashkëpunim me Institutin Pedagogjik në …2020/10/06Arsim2020-10-06 08:31:52
Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së: Riformatim i qeverisë, ose të shkohet në zgjedhjeAnëtari i kryesisë së PDK-së dhe kryetari i Grupit Parlamentar të këtij subjekti politik, Bedri Hamza ka thënë se koalicioni i ardhshëm duhet t’i ketë të paktën 80 vota në …2020/10/05Kosova2020-10-05 22:38:56
Mysafir të veçantë në vizitë tek Dr Ilir Kurtishi në Institutin Onkologjik në QKUKDeputetet Ariana Musliu Shoshi dhe Besa Ismaili kanë vizituar sot Institutin Onkologjik në QKUK. Nga Dr. Ilir Kurtishi dhe stafi mjekësor janë njoftuar me punën që po bëhet dhe me …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 21:51:48
Benjamin Zyberi nga Opoja talent i rrallë i futbollitNdonëse i ri në moshë, shumë klube të futbollit në Kosovë i duan shërbimet e tij. I cilësuar me shumë karakteristika si futbollist, rezultatet e tij janë vërtetë mbresëlënëse. Bëhet …2020/10/05Sporti2020-10-05 20:59:24
Pezullohet mësimi për disa ditë në shkollën Samidin Emini në KukNJOFTIM Njoftohet kolektivi dhe nxënësit e SHFMU-së “Samidin Emini” në Kuk se për arsye se në shkollë do të kryhen punime në gelqerosje dhe ndërrimin e dyerve të klasave mësimi …2020/10/05Arsim, Shpallje & Njoftime2020-10-05 18:31:52
Osmani: Sipas të gjitha gjasave, Hoti të premten raporton për 100 ditëshin e QeverisëKryesia e Kuvendit ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku është diskutuar mbi pikat e papërfunduara nga seancat e kaluara, në mesin e të cilave ishte edhe ajo për rimëkëmbje …2020/10/05Kosova2020-10-05 14:52:10
Dy të vdekur e 41 raste të reja me COVID-19 në KosovëMinistri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar për dy të vdekur si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur Zemaj, përmes …2020/10/05Covid19 Dragash, Shëndetësi2020-10-05 14:28:01
Zemaj jep lajmin se 1500 specializantë do t’i bashkohen institucioneve shëndetësoreMinistri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka njoftuar se 1500 specializantë do t’i bashkohen institucioneve shëndetësore në vend. Në një konferencë për media bashkë me Bordin për Shkollim Specialistik, Zemaj deklaroi …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 14:23:30
Rrëzohet një shtyllë elektrike banorët apelojnë për Kujdes!Në një lagje të fshatit Bresanë të komunës së Dragashit është rrezuar një shtyllë elektrike në mëngjesin e sotëm. Banorët thonë se shtylla elektrike është duke paraqitur rrezik tek ta …2020/10/05Aktualitet2020-10-05 11:38:02
Personat që vijnë në Kosovë nga vendet me rrezik të lartë duhet të kenë testin për COVID-19 ose do të izolohen për 7 deri 14 ditëMinistri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se kanë vendosur masën për të gjitha shtetasit e atyre vendeve që janë potencial i shpërndarjes së infeksionit se nuk mund …2020/10/05Diaspora, Kosova2020-10-05 11:06:59
Koalicioni në rrezik, LDK-Nisma fillojnë përplasjetPërveç me AAK-në e Ramush Haradinajt, ekzekutivi i udhëhequr nga LDK-ja, është duke pasur probleme edhe me Nismën Socialdemokrate. Ministri i këtij subjekti, Skender Reçica, ka treguar se ku nisën …2020/10/05Kosova2020-10-05 10:47:54
Edhe sot një pjesë e Prizrenit pa ujë!Konsumator të nderuar, K.R.U.“HIDROREGJIONI JUGOR“ NË PRIZREN ju njofton se me datën 05.10.2020 duke filluar nga ora 12:00 deri në ora 16:00 do të ketë ndërprerje të furnizimit me ujë …2020/10/05Kosova2020-10-05 10:43:06
Maqedonia e Veriut hap kufirin me KosovënMinistria e Shëndetësisë njofton se Komisioni për Sëmundje Infektive mëngjesin e sotëm ka rekomanduar që kufijtë me Serbinë, Malin e Zi, Kosovën dhe Shqipërinë të hapen pa kushte, respektivisht pa …2020/10/05Kosova2020-10-05 10:32:16
Këto janë profesionet më të paguara aktualisht në KosovëNjë raport i Agjencisë Statistikave të Kosovës lidhur me nivelin e pagave i ka renditur ata që merren me furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar, si …2020/10/05Ekonomi2020-10-05 10:02:21
Gjasat për antarësim në BE, në cilin vend radhitet KosovaNesër nga Komisioni Evropian do të publikohen raportet për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, këto raporte vlerësojnë gatishmërinë e vendeve për tu anëtarësuar në BE. Instituti Epik ka publikuar …2020/10/05Kosova2020-10-05 09:57:41
Zemaj: Karantina mund të kthehet vetëm nëse e humbim kontrollin e kujdesitMinistri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka thënë se rënia e numrit të të infektuarve dhe vdekjeve nga COVID-19 i ka lehtësuar të gjithë, posaçërisht stafin shëndetësor, por akoma duhet shumë …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 09:48:30
Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajonQytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo për shkak se në vend nuk …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 09:10:02
Opoja, trevë malore në komunën e DragashitEmri Opojë është termë mjaft i vjetër i cili në burime të shkruara hasët që në shekullin e mesëm. Opoja në atë kohë konsiderohej pasuri e Peshkopatës së Prizrenit. Po …2020/10/05Histori, Natyrë & Turizëm2020-10-05 08:18:16
Bjeshkët e Sharrit po e frymëzojnë Kadri VeselinKryetari i PDK-së zotëri Kadri Veseli është kthyer në kujtimet e viteve të nëntëdhjetë ku shpesh herë ka përshkuar rrugët malore në bjeshkët e Sharrit transmeton televizioni Opoja. Ai në …2020/10/04Natyrë & Turizëm2020-10-04 22:08:30
Piraj: Prodhimet tona janë më cilësore se ato të importuaraPronari i kompanisë ” MEKA HALAL FOOD”, thotë së për 28 vite kanë investuar në cilësi për të bindur opinion që mund të sigurojnë prodhime të sigurta dhe cilësore. Ai …2020/10/04Ekonomi2020-10-04 18:30:59
“PUSHO SHQIP”, NË BROD TË DRAGASHIT U HAP SEZONI TURISTIK VJESHTË- DIMËRMe moton “Të ecim shtigjeve të Dardanisë”, në Ditën Botërore të Turizmit, në ambientët e Qendrës Skitare Rekreative ” Arxhena” në Brod të Dragashit, është bërë hapja e sezonit turistik …2020/10/04Natyrë & Turizëm2020-10-04 18:24:35
Ndeshja ndërmjet Kf Ana Drini & Kf Opoja përfundon me barazim.Ndeshja futbollistike e zhvilluar sot ndermjet Kf Ana Drini me KF Opoja ka përfunduar me barazim të rezultatit transmeton televizioni Opoja. Ndeshja e cila ishte zhvilluar sot ka përfunduar me …2020/10/04Sporti2020-10-04 14:28:38
Daullexhiu nga Opoja që njeh shpirtin e secilit valltarRizah Mangjuku: “Dasma pa tupanë është si nusja pa vesh e pa sy, thuhet në popull. Nga shumica e daullexhinjve që ka Prizreni, Rizah Mangjuku nga Opoja dallon nga të …2020/10/04Kulturë & Art2020-10-04 11:30:48
Buxheti për vitin 2021 pritet të jetë 2.4 miliardë euroQeveria e Kosovës në këtë rast Ministria e Financave është në fazën finale të përgatitjes së projektbuxhetit për vitin 2021. Buxheti për vitin 2021 pritet të jetë 2.4 miliardë euro …2020/10/04Ekonomi2020-10-04 10:03:12
HOTI:Amerikanët më shumë besojnë tek populli se sa tek politikanëtKryeministri i Republikës së Kosovës, në emisionin “Oxygen” të drejtuar nga Besim Dina ka folur rreth marrëveshjes së fundit, e cila është mundësuar me ndërmjetësimin e SHBA. I pyetur Hoti …2020/10/04Kosova2020-10-04 09:30:21
Bie dukshëm numri i fëmijëve të lindur në KosovëNumri i fëmijëve të lindur ka shënuar rënie në Kosovë që nga viti 2016. Në vitin 2016-të ishin regjistruar 23 mijë e 261 fëmijë të lindur, transmeton televizioni Opoja. Kurse, …2020/10/04Shëndetësi2020-10-04 08:38:18
​Kosova fitoi 4 medalje në Dubrovnik por Driton Kuka nuk është i kënaqurTrajneri i xhudos Driton Kuka, ka analizuar formën e sportistëve të tij në garën e djeshme në Dubrovnik, ku Kosova fitoi 4 medalje, dy të arta e dy të argjendta, …2020/10/04Sport2020-10-04 08:34:58
Sharri dallohet për tri karakteristika të veçanta!Dragashi apo Sharri dallohet për tri karakteristika të veçanta që ka ky rajon: qentë e sharrit (apo pastori ilir), djathin e sharrit dhe është vendbanimi i evtëm ku janë të …2020/10/04Natyrë & Turizëm2020-10-04 08:10:58
Minatorët paralajmërojnë greva e protesta nëse bisedohet për TrepçënMinatorët e minierës Trepça në Stantërg kanë paralajmëruar eskalim të situatës nëse në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë zhvillohen bisedime për Trepçën. Ata kanë tërhequr vërejtjen qeveritarëve që të kenë …2020/10/03Ekonomi2020-10-03 20:56:49
Nesër një pjesë e Prizrenit pa ujëHIDROREGJIONI JUGOR në Prizren njofton konsumatorët, se me datën 02.10.2020nga ora 10:00 deri në ora 15:00, për shkak të defektit në gypin transportues FI 80mm tek Sheshi Shatërvan,do të ketë …2020/10/03Kosova2020-10-03 20:09:26
Ebu Xhehli, ja si ra në gropën që e bëri vetëNjë ditë Ebu Xhehli i përgatiti një kurth Pergamberit a.s. Hapi një gropë përpara shtëpisë së vet dhe e thërriti Pejgamberin për vizitë në shtëpinë e tij. Kur Pejgamberi a.s. …2020/10/03Islame2020-10-03 18:32:07
Mungesa e madhe e letërnjoftimeve, iu bëhet “qarja” qytetarëveTash e një muaj qytetarët të cilët kanë aplikuar që të pajisen me letërnjoftim nuk kanë arritur ende të marrin atë, shkruan IndeksOnline. Ministria e Punëve të Brendshme më 1 …2020/10/03Kosova2020-10-03 18:08:32
Pacolli: Është skandaloze deklarata e Daçiqit për varrezat shqiptareI pari i AAK – së, Behgjet Pacolli, ka komentuar deklaratat e Ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, lidhur me varrezat masive të shqiptarëve në Serbi. Përmes një postimi në …2020/10/03Kosova2020-10-03 18:02:37
Afër 20 mijë bashkatdhetarë pritet të vijnë në Kosovë, Zemaj apelon për kujdes të shtuarGjatë katër ditëve të ardhshme, pritet që në Kosovë të vijnë rreth 20 mijë bashkatdhetarë nga vende të ndryshme përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës. Kështu ka bërë të ditur përmes …2020/10/03Diaspora, Kosova2020-10-03 15:34:44
Ka filluar puna në aksin rrugor Zaplluxhe – TyrbeNë kuadër të projektit të financuar nga Ministria e Infrastrukturës për zgjerimin dhe rregullimin e aksit rrugor nga Zhuri për në Dragash bën pjes edhe aksi rrugor Dragash-Brod si dhe …2020/10/03Infrastrukturë2020-10-03 14:57:05
Veseli në Dragash: Rrugët e çlirimit dikur, sot po kthehen në rrugë turizmiKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka qëndruar për vizitë në Komunën e Dragashit, ku ka vizituar disa projekte të mëdha infrastrukturore e turistike që po përmbyllen nga …2020/10/03Natyrë & Turizëm, Politik2020-10-03 14:19:23
Deputetet e PDK-së në terren, mirëpriten në Prizren, Dragash e ZhurDy deputetet e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi dhe Besa Ismaili, vizituam strukturat e partisë në Prizren, Dragash dhe Zhur. “Mikpritje e veçantë nga Kryetari i Komunës së Dragashit, Kryesitë dhe asambleistë …2020/10/03Politik2020-10-03 13:02:58
Hoti: Pas 100 ditë qeverisje, kemi ulur drastikisht numrin e viktimave dhe të infektuarveKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka folur për situatën me koronavirus në vend. Ai ka thënë se ulja e numrit të të infektuarve nuk do të ishte e mundur pa …2020/10/03Kosova2020-10-03 11:43:47
Sigurohen mbi 160 mijë doza të vaksinës kundër gripit sezonal, QKMF-të në pritjeNë Kosovë janë siguruar afërisht 160 mijë doza të vaksinës kundër gripit sezonal. Aplikimi i kësaj vaksine pritet të bëhet gjatë këtij muaji. E në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, …2020/10/03Shëndetësi2020-10-03 10:14:53
Punëtorë të KEK-ut me protestë kërkojnë t’u lejohet të tërheqin një pjesë të TrustitPunëtorë të Koorporatës Energjetike të Kosovës do të protestojnë më 3 tetor para Kuvendit të Kosovës për të kërkuar që të lejohet tërheqja e një pjese të Trustit Pensional, sipas …2020/10/03Ekonomi2020-10-03 10:03:44
Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 18 pacientë me COVID-19Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se gjithsej 153 pacientë janë duke u trajtuar për COVID-19 në QKUK dhe në spitalet rajonale të Kosovës, prej tyre 84 janë …2020/10/03Shëndetësi2020-10-03 08:56:33
Kërkesë e madhe: Air Prishtina gjatë tetorit, 3 fluturime Cyrih-Prishtinë në ditëPër sa u përket çmimeve, ato janë në nivel normal si në kohërat para Koronës, pavarësisht kërkesës së rritur, sqaron zonja Ibrahimi, CEO e Airprishtina Pasi Zyra Federale e Shëndetit …2020/10/03Diaspora2020-10-03 08:52:21
Totaj tregon se a do të futet PDK’ja në qeveri: Për shkak të situatës politike, mund të jemi fleksibilKryetari i PDK-së në Prizren dhe njëherit nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka treguar se a do të hyjë PDK’ja …2020/10/03Kosova2020-10-03 08:50:02
Pandemia rrit nivelin e kredive të këqija në KosovëNë bankat komerciale në Kosovë është rritur niveli i kredive joperformuese. Kjo për arsye se biznese të shumta private, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga coronavirusi i ri, nuk …2020/10/03Ekonomi2020-10-03 08:47:39
“Shqiptarë”, dy Ministrat e Jashtëm i përgjigjen fuqishëm VulinitDy Ministrat e Jashtëm shqiptarë, Meliza Haradinaj-Stbulla dhe Gent Cakaj i janë kundërpërgjigjur fuqishëm ministrit të Mbrojtjes të Serbisë, Aleksandar Vulin. Vulin ka komentuar deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi …2020/10/02Diaspora2020-10-02 21:10:54
Festivali mbarëkombëtar “Opoja Vallëzon” do të mbahet me 10 -11 Tetor 2020Shoqëria kulturore artistike “Bresana”, nepermjet një postimi në llogarinë e tyre në Facebook, kanë njoftuar opinionin publik, se Festivali mbarëkombëtar “Opoja Vallëzon” do të mbahet në javën e dytë të …2020/10/02Aktualitet, Kulturë & Art, Shpallje & Njoftime2020-10-02 17:09:39
Kadri Veseli takohet me shoqatën e bizneseve në PrizrenPrishtinë, 2 tetor 2020 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar sot në Prizren shoqatën “Esnaf”, që përfaqëson bizneset e këtij qyteti. Kryetari Veseli ka folur …2020/10/02Ekonomi2020-10-02 16:39:53
Kadri Veseli për kafe në Dragash pritet nga kryetari ShabaniKryetari i partisë demokratike të Kosovës zotëri Kadri Veseli gjatë ditës së sotme ka vizituar komunën e Dragashit. Ai është pritur nga kryetari i komunës zotëri Shabani si dhe struktura …2020/10/02Aktualitet2020-10-02 13:38:03
Edhe zëvendësministri Selim Kryeziu pjesë e takimit të dy qeverive në TiranëNë takimin e përbashkët ndermjet dy qeverive asaj të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë po marrin pjesë edhe disa zëvendësministra të qeverisë Hoti. Njeri nder ta në këtë takim është …2020/10/02Aktualitet, Kosova, Shqiperia2020-10-02 13:02:29
I ngopuri, nuk ia din të urituritEroll Venhari Të zgjedhurit e popullit duke punuar për interesa klandestine dhe interesa për politika ditore vazhdojnë të dëmtojnë zgjedhësit/qytetarët e tyre. Ligji për rimëkëmbjen ekonomike sërish nuk kaloi, si …2020/10/02Opinione2020-10-02 09:58:19
Edi Rama pret Qeverinë e Hotit me flamuj të KosovësSot do të zhvillohet mbledhja e përbashkët midis dy qeverive të Kosovë dhe e asaj Shqipërisë, në Tiranë. Kabineti qeveritar sot në mëngjes ka marrë rrugën për atje, transmeton televizioni …2020/10/02Kosova, Shqiperia2020-10-02 09:47:57
Ramadani thotë se vaksina do del në fund të këtij viti, shqetësim shpërndarja e tyreDrejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani, ka deklaruar se vaksina kundër COVID-19 do të zbulohet në fund të këtij viti dhe se Kosova ka aplikuar për furnizimin …2020/10/02Shëndetësi2020-10-02 09:43:05
Zemaj: Gjendja me pandemi është stabile, po përgatitemi për vjeshtë dhe dimërMinistri i Shëndetësisë (MSH), Armend Zemaj në një intervistë ka folur për situatën me COVID-19, funksionimin e sistemit arsimor gjatë pandemisë, ristrukturimin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe …2020/10/02Shëndetësi2020-10-02 09:37:23
Komenti i AAK-së, për ndarjen e 60 milionë eurove për bizneset nga qeveriaDeputeti i Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Gazmend Syla e ka përshëndetur vendimin e qeverisë për ndarjen e 60 milionë eurove në të cilin përfshihet …2020/10/02Kosova2020-10-02 09:28:41
VV paralajmëron protesta ndaj Qeverisë HotiIsh-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se nëse kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, do të tentojë të shtyjë përpara themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe atëherë do …2020/10/02Kosova2020-10-02 09:23:20
FFK e gatshme t’i presë tifozët në ‘Fadil Vokrri’ kundër SllovenisëUEFA ka vendosur që të lejojë rikthimin e tifozëve në stadiume, duke filluar nga java e tjetër. Shtëpia më e madhe e futbollit, do të lejojë rikthimin e tifozëve në …2020/10/02Sport2020-10-02 09:20:49
Qeveria Hoti niset me autobus për në ShqipëriKabineti qeveritar i Republikës së Kosovës sot do të mbaj mbledhjen e përbashkët me atë të Shqipërisë në Pallatin e Kongreseve në Tiranë në të cilën pritet të nënshkruhen edhe …2020/10/02Kosova, Shqiperia2020-10-02 08:47:06
Rrëzohet nga pema, ndërron jetë prizenasiNë komunën e Prizrenit ka ndodhur dje një vdekje aksidentale. Një person është rrëzuar nga pema me ç’rast ka ndërruar jetë nga lëndimet e pësuara. “Rr. Sheh Emini, Prizren 01.10.2020 …2020/10/02Kosova2020-10-02 08:43:54
Ministri Enis Kervan vizitoi Komunën e DragashitSot me datë 01 Tetor 2020, Ministri i Ministrisë së Zhvillimit Rajonal z.Enis Kervan vizitoj punimet që janë duke u zhvilluar në Komunën e Dragashit për realizimin e projektit “Ndërtimi …2020/10/01Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2020-10-01 20:43:05
Fillon punën stomatologu i ri në QKMF DragashNë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Dragash nga muaji mars kur u pensionua dr. Sefer Skenderi, reparti stomatologjisë nuk kishte mjek, ndersa nga atëher detyrën e ushtruan dy asistent që …2020/10/01Aktualitet, Lajme nga Opoja, Personazhe2020-10-01 19:38:52
Kuvendi Komunal në Dragash miratoi Buxhetin për vitin 2021Në mbledhjen e mbajtur me datë 30.09.2020 Kuvendi Komunal në Dragash nën udhëheqjen e kryesuesit Dr. Betim Merdiu mbajti mbledhjen e 10 me pikën e rendit të ditës: Propozim vendimin …2020/10/01Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2020-10-01 15:58:04
Njoftim për pensionistët e KosovësMinistria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) njofton të gjithë pensionistët e Republikës së Kosovës të cilët kanë qenë të obliguar të lajmërohen në zyrat e pensioneve gjatë periudhës janar …2020/10/01Ekonomi2020-10-01 09:13:43
IPKO QË MË SHUMË SE NJË ORË LË KOSOVARËT PA INTERNETKompania telekomunikuese IPKO ka lënë kosovarët pa internet për më shumë se një orë Kosovarët po ‘vuajnë’ orëve të fundit shkaku se nuk po mund ta përdorin internetin. Dhe fajtor …2020/09/30Teknologji2020-09-30 16:49:35
Dyfishohen pagesat për familjet në asistencë socialeMinistri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka dhënë një lajm të mirë për familjet, të cilat janë në asistencë soaciale. Ai ka thënë se për 3 muajt e …2020/09/28Ekonomi2020-09-28 10:11:05
Njoftim i rëndësishëm nga redaksia e revistes “SHARRI”Redaksia e revistes për art, kulturë e shkëncë, SHARRI është duke bërë përgatitje për botimin e dynumërshit për vitin 2020. Për këtë qëllim, i njoftojmë të gjithë të interesuarit që …2020/09/27Shpallje & Njoftime2020-09-27 17:29:17
LV në Sharr fton qytetarët e anëtarët që të bëhen pjesë e zgjedhjeve të brendshme.Qendra e LV në Sharr, përmes një takimi ku i pranishëm ishte edhe deputeti Artan Abrashi, ka bërë thirrje tek qytetarët e Dragashit dhe anëtarët e VV në këtë zonë …2020/09/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-27 17:23:29
Pamje mbresëlënëse nga Bjeshkët e Sharrit@Hiking ne Bjeshkët e Sharrit-Dragash Video e bërë me dron ku shfaqën bukuritë e rralla natyrore të Opojës dhe Gorës duke perfshire: Mejdanin e Opojës sebashku me disa fshatra përreth, …2020/09/27Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2020-09-27 17:18:14
Njoftim për konkursin për mësimdhënës në fshatin PlavëNë përputhje me dispozitat e udhëzimit administrativ ( MPMS) Nr.07/2017 të nenit 10 pika 4,5 dhe 6 për rregullimin e Procedurave të Konkursit në Sektorin Publik Komisioni i përzgjedhjes ka …2020/09/27Arsim, Institucione, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2020-09-27 17:10:30
Njoftim për kandidatët e konkursit për mësimdhënës klasorNë përputhje me dispozitat e udhëzimit administrativ ( MPMS) Nr.07/2017 të nenit 10 pika 4,5 dhe 6 për rregullimin e Procedurave të Konkursit në Sektorin Publik Komisioni i përzgjedhjes ka …2020/09/27Arsim, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2020-09-27 17:01:41
Anulohet konkursi për një mësimdhënës të muzikës në fshatin Rapç të komunës së Dragashit!Drejtoria e Arsimit në Dragash ka njoftuar për anulimin e vendit të punës për një mësimdhënës të muzikës në Shfmu “9 Maj” në Rapç i shpallur në konkursin nr.13/355 të …2020/09/27Arsim, Institucione, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2020-09-27 16:51:35
Apple dërgon përditësimin shumë të rëndësishëm të iOS 14.0.1Apple përditësoi iOS 14 vetëm 8 ditë nga debutimi i saj. Përditësimi i ri është i vogël, vetëm 170MB dhe duhen vetëm pak minuta për tu shkarkuar. iOS 14.0.1 përqendrohet …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:17:43
Telefoni i ardhshëm i OnePlus merr një ditë bateri për 15 minuta karikimZakonisht teknologjitë e karikimit më të shpejtë gjenerojnë më shumë nxehtësi por OnePlus thotë se 8T ka një sistem të ri për largimin e nxehtësisë për ta mbajtur të freskët …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:15:04
Microsoft teston me tabet që flenë gjumë në shfletuesin EdgeNë uebsajtin Microsoft Tech Community, kompania diskuton se çfarë janë tablet që flenë, si funksionojnë dhe si e ndihmojnë kompjuterin tuaj. Ndërsa po i afrohet mbylljes së versionet të vjetër …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:13:23
Përshkallëzohet beteja mes Apple dhe Komisionit EvropianNë 2016-ën një gjykatë vendosi se Apple kishte përfituar në mënyrë të paligjshme por që vendimi u kthye pas në Korrik të 2016. Komisioni Evropian ka planifikuar të apelojë vendimin …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:11:36
Facebook prezanton mjete të reja për ruajtjen e pronësisë së fotografiveRrjeti social Facebook lançoi disa mjete të reja të cilat do të ndihmojë përdoruesit të mbrojtjen fotot e tyre dhe të ushtrojnë mbi të drejtën e pronësisë. Përdoruesit së shpejti …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:06:44
Bizele me kërpudhaNjihuni me përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes Kur gatuani bizele, gjithmonë shtoni ujë të nxehtë, sepse uji i ftohtë dëmton perimet gjatë gatimit. Përbërësit: – 3 qepë; – 600 g …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 16:00:57
Drekë sikur e gatuante gjyshja: Mish pule me perime nga furraDrekë e thjeshtë, e shëndetshme dhe preferuar për të gjithë Nuk ka më të shijshëm se mishi dhe perimet nga furra, transmeton televizioni Opoja. Përbërësit: – 400 g mish pule; …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:56:42
Kifle me arra: Recetë e cila bartet nga gjenerata në gjeneratë!Recetë me shije të lehtë dhe butësi delikate Përbërësit: – 400 gramë miell; – 250 gramë margarinë; – 100 gramë sheqer pluhur; – 200 mililitra qumësht; – 100 gr arra …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:53:16
Hajvar shtëpieKy artikull ushqimor i shkëlqyeshëm bëhet sipas kësaj recete Kjo salcë e shijshme, është shoqëruese mjaft e mirë e ushqimeve, por mund të hahet edhe duke lyer fetat e bukës, …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:50:14
Si të përgatitni bërxolla origjinale vjeneze: Kuzhinieri austriak zbulon ku qëndron perfeksioni i shijes!Shefi i kuzhinës i një restoranti të njohur vjenez, Jürgen Gschwendtner, ka zbuluar truqet me ndihmën e të cilave do t’i përgatisni bërxollat vjeneze Bërxollat vjeneze bëhen nga mishi i …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:46:41
Kërkes urgjente nga banorët e Bresanës për kryetarin ShabaniNJË MUAJ NGA NISJA (DHE NDËRPRERJA) E PUNIMEVE NË NDËRTIMIN E URËS NË LAGJEN DURAJ! Më 18 gusht 2020 kanë nisur punimet në ndërtimin e urës në lagjen Duraj të …2020/09/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-13 12:25:39
Konfirmon Likaj: Mësimi në shkolla fillon me 14 shtator, ndahet në dy fazaMinistri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, ka konfirmuar se mësimi në shkolla do të fillojë nga 14 shatori i ndarë në dy faza. Likaj lajmin e ka bërë të …2020/09/11Kosova2020-09-11 11:56:47
Rezultatet e testit të maturës në afatin e parë në Komunën e DragashitKalueshmëria në ​ testin e maturës në afatin e parë në Komunën e Dragashit është 87.20% Drejtori për Arsim në Komunën e Dragashit , MSc.Vloran Cenaj bëri të ditur se …2020/09/08Arsim, Lajme nga Opoja2020-09-08 15:09:54
Djaloshi nga Opoja rrëmben vendin e tretë në garën për Çiklizëm në KosovëFederata e Çiklizmit në Republikën e Kosovës ka organizuar edhe sivjet garën e Çiklizmit, pjesëmarrës të së cilës ishin mbi 40 garues nga e mbarë Kosova. Nder tre më të …2020/09/06Personazhe, Sporti2020-09-06 18:12:16
“Jam sheqer” premierë nga Kumrija dhe BesimiÇifti i njohur i Estradës Kumrija Mustafa dhe Besim Krasniqi nuk kanë të ndalur në projektet e tyre muzikore. Ende pa kaluar një periudhë të gjatë nga ku sollen projektin …2020/09/05Aktuale2020-09-05 14:10:06
LV e Dragashit i quan premtime te natyres estetike te realizuara nga kryetari ShabaniQendra e Levizjes Vetevendosje ne Dragash, permes nje komunikate ne faqen zyrtare, ka komentuar raportin e institutit GAP, ku premtimet e realizuara te komunes, i ka cilesuar me shume te …2020/09/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-03 13:23:43
Gjobiten 3 subjekte afariste për mosrespektim të masave anti Covid në DragashTë martën, me datë 01.09.2020, janë gjobitur 3 subjekte afariste në Komunën e Dragashit të cilat nuk i kanë respektuar masat anti Covid të caktuara nga Qeveria e Kosovës. Inspektorati …2020/09/03Aktualitet, Biznese, Lajme nga Opoja2020-09-03 09:17:48
Si i mbeti emri fshatit ‘Rrenc’ kjo është arsyeja!Në zonën e Dragashit ndodhet një fshat i vogël me rreth 120 shtëpi,e diku rreth 400 banorë, që ka një emër interesant! Fshati quhet ‘Rrenc’. Emri i fshatit Rrenc vjen …2020/09/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-03 08:06:24
Nga zyrtar të LV në Sharr përkujtohet dëshmori Samidin Emini në 22 vjetorin e rënies së tijSekretari Organizativ i LV në Sharr përmes një postimi në facebook ka përkujtuar dëshmorin nga fshati Kuk, Samidin Emini, në 22 vjetorin e rënies së tij. Sot kur do kalonin …2020/09/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-01 21:10:20
Regjisori kosovar merr çmim për regji në New YorkRegjisori i filmit “Klithma”, Korab Lecaj, është shpërblyer mbrëmë me çmimin special “Outstanding Achievement in Directing” apo “Arritje të jashtëzakonshme në regji”, në edicionin e 9-të të International Filmmaker Festival …2020/09/01Kosova2020-09-01 13:14:56
Oda e Mjekëve të Kosovës shpreh ngushëllime për vdekjen e mjekut nga koronavirusiKa humbur jetën mjeku nga Dragashi, doktor Mynafir Beshiri. Ngushllime per vdekjen e tij ka shprehu edhe Oda e Mjekëve të Kosovës. Postimi i plotë: Humb betejën me koronavirusin mjeku …2020/08/29Kosova2020-08-29 20:42:18
Nxirret trupi i pajetë i të riut nga Brruti i Dragashit, i cili humbi jetën tragjikisht në liqeNjë 19-vjeçar me iniciale F.A., shtetas i Republikës së Kosovës, ka humbur jetën në një liqen në Kodrën e Diellit në Tetovë, i njohur si “Liqeni i Madh”, e që …2020/08/29Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-08-29 12:24:57
Filloi mbarë Testi i Maturës Shtetërore 2020 në komunën e Dragashit (Video)Si në të gjithë Kosovën, sot edhe në komunën e Dragashit filloi testi i Maturës Shtetërore 2020, rreth 190 nxënës nga komuna jonë iu nenshtruan testimit te ri-formuluar kete vit …2020/08/29Arsim, Institucione, Kosova, Kronika, Lajme nga Opoja2020-08-29 11:12:20
Me 1 shtator fillon mësimi në të gjitha shkollat e komunës së DragashitViti shkollor 2020/21 nuk do të jetë vit i zakonshëm shkollor, andaj të gjithë akterët duke filluar nga drejtorët e shkollave, mësimdhënësit, nxënësit dhe prindërit duhet të mobilizohen për fillimin …2020/08/22Arsim, Lajme nga Opoja2020-08-22 13:37:22
Rreth 6 biznese dënohen nga inspektorati për mosrespektim të masave anti Covid në DragashDje, me datë 21.08.2020, në orët e mbrëmjes janë dënuar rreth 6 biznese në Komunën e Dragashit të cilat nuk i kanë respektuar masat anti Covid të caktuara nga Qeveria …2020/08/22Aktualitet, Biznese, Lajme nga Opoja2020-08-22 11:34:09
Poetët opojarë nuk i ndal as Pandemia!Këto ditë doli nga shtypi libri me titull”Një komb e një flamur” i autorit Miftar Tërshnjaku nga fshati Pllavë i Opojes me punë të përkohëshme në Austri. Libri përmban poezi …2020/08/22Personazhe2020-08-22 10:40:19
Gjendet pa shenja jete një person në DragashNjë person është gjetur pa shenja jete në Dragash të mërkurën rreth orës 07:50 thuhet në raportin 24 orë nga Policia e Kosovës përcjellë televizioni Opoja. Njësitë përkatëse të Policisë …2020/08/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-20 11:55:11
Këngëtarja nga Kryeziu i Pukes sjell projektin për vendlindjenKëngëtarja e muzikës popullore, Raimonda Kovaçi nga Shqipëria kohëve të fundit është duke punuar rreth projekteve të reja muzikore. Ajo ditëve të fundit ka sjellë projektin e saj të radhës …2020/08/16Aktuale2020-08-16 23:22:06
“Sillu pshtillu” thotë Lok KomoniKëngëtari i muzikës moderne nga Deçani, Lok Komoni kohëve të fundit e kemi parë duke bashkëpunuar me këngëtarin e njohur, Sinan Vllasaliu, dhe jo vetëm. Madje, ai po vlerësohet si …2020/08/16Aktuale2020-08-16 21:32:56
Pritem oj nanë pritem nga Besimi dhe KumrijaÇifti i estradës nga muzika popullore Besimi dhe Kumrija sjellin projektin e tyre të radhës për këtë sezon verore shkruan sot Televizioni Opoja. Projekti i cili është publikuar pak kohë …2020/08/16Aktuale2020-08-16 11:11:42
Edona Hasanaj i kallë mindilat për sezonin veror.Këngëtarja e mirënjohur e muzikës popullore nga Suhareka, Edona Hasanaj së fundi ka sjellë projektin e saj të ri i cili është duke u pritë mirë nga adhuruesit e muzikës …2020/08/16Aktuale2020-08-16 10:52:36
Dy botime me analizë shkencore nga Dr Mevlan Qafleshi!Redaksia e “Televizioni Opoja” ju sjell pranë jush autorin Dr. Mevlan Qafleshin nga komuna e Dragashit, i cili brenda një periudhe të shkurtër ka nxjerrë në dritë dy botime, njëri …2020/08/13Arsim2020-08-13 15:48:33
Kryetari Shabani: Vërshimet kanë shkaktuar shumë dëme, do kërkojm ndihmë për kompenzimPas reshjeve të shumta të shiut, disa prej lumejve dhe prrockave që kalojn neper fshatrat e komunës sonë, kanë dalur nga shtrati dhe kanë shkaktuar vërshime në disa prej tyre. …2020/08/09Aktualitet2020-08-09 16:02:01
Fetije Kelmendi – Gruaja e parë nga radhet e NDSH që luftoi në malet e Opojes më 1946HEROINËN E KOMBIT URAGANIN E LUFTËS KUNDREJTË ARMIKUT -FETIJE KELMENDI (1926-1946) Fetije Kelmendi e lindur dhe e rritur në Fshatin Ribar i Vogël , në komunën e Lipjanit.Ishte vajza e …2020/08/09Histori, Lajme nga Opoja2020-08-09 10:16:46
​Pandemia ka goditur edhe Dragashin, e vështirë situata me staf mjekësorPandemia Covid-19 ka goditur edhe komunën e Dragashit, sikur edhe shumë komuna në vend. Në këtë komunë kanë humbur betejën me virusin e pa shëruar deri më tash nëntë qytetarë, …2020/08/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-05 09:30:24
Hoti premton mbështetjen e Qeverisë për zhvillimin e DragashitKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në kuadër të vizitave që po u bën komunave të vendit, sot ka vizituar Komunën e Dragashit. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, ministrat Arban …2020/08/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-02 15:24:49
LV në Sharr për vizitën e Hotit: Nuk je i mirëseardhur!Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Sharr ka reaguar për vizitën e Kryeninistrit Hoti në Dragash. Ata kanë numëruar një mori çështjesh për të cilat fajet ia kanë adresuar qeverisë që …2020/08/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-02 14:15:02
Kryeministri Hoti: Në afat optimal të përfundoj rruga Zhur-DragashKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti me disa ministra të kabinetit të tij ka inspektuar punimet në rrugën Zhur-Dragash. Kryeministri Hoti theksoi se është e nevojshme infrastruktura për krijimin e kushteve …2020/08/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-02 11:28:25
Fitim Karimani ndjehet i diskriminuar nga shoqëria dhe kolegët e punës pasi që ai rezultoi pozitiv me Covid-19Punonjësi i Qendrës së Mjekësisë Familjare në Dragash zoteri Fitim Karimani ditë më parë pasi kishte vërejtur disa simptome ishte drejtuar tek Institutit Kombëtar Shëndetësor për të kryer testin rreth …2020/08/01Covid19 Dragash2020-08-01 22:33:11
Qeveri e dështuar dhe e pa përgjegjshme ndër viteE di që ka të atill që mundohen nepermjet këtij reagimi të me ofendojnë apo edhe të me kritikojnë në forma të ndryshme por që ju them se nuk mërzitem …2020/07/28Opinione2020-07-28 14:08:57
Kuvendi Komunal i Dragashit miraton deklaratë në mbrojtje të vlerave të luftës së UÇK-sëKuvendi Komunal i Dragashit ka mbajtur sot një mbledhje të jashtëzakonshme, ku pikë e rendit të ditës ishte propozimi i kuvendarëve të PDK-së, që të miratojë një deklaratë në të …2020/07/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-21 12:41:58
Dy rastet pozitive me Covid-19 në Dragash!101 TË SHËRUAR DHE 142 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 485 mostra të marra …2020/07/20Covid19 Dragash2020-07-20 15:19:28
Gjendet një kaproll i mbytur në rrugën Dragash- Pllavë, bëhet thirrje për mbrojtje të kafshëveMëngjesin e ditës së sotme, është hasur në një kaproll të mbytur në aksin rrugor Dragash – Pllavë nga pronari i kompanisë “ Meka”, Burim Piraj. Ai ka shprehur shqetësimin …2020/07/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-20 09:43:05
Arditi sjell këngën e tij më të re “Xhane”Ardit Krasniqi, djali i këngëtarëve të mirënjohur të muzikës popullore, Besim Krasniqi e Kumrie Mustafa, ka sjellë projektin e tij më të ri “Xhane”. Kënga është punuar me tekst dhe …2020/07/20Aktuale2020-07-20 09:37:44
Premier “Darsma Opojane” nga Masar SinaniKengetari i mirënjohur Masar Sinani nga treva e Opojës sjell projektin e tij të radhës të titulluar Darsma Opojane transmeton televizioni Opoja. Ky projekt është realizuar në fshatin Bresanë të …2020/07/19Aktuale2020-07-19 20:02:07
Kryetari Shabani vizitoi KBI në Dragash, falënderon për kontributin e dhënë gjatë pandemisëKëshilli i Bashkësisë Islame në Dragash sot ka pritur në takim Kryetarin e komunës së Dragashit zotëri Shaban Shabani. Kryetari njëherit uroi efn. Ajhanin për marrjen e detyrës për drejtimin …2020/07/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-16 14:27:47
Arti është një mënyrë mbijetese, ekspozitë nga Fatmire KalanderiArti është një mënyrë mbijetese!, vlera e kësaj shprehje u vertetua edhe tash në kohën e pandemisë Covid-19 ku i tërë globi në pergjithësi u izolua, e të gjithë kishin …2020/07/15Arsim2020-07-15 21:01:40
Edhe 3 raste me Covid19 nga komuna e Dragashit61 TË SHËRUAR DHE 205 RASTE ME COVID-19! Sot më 10 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 388 mostra të marra …2020/07/10Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-07-10 22:21:18
Donacion për Komunën e Dragashit nga MKB në KosovëKryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani priti në takim përfaqësuesit e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë – Lino Sciarra, shefi i zyrës rajonale në Pejë dhe Abedin …2020/07/10Aktualitet, Shëndetësi2020-07-10 13:07:26
Dega e OVL-së në Dragash protestonë në mbrojtje të vlerave të UÇK-së (Video, Foto)Si në gjitha komunat e Kosovës edhe në komunën e Dragashit u marshua në shenjë proteste, Organizata e Veteranëve të Luftës, ka protestuar si kundërshtim ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale …2020/07/09Aktualitet, Kronika2020-07-09 14:47:23
Në Dragash arrestohet i dyshuari për vrasjen e qenit të një personiVrasja e një qeni ishte aryja e arrestimit të një personi në fshatin Restelicë të Komunës së Dragashit. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se arrestimi i të dyshuarit …2020/07/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-09 10:42:14
Dragashit i shtohet edhe një rast me Covid-19!57 TË SHËRUAR DHE 183 RASTE ME COVID-19! Sot më 07 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 365 mostra të marra …2020/07/07Covid19 Dragash2020-07-07 22:30:53
Arrestohet hajni i lopës në Restelicë të DragashitNë Restelicë të Dragashit, dje është arrestuar një person pasi që i njëjti në mëngjesin e të shtunës kishte vjedhur një lopë. Sipas policisë, i njëjti është intervistuar dhe me …2020/07/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-07 09:42:53
Mbahet mbledhja e Shtabit Emergjent ne DragashKryetari i Komunës së Dragashit , Shaban Shabani ka thirrur mbledhje të Shtabit Emergjent, në të cilën është diskutuar për situatën aktuale shëndetësore dhe hapat që duhet të ndërmarrën me …2020/07/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-06 16:35:20
Mungon përfaqësuesi i Komunës së Dragashit, shtyhet seanca për vërtetim të pronësisëDragash – Mungesa e përfaqësuesit të Komunës së Dragashit, Ramadan Krasniqi, ka bërë që të dështoj seanca e paraparë për të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, në …2020/07/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-06 09:48:51
117 TË SHËRUAR DHE 114 RASTE ME COVID-19!Sot më 03 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 304 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/07/03Covid19 Dragash2020-07-03 20:29:15
Banorët e 15 fshatrave të Dragashit që pesë vjet pa ujë të pijshëmBanorët e 15 fshatrave të Komunës së Dragashit po vazhdojnë të kenë sfidë furnizimin me ujë të pijshëm. Përkundër që ka pesë vjet që është shpallur tenderi për ujësjellësin, “lojërat …2020/07/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-07-03 11:16:04
63 TË SHËRUAR DHE 73 RASTE ME COVID-19!Sot më 02 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 225 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/07/02Covid19 Dragash2020-07-02 21:16:57
Rifillon shqyrtimi ndajë deputetit Adem Hoxha, i akuzuar për sulm dhe kanosje.Dragash – Me propozim të prokurorit Besim Susuri, ka rifilluar shqyrtimi kryesor në rastin e deputetit të Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetar i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar …2020/06/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-30 15:16:57
Gazetari Demir Reshiti ka rezultuar pozitiv me Covid-19!Sipas raportit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në komunën e Dragashit me date 29.06.2020 për fat të keq ka rezultuar pozitiv një ( 1) rast i ri me COVID-19. …2020/06/30Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-06-30 08:54:18
Një rast me Covid-19 në Dragash!81 TË SHËRUAR DHE 122 RASTE ME COVID-19! Sot më 29 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 231 mostra të marra …2020/06/29Covid19 Dragash2020-06-29 20:50:29
Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, jap dorëheqjePresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nëse konfirmohet aktakuza e Zyrës së Prokurorit të Specializuar, ai do të japë dorëheqje. Thaçi ka theksuar se ajo komunikatë hodhi në …2020/06/29Kosova2020-06-29 19:32:46
31 TË SHËRUAR DHE 87 RASTE ME COVID-19!Sot më 28 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 202 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/28Covid19 Dragash2020-06-28 20:58:59
Motra për Vëlla nga Saranda Krasniqi një nga hitet më të pëlqyera në ketë sezon!Sezoni veror veç sa ka filluar e ku të gjithë jemi në pritje të projekteve të ndryshme muzikore nga Estrada të cilët qdo herë na sjellin risi të shumta. Pas …2020/06/28Aktuale2020-06-28 19:09:09
75 TË SHËRUAR DHE 69 RASTE ME COVID-19!Sot më 25 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 281 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/25Covid19 Dragash2020-06-25 21:05:54
Letër publike drejtuar kryeministrit, ish-kryeministrit dhe ministrit të ArsimitLetër publike drejtuar kryeministrit, ish-kryeministrit dhe ministrit të Arsimit Prishtinë, më 24 qershor 2020 I nderuar z. Hoti, I nderuar z. Haradinaj, I nderuar z. Likaj, Nëpërmjet kësaj letre të …2020/06/24Kosova2020-06-24 12:51:33
Koronavirusi në Kosovë: 2.268 të infektuar e 38 të vdekurNga data 08 shkurt deri më 23 qershor 2020 në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar gjithsej 22.133 persona të dyshimtë për koronavirus. Prej tyre pozitive …2020/06/24Covid19 Dragash2020-06-24 08:19:05
Haxhi Avdyli pyet pse nuk janë hapur akoma shkollatDeputeti i Kuvendit të Kosovës, Haxhi Avdyli, ka dalë me një reagim për të cilin thotë se pse akoma nuk janë hapur shkollat në vend pas mbylljes si pasojë e …2020/06/24Kosova2020-06-24 08:15:50
Të pikturosh! qetson shpirtin e freskon mendjen, ekspozitë nga Sabina AjubiTë pikturosh! qetson shpirtin, freskon mendjen, e ndihesh shumë më mirë. Në këtë mënyr e përkufizon artin një e apasionuar pas tij që nga fëmijeria! Një e re nga Opoja …2020/06/23Arsim, Lajme nga Opoja2020-06-23 22:53:00
TRIDHJETË E NËNTË TË SHËRUAR DHE PESËDHJETË E DY RASTE ME COVID-19!Sot më 23 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 302 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/23Covid19 Dragash2020-06-23 21:13:20
Batjar Halili, Arsimi në duart e të parsimuarëveProfesori Batjari Halili nepermjet rrjetit social Facebook ka bërë një reagim lidhur me emërimin e zëvendësministrit në Ministrinë e Arsimimit dhe Shkencës në Qeverin e Kosovës të udhëhequr nga Avdullah …2020/06/23Kosova2020-06-23 21:03:26
Hatim Baxhaku: Njerëzit e Kurtit në mesnatë deshën të ma ndërronin mendjen kundër Qeverisë HotiDeputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hatim Baxhaku, thotë se pak para votimit të Qeverisë Hoti, një bashkëpunëtor i Albin Kurtit ka shkuar për t’i kërkuar të mos e japë …2020/06/23Kosova2020-06-23 11:58:03
Shkon ne 13 numeri me virusin corona ne DragashSot më 22 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 314 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/22Covid19 Dragash2020-06-22 19:50:30
Kompania nga Prizreni, kremtoi pensionimin e punëtorit të tyre shumëvjeçareKompania Sharri Plast & Glass me selinë e saj në Prizren sot ka organizuar një ceremoni në shenjë falemnderimi për punëtorin e tyre shumëvjeçare zotërin Hasan Sinani. Punëtori i kompanisë …2020/06/22Biznese, Kosova2020-06-22 12:52:56
Thaçi: Bashkimi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës e dha rezultatinNjë ditë pas zgjedhjeve në Serbi, presidenti i vendit Hashim Thaçi deklaroi se bashkimi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës e dha rezultatin e saj. Thaçi thotë se tashmë do …2020/06/22Kosova2020-06-22 09:10:07
OAK kërkon nga Reçica një ligj funksional të punës dhe lehonisëFinalizimi i Ligjit të Punës dhe Pushimit të Lehonisë çështje që kanë mbetur në procedurë që nga legjislatura e kaluar, rritja e aftësimit profesional dhe rëndëisa e përgatitjes së fuqisë …2020/06/22Kosova2020-06-22 09:08:04
Reagon Qendra e LV Sharr: E pa pranueshme mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në komunën tonë!Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje dega në Sharr nepermjet një postimi ka reaguar ndaj mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në komunën e Dragashit. Siç thuhet në reagimin e tyre komuna e …2020/06/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-21 17:46:29
Blend Sahiti, lopgopedi që u doli në ndihmë 1500 familjeve nevojtare vetëm gjatë muajve të karantinësNuk ka kaluar shumë kohë prej kur Suelës nga Mitrovica i ishte djegur shtëpia, e ajo kishte humbur gjithçka që kishte. Këtë gjë e përjetoi shumë rëndë familja, por më …2020/06/21Kosova, Shqiperia2020-06-21 17:21:13
Thaçi: Ushtria e Kosovës së shpejti në NATOPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar ka përmendur fazat nëpër të cilat ka kaluar vendi, prej çlirimit e deri në krijimin e ushtrisë. …2020/06/21Kosova2020-06-21 11:00:51
Trusti mund të ndihmojë në rimëkëmbjen ekonomike!Përhapja e pandemisë ka ndikuar në të hyrat e Fondit të Kursimeve Pensional të Kosovës duke pësuar rënie deri në 1 për qind. Ndërsa vlerësohet se ka qëndrushmëri afatgjate si …2020/06/21Ekonomi2020-06-21 09:52:38
TRIDHJETË E TETË TË SHËRUAR DHE SHTATËDHJETË E PESË RASTE ME COVID-19!Sot më 20 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 416 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/20Covid19 Dragash2020-06-20 18:42:57
Vdes edhe një person nga COVID-19 në KosovëEdhe një person ka vdekur si pasojë e infektimit me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur Klinika Infektive. Sipas njoftimit, bëhet fjalë për një 80-vjeçar nga Prishtina. “Klinika Infektive …2020/06/20Covid19 Dragash2020-06-20 11:22:55
Hoti: I lejova zgjedhjet e Serbisë në Kosovë sepse ka marrëveshje me ndërkombëtarëtKryeministri Avdullah Hoti nga Peja ka komentuar edhe vendimin për lejimin e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë. Ai tha se ka zbatuar marrëveshjet e kaluara të Kosovës me partnerët …2020/06/20Aktuale, Kosova2020-06-20 10:46:08
Zemaj: Rritja e numrit të të infektuarve, rezultat i mosrespektimit të masaveMinistri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë thirrje për respektim të masave mbrojtëse nga koronavirusi. Ai përmes një video të postuar në Facebook, ka thënë se rritja e numrit të …2020/06/20Aktuale, Kosova2020-06-20 10:43:55
Tetë shkolla në komunën e Dragashit përfitojnë tabela të mençuraProjekti i Këshillit Danez për Refugjatë me pjesëmarrja financiare edhe të Komunës së Dragashit me 10% të vlerës totale ka dhuruar tabela të mençura për disa nga shkollat tona. Nga …2020/06/19Arsim, Lajme nga Opoja2020-06-19 19:21:47
Vazhdon bashkëpunimi në mes Drejtorisë së Arsimit në Dragash dhe IOM-KosovaDrejtori i arsimit në Dragash Vloran Cenaj sot ka pranuar një donacion nga International Organization for Migration – Kosovë. Ky donacion i cili ka për qëllim mbështetjen e nxënësve të …2020/06/19Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shoqata2020-06-19 19:14:47
SHTATË TË SHËRUAR DHE TETËDHJETË E DY RASTE ME COVID-19!Sot më 19 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 456 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/19Covid19 Dragash2020-06-19 19:02:54
Drejtori i Shëndetësisë në Dragash: Stafi mjekësor do të ofrojë shërbime minimale dhe të kufizuara!Sot në mbledhjen e shtabit emergjent në Dragash të udhëhequr nga kryetari i komunës së Dragashit zotëri Shaban Shabani është diskutuar mbi gjendjen aktuale në komunën tonë pas paraqitjes së …2020/06/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-19 15:52:36
Mbahet mbledhja e Shtabit Emergjent, vlerësohet gjendja aktuale dhe zbatimi i masave preventive ndaj virusit COVID-19Kryetari i komunës, Shaban Shabani , sot ka mbajtur mbledhje me shtabin emergjent të Komunës së Dragashit , ku është diskutuar lidhur me gjendjen aktuale dhe zbatimin e masave preventive …2020/06/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-19 15:38:22
Shumë ankesa e kërkesa ndaj Kryetarit Shabani në takimin publik me qytetarët!Qytetarët e komunës së Dragashit në drejtim të Kryetari Shabani kishin shumë kërkesa dhe ankesa të cilat sipas tyre pushteti lokal duhet të ju bëj zgjidhje. Njeri nga qytetarët e …2020/06/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-19 11:36:02
8 raste të reja me Covid-19 në DragashTETËDHJETË E TRI RASTE ME COVID-19 DHE PESË TË SHËRUAR! Sot më 18 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 457 mostra …2020/06/18Covid19 Dragash2020-06-18 19:02:14
Kadri Veseli: Qeveritë e mashtrimit po bien njëra pas tjetrësKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli nga qyteti i Skenderajt ka shpalosur vizionin e ri të partisë, duke hedhur kritika drejtuar qeverisë tanishme dhe Lëvizjes Vetëvendosjes. Veseli …2020/06/18Kosova2020-06-18 12:58:42
Paralajmëron LVV: Nuk do të lejojmë prekjen e kufijve!Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës Arbërie Nagavci ka deklaruar se Qeveria Hoti nuk do të lejohet ‘të kapërcejë kufijtë’ në bisedimet me Serbinë.Në një postim në Facebook ajo ka shkruar …2020/06/18Kosova2020-06-18 09:48:25
SHTATËDHJETË E SHTATË RASTE ME COVID-19!Sot më 17 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 437 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/17Covid19 Dragash2020-06-17 18:57:37
Kryetari Shabani vizitoi Krushevën pas infektimit të punonjësit të QKMF-sëSot, kryetari i Komunës së Dragashit Shaban Shabani së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Behar Brenoli dhe Drejtorin e Bujqësisë dhe Inspeksionit Fejsal Halilovic vizituan Qendrën e …2020/06/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-16 21:10:20
Mblidhet Shtabi Emergjent, diskutohet situata aktuale pas paraqitjes së rastit të ri me COVID-19 në komunën e DragashitSot është mbajtur mbledhja e radhës e Shtabit Emergjent ku janë diskutuar tema lidhur me situatën aktuale pas paraqitjes së rastit të ri me COVID-19 në komunën e Dragashit. Mbledhjen …2020/06/16Covid19 Dragash2020-06-16 20:58:39
NJËQIND E KATËRDHJETË E NJË RASTE ME COVID-19 DHE PESË TË SHËRUAR!Sot më 16 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 397 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/16Covid19 Dragash2020-06-16 18:18:33
Nuk u pëlqeu vendimi i gjykatës, sulmuan një person zyrtar në DragashVendimi i Gjykatës nuk u pëlqeu dy personave. Gjatë një seance gjyqësore dy persona u shprehën të pakënaqur me vendimin e e gjykatës, në shenjë pakënaqësie ata sulmuan verbalisht një …2020/06/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-16 10:20:01
Vdes edhe një person nga COVID-19 në KosovëKlinika Infektive e QKUK-së ka bërë të ditur se sot më 16. 06. 2020 në Mjekimin Intensiv të kësaj klinike ka vdekur pacientja N. D. (1946) nga Komuna e Rahovecit. …2020/06/16Covid19 Dragash2020-06-16 10:10:28
129 raste pozitive me Covid19, nder ta një nga DragashiSot 129 raste pozitive me Covid-19, ky një numër rekord që nga data e 13 Marsit kur u paraqitën 2 rastet e para në Republiken e Kosovës, nga ky numër …2020/06/15Aktuale, Lajme nga Opoja2020-06-15 19:42:10
Pa aktivitete kulturore e sportive manifestohet dita e Çlirimit të Komunës sonë (Video, Foto)Në kuadër të 15 Qershorit – Ditës së Çlirimit të Komunës, në sallën e kuvendit komunal u organizua akademi solemne, pjes e të cilës ishin asambleist e drejtor nga komuna …2020/06/15Kronika, Kulturë & Art2020-06-15 18:10:55
Aktakuzë ndaj deputetit Endrit Shala për sulmin ndaj gazetarit Ensar RamadaniPrishtinë – Deputeti i Kuvendit të Kosovës, që përfaqëson Nismën Socialdemokrate, është akuzuar nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, për sulmin që pretendohet se i ka bërë gazetarit të portalit “Indeksonline” Ensar …2020/06/15Kosova2020-06-15 13:48:33
PESËDHJETË E TRE RASTE ME COVID-19 DHE SHTATË TË SHËRUAR!Sot më 13 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 313 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/13Covid19 Dragash2020-06-13 19:50:53
PESËDHJETË E TETË RASTE ME COVID-19!Sot më 12 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 227 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/12Covid19 Dragash2020-06-12 19:35:54
Dita e Çlirimit të Dragashit pa aktivitete kulturore e sportive këtë vitë, të hënën Akademia SolemnePër nder të Ditës së Çlirimit të Komunës së Dragashit do të mbahet Akademia Solemne, më datë 15/06/2020, e hënë, në Sallën e Kuvendit Komunal në Dragash, duke filluar nga …2020/06/12Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2020-06-12 14:14:00
NJËZET E TETË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR !Sot më 11 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 228 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/11Covid19 Dragash2020-06-11 18:44:00
Edhe nga Sharri, nisje në mënyrë të organizuar për tubimin e së premtes të LVSiç edhe është bërë e ditur, Lëvizja VETËVENDOSJE! do të organizoj një tubim masiv ditën e premte, nga ora 17:00, me ç’rast do shënjohet përvjetori i 15 i themelimit të …2020/06/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-10 17:47:14
NJËZET E NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE NJË I SHËRUAR !Sot më 10 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 280 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/10Covid19 Dragash2020-06-10 17:44:44
Myftiu Tërnava priti në takim kryetarin e BI të DragashitKryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, priti në takim kryetarin e Këshillit të Bashkësisë Islame të Dragashit, Ayhan ef. Beqirin, i shoqëruar nga kryeimami …2020/06/10Islame, Lajme nga Opoja2020-06-10 14:44:05
GJASHTË RASTE ME COVID-19 !Sot më 09 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 294 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/09Covid19 Dragash2020-06-09 18:57:53
Rrugët e fshatit Brezne në gjendje të mjerueshme reagojnë BanorëtRruga kryesore që kalon nëpër mes fshatit Brezne në komunën e Dragashit është në gjendje jo të mirë. Këtë e tha thënë edhe anëtari i asamblesë nga radhët e lëvizjes …2020/06/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-09 08:24:36
Këngëtari Rijad Lecaj me shoqëri dhuron vullnetarisht gjak!Shpesh na bjen të shikojmë nepermjet rrjeteve të informimit se nevojitet urgjentisht gjak i grupeve të ndryshme dhe në ato momente duhet sejcili të prekë në ndërgjegjen e tij personale …2020/06/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-08 22:57:08
NJËZET E DY TË SHËRUAR DHE NJËZET E NËNTË RASTE ME COVID-19!Sot më 08 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 231 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/08Covid19 Dragash2020-06-08 20:04:49
Sofra e Ymer Prizrenit nuk do të mbahet këtë vitPas 15 viteve rresht të organizimit të manifestimit të Sofrës së Ymer Prizrenit, nga Klubi Letrar “Luigj Gurakuqi” me mysafirë nga të gjitha trojet shqiptare, një i tillë nuk do …2020/06/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-08 17:20:58
JU NJOHIM ME NJERIUN QË BASHKËJETON ME NATYRËNDemir Reshiti, në një arë në afërsi të shtëpisë së tij në fshat, ka ngritur një oazë në të cilën ka mbjellë dhjetëra lloje pemësh, perimesh e bimësh, disa shumë …2020/06/07Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2020-06-07 22:06:58
“Gjithmonë duket e pamundur, derisa ta përfundosh” ekspozitë nga Era TytyriArtistët dhe arti sjellin pozitivitet në botën tonë, edhe tash në kohën e pandemisë Covid-19 ku i tërë globi në pergjithësi u izolua e njerëzit po binin në stres e …2020/06/07Arsim, Lajme nga Opoja2020-06-07 14:10:55
Merret vendim: Hapet kufiri Kosovë-ShqipëriQeveria Hoti në mbledhjen e sotme ka marrë vendim që të hapet kufiri me Shqipërinë. Kufiri Kosovë-Shqipëri ishtë mbyllur më 14 mars, për shkak të pandemisë Covid-19. Kujtojmë që dje, …2020/06/07Kosova, Shqiperia2020-06-07 11:38:09
Qeveria Hoti lehtëson masat për hyrje në KosovëQeveria e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, me ç’rast është marrë vendim për lehtësimin e masave për të hyrë në Kosovë. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka propozuar …2020/06/07Kosova2020-06-07 11:35:18
Hatim Baxhaku kështu nuk e ka zakon as Oda por jo dhe Kuvendi i nderuari Mytaher Haskuka!Jo, jo zotni Mytaher Haskuka, kështu nuk e ka oda dhe as kuvendi, as burrnia dhe as akademia. Mendoj se kam të drejtë morale t’ju drejtohëm me këtë shkrim sepse …2020/06/06Kosova2020-06-06 17:11:38
Shkolla “Ulina” feston ditën e saj në kushte pandemieShkolla fillore e mesme e ulët “Ulina” në fshatin Kosavë të komunës së Dragashit sot feston ditën e saj të themelimit si institucion shkollorë njofton televizioni Opoja. Kur e gjithë …2020/06/06Arsim, Lajme nga Opoja2020-06-06 13:10:29
Vdekje e dyshimtë në fshatin Zlipotok të DragashitTë premten rreth orës 20:10 në fshatin Zlipotok të Dragashit, është raportuar se viktima është dërguar në QKMF pa shenja jete, vdekjen e të cilit e ka konstatuar mjeku. Sipas …2020/06/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-06 12:04:37
Qeveria Hoti heq reciprocitetin me SerbinëQeveria Hoti ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Nën udhëheqjen e kryeministrit Hoti, ekzekutivi ka shfuqizuar vendimin e datës 20 mars 2020 të …2020/06/06Kosova2020-06-06 09:24:57
Me 8 qershorë klasët e nënta fillojn mësimin përgaditor për testin e arritshmërisëMësimi plotësues për përgatitje për testin e arritshmërisë për klasat e nënta fillon me 8 qershor dhe përfundon me 19 qershor 2020 Drejtoria për Arsim në Dragash, njofton të gjithë …2020/06/05Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja2020-06-05 19:43:24
Pas pandemisë PDK në Dragash mbledh strukturën e sajPartia demokratike e Kosovës dega e saj në Dragash sot ka pasur takimin e saj të parë pas Pandemisë me strukturën organizative të saj raporton televizioni Opoja. Në takimin me …2020/06/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-05 17:37:41
Quni kërkon të nisë shërbimi ushtarak në KosovëMinistri i Mbrojtjes, Anton Quni në mbledhjen e dytë të Qeverisë në krye me Avdullah Hotin ka folur lidhur me shërbimin obligativ ushtarak, raporton Gazeta Express. Quni ka deklaruar se …2020/06/05Kosova2020-06-05 12:10:10
Ministria e Punëve të Jashtme ka një pralajmërim për bashkatdhetarët që duan të nisen për KosovëMinistria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, i fton të gjithë bashkatdhetarët që të mos nisen drejt Kosovës pa dokumentet e rregullta e të duhura për …2020/06/05Diaspora, Kosova2020-06-05 08:58:00
Dy ministra të AAK-së sot pranojnë detyrën zyrtareDy ministra të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Selim Selimi dhe Blerim Kuçi, sot do të pranojnë detyrën zyrtare në dikasteret përkatëse. Në komunikatat zyrtare thuhet se Ministri i Drejtësisë, …2020/06/05Kosova2020-06-05 08:54:47
Nga LV në Sharr thonë se parullat janë e drejtë demokratike e shprehjes por që nuk janë bërë nga taPas disa reagimeve rreth parullave të shkruajtura në rrugët e fshatit Buçe nga qytetar të Sharrit, ne kemi kontaktuar sekretarin organizativ të Qendrës së LV në Sharr, z.Filiz Mustafa, i …2020/06/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-04 12:34:53
Avdullah Hoti pranon detyrënËshtë mbajtur ceremonia e marrjes së detyrës nga kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. Me një kalim para Gardës Ceremoniale, Hoti ka nisur ditën e parë të punës si i pari …2020/06/04Kosova2020-06-04 08:31:06
MZHR nënshkroi marrëveshje me komunën e Dragashit, rregullimi i pushimoreve në të gjitha fshatratKomuna e Dragashit është përfituese e projektit në kuadër të Zhvillimit Rajonal PZHR2020 i cili është dorëzuar edhe zyrtarisht nga zëvendësministri i MZHR-së z. Bashkim Nuroboja tek kryetari i komunës …2020/06/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-03 19:12:05
LVV vazhdon të mbledh nënshkrime për peticionin në Sharr, sot me pikë edhe në BresanëGjatë ditës së sotme ndodhemi në dy pika ku qytetarët mund të nënshkruajnë peticionin: DUAM ZGJEDHJE! Njëra tek qendra e qytetit (saktësisht përballë Shkollës) dhe tjetra tek Shtëpia e Kulturës …2020/06/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-03 11:29:51
LVV në Sharr fillon me nënshkrim të peticionit pranë zyres në qytet, thonë se do vazhdojnë edhe në Bresanë ditën në vijimQë nga mëngjesi, pranë zyrës së Qendrës tonë në Sharr, ka filluar nënshkrimi i peticionit edhe fizikisht, me kërkesën e vetme, të qartë e shumë legjitime: Duam Zgjedhje. Qytetarët po …2020/06/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-06-02 12:12:34
Kjo ishte epiqendra e tërmetit në Tiranë e Durrës!Lëkundje sizmike janë ndjerë pak minuta më parë në Shqipëri. Saktësisht, tërmeti me magnitudë 3.2 sipas shkallës Rihter është ndjerë në ora 22:21.Epiqendra ka qenë Deti Adriatik dhe më së …2020/06/01Shqiperia2020-06-01 22:47:57
NJËZET E SHTATË RASTE ME COVID-19!Sot më 01 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 172 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/06/01Covid19 Dragash2020-06-01 19:37:10
Njoftim për bashkatdhetarët në diasporë që marrin rrugën drejt KosovësDje qeveria shfuqizoi vendimin për mbylljen e kufijve, tani më janë hapur të gjitha pikat kufitare në Kosovë. Ata që vijnë nga jashtë dhe nuk e kanë kryer testin në …2020/06/01Diaspora, Kosova2020-06-01 09:29:59
Trembëdhjetë raste të reja me Covid-19 në KosovëSot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 113 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/31Covid19 Dragash2020-05-31 19:03:24
Doktori i luftës dhe i paqës, Dr.Rafet Abazi pensionohet!Dr. Rafet Abazi u lind më 31 maj 1955 në fshatin Bresane Komuna e Dragashit. Shkollën fillore dhe të mesmen e kreu në vendlindje. Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e …2020/05/31Aktualitet, Lajme nga Opoja, Personazhe2020-05-31 18:25:25
Nga data 8 qershor rihapen çerdhet në KosovëQeveria në detyrë ka miratuar propozimin e ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia, që nga data 8 qershor të rihapen çerdhet. Ai në mbledhjen e Qeverisë ka kërkuar të …2020/05/31Kosova2020-05-31 17:45:04
BQK shtynë pagesën e kredive, s’duhet të ketë kamatëDuke marrë parasysh situatën e krijuar për shkak të përhapjes së infeksionit Covid-19, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ditë më parë ka vendosur për shtyrjen e afatit për pagesat …2020/05/31Ekonomi2020-05-31 14:51:22
Haxhi Avdyli i del kundër Isa Mustafës për raportin e UNDP-së: Unë u besoj numrave, e jo fjalëve e perceptimeve  Deputeti Haxhi Avdyli ka dalë kundër liderit të partisë së tij, Isa Mustafa, raporton Gazeta Blic. Mustafa para pak minutash përmes një postimi në Facebook kishte kundërshtuar statistikat e raportit …2020/05/31Kosova2020-05-31 14:47:06
Qytetarët që hyjnë në Kosovë përmes pikave kufitare nuk kanë nevojë për vetizolimPas një takimi me akteret nga ministrië e linjës dhe rekomandimeve të Intitutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë u vendos që qytetarët që hyjnë në Kosovë përmes pikave kufitare …2020/05/31Kosova2020-05-31 14:41:08
Me 31 vende Gjermania po planifikon rihapjen e kufijveGjermania ka thënë se ka vënë nën kontroll përhapjen e koronavirusit. Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 …2020/05/26Diaspora2020-05-26 17:50:07
Kurti tregon kur do të hapet kufiri me ShqipërinëKryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti u shpreh se këtë javë do të merret vendimi për hapjen e kufirit me Shqipërinë. Kurti tha se ky vendim do të bazohet …2020/05/26Kosova, Shqiperia2020-05-26 08:12:50
100 zyrtarë policorë në Prizren në vetizolimDrejtori i Drejtorisë Rajonale të policisë në Prizren, Faton Alija thotë se nga regjionet e Gjakovës, Ferizajt dhe Prishtinës kanë marrë përforcime me zyrtarë policorë. Alija thotë se kjo drejtori …2020/05/26Kosova2020-05-26 08:09:11
Prizreni sot me gjashtë raste pozitive me Covid-19Sot më 25 maj 2020, me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 243 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar …2020/05/25Covid19 Dragash, Kosova2020-05-25 19:22:48
Çerdhet, shkollat, e kufijtë hapen vetëm pasi të bëhet edhe një analizë tjetër epidemiologjikeMinistri i Shëndetësise, Arben Vitija, tha se shkollat, kufijtë dhe çerdhet do të hapen por vetëm pasi të behet edhe një analizë tjetër epidimeilogjike. “Do të doja ti heqim të …2020/05/25Kosova2020-05-25 18:54:41
Qytetarëve në Kosovë do t’u bëhen teste të temperaturësQytetarëve në Kosovë do t’u matet temperatura përmes disa testeve. Këtë e ka paralajmëruar ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili tha se kjo do të bëhet në …2020/05/25Kosova2020-05-25 18:48:10
Ramadani: Të mbahen maskat dhe të respektohet distancaDrejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani, tha se kufizimet në lëvizjen e qytetarëve kanë pasur efektin e duhur dhe kanë shpëtuar jetëra njerëzish. Por, ai ka apeluar që edhe më tutje …2020/05/25Covid19 Dragash, Kosova2020-05-25 18:38:37
Vitia tregon që as sot nuk ka asnjë të infektuar me Covid 19Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë në një konferencë për media, se edhe sot, në bazë të listës së parë, nuk ka rezultuar asnjë person pozitiv me …2020/05/25Covid19 Dragash2020-05-25 18:01:59
Edhe 3 ditë hapën xhamitëMinistri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, përmes një konference për media, ka bërë të ditur se nga e enjtja do të hapen objektet fetare në Kosovë. “Jemi mjaftueshëm të …2020/05/25Aktuale2020-05-25 17:11:14
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19Sot më 24 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 138 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/24Covid19 Dragash2020-05-24 19:59:06
Urimi i Drejtorit të Arsimit Vloran Cenaj për festën e Fitër Bajramit!MSc. Vloran Cenaj, Drejtor i Arsimit në komunën e Dragashit, të gjithë nxënëseve, mësimdhënësve, punëtorëve ndihmës dhe të gjithë qytetarëve të komunës së Dragashit ju uron Festën e Fitër Bajramit …2020/05/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-24 13:31:02
Kryetari Shaban Shabani uron festën e Fitër BajramitKryetarit i komunës së Dragashit Shaban Shabani me një mesazh urimi, me rastin e përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe kremtimit të festës së Fitër Bajramit. Festa e …2020/05/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-23 18:52:12
Kryetari i PDK-së në Dragash uron besimtarët për festën e Fitër BajramitKryetari i partisë demokratike të Kosovës dega në Dragash zoteri Vehbi Nazifi nepermjet një postimi në Facebook ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. Për më …2020/05/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-23 16:50:09
Tërnava: Këtë vit s’ka falje të namazit në xhami, shmangni edhe vizitat familjare për BajramKryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava ka uruar gjithë besimtarët mysliman festën e Fitër Bajramit.Në një konferencë për media, i pari i BIK-ut konfirmoi se nuk do të …2020/05/23Islame, Kosova2020-05-23 10:52:47
Fillon pergatitja për festën e Fitër Bajramit nga rinia OpojareTridhjetë ditë përkushtim, tridhjetë ditë agjërim, myslimanët në mbarë botën janë duke u pregaditë për festën e tyre të madhe atë të Fiter Bajramit. Sipas Bashkësisë Islame të Republikës së …2020/05/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-22 20:40:07
Shoqata humanitare Opoja gezoi 112 familje në prag të festës së Bajramit.Shoqata humanitare Opoja ka vazhduar aktivitetin e saj të radhës në muajin e madhërishëm të Ramazanit njofton televizioni Opoja. Në fillim të këtij muaji ata kan dhuruar 141 pako me …2020/05/21Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shoqata2020-05-21 21:09:19
TRE TË SHËRUAR DHE KATËRMBËDHJETË RASTE ME COVID-19!Sot më 20 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 208 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/20Covid19 Dragash, Kosova2020-05-20 20:01:43
Vitia: Kërkoj nga besimtarët mirëkuptimin, por xhamitë nuk bën të hapenMos hapja e xhamive ka ngjallur reagime të ndryshme në Kosovë. Bashkësia Islame e Kosovës në një konferencë për media ditën e djeshme bëri me dije se në bazë të …2020/05/20Kosova2020-05-20 18:35:41
Sot është dita e shkollës Shfmu,, Sezai Surroi” në BellobradTë dashur nxënës, të respektuar mësimdhënës, punëtorë dhe ju prindër! Më 20 maj 2020, Shfmu,, Sezai Surroi” në Bellobrad me krenari shënon ,,Ditën e Shkollës”. Është ky përvjetori i saj …2020/05/20Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-05-20 13:20:55
Serbia hap kufirin me KosovënPavarësisht heqjes së tarifës, shteti serb vazhdonte ta mbante korridorin e mbyllur për qytetarët e Republikës së Kosovës, në anën tjetër gjatë pandemisë qindra punonjës shëndetësor erdhën nga Serbia në …2020/05/20Kosova2020-05-20 09:33:12
Ndihmë juridike falas në tërë territorin e Republikës së KosovësMe qëllim të garantimit të qasjes së barabartë në drejtësi për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, Agjencia për Ndihmë Juridike Falas, me mbështetje të Bashkëpunimit Ndërkombëtar Gjerman, ka …2020/05/15Kosova2020-05-15 13:20:32
Mobilizohen ekipet e KEDS për shkak të erërave të fuqishme që po mbretërojnë në vendPërkundër vështirësive për shkak të pandemisë, ekipe të shumta të KEDS janë mobilizuar paraprakisht për të përballuar erërat e forta që po shkaktojnë prishje në rrjet. Ata janë të pajisur …2020/05/15Kosova2020-05-15 11:19:14
TETË RASTE ME COVID-19!Sot më 13 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 255 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/13Covid19 Dragash2020-05-13 19:20:24
Fillojnë punimet në rregullimin e sheshit të Dëshmorëve në Dragash(Foto)Udhëheqja komunale e Dragashit e drejtuar nga kryetari Shaban Shabani po punon me përkushtim në rregullimin e sheshit të dëshmorëve dhe kthimin e hapësirave publike qytetarëve, duke investuar në funksionalitetin …2020/05/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-11 21:36:12
Përfshihen nga zjarri 30 hektarë me pisha e shkurre në një fshat në DragashDragash – Pasditen e së dielës, në fshatin Shajne të Komunës së Dragashit, 30 hektarë me pisha dhe shkurre janë përfshirë nga zjarri. Një lajm i tillë është bërë i ditur …2020/05/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-11 17:09:49
Nga Guri i Zi në Opojë deri në Liqenin e Karanikollës: Osman Uka lahet në liqenin e ngrirë (Video)E ka mbajtur premtimin. Ai i sfidoi të gjithë me të ftohtin e bjeshkëve, duke u larë në liqenin e ngrirë. Ky ishte premtimi që ua pat dhënë shokëve. Nënkryetari …2020/05/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-11 09:54:12
Fillojnë punimet për rreth-rrotullimin para komunës në DragashQyteza e Dragashit do të zbukurohet me një rreth-rrotullim në qendër të saj, i cili do shërbej për të shmangur problemet në komunikacion si dhe është paraparë të behet nderrimi …2020/05/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-10 21:40:04
KATËRMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR!Sot më 10 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 200 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/10Covid19 Dragash2020-05-10 20:50:34
TRIDHJETË E NJË TË SHËRUAR DHE TETË RASTE ME COVID-19!Sot më 09 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 177 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/09Covid19 Dragash2020-05-09 21:30:49
Njoftim nga KBI në Dragash rreth tubimit të Sadekatu-l-FitritKëshilli i Bashkësisë Islame Dragash si çdo vit edhe këtë vit benë tubimin e Sadekatu-l-Fitrit për nevojat e institucioneve arsimore të Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës dhe me ktë …2020/05/09Aktualitet2020-05-09 21:27:58
Shërohen dy të prekur me COVID-19 në DragashQytetarë të nderuar, Në komunën e Dragashit nga 5 persona ( 3 familjar të infermierit dhe dy shofer) që janë testuar dje dhe sot kanë rezultuar negativ me COVID-19, dhe …2020/05/08Covid19 Dragash2020-05-08 22:51:50
GJASHTËDHJETË E NJË TË SHËRUAR DHE NJË RAST ME COVID-19!Sot më 08 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 243 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/08Covid19 Dragash2020-05-08 22:12:30
Mblidhet Shtabi Emergjent dhe Qendra Operative Lokale Emergjente: Diskutohet për pandeminë Covid-19Shtabi Emergjent dhe Qendra Operative Lokale Emergjente e kryesuar nga kryetari i komunës Shaban Shabani mbajtën mbledhjen e radhës, ku u diskutua për situatën aktuale. Në këtë takim kryetari i …2020/05/08Covid19 Dragash2020-05-08 21:41:33
NJËZET E TETË TË SHËRUAR DHE NJË RAST ME COVID-19!Sot më 07 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 194 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të …2020/05/07Covid19 Dragash2020-05-07 19:19:42
Sot kur gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19Në Klinikën Infektive sot në orët e para të mëngjesit ka ndërruar jetë 63 vjeçarja nga Dragashi. Infektologu Valbon Krasniqi thotë për RTV Dukagjinin se e njëjta është shtruar në …2020/05/07Covid19 Dragash2020-05-07 16:10:16
Presidenti Hashim Thaçi uron ditën e GoranëvePresidenti i Republikës së Kosovës zotëri Hashim Thaçi para pak çaste nëpërmjet profilit të tij në Facebook ka uruar Ditën e Goranëve. Komuniteti Goranë sot kanë festuar ditën e tyre …2020/05/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-06 22:55:57
KATËRDHJETË E TRE TË SHËRUAR DHE KATËR RASTE ME COVID-19!Sot më 06 maj 2020 janë testuar gjithsej 324 mostra të marra nga Klinika Infektive, rastet nga terreni dhe në Shtëpinë e Përkujdesjes për të moshuar në Prishtinë. Me SARS-CoV-2, …2020/05/06Covid19 Dragash2020-05-06 19:56:17
Apostolova fotografohet me dy vajza të gorës së Dragashit me veshje tradicionalePërfaqësuesja e Lartë e BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, sot ka shkuar në Gorë të Dragashit për të uruar komunitetin goran në Ditën e tyre. Ajo atje u mirëprit me …2020/05/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-06 11:34:31
Vetëm 1 rast i ri me koronavirus në Kosovë, shërohen 87 pacientë të tjerëInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se është konfirmuar vetëm 1 rast i ri me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar …2020/05/05Covid19 Dragash, Kosova2020-05-05 19:36:05
Dragash: Shënohet 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut.Shënohet 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut. Ashtu si çdo vit edhe sot u zhviluan homazhe tek lapidari i Komandantit legjendar Adem Jashari, varrezat e Dëshmorëve në Dragash dhe …2020/05/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-05-05 16:40:20
MESAZHI I LUFTËS SË USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËSMesazhi i Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i botuar nga redaksia e televizionit Opoja nga autori Bedri Halimi Një luftë pa mesazh i ngjan një shtëpie pa kulm e …2020/05/05Opinione2020-05-05 13:12:09
NJËZET E DY TË SHËRUAR DHE KATËR RASTE ME COVID-19!Sot më 04 maj 2020 janë testuar gjithsej 254 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar gjithsej katër (4) raste. …2020/05/04Covid19 Dragash2020-05-04 19:49:31
Kryetari i Dragashit: IKSHKP s’po e sheh të arsyeshme t’i testojë disa familjarë të të infektuarveTre persona nga Dragashi janë konfirmuar deri më tani me virusin COVID-19. Njëri prej tyre është punonjës shëndetësor në repartin e hemodializës në Prizren, ku edhe dyshohet se është infektuar …2020/05/04Covid19 Dragash2020-05-04 18:46:41
Drejtori i Arsimit Vloran Cenaj viziton disa nga shkollat e Komunës sonë, diskutohet rreth COVID 19!Në vazhdën e aktiviteteve dhe planit dinamik të punës sot isha për vizitë në shkollat: SHFMU “28 Nëntori”- Bresanë , SHFMU “Ilmi Bahtijari” – Blaç , SHFMU “Samidin Emini” – …2020/05/04Aktualitet2020-05-04 15:47:28
TETËMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE NJËMBËDHJETË RASTE ME COVID-19!Sot më 03 maj 2020, janë testuar gjithsej 171 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilave me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar …2020/05/03Covid19 Dragash2020-05-03 20:19:57
Apel për ndihmë nga Shoqata humanitare “Opoja” për ndërtimin e shtëpisë së Mujdin IljazitShoqata humanitare “Opoja” nëpërmjet faqes së saj në Facebook ka bërë një apel për ndihmë, për ndërtimin e shtëpisë së Mujdin Iljazit nga fshati Kuk njofton televizioni Opoja. Për shkak …2020/05/03Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shoqata2020-05-03 15:31:29
TRIDHJETË E TETË TË SHËRUAR DHE DHJETË RASTE ME COVID-19!Sot më 02 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 231 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve …2020/05/02Covid19 Dragash2020-05-02 20:15:45
Vazhdojn ditët pozitive për Kosovën, sot edhe 27 të shëruarSot më 01 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 221 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve …2020/05/01Aktualitet, Covid19 Dragash2020-05-01 20:52:56
Gjykata Kushtetuese: Ministri Vitia shkeli Kushtetutën duke e futur Dragashin e Prizrenin në karantinëGjykata Kushtetuese ka vlerësuar sot se ministri në Detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, shkeli Kushtetutën e Kosovës, duke e futur Prizrenin në karantinë, për shkak të koronavirusit. Aktgjykimi i plotë: …2020/05/01Aktualitet, Covid19 Dragash, Kosova, Lajme nga Opoja2020-05-01 19:07:37
Lajm i shkëlqyer katër mostra nga Dragashi rezultuan negativ ndaj Covid-19!Të nderuar qytetarë të Dragashit, Po ju përcjellim lajmin e mirë të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) për komunën e Dragashit me ç’rast nga 4 mostra 3 …2020/04/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-30 22:15:35
Mungesa e përvojës dhe kulturës politike evidente edhe sot e kësaj dite!Politika kosovare ka mungesa të mëdha, munges parimesh, munges idesh, munges etike, munges, … munges. E të gjitha janë rezultat i mungesës së intelektualëve të mirëfilltë në politikë, përjashtuar aty …2020/04/30Opinione2020-04-30 22:02:26
NJËZET E DY TË SHËRUAR DHE SHTATË RASTE ME COVID-19!Sot më 30 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 243 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve …2020/04/30Covid19 Dragash2020-04-30 21:38:56
Apel për Ministrin e Shëndetësisë dhe IKSHPK nga Granit Rifaj anëtar i Asamblesë Komunale nga radhët e Partisë Demokratike në DragashAPEL MINISTRISË SË SHËNDETËSISË DHE IKSHPK: KENI OBLIGIM TË BËNI TESTIMIN E FAMILJARËVE TË TË PREKURVE ME COVID-19 NË KOMUNËN E DRAGASHIT, PO E RREZIKONI JETËN E SHUMË QYTETARËVE ME …2020/04/30Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-30 20:51:23
Pensionohët mësuesi Harun SkenderiUrime ditëlindja ! Urime pensionimi mësuesi Harun Skenderi! Pas 42 vitesh punë sistematike, të palodhshme dhe të përkushtuar në arsim, mësuesi Harun Skenderi, e përfundoi karrierën e tij profesionale. Sot …2020/04/30Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-04-30 13:43:51
Gjuha e trupit mundesia për t’i kuptuar personatGjuha e trupit është mjeti më i vjetër i komunikimit për sa i përket historisë njerëzore dhe është një pasqyrim i ndjenjave dhe mendimeve tona. Sipas hulumtimeve në lidhje me …2020/04/30Opinione2020-04-30 01:06:06
Mevludin Krasniqi, MSh-së dhe IKSHPK-së: Reagoni në OpojëZyrtari i Nismës Socialdemokrate, Mevludin Krasniqi, përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, i ka bërë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës …2020/04/29Aktualitet, Covid19 Dragash, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-29 23:24:09
SHTATËMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE NËNTË RASTE ME COVID-19!Sot më 29 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 225 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve …2020/04/29Covid19 Dragash2020-04-29 20:05:02
Java e parë e Ramazanit gezoi 145 familje në treven e Opojës.Me ardhjen e muajit të madhërishëm të Ramazanit 145 familje të trevës së Opojës janë furnizuar me gjëra ushqimore elementare nga shoqata Humanitare Opoja. Muaji i madhërishëm i Ramazanit vjen …2020/04/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-29 19:08:56
Familjari i pacientit nga Dragashi që u infektua në Prizren i drejtohet publikisht Institutit: Jemi në ankth, ejani na testoniNjë familjar i pacientit nga Dragashi që u infektua me COVID-19 në Prizren i është drejtuar publikisht Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, që t’i testojë të gjithë familjarët. …2020/04/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-29 13:59:20
Arrestohet një person në Dragash për mosrespektim të vendimit për kufizim të lëvizjesDragash – Të martën në Komunën e Dragashit është arrestuar një person, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “mosrespektimi i dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë”. Sipas raportit 24 orësh …2020/04/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-29 13:55:49
31 të shëruar e 10 raste pozitive, nuk ka raste nga komuna jonëPas natës së djeshme edhe mbremja e sotme është një natë pozitive, kjo pasi që të dy mostrat për 31 raste kan rezultuar negative, ndersa pas 250 testimeve kanë rezultuar …2020/04/28Aktualitet, Covid19 Dragash2020-04-28 21:36:18
Mblidhet Shtabi Emergjent dhe Qendra Operative Lokale Emergjente: Diskutohet për pandeminë Covid-19Shtabi Emergjent dhe Qendra Operative Lokale Emergjente e kryesuar nga kryetari i komunës Shaban Shabani mbajtën mbledhjen e radhës, ku u diskutua për situatën aktuale dhe përmbushjen e detyrave dhe …2020/04/28Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-28 20:09:25
Edhe një rast me Covid-19 në komunën e DragashitNë komunën e Dragashit sot është konfirmuar edhe një rast i ri në fshatin Pllavë, i cili është rast kontakti kështu që arrin numëri në tre raste pozitive në këtë …2020/04/27Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-27 21:51:55
Apeli i kryetarit të komunës Shaban ShabaniTë nderuar qytetarë! Në bazë të informatave tona në gjithë territorin e komunës sonë pas kohës së iftarit për fat të keq kemi vërejtur lëvizje të shtuara të popullatës që …2020/04/27Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-27 16:43:59
As sot nuk ka raste të reja me Covid-19 në komunën tonëNata e së pretës ishte një natë e rënd për banorët e komunës së Dragashit, pasi që në këtë të fundit rezultuan pozitiv dy rastet e para me Covid-19, ndersa …2020/04/26Aktualitet, Covid19 Dragash2020-04-26 21:54:04
Reagon Bedri Halimi ndaj filmit “Dasma Gorane” i realizuar nga Tom Therçaj!NJË DOKUMENTAR ME SHKARJE ELEMENTARE HISTORIKE Dokumentari me titull “Dasma Gorane” i realizuar nga gazetari Tom Therçaj rreth dasmës gorane më tërhoqi nga kureshtja për të parë se si e …2020/04/26Histori, Lajme nga Opoja2020-04-26 20:55:47
Asnjë i infektuar nga personat e kontaktit me infermierin nga ZaplluxhjaNë komunën e Dragashit në ditët e fundit janë paraqitur dy rastet të para të infektuara me virusin e njohur Covid-19. Nga keto dy raste njëri në fshatin Pllav dhe …2020/04/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-26 17:11:16
Shtabi emergjent ndryshon formën për aplikim për leje qarkullimi në dhe jashtë komunës!Për shkak situatës së krijuar dhe të rrezikshmërisë gjatë aplikimit për leje qarkulliminë brenda Komunës së Dragashit dhe jasht saj, aplikimi duhet të bëhet vetëm online: qendraoperativedragash@rks-gov.net Me këtë rast …2020/04/26Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-26 16:17:57
Shporta e Ramazanit sot i gezoi 35 familje në OpojëShoqata humanitare “Opoja” po vazhdon aksioni humanitar për tu dalë në ndihmë familjeve në nevojë në komunën e Dragashit. 26.04.2020 Karvani jonë humanitar sot vazhdoi me shperndarjen e pakove nepër …2020/04/26Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-26 16:04:12
HISTORIKU I SHFMU “FETAH SYLEJMANI” DRAGASHShkolla fillore dhe e mesme e ulët “Fetah Sylejmani” në Dragash është shkollë e plotë nëntvjeqare. Kjo shkollë është themeluar në vitin 1948 nga e cila deri tani kanë dalur …2020/04/26Aktualitet, Arsim, Histori, Lajme nga Opoja2020-04-26 14:26:24
NEHAR SHASIVARI DHE FATMIR FEJZIU – DY OPOJANËT E ANGAZHUAR NË ORGANIZIMIN E MËSIMIT NË DISTANCËPër shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShT) ka organizuar Platformën e mësimit në distancë (mësimi online). …2020/04/26Aktuale, Aktualitet, Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-26 13:28:25
Përvjetori i shkollës së mesme të ulët “Fetah Sylejmani” në DragashTë dashur nxënës, të dashur mësimdhënës, të nderuar prindër sot mbushen 21 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit Fetah Sylejmani. Puna e palodhshme e juaja mësimdhënës, dhe përkushtimi …2020/04/26Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-04-26 11:01:28
Asnjë rast i ri me COVID-19 në komunën e Dragashit!TRE TË SHËRUAR DHE NJËZET E TETË RASTE ME COVID-19! Sot më 25 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 292 mostra …2020/04/25Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-25 22:20:38
“Shporta e Ramazanit” aksion humanitarë në treven e Opojës!Shoqata humanitare “OPOJA” në fillim të muajit të madhërishëm të Ramazanit ka filluar aksionin për të ndihmuar familjet në nevojë në komunën e Dragashit. Në njoftimin e publikuar nga Shoqata …2020/04/25Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-25 21:49:06
Dy rastet e para në Dragash e morën virusin në Spitalin e PrizrenitNjë infermier në repartin e Dializës në Spitalin e Prizrenit dhe një pacient i dializës që shkoi për t’u trajtuar në këtë spital kanë marrë koronavirusin, që të dy janë …2020/04/25Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-25 16:16:27
Pas rasteve të para me Covid-19 në Zaplluxhe dhe Pllavë, kryetari i Dragashit, Shaban Shabani, merr masa shtesëPas shfaqjes së rasteve të para me infeksionin COVID-19 në fshatin Zaplluxhe dhe Pllavë , kryetari i komunës, Shaban Shabani ka thirrur mbledhjen e Shtabit Emergjent dhe Qendrën Operative Emergjente, …2020/04/25Aktuale, Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-25 16:13:46
Dy persona me Covid-19 në DragashTRE TË SHËRUAR DHE TRIDHJETË E KATËR RASTE ME COVID-19! Sot më 24 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 263 mostra …2020/04/24Aktualitet, Covid19 Dragash, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-24 20:59:10
Kryetari i KBI-së Ajhan ef. Beqiri uron muajin e RamazanitTë nderuar besimtarë të fesë islame!  Të nderuar qytetarë të komunës së Dragashit! All-llahu ne Kuranin famelarte thotë: “O ju që besuat agjërimi është obligim për ju, sikur që ishte …2020/04/23Aktualitet, Islame2020-04-23 18:12:45
Kryetari i komunës në Dragash Shaban Shabani, telegram ngushëllimi për familjen e oficerit doganor Kujtim Qafleshi.Kryetari i komunës në Dragash Shaban Shabani, telegram ngushëllimi për familjen e oficerit doganor Kujtim Qafleshi. E nderuara familje Qafleshi, Më lejoni që të shpreh ngushëllimet e mija më të …2020/04/23Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2020-04-23 17:36:06
Kryetari Shaban Shabani uron muajin e Ramazanit (Video)Të nderuar qytetarë të komunës së Dragashit! Të nderuar bashkatdhetarë kudo që jeni! Kam kënaqësinë e veçantë që në emër të administratës komunale dhe në emrin tim personal t’ju uroj …2020/04/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-23 16:55:26
Gjermania nis testimin e vaksinës te njerëzitInstituti Paul Ehrlich (PEI) njoftoi sot në mëngjes se janë miratuar testimet e para njerëzore për një vaksinë kundër koronavirusit të ri. PEI, me qendër në Langen të Hessen është …2020/04/22Aktuale2020-04-22 12:35:53
Si do ta ndryshojë pandemia Ramazanin për myslimanët?Myslimanët në mbarë botën do ta përjetojnë muajin e shenjtë të Ramazanit të mbyllur dhe nën kufizime të ashpra për shkak të shpërthimit të pandemisë Covid-19 që ka paralizuar pothuajse …2020/04/22Islame2020-04-22 11:56:48
Përse sulmohet Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Amerikane Richard Grenell?!Shkruan: Alketa Gashi Fazliu Mobilizimi i populizmit në Kosovë kundër zyrtarëve amerikanë nuk ka qenë, nuk është, dhe kurrë s’do të jetë në favor të Kosovës. Kjo është diçka që …2020/04/22Opinione2020-04-22 11:29:59
Porosit online librin “ETNIA KULTURORE NË LIRIKËN E OPOJËS “Libri ETNIA KULTURORE NË LIRIKËN E OPOJËS është një libër me përmbledhje të etnosit popullor, sidomos nga trevat e krahinës së Opojës, të cilat autori me zell të madh i …2020/04/22Arsim, Histori, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2020-04-22 11:10:14
Çmimet e naftës bien në nivelin më të ulët që nga viti 1999Çmimet e naftën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rënë në nivelin që ishin në vitin 1999. Kjo rënie ka ardhur pasi kërkesa për këtë është shteruar. Çmimi i …2020/04/22Ekonomi2020-04-22 10:55:35
Cili është dallimi në paga në mes të zviceranëve dhe të huajve?Studimi më i ri lidhur me strukturën e pagave, për vitin 2018, i bërë nga Zyra Federale e Statistikave (BFS) dhe i publikuar sot, jep të dhëna edhe për dallimet …2020/04/22Ekonomi2020-04-22 10:54:13
Veseli: VV’ja më çoi njerëz për të folur për qeveri të përbashkëtKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka zbuluar se Lëvizja Vetëvendosje i ka kërkuar Veselit këto ditë që të formohet një koalicion në mes VV’së dhe PDK’së. “Nuk …2020/04/22Kosova2020-04-22 10:52:40
Qeveria gaboi përsëri!Nga Blerim Latifi Qeveria gaboi përsëri! Vendimi i ri nuk merr parasysh kërkesat e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese. Kufizimi i lirive dhe të drejtave të njeriut nuk mund të jetë …2020/04/22Opinione2020-04-22 10:51:21
Dështimi politikës populiste të z. Albin KurtitShkruan: Bekim Zabergja Që nga pavarësia e Kosovës, u realizuan objektivat kryesore gjatë procesit të krijimit dhe organizimit të institucioneve demokratike, ndërsa modeli i organizimi politik i Kosovës u bazua …2020/04/22Opinione2020-04-22 10:50:07
Arroganca dhe sjelljet jopolitike të dëmshme për demokracinëNga Fatmir Halili Sistemi ynë zgjedhor impononë bashkëpunimin politikë midis partive politike. Është gati 100 % e pamundur që një parti e vetme të qeveris me institucionet shtetërore. Andaj, ata …2020/04/22Opinione2020-04-22 10:48:35
Kush do të jetë kandidati për kryeministër që do ta propozojë LDK?Zyrtarë të lartë të LDK-së thonë se e përkrahin kreun e LDK-së, Isa Mustafa, që ai të jetë kandidati për kryeministër, dhe se krejt çka po pret LDK-ja është vullneti …2020/04/22Kosova2020-04-22 10:47:06
OBSH: Koronavirusi ka origjinë nga lakuriqët e natës, nuk mund të ndërtohet në laboratorOrganizata Botërore e Shëndetit deklaroi ditën e sotme se provat e tanishme tregojnë se koronavirusi e ri e ka origjinën nga lakuriqët e natës në Kinë, dhe se nuk ishte …2020/04/22Kosova2020-04-22 10:45:13
Dhurohën pako ushqimore në Bresanë e KuklibegNë këtë kohë pandemie shumë organizata dhe indivit kan ofruar ndihma për familjet në nevoj anë e mban Kosovës, organizime të tilla ka pasur edhe në treven tonë konkretisht në …2020/04/21Aktualitet, Islame2020-04-21 20:34:29
Mblidhet Shtabi Emergjent dhe Qendra Operative Lokale Emergjente: Diskutohet për pandeminë Covid-19Shtabi Emergjent dhe Qendra Operative Lokale Emergjente e kryesuar nga kryetari i komunës Shaban Shabani mbajtën mbledhjen e radhës, ku u diskutua për situatën aktuale dhe përmbushjen e detyrave dhe …2020/04/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-21 19:04:15
Gjatë fundjavës arrestohen katër persona në DragashTë dielën në Komunën e Dragashit janë arrestuar katër persona, tre prej të cilëve për mosrespektim të masave ndaj pandemisë Covid-19 dhe një tjetër për zjarrvënie. Lajmi u bë i …2020/04/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-20 17:06:23
Dy persona të arrestuar në Brod të DragashitNë fshatin Brod të Dragashit pas nje kontrolli të cilin Inspektorati komunal në bashkëpunim me Policinë e Kosovës e kishin realizuar me datë 19 Prill 2020 rezultoi me dy arrestime …2020/04/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-20 15:07:35
LVV në Dragash reagon për “Tenderin” por nuk distancohet ndaj Agim Bahtirit!Lëvizja Vetëvendosje dega e saj në Dragash ka reaguar së fundi në facebook ndaj tenderit për Furnizimin me materiale mbrojtëse shëndetësore e që të cilin komuna e Dragashit i kishte …2020/04/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-18 20:12:48
Si të aplikojmë në zyrën e punësimit në DragashNjë informacion i rëndësishëm për të gjithë qytetarët e komunës së Dragashit rreth aplikimit në sistemin Online si i pa punë. Udhëheqësi i zyrës së Punësimit në Dragash është Fitim …2020/04/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-18 19:37:15
Kjo është data kur do të fillojë RamazaniMuaji më i rëndësishëm për myslimanët, muaji i Ramazanit këtë vit do të fillojë ditën e premte, më 24 Prill, ashtu siç shkruhet në kalendarin mysliman, shkruan opoja.tv Në muajin …2020/04/18Islame2020-04-18 17:38:17
51 vite nga themelimi i shkollës “Ruzhdi Berisha” uron drejtori Shukri Nebiu51 vite nga themelimi i shkollës “Ruzhdi Berisha”, këtë vitë si pasoj e Covid-19 nuk po manifestohet e përkujtohet kjo ditë, për këtë arsye drejtori i kësaj shkolle z. Shukri …2020/04/18Aktualitet, Arsim2020-04-18 13:53:15
SHML “Ruzhdi Berisha” sot feston 51 vjetorin e themelimitSot është përvjetori i 51-të i shkollës së mesme të lart “Ruzhdi Berisha”, e ky përvjetor na gjen të izoluar në shtëpit tona e jo të tubuar për të përkujtuar …2020/04/18Arsim2020-04-18 11:36:51
Dhurohen pako ushqimore në DragashAgjencia Turke për bashkëpunim dhe koordinim “TIKA” në bashkëpunim me Këshillin e Bashkësisë Islame në Dragash sot kanë bërë shpërndarjen e 56 pakove ushqimore për familjet në nevojë përcjellë televizioni …2020/04/18Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-18 10:06:28
Në përvjetorin e 51-të të shml”Ruzhdi Berisha” në Dragash uron drejtori i arsimit Vloran CenajTë dashur nxënës, Te dashur mësimdhënës, Të nderuar prindër, Edhe pse po përballemi me këtë pandemi më lejoni që t’ju uroj përzemërsisht 51 vjetorin e shkollës tuaj e cila me …2020/04/18Arsim, Lajme nga Opoja2020-04-18 09:20:51
Kush i dërgon letër publike Agim Bahtirit nga DragashiAGIM SI SHPESH PO TË NDODHË ME E HUMBË KONTROLLËN Sa mundohem të rri i qetë në këtë kohë pandemie,janë disa të tillë si lloji i këtij mendjemadhit të quajtur …2020/04/17Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-17 20:59:11
BEDRI HALIMI PAKËZ GJEOGRAFI PËR AGIM BAHTIRINDuke lexuar një shkrim në TV OPOJA, që i ishte referuar shkrimit të Kallxo.com, e që kishte të bëjë me çmimin e blerjes së maskave mbrojtëse për komunën e Mitrovicës, …2020/04/17Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-17 20:43:21
Agim Bahtiri: Mos e barazo Mitrovicën me Dragashin, ajo as komunë nuk është!Kryetari i Mitrovicës së Jugut, zotëri Agim Bahtiri në një pronincim dhënë për portalin kallxo.com ka bër deklarata të pa kontrolluara sot ndaj komunës së Dragashit. Ditën e djeshme portali …2020/04/17Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-17 17:37:41
Në Dragash arrestohen dy persona për mosrespektim të dispozitave shëndetësore gjatë pandemisëDragash – Të enjten janë arrestuar dy persona në Komunën e Dragashit, të dyshuar për mosveprim sipas dispozitave shëndetësore në kohë të pandemisë. Lajmin për “Betimi për Drejtësi” e ka …2020/04/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-17 16:08:12
Resul Sinani boton dy libra onlineProfesori universitar Resul Sinani, ka botuar dy libra online: “Hulumtime në fushën e medias dhe komunikimit I” dhe “Roli i televizionit në komunikimet socio-kulturore kombëtare”. Profesori universitar Resul Sinani, ka …2020/04/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-17 12:58:14
Kryetari Shaban Shabani takon Kolonel Gazmend Hoxha Drejtor i Divizionit të OperacioneveKryetari i Komunës së Dragashit Shaban Shabani takoi Kolonel Gazmend Hoxha Drejtor i Divizionit të Operacioneve. Në këtë takim prezent ishte edhe Drejtori Regjional i Policisë së Kosovës Faton Alia, …2020/04/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-16 19:30:12
Mbyllet aksioni! Një familje donatore për renovimin e minarës në BuzezXhamia e fshatit Buzez në komunën e Dragashit ishte ndërtuar pas kthimit të popullatës në vitin 1999 pasi nga okupatori serb ishte demoluar e tëra. Punimet në këtë xhami kishin …2020/04/15Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-15 21:50:42
Furnizohën me materiale mbrojtëse institucionet në DragashKomuna e Dragashit për shkak të Corona Virusit ka bërë furnizim me materiale mbrojtëse shëndetsore në vlerë prej 37.498,00 euro e cila është bërë e ditur nëpërmjet një njoftimi për …2020/04/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-15 17:10:33
NJOFTIM PËR QYTETARË LIDHUR ME LËVIZJEN BRENDA DHE JASHTË KOMUNËS SË DRAGASHITMe rastin e caktimit të masave të reja nga niveli qendror për lëvizjen e qytetarëve, Komuna e Dragashit, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës do të jenë në përkujdesje për …2020/04/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-15 11:20:19
Bora zbardh OpojënNë viset malore dje është paralajmëruar se do të ketë ulje të temeraturave si dhe reshje bore. Gjatë natës në disa fshatra të Opojës kishte reshje të bores. Në disa …2020/04/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-15 10:18:02
Krasniqi: Kosova ka nevojë për ndihmën e diasporës, por jo për “fonde” të tilla po për investimet e tyreMevludin Krasniqi nga Nisma Socialdemokrate ka thënë se nderi më i mash që Qeveria e Kosovës ka obligim t’ua bëjë diasporës është kujdesi për familjarët e tyre në Kosovë. “Thirrja …2020/04/15Kosova2020-04-15 09:46:42
Kryetari Shaban Shabani bashkëpunimi është rezultati i gjendjes aktuale në DragashTë martën është mbajtur mbledhja e Shtabit Emergjent në Komunën e Dragashit, ku anëtarët e Shtabit Emergjent kanë diskutuar për gjendjen aktuale të emergjencës shëndetësore. Kryetari i Komunës, Shaban Shabani …2020/04/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-14 19:45:51
ME KËRKESË TË AKK-së MBPZHR-ja KRIJON MUNDËSI QARKULLIMI PËR BUJQIT TONËMe kërkesë të Asociacionit të Komunave të Kosovës, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) dhe koordinim të plotë që të krijohen mundësi pune për bujqit, që tani janë …2020/04/14Ekonomi2020-04-14 19:09:19
Situata aktuale në komunën e Dragashit është e qetëKomuna e Dragashit është njëra nga ato komuna që deri më tani nuk ka përsona të prekur me virusin corona por që masat e ndërmarra nga qeveria qendrore dhe ajo …2020/04/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-14 09:55:36
Personat që janë nënshtruar testit për Covid-19 nga komuna e Dragashit kanë dalur negativ!Zyrtarisht mësojmë se personat që janë nënshtruar testit për Covid-19 nga komuna e Dragashit kanë dalur negativ dhe kështu Dragashi po mbetet ndër komunat e pakta në Kosovë pa të …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 20:59:23
Në komunën e Dragashit ka filluar të bëhet qethja e dhenve.Në sezonin pranveror fillon të bëhet edhe qethja e dhenve për të i pregaditë ato për në bjeshkë thotë njëri nga Blegotret e komunës së Dragashit për televizionin Opoja. Tradita …2020/04/13Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2020-04-13 17:40:15
Lëvizje të mëdha të qytetarëve në fshatin Brod të Dragashit, policia thotë se nuk ka asnjë të arrestuarDragash – Mbrëmjen e së dielës, në rrjetet sociale, kanë qarkulluar disa fotografi në të cilat shihen turma të qytetareve dhe një grupi i organizuar i motoristëve, të grumbulluar në fshatin …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 15:52:58
Nesër fillon shitja e Zogjve të mishit në fermën Eko Sharri në fshatin KukFerma e zogjve “EKO SHARRI” në fshatin Kuk të komunës së Dragashit nga nëser(14 Prill 2020) do të fillojë shitjen e zogjve për Mish. Nëpërmjet një njoftim të dërguar në …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 15:49:46
Kryetari Shabani me vendosjen në Karantinë të komunës së Prizrenit automatikisht edhe Dragashi vetëkarantinohetNë lajmin e publikuar nga redaksia e televizionit Opoja për vërshimin e komenteve dhe kërkesave të qytetarëve drejtuar kryetarit të komunës së Dragashit zotërit Shaban Shabani ky i fundit ka …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 13:30:59
Kryetari i LDK-së në Dragash, mos shpërndani vdekje aman, drejtuar grupit motoçiklistë!Kryetari i Lidhjes Demokratike dega në Dragash zotëri Selim Kryeziu ka bërë një reagim ndaj një grupi motoçiklistë të cilet sipas tij janë tubuar në një zonë turistike në Dragash …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 10:53:55
Kryetari Shabani vendos themelimin e Shtabeve Emergjente nëpër fshatrat e DragashitSot më datë 13.04.2020 është mbajtur mbledhja e Shtabit Emergjent në komunën e Dragashit, ku anëtarët e Shtabit Emergjent në mënyrë virtuale kanë diskutuar për situatën aktuale rreth pandemisë Covid-19. …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 10:27:31
Drejtori i QKMF-së në Dragash, Ramadan Jashari, flet për gjendjen aktualeDrejtori i QKMF-së zotëri Ramadan Jashari në Dragash në një prononcim dhënë sot për Radio Sharrin ka konfirmuar edhe njëherë që në komunën e Dragashit nuk ka asnjë përson të …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 09:50:13
Vërshojnë komente e kërkesa ndaj kryetarit Shabani në DragashKomuna e Dragashit ende nuk është e prekur nga virusi corona por banorët e kësaj ane kanë filluar të shqetësohen për gjendjen aktuale raporton televizioni Opoja. Duke e parë mbrëm …2020/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-13 09:23:32
Apel për institucionet dhe Shtabin Emergjent nga grupi i Asamblesë Komunale nga radhët e Partisë Demokratike në DragashAPEL INSTITUCIONEVE DHE SHTABIT EMERGJENT: KENI OBLIGIM TË MERRNI MASA SHTESË NË PARANDALIMIN E COVID-19 Grupi i Asamblesë Komunale nga radhët e Partisë Demokratike në Dragash shpreh shqetësimin për situatën …2020/04/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-12 22:10:15
Apel nga Shtabi Emergjent në Dragash!Shtabi Emergjent në Dragash bën thirrje për bashkëvendasit tanë që jetojnë në komunat tjera të prekura nga Covid-19 që t’i vizitojnë Qendrat e Mjekësisë Familjare nëse janë kthyer këto ditë …2020/04/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-12 20:44:27
Kryetari Shaban Shabani bën thirrje për përmbajtje të rregullave dhe rekomandimeve nga IKSHP“Të dashur qytetarë të komunës së Dragashit, komuna e Dragashit vazhdon të mbetet e paprekur nga Covid-19. Pavarësisht kësaj jemi dëshmitarë se çdo ditë kemi raste të reja në pothuajse …2020/04/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-11 21:03:50
Qeveri të RE apo zgjedhje të jashtëzakonshme?Kryetari i Nismës social Demokrate në Dragash nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në facebook ka parashtruar një pyetje rreth gjendjes aktuale politike në vendin tonë. Sipas Fatmir Halili …2020/04/10Aktuale, Kosova2020-04-10 15:09:30
Dridhje të lehta të tokës në DragashSot rreth orës 18:30 në qendrën sizmologjike janë regjistruar lëkundje të lehta të tokës, e epiqendra e tyre ishte në fshatin Buzez të komunës së Dragshit, rreth 3km në brendësi …2020/04/09Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-09 18:05:22
Kompania nga Dragashi që “ambalazhon” shumë kompani vendore e nderkombëtareNë kuader të promovimit të prodhimeve vendore si dhe mbeshtetjen e tyre në tregun vendor dhe ndërkombëtar stafi i televizionit Opoja ka vendosur të ju sjell rrëfime të ndryshme nga …2020/04/09Aktualitet, Ekonomi, Lajme nga Opoja2020-04-09 16:20:29
Kryeministri në detyrë Albin Kurti sot qëndroi për vizitë në DragashKryeministri në detyrë z.Albin Kurti së bashku me ministren e administrimit të pushtetit lokal znj. Emilia Rexhepi dhe ministrin e bujqësisë z.Besion Mustafa sot qëndroi për vizitë në komunën e …2020/04/09Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-09 13:03:32
Kryeministri në detyrë zotëri Albin Kurti respekton ezanin në Dragash!Kryeministri në detyrë zotëri Albin Kurti duke dhënë një prononcim për media në Dragash ai për pakë është ndalur në përgjigjën e tij për të e respektu Ezanin e kohës …2020/04/09Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-09 12:56:45
Tre të arrestuar në Komunën e Dragashit për mosrespektim të dispozitave shëndetësorë gjatë pandemisëDragash – Në orët e vona të së martën, në Dragash janë arrestuar tre persona të dyshuar për mosrespektim të dispozitave shëndetësore në kohë të pandemisë. Lajmin për “Betimi për Drejtësi” …2020/04/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-08 18:15:04
Tre operatorë ekonomikë janë përzgjedhur për të vazhduar punimet në objektin e shkollës “ULINA” në Kosavë.Në projektin disa vjeçar i cili është duke u punuar gradualisht në shkollën “ULINA” në fshatin Kosavë të komunës së Dragashit edhe këtë vit do të vazhdojnë punimet në ndërtimin …2020/04/08Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-04-08 13:25:55
“Jetimat e Ballkanit” ndihmuan 170 familje nevojtare në Dragash dhe Fushë KosovëShoqata Humanitare “Jetimat e Ballkanit” kanë bërë shpërndajren e 170 pakove me gjëra elementare ushqimore për familjet nevojtare nga Dragashi dhe Fush Kosova. Në këtë aksion të ndërmarrë me datë …2020/04/08Aktualitet, Islame, Kosova, Lajme nga Opoja2020-04-08 10:32:08
Iniciativ e të rinjëve për pastrimin e fshatit Bellobrad!Të rinjtë e fshatit Bellobrad në komunën e Dragashit më vetë iniciativë kanë vendour që me datë 9 Prill 2020 të bëjn pastrimin e fshatit të tyre nga mbeturinat e …2020/04/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-08 09:21:57
Luftëtarët Opojar përkujtojnë betejën e Lavdishme të KosharësSa herë që vjen muaj Prill për luftëtarët nga treva e Opojës është një ndjenjë e veçanta, ata gjithmon në këtë datë e përkujtojnë betejën e lavdishme të Koshares. Në …2020/04/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-08 08:50:47
Opoja e pa prekur nga Covid 19, dhasht Zoti të mbetet kështu!Kryetari i Nismës social Demokrate në Dragash Fatmir Halili nëpërmjet rrjetit social facebook ka dhëne një mesazh sensibilizues për banorët e trevës së Opojës njofton televizioni Opoja. Halili ndër të …2020/04/07Aktuale, Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-07 17:51:06
Komuna ndan mbi 40 mijë euro për rrjetin e ujësjellësit në fshatin BlaçQë një kohë të gjatë banorët e fshatit Blaç në komunën e Dragashit janë duke u përballur me mungesë të madhe për furnizim me ujë të pijshëm. Por si duket …2020/04/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-07 15:44:44
Nuk respektuan orën policore, shoqërohen në Polici disa persona nga Breznja, Bresana, NasheciDeri më 13 prill është në fuqi vendimi i marrë ditë më parë nga Qeveria e Kosovës rreth kufizimi të lëvizjes së qytetarëve – masë kjo e marrë për parandalimin …2020/04/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-07 11:02:25
Mbahet mbledhja e pestë e Shtabit Emergjent në komunën e DragashitTë hënën është mbajtur mbledhja e Shtabit Emergjent në komunën e Dragashit, ku anëtarët e Shtabit Emergjent kanë diskutuar për gjendjen aktuale të emergjencës shëndetësore njofton televizioni Opoja. Kryetari i …2020/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-06 19:35:11
Arrestohet një person në Dragash pasi hapi lokalin e tij të hënën në mëngjesDragash – Në mëngjesin e së hënës, në Dragash, është arrestuar një person i dyshuar për veprën penale “mosveprim sipas dispozitave ligjore në kohen e epidemisë” . Lajmin për “Betimi për …2020/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-06 18:05:48
Sekretari i KBI-së në Dragash sqaron mënyrën për aplikimin e shërbimeve mortoreKomuna e Dragashit në bashkëpunim me Këshillin e Bashkësisë Islame në Dragash edhe këtë vitë do të vazhdojnë që të marrin përsipër shërbimet e varrimit për sejcilin qytetarë të komunës …2020/04/06Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-06 14:24:57
Pas një aksioni të inspektoratit, nga e shtuna në Dragash gjatë “orës policore” mbyllen edhe marketetDragash – Nga e shtuna, në Komunën e Dragashit, gjatë “orës policore” janë mbyllur të gjitha marketet. Lajmin për “Betimi për Drejtësi” e ka konfirmuar inspektori i tregut, Enis Sylejmani. Sylejmani …2020/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-06 11:49:59
Mërgimi nga Lëvizja Vetëvendosje në Sharr paiset me shtetësi ShqiptareIsh kandidati për deputet nga subjekti politik Lëvizja Vetëvendosje në zgjedhje e fundit Parlamentare në Republikën e Kosovës zotëri Mërgim Mestani tani më është paisur me shtetësi të shtetit të …2020/04/06Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2020-04-06 09:58:13
Përmbyllet me sukses aksioni humanitar “Ndihmojmë së Bashku”Me aksionin e ndërmarrë sot me datë 5 Prill 2020 Shoqata Humanitare “OPOJA” po e bën përmbylljen me sukses të aksionit nën moton “Ndihmojmë së Bashku” raporton televizioni Opoja. Në …2020/04/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-05 20:13:19
5 mijë euro për dezinfektimin e objekteve Institucionale në DragashNder vendimet dhe veprimet e para që mori Komuna e Dragashit menjëher pas rasteve të para me Covid19 në Kosovë, ishte dezinfektimi i të gjitha institucioneve publike njofton televizioni Opoja. …2020/04/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-05 18:52:58
Rreth 37 mijë euro shërbimet mortore do të i kushtojnë Komunës së DragashitKomuna e Dragashit në bashkëpunim me Këshillin e Bashkësisë Islame në Dragash edhe këtë vitë do të vazhdojnë që të marrin përsipër shërbimet e varrimit për sejcilin qytetarë të komunës …2020/04/05Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-05 14:56:30
Institucionet shkollore me një kërkesë të veçantë për prindëritMësimdhënësit në të gjitha Institucionet shkollore në Republikën e Kosovës janë duke punuar me nxënësit e tyre në mësimet në distancë kjo bëhet e mundur falë teknologjisë së avancuar. Por …2020/04/05Arsim, Lajme nga Opoja2020-04-05 10:18:53
Shoqata Humanitare “OPOJA” publikoj listën e DonatorëveShoqata Humanitare “OPOJA” në ditët e fundit ka ndermarë aksione të shumta humanitare në mbështetje të familjeve në nevojë. Por ata për hir të korrektësis me Donatorët të cilët kan …2020/04/03Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-03 17:21:15
Banorët e Dragashit kerkojn shërbime 24 orë nëpër Qendrat e Mjeksisë FamiljareEdhe pse në komunën e Dragashit nuk ka asnjë rast të dyshuar me virusin COVID19 por as edhe të konfirmuar nga ky i fundit banorët e fshatrave të Opojës dhe …2020/04/02Aktuale2020-04-02 19:12:24
BIK-u në Dragash ndan pako ushqimore për 57 familje nevojtareSot me datë 2 Prill të vitit 2020 Këshilli i Bashkësisë Islame në Dragash përkatësishtë sektori humanitar dega e “Bereqeti-të”, bëri shpërndarjen e pako ushqimore dhe një thesë miell 25 …2020/04/02Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-04-02 17:17:10
Dragashi përfiton nga Qeveria vetëm një projekt sportiv për vitin 2020Kuvendi i Republikës së Kosovës me datë 10 Mars ka miratuar Buxhetin për vitin 2020 i cili është votuar me 63 vota pro. Televizioni Opoja ka analizuar buxhetin e ndarë …2020/04/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-02 16:26:52
Nxënësja e shkollës “Fetah Sylemjani” në Dragash ka një mesazh për bashkëmoshatarët e sajNë redaksinë e televizionit Opoja kemi pranuar një video nga vogëlushja Xhanije Shabani nga fshati Shajne e komunës së Dragashit, nxënëse në klasën e tretë në shkollën “Fetah Sylemjani” në …2020/04/02Arsim, Lajme nga Opoja2020-04-02 13:11:28
Gjahtarët nga Shqipëria futën ilegalishtë në Kosovë dhe vrasin kafshët në Restelicë të DragashitGjahtarë nga Shqipëria janë futur ilegalishtë në Restelicë/ Dragash – Kosovë dhe të martën kanë vrarë një qen të Sharrit që ishte pronë e fermës Barbula në Restelicë-Dragash. Qeni u …2020/04/02Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2020-04-02 10:46:07
Reagim lidhur me shkrimin në faqen e rrejshme “Komuna e Dragashit”Shkrimi në faqen “Komuna e Dragashit” është keqdashës dhe nuk paraqet informacion të saktë se në fshatin Bellobrad në komunën e Dragashit ka të infektuar sipas IKSHPK. Ky tekst është …2020/04/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-01 17:00:55
Prej vendimit për kufizim të lëvizjes në Dragash është arrestuar vetëm një person për narkotikëDragash – Prej vendimit të Qeverisë së Kosovës, për kufizim të lëvizjes, si masë parandaluese për përhapjen e virusit Covid-19, në Komunën e Dragashit ka ndodhur vetëm një arrestim për narkotikë. …2020/04/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-04-01 13:20:47
Masat e marra dhe gjendja aktuale në komunën e Dragashit, përgjigjet kryetariKomuna e Dragashit që nga fillimi kur është bërë konfirmimi i personave të parë të infektuar me COVID19 në Kosovë, ka filluar masat për parandalim bazuar në vendimet e Qeverisë …2020/03/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-31 19:33:35
Vazhdon karvani humanitar për familjet në OpojëShoqata Humanitare “OPOJA” edhe sot me datë 31 Mars ka vazhduar karvanin e saj humanitar nëpër fshatrat e Opojës percjell televizioni Opoja. Për redaksinë tonë drejtuesit e shoqatës thonë se …2020/03/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-31 16:43:10
Banorët e fshatit Zaplluxhe të frikësuar nga një shtyllë elektrikeBanorët e lagjes “Tumqine” të fshatit Zaplluxhe të komunës së Dragashit kanë raportuar në redaksinë e televizionit Opoja për një shtyllë elektrike të kompanisë KEDS e cila sipas tyre është …2020/03/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-31 12:23:43
U mblodhën për të katërtën herë Shtabi Emergjent në DragashSot është mbajtur mbledhja e katërt e Shtabit Emergjent e kryesuar nga Kryetari i Komunës së Dragashit , Shaban Shabani njofton televizioni Opoja. Në mbledhjen me anëtarët e shtabit emergjent …2020/03/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-30 19:19:57
Shoqata Humanitare Opoja, fillon aksionet e ndihmaveNë këto ditë të vështira që po kalojm ne si shtet por edhe i gjith globi, njerzit e vullnetit të mirë po bëjn të pamundurën të jenë afër atyre që …2020/03/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-29 18:06:59
Letër publike për kryetarin e degës së LDK-së në Dragash.KJO NUK ËSHTË FRYMA RUGOVIANE Para disa ditësh,në një portal lokal lexova një reagim të profesorit të nderuar z.Selim Kryeziu.Si reagim më pëlqeu,por jo edhe përmbajtja e atij pak teksti …2020/03/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-28 10:39:04
Detyrat dhe përgjegjësitë për realizimin e mësimit në distancëPër realizimin me sukses të mësimit në distancë, kërkohet angazhimi i plotë i personelit arsimor. Edhepse është ndërprerë mësimi, vazhdojnë obligimet profesionale e kontraktuale të të gjitha instancave e individëve …2020/03/27Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-27 19:29:31
Mungesa e përzgjedhjes së kompanisë përkatëse ka bërë që akoma mos të dezinfektohet objekti i gjykatës në DragashDragash – Përderisa shumë objekte të gjykatave dhe të prokurorive janë dezinfektuar, me qellim të mbrojtës dhe parandalimit nga virusi Covid-19, një gjë e tillë nuk ka ndodhur në objektin e …2020/03/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-24 15:43:20
Pensionohët Dr. Hatim BaxhakuHatim Baxhaku është lindur me 24 Mars të vitit 1955 në fshatin Bellobrad të komunës së Dragashit. E sot me 24 Mars, feston ditëlindjen e tij të 65 dhe njëherit …2020/03/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-24 13:23:43
Si pasojë e koronavirusit në Komunën e Dragashit ngritën çmimet e disa produkteve bazëDragash – Për shkak të gjendjes së rëndë në të cilën po kalon Kosova si pasojë e koronavirusit, në marketet e Komunës së Dragashit janë ngritur çmimet e disa produkteve …2020/03/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-23 15:42:18
Shfaqja e pandemisë ka bllokuar një varg projektesh në DragashShfaqja e pandemisë ka bllokuar një varg projektesh në Komunën e Dragashit, shumica prej tyre kapitale. Kryetari i komunës, Shaban Shabani, thotë se nëse nuk shpenzohen mjetet e parapara gjatë …2020/03/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-23 13:45:41
Sot do të fillon mësimi online në KosovëNga sot do të nis mësimi online në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Hykmete Bajrami. Bajrami tha se mësimi do të filloj …2020/03/23Kosova2020-03-23 09:09:43
Partia e Duda Baljes, ndihmon familjet skamnore në Dragash dhe IstogNë faqen e saj në facebook, kryetarja e partisë SDU dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës, ka njoftuar përmes një skrimi duke i bashkëngjitur edhe fotografi, se janë ndihmuar familje …2020/03/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-22 17:35:48
Halili: Lutje qytetarëve të Dragashit! Qëndroni në shtëpi, përgjegjësia është e të gjithëve!Në një postim në facebook kryetari i degës së NISMAS Socialdemokrate në Dragash lutë qytetarët që të reduktojnë lëvizjet me qytetet e tjera të Kosovës, dhe po ashtu lut qytetarët …2020/03/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-22 15:20:14
Kryetari Shaban Shabani bën thirrje për përmbajtje të rregullave dhe rekomandimeve nga IKShPKTë dashur qytetarë të komunës së Dragashit Më të vetmin qëllim, mbrojtjen e shëndetit të të gjithë qytetarëve të Komunës së Dragashit, ju bëj APEL për respektim të rregullave dhe …2020/03/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-20 17:31:28
Të reflektohet është e domosdoshme!Çdo veprim që të dërgon në uljen e tensioneve politike, në këto momente është më se domosdoshme. Është përgjegjësi kushtetuese, obligim moral dhe njerëzor. Është vlerë intelektuale . Ështe kulturë! …2020/03/20Opinione2020-03-20 15:29:00
Mos na merrni shpresen se do t’iu vije ndeshkimi!Luljeta Pula Mos na merrni shpresen se do t’iu vije ndeshkimi! Kush jeni ju qe luani me ndjenjat e nje populli te tere. Nje populli te pervuajtur qe mezi ku …2020/03/19Opinione2020-03-19 23:52:53
Selim Kryeziu i bije pishman për Vjosën që e përkrahi në zgjedhje e fundit.Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dega në Dragash zotëri Selim Kryeziu nëpërmjet rrjetit social facebook ka shprehur zhgënjimin e tij ndaj zonjës Vjosa Osmani të cilën e ndihmojë në …2020/03/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-19 22:19:41
Çfarë thotë Zyrtari për informim i Policisë së Prizrenit për komunën e DragashitDragash – Zyrtari për informim i Policisë së Kosovës për rajonin e Prizrenit, Shaban Osmanollaj ka thënë se, që nga përhapja e koronavirusit në Kosovë, në Komunën e Dragashit nuk ka …2020/03/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-19 15:22:39
Filloi dizinfektimi i rrugëve në DragashKompania për mbledhjen e mbeturinave “EKO REGJIONI” në Dragash në bashkëpunim me komunën sot ka filluar të bëj dezinfektimin e rrugëve të qytezës së Dragashit. Ashtu si në të gjitha …2020/03/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-19 15:01:26
Vazhdon dezinfektimi i hapësirave publike në DragashNë vazhdën e marrjes së masave parandaluese të përhapjes së virusit COVID-19, në Komunën e Dragashit ka vazhduar dezinfektimi i hapësirave publike. Dezinfektimi është bërë në objektin e Ekoregjionit dhe …2020/03/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-18 21:12:27
Kryetari Shabani sçarim rreth kërkesës së Banorëve të Dragashit.Kryetari Shabani ka vendosur që nëpërmjet televizionit Opoja të jep një sçarim lidhur me kërkesën e Banorëve të Dragashit. Sot mbas publikimit të lajmit në medium të Televizionit Opoja ndjehem …2020/03/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-18 21:01:03
Banorët e Dragashit me kërkesë të veçantë për Kryetarin ShabaniDuke e marrë parasysh gjendjen aktuale në të cilën ndodhet i gjithë vendin vijnë edhe vështirësitë e para për qytetarët të cilët kan brenga të medha për situatën në të …2020/03/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-18 15:22:00
Gjykata në Dragash me asnjë rast të natyrës urgjente pas vendimit të KGJK-së për reduktimin e aktiviteteve tjeraDragash – Pas vendimit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGJK) që në Gjykatat Themelore të Kosovës dhe degët e tyre të trajtohen vetëm rastet e natyrës urgjente, si masë mbrojtëse …2020/03/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-18 15:12:17
Të rinjet po bëhen armik të shëndetit për vetën, familjen e gjith shtetinNje kontribut modest lidhur me pandemine aktuale me Covid 19 Fillimishte, Epidemia e Variola Vera ne Kosove ne vitin 1972, me gjeti si maturant i shkolles se mesme te mjekesise, …2020/03/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-17 23:52:30
Ministrja Emilija Redžepi sot qëndroi për vizitë zyrtare në DragashSot për vizitë në komunën e Dragashit ishte Ministrja e Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal Emilija Redžepi e cila u prit nga kryetari i komunës z. Shaban Shabani njofton …2020/03/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-17 16:16:02
Pas marrjes së vendimit për mbylljen e lokaleve, një person në Dragash ka tentuar ta hap lokalin e tij gjatë natësDragash – Pas marrjes së vendimit të Qeverisë së Kosovës për mbylljen e kafiterive, bareve dhe restoranteve, mbylljen e tregjeve të kafshëve dhe të automjeteve, si masa parandaluese për mbrojtje …2020/03/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-17 14:19:47
Restelica fshati ku janë kthyer qindra qytetarë nga ItaliaFshati Restelicë nga komuna e Dragashit ka pritur qindra qytetarë nga diaspora të kthyer nga Italia. Burime të Indeksonine bëjnë të ditur se shumë familje që jetojnë në Itali ka …2020/03/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-16 20:39:03
Komuna e Dragashit vazhdon me dezinfektimin në kuadër të masave për parandalimin e koronavirusitSot, 16 Mars 2020, janë ndërmarrë masa për mbrojtje dhe dezinfektim në të gjitha hapësirat e kuvendit komunal, drejtorisë së arsimit, shtëpisë së kulturës, zyrat e vendit, bibliotekës së qytetit, …2020/03/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-16 20:25:12
Kryetari “A P E L” drejtuar Qytetarëve të Komunës së DragashitKryetari i Komunës së Dragashit apelon të gjithë qytetarët që kanë udhëtuar nga vendet perëndimore (nga data 01.03.2020) si: ( Itali, Angli, Gjermani, Francë, Zvicër etj.) në drejtim të Republikës …2020/03/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-16 13:00:55
Profesori Fatmir Mehmeti mban Online orën mësimore me nxënësitShkolla IMSK në Prizren është pjesë e shumë shkollave anekënd Botës të fondacionit me këtë emër dhe me mbështetje nga shteti i Turqisë percjellë televizioni Opoja. Në Kosovë funksionojnë dy …2020/03/16Aktualitet, Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-16 12:47:27
Shtabi Emergjent- Dragash merr masa të reja për parandalimin e infeksionit COVID-19Sot është mbajtur mbledhja e dytë e Shtabit Emergjent të kryesuar nga Kryetari i Komunës së Dragashit , Shaban Shabani , në të cilën u vendos për marrjen e masave …2020/03/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-16 12:13:17
Dëmtohet me gurë tabela në fshatin Zaplluxhe të DragashitTabela informuese në hyrje të fshatit Zaplluxhe të komunës së Dragashit në mëngjesin e sotëm është dëmtuar me gurë nga përsona të pa ndërgjegjshëm moralisht njofto televizioni Opoja. Nga banorët …2020/03/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-16 11:47:35
COVID-19 SHKËPUTJE NGA MENDJEMADHËSIAEvropa tashmë është e urryer nga të gjithë. Sheshet dhe stadiumet janë bosh,muzetë janë mbyllur,kishat dhe xhamitë ngurrojnë për shërbimet e tyre fetare.Restorantet e bukura dhe baret e ftohta janë …2020/03/16Opinione2020-03-16 00:40:12
Dr.Selami Sylejmani, Barnatorët po kushtëzohen nga furnizuesit e mëdhenj.Dr.Selami Sylejmani ka reaguar në një postim të Gazetarës Valbona Musliu e cila kishte kërkuar nga Qytetarët se a është reale për një maskë mbrojtëse të paguajmë 0.80 cent përcjellë …2020/03/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-15 18:25:20
Mërgim Mestani kushtet dhe higjiena në spitalet tona është tronditëse!Ish kandidati nga Lëvizja Vetëvendosje nga komuna e Dragashit për deputet në zgjedhjet e fundit Parlamentare ka reaguar në shkrimin e tij të publikuar së fundi në llogarinë e tij …2020/03/15Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-15 17:46:58
Gazetarja Valbona Musliu për një maskë Banatoret kërkojnë 0.80 cent.Gazetarja Valbona Musliu ditëve të fundit ka raportuar nga Kufiri me Shqipërinë për gjendjen aktuale por pa ndonjë masë mbrojtëse raporton televizioni Opoja. Por në të publikuar lajmin se në …2020/03/15Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-15 15:43:50
Komuna e Dragashit vazhdon me dezinfektimin në kuadër të masave për parandalimin e koronavirusitSot, 15 Mars 2020, Drejtoria e Arsimit ka ndërmarrë masa për mbrojtje dhe dezinfektim në të gjitha hapësirat shkollore sipas udhëzimeve, të cilat kanë të bëjnë me masat e përforcuara …2020/03/15Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-03-15 15:11:44
Kryetari Shabani ndihmon në dezinfektimin e institucioneve Shkollore.Komuna e Dragashit në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Organizata Shëndetësore kan filluar të bëjnë dezinfektimin e hapësirave publike, institucionet shkollore, objektet komunal dhe shum objekte dhe vende të …2020/03/15Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-03-15 14:28:49
Inspektorati në Dragash, udhëzues për kompanitëUdhëzues për biznese nga inspektorati: 1. Të merren masa higjienikie, të dezinfektohet vendi punës, punonjësit të pajisen me pajisje personale mbrojtëse (sipas udhëzimeve të ministrisë së shëndetësisë), * Të sigurohet …2020/03/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-15 14:14:24
Aksident trafiku në rrugën Rapqe – Dragash.Aksident trafiku me deme të konsiderueshme materiale por pa të lënduar ka ndodhur sot në Lakun e Raqes e cila rrugë të drejton në qytezën e Dragashit njofton televizioni Opoja. …2020/03/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-15 11:09:12
Pezullohen të gjitha aktivitetet në kompleksin turistik “Arxhena” në Brod të DragashitKompleksi turistik Arxhena në Brod të Dragashit ka njoftuar të gjithë klientët e saj se do të pezullohen të gjitha aktivitetet për një kohë të pa caktuar për shkak të …2020/03/15Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-15 09:26:13
Kompania turistike Aroma Reisen do të vazhdojë udhëtimet për në shtetin Austriak.Kompani turistike Aroma Reisen në një njoftim të bër pak orë më parë në faqen e saj në facebook thotë se do të vazhdojë linjën e rregullu prej Kosovës për …2020/03/14Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-14 21:39:48
Familjarët nga Opoja, kërkojnë plotë 63 vjet imazhin e munguar të Gjyshit.Imazhi i munguar plotë 63 vjet nga UDB-ja e aso kohe e banorit të fshatit Brrut të komunës së Dragashit shkruan sot televizioni Opoja. Pas shumë torturave mizore të regjimit …2020/03/14Histori, Lajme nga Opoja2020-03-14 18:14:08
Merren masat e para në komunën e Dragashit kundër Korona VirusitSi pjesë e masave të parashikuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, Komuna e Dragashit ka ndërmarrë hapa shtesë në lidhje me virusin Corona. Sot, 14 Mars …2020/03/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-14 17:20:13
BIK-u pezullon xhumanë dhe merr një sërë vendimesh për t’u mbrojtur nga koronavirusiMyftiu Naim Tërnava ka dalë me një sërë vendimesh për besimtarët islamë në mënyrë të që të mbrohen nga përhapja e koronavirusit. Ai ka pezulluar përkohësisht xhumanë dhe faljen e …2020/03/14Islame2020-03-14 16:26:23
Ndërpret punimet kompania “Sharri Plast & Glass” nga dita e Hënë.Në një postim të publikuar së fundi nga drejtuesit e kompanisë Sharri Plast & Glas bëhet e ditur se nga data 16 Mars 2020 do të ndërpriten të gjitha punimet …2020/03/14Kosova2020-03-14 16:05:32
Fluks mërgimtarësh në Dragash, por banorët thonë se nuk kanë frikë nga Covid-19Të pashqetësuar me njoftimet dhe lajmet e fundit rreth rrezikut të mundshëm prej koronavirusit kanë qenë qytetarë të Komunës së Dragashit këtë të premte. Përkundër pozitës gjeografike të kësaj komune …2020/03/14Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-14 12:16:01
Mjeku nga Opoja, Fitim Karimani i shkruan kryeministrit Kurti nga kufiri.Infermieri nga Opoja, Fitim Karimani në një letër drejtuar kryeministrit të vendit, Albin Kurti ia ka kujtuar se sa i vështirë është misioni i mjekëve në situata emergjente sikurse tash …2020/03/14Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-14 11:14:04
Kompania Turistike “Bres Tours” ndal linjat e Rregullta.Kompania Turistike ” Bres Tours” e cila bën transportin e udhëtarëve nga Opoja për në Prizren dhe Prishtinë ju njofton se nëser nuk do të mban linitë e rregullta përcjellë …2020/03/13Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-13 22:43:21
Anulohet ndeshja ndërmjet KF Lugut të Beranit dhe KF OpojaMe vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës pezullohen të gjitha aktivitetet sportive ne nivel vendi si masë kundër COVID-19 njofton televizioni Opoja. Prandaj ndeshja e paraparë të zhvillohet ndërmjet …2020/03/13Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sport, Sporti2020-03-13 22:02:08
Elmir Imeri nga Komuna e Dragashit u bë me shtëpi të re!Shoqata Humanitare “Jetimat e Ballkanit” kanë gëzuar një familje në fshatin Shajne të komunës së Dragashit shkruan sot televizioni Opoja. Gjendja e kësaj familje në pamjet të cilat ka publikuar …2020/03/13Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-13 18:03:59
Dragash mblidhet Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi, diskutohet për parandalimin e coronavirusit.Kryetari i Dragashit, Shaban Shabani mblodhi Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi, diskutohet për parandalimin e coronavirusit raporton televizioni Opoja. Paraditen e sotme, Kryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani …2020/03/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-13 17:34:19
Dy shkolla të komunës së Dragashit përfituese të grantit nga Banka BotëroreDy shkolla nga komuna e Dragashit janë përzgjedhur në mesin e 80 shkollave të cilat kanë përfituar grante për projektet e tyre për financim nga Banka Botërore . Fatmirësisht dy …2020/03/13Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-03-13 17:19:11
Biznesmeni nga Dragashi kërkon ndryshim në afatin e pagimit të TVSH-sëBiznesmeni nga komuna e Dragashit Pirro Piraj nepërmjet rrjetit social facebook ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të bejë lehtësime në këtë gjendje emergjente transmeton televizioni Opoja. z.Piraj në postim …2020/03/13Ekonomi2020-03-13 16:19:10
Komuna e Dragashit rrit aktivitetet e inspektimit.Pas ankesave të shumta në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës edhe komuna e Dragashit rrit aktivitetet e inspektimit përcjellë televizioni Opoja. Kërkojmë që të gjithë operatorët ekonomik në …2020/03/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-13 09:39:36
Drejtori i Administratës uron kryesinë në selinë e KBI-së në DragashKBI-Dragash: Gjatë këtyre ditëve ,për të uruar kryetarin e ri të Këshillit të Bashkësisë Islame në Dragash ,patëm në vizitë Drejtorin e Drejtoratit te Administrates dhe Personelit e Komunës e …2020/03/12Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-03-12 21:19:01
Dragash: Mungesa e të pandehurit shtynë për kohë të pacaktuar gjykimin për sulmMungesa e të akuzuarit për sulm, Denis Alidini, ka bërë që të dështojë të mbahet seanca e paraparë për të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash. Gjyqtari …2020/03/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-12 15:00:51
Dragash me nga 150 euro dënim me gjobë për të akuzuarit për lëndim të lehtë trupor dhe sulmGjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të enjten, ju ka shqiptuar dënim me nga 150 euro gjobë të pandehurve Musa dhe Zijat Balje, të cilët akuzoheshin për veprat penale …2020/03/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-12 14:17:22
Qyteza e Dragashit eshtë stolisur me Kontinjera për mbeturina!Nga sot qyteza e Dragashit është stolisur me Kontinjera për mbeturina të cilat janë shpërndarë në të gjitha hapësirat publike njofton televizioni Opoja. Qytetarët e Dragashit janë falenderues ndaj donacionit …2020/03/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-12 13:51:49
KBI në Dragash dhe Kryetari Shabani diskutuan rreth parandalimit të CoronavirusitKryetari i komunës së Dragashit Shaban Shabani është takuar me këshillin e Bashkësisë Islame në Dragash ku diskutuan për planin e veprimit për parandalimin e coronavirusit. Përfaqësuesit e Bashkësisë Islame …2020/03/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-12 13:41:39
Qendra e Levizjes Vetevendosje në Dragash reagon ndaj PDK-sëQendra e LV në Dragash, përmes një komunikate në rrjetin social në Facebook, e ka quajtur skandal dhe cenim integriteti të të miturve një organizim të RDK në njërën nga …2020/03/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-12 13:07:28
Komuna e Dragashit e gatshme për menaxhimin e situatës së koronavirusit!Kryetari i Komunës së Dragashit , Shaban Shabani, së bashkë me drejtorët komunalë nga Drejtoria e Shëndetësisë, Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Arsimit dhe Administratës, si dhe përfaqësuesit e institucioneve si …2020/03/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-12 12:56:46
KDI me një vargë vlersimësh negative për komunën e Dragashit!Instituti Demokratik i Kosovës në fillim të muajit Mars ka bërë publikimin e transpometrit mbi raportin dhe të gjeturat në 38 komuna të Republikës së Kosovës përcjellë televizioni Opoja. Komuna …2020/03/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-11 12:19:03
Alajdin Xhezairi ra dëshmorë me pushkë në dorë.Me tre mars 1999, Alajdini së bashku me 30 ushtarë të tjerë, arrijnë në Vrri. Në mesin e tyre ishte edhe Hoxha, si dhe miku i tij dhe bashkëluftëtari i …2020/03/11Aktualitet, Histori, Lajme nga Opoja2020-03-11 08:33:34
Trajnim dy ditor për Asmableistët nga Dragashi dhe Gjakova.Organizata joqeveritare DEMOS është duke zhvilluar një trajnim dy ditor me Asambleistë të komunës së Dragashit dhe asaj të Gjakovës në Hotelin “Emerald” në Prishtinë përcjellë televizioni Opoja. Projekti SDC/DEMOS …2020/03/10Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-10 19:17:48
Dhurata e lule për mësimdhënëset e shkollave të komunës sonë (Video, Foto)Drejtoria e Arsimit në Dragash, për nder të ditës së mësuesit dhe ditës ndërkombëtare të gruas ka organizuar tubim me të gjitha mësimdhënëset e shkollave të komunës sonë. Të pranishme …2020/03/08Arsim2020-03-08 16:40:44
Drejtoria e Arsimit ndan mirënjohje për mësimdhënësit e pensionuar (Video, Foto)Në një ceremoni të organizuar nga Drejtoria e Arsimit në Dragash për nder të 7 Marsit, u shperndan mirënjohje për mësimdhënësit e pensionuar brenda periudhës një vjecare në shkollat e …2020/03/07Arsim2020-03-07 15:59:49
Dëshmitari: Kompania e djalit të ish-drejtorit në Dragash ka qenë ofertuesja më e lirë për riparimin e veturaveMenaxheri i zyrës së prokurimit në Komunën e Dragashit, Nuro Ismaili, ka deklaruar se kompania “Menti”, pronë e djalit të drejtorit të Financave, Ahmet Bahtjari, ka qenë ofertuesja më e …2020/03/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-03-07 14:49:39
Shkolla “Sezai Surroi” feston ditën e MësuesitDrejtori i shfmu ” Sezai Surroi” z. Ziqiri Skenderi, nëpërmjet rrjetit social facebook uron mesimdhënesit për ditë e tyre shkrun sot televizioni Opoja. Ai në postimin e tij thotë se …2020/03/07Arsim, Lajme nga Opoja2020-03-07 14:15:34
U shënua festa e 7 marsit në Kukës dhe DragashDrejtori i Arsimit në Dragash Vloran Cenaj me ftesë nga Bashkia Kukës dhe Zyra Vendore Arsimore në Kukës, mori pjesë në organizimin kulturor për “Nderim 20 mësuesve të Kukësit, misionarë …2020/03/07Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2020-03-07 13:10:15
Të Hënën ballafaqimi i radhës për Kf Opoja ndaj Kf DeçanitKlubi i futbollit KF OPOJA do të luajë ndeshjen e dytë të këtij sezoni javën tjetër, pas disa përforcimeve të reja mes lojtarëve të rinj. Për të gjithë tifozët e …2020/03/07Sport, Sporti2020-03-07 11:35:21
Aktivitetet për nder të Epopesë së UÇK-së në Dragash (Video, Foto)Drejtoria për kulturë, rini e sport organizoi aktivitete të ndryshme për nder të Epopesë së UÇK-së, këto aktivitete filluan me akademin solemne që u mbajt ditën e djeshme në sallën …2020/03/06Kulturë & Art, Sporti2020-03-06 20:14:14
Duda Balje me bashkëpunëtorë uruan emërimin e kryetarit të KBI-së në Dragash!Këshilli i Bashkësisë Islame në Dragash patë nderin dhe respektin e ndërsjellët që të pres në një vizitë shumë dashamirëse dhe konstruktive, deputeten e Kuvendit të Republikës së Kosovës, znj.Duda …2020/03/06Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-03-06 19:50:42
Mësuesi Harun Skenderi dekorohet me çmimin tradicional “Shaban Jashari” nga MASHTISot në të gjitha institucionet shkollore mbarë Shqipëtare kremtohet dita e Mësuesit . Me 7 Mars të vitit 1887 është hapur shkolla e parë shekullore e gjuhës shqipe në viset …2020/03/06Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2020-03-06 17:46:56
Drejtori Vloran Cenaj kundër shuarjes së paraleleve dhe bashkimit të shkollave!Instituti Demokratik i Kosovës sot kishte organizuar takimin me zyrtarë nga minstria e arsimit, drejtorë komunal të arsimit, drejtorë të shkollave dhe udhëheqës komunal transmeton televizioni Opoja. Në kuadër të …2020/03/05Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-03-05 22:19:52
Profesori Opojar në Gjimnazin “Gjon Buzuku” në Prizren realizoi orën e parë të mësimit ndryshe nga të tjerët!Profesori Opojar Batjar Halili në Gjimnazin “Gjon Buzuku” në Prizren kishte vendos të realizoi orën e parë të mësimit kushtuar Epopesë së UÇK-së më ndryshe se kolegët e tij përcjellë …2020/03/05Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-03-05 21:01:40
Humaniteti i Dr. Hatim Baxhakut në luftë dhe në paqë.Rrëfimet e fushëveprimatarisë së Doktorit gjatë luftës. Dr.Hatim Baxhaku u lind më 1955 në fshatin Bellobrad, komuna e Dragashit. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje. Fakultetin e …2020/03/05Histori, Lajme nga Opoja2020-03-05 15:43:25
22 vjet nga rënia heroike e Jasharëve!Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së duke i bërë …2020/03/05Kosova2020-03-05 09:23:05
Këshilli i Bashkësisë Islame në Dragash zgjedhë kryesinë e re për mandatin 4 vjeçarKëshilli i Bashkësisë Islame në Dragash me datë 30 Janar 2020 kishte formuar trupin zgjedhor në zgjedhjet për anëtar të ri për mandatin katër vjeçar 2020-2024 shkruan televizioni Opoja. Në …2020/03/04Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2020-03-04 21:59:18
Përfundoi faza e dytë e turneut me institucione!Me emocione të mëdha nga të katër skuadrat gjysëmfinaliste u zhvilluan dhe ndeshjet e fazës së dytë me institucione, fitues dolën shkolla fillore Sezai Surroi dhe ekipi i Arsimtarëve e …2020/03/04Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2020-03-04 19:03:46
Ora e parë e mësimit në shkollat e Dragashit do të i kushtohet Epopesë së UÇK-sëBazuar në programin për shënimin e 22 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, Drejtoria e arsimit në Dragash kërkon nga të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të komunës së Dragashit …2020/03/04Arsim, Lajme nga Opoja2020-03-04 16:31:01
Burim Piraj, prej sot punëtorët e mi do ta kenë pagën minimale 350 euroBiznesmeni i njohur nga Kosova që është pronar i kompanisë “Meka Halal Food”, Burim Piraj ka marrë gjatë ditës së sotme një vendim shumë të rëndësishëm për punëtorët e kompanisë …2020/03/04Ekonomi, Kosova2020-03-04 15:01:17
Opojanja nga Pllava ‘çmend’ jurinë dhe publikun në ‘The Voice’ në Gjermani (Video)Vajza nga Pllava e Opojes është ngjitur në skenën e ‘The Voice Kids’ për audicione të fshehta dhe i ka lënë pa fjalë të gjithë të pranishmit përcjellë televizioni Opoja. …2020/03/03Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2020-03-03 22:27:40
Nënshkruhet marrëveshja, përfitojnë tri klasa dhe rreth 25 edukator (Video, Foto)U nënshkrua sot marrëveshje mes Komunës së Dragashit dhe Caritasit Zviceran (CaCH) për projektin: Vendosja e Standardeve Para-shkollore të Cilësisë së Lartë duke Përforcuar  Arsimin, Shkencën dhe Ekonominë  Qëllimi specifik …2020/03/02Arsim2020-03-02 16:31:18
Mirsati nga Opoja, mjeshtër i instrumenteve muzikore prej druriMirsat Mehmeti nga treva e Opojës nihet për punimet e ndryshme të veglave muzikore nga druri transmeton televizioni Opoja. Pasi që Çiftelia ishte pasion i vetëm për Mirsatin, ka një …2020/02/29Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2020-02-29 20:17:41
OPOJANJA ELONA KAMBERI PËRFAQËSON AUSTRINË NË BRUKSELBashkatdhetares sonë Elona Kamberi e njohur si shqiptarja e parë që punon në një kabinet ministror austriak, këto ditë i është besuar udhëheqja e Task-forcës shtetërore austriake për implementimin e …2020/02/29Aktualitet, Diaspora, Lajme nga Opoja2020-02-29 08:45:26
Dragash: I riu zihet në flagrancë nga policia me substanca narkotikeProkuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet H.K., për shkak të dyshimit të bazuar se në bashkëkryerje ka kryer veprën …2020/02/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-28 15:54:52
64 praktikantë nga Dragashi dhe Suhareka përfundojnë praktikën në Gjykatën ThemeloreNë Gjykatën Themelore të Prizrenit, me degët Suharekë dhe Dragash, kanë përfunduar praktikën njëvjeçare gjashtëdhjetë e katër ( 64) praktikantë të cilët kanë kryer punë vullnetare në Gjykatë njofton televizioni …2020/02/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-28 14:12:38
Klasë e re për parashkollorët në Bresanë, donacion nga CIMIK-u Italian (Video, Foto)Drejtoria e arsimit në Dragash para disa javësh kishte pritur në takim përfaqësuesit e KFOR-it Italian, Turk e Slloven, takim ky I cili rezultoi me një bashkëpunim të shkëlqyer të …2020/02/26Arsim2020-02-26 17:33:32
13 kontinjer për mbeturina donacion nga kontigjenti ushtarak Italian (Video, Foto)Fal bashkëpunimit shumë vjeçar, Komuna e Dragashit sot pranoi një donacion nga kontigjenti ushtarak Italian, ky domacion përfshin një numër prej 13 kontinjeresh për mbeturina që do shperndahen në qytezën …2020/02/26Natyrë & Turizëm2020-02-26 16:03:05
Inciativë për pastrimin e lumenjve, kryetari Shabani apelon për ruajtjen e ambientitPas shumë debatesh e reagimesh nga palë të ndryshme në lidhje me ndotjen e lumenjve si dhe hedhjen e mbeturinave të ngurta në vendet publike televizioni Opoja ka arritur të …2020/02/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-25 19:12:17
KEDS ndërton linjën nëntokësore për shpërndarje të energjisë në DragashZgjerimi i projekteve të investimeve nga KEDS sipas Planit të Zhvillimit të Rrjetit të Shpërndarjes, ka arritur edhe në rajonin e Dragashit. KEDS ka ndërtuar një linjë të shpërndarjes nëntokësore …2020/02/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-25 17:03:41
Në orët e para të mësimit në Dragash do të vetdisohen nxënësit rreth CoronavirusitDrejtoria Komunale Arsimit, kërkon që në të gjitha shkollat e Komunës së Dragashit ora e parë e mësimit të ndërrimit të paradites dhe ora e parë e ndërrimit të pasdites …2020/02/25Arsim, Lajme nga Opoja2020-02-25 16:24:51
Shukri Myrtezani nga Dragashi emërohet Drejtor në SHMLM ” Luciano Motroni” në PrizrenShkolla e mesme e lartë e Mjeksisë në Prizren “Luciano Motroni” nga sot është bërë me Drejtorë të ri pas daljes në pension të z.Ridvan Hoxha. Nga sot ushtrues i …2020/02/24Kosova2020-02-24 19:30:46
Pas prononcimit të inspektoratit, reagon edhe “EKO Regjioni”Pas prononcimit të zyrtarëve të inspektoratit komunal vjen një sçarim i detajuar nga kompania “EKO Regjioni” në Dragash. Përgjegjësi i departamentit në Dragash nga kjo kompani zotëri Nexhat Isufi është …2020/02/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-24 16:44:07
Ndotja e lumenjve, reagon inspektorati komunalPas publikimit të lajmit për ndotjen e lumit të fshatit Bresanë në portalin e televizionit Opoja vjen reagimi nga Inspektorati komunal. Të kontaktuar nga redaksia e Televizionit Opoja drejtuesit e …2020/02/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-24 14:16:47
ALARMUESE NDOTJA E LUMIT TË BRESANËSGazetari dhe publicisti nga Bresana, Demir Reshiti në një postim në facebook ka ri-ngritur shqetësimin e tij për ndotjen e lumit të Bresanës. “Kështu dukej sonte lumi i Bresanës i …2020/02/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-24 10:48:08
Shkollat e Dragashit pjesë e programit “Shkollat e shekullit 21”“Shkollat e shekullit 21” është program arsimi ambicioz trevjeçar, i dizajnuar dhe zbatuar nga “British Council” dhe i financuar nga qeveria e Britanisë së Madhe. I realizuar në bashkëpunim me …2020/02/23Arsim, Lajme nga Opoja2020-02-23 19:42:40
Selim Kryeziu i LDK-së i quan “pula nga Çakorri” sulmuesit e HotitZyrtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Selim Kryeziu, i cili është edhe anëtar i Kryesisë së LDK’së, ka reaguar pas sulmit me vezë ndaj Avdullah Hotit. Kryeziu ka aluduar se …2020/02/23Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-02-23 11:13:56
DIPLOMACIA KOSOVARE,FAQJA E ZEZË E KOSOVËS!Shkruan Mehmet Manovi Rasti Xhamajka shembull i rrugaqesisë Diplomatike. Ky njoftim lëshohet pa as një njoftim përmes kanaleve Diplomatike nga Shteti,që pretendohët së njohu Kosovën. Pêr ne që e njohim …2020/02/21Opinione2020-02-21 12:29:52
Konjufca i hyn fshesë diplomacisë, i kthen në shtëpi 14 konsujMinistri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës,  Glauk Konjufca ka vendosur që të shfuqizojë disa vendime të Qeverisë së kaluar që kanë të bëjnë me shërbimin e jashtëm të Republikës …2020/02/20Diaspora, Kosova2020-02-20 14:41:28
Mergim Mestani tregon kërcenuesin më të madhë të Institucioneve në Kosovë!Mergim Mestani kandidat për deputet në zgjedhjet e fundit parlamentare ka bërë një reagim të ashpër në rrjetin social facebook ndaj Listës Serbe dhe ndaj Partisë Demokratike të Kosovës. Ai …2020/02/18Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-02-18 17:49:35
Kryetari Shabani, priti në takim z. Serdar Özaydın nga ambasada e Turqisë në KosovëKryetari Shabani, priti në takim Konzullin Gjeneral nga ambasada e Turqisë në Kosovë z. Serdar Özaydın Kryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani, ka pritur sot në vizitë Konzullin Gjeneral …2020/02/18Aktualitet2020-02-18 15:32:06
Shënohet dita e pavarësisë në Dragash (Video)Aktivitetet për nder të ditës së pavarësisë vazhduan edhe sot me Akademinë Solemne në Kuvendin Komunal, Kryetari i Komunës z. Shaban Shabani lavdëroi punën dhe sakrificën e të rënëve për …2020/02/17Aktualitet, Kulturë & Art2020-02-17 21:25:08
Dhjetëra familje në Dragash janë mbështetur me pako ushqimore nga “Shoqëria e Bashkuar”Shoqata Humanitare “Shoqëria e Bashkuara” sot në komunën e Dragashit ka zhvilluar aktivitetin e saj humanitar duke vizituar me dhjetëra familje të cilat jetojnë në kushte tejet të vështira. Gjendja …2020/02/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-15 20:40:43
Turne në PingPong organizuar nga Rinia Demokratike në Dragash (Video, Foto)Sot Rinia Demokratike dega në Dragash për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës ka organizuar turneun e pingpong-ut në sallën e shkollës “Ruzhdi Berisha”. Pjes e organizimit të …2020/02/15Sporti2020-02-15 19:56:33
Mbi 7 mijë shoferë mbetën pa leje gjatë vitit 2019113 persona kanë humbur jetën vetëm gjatë vitit të kaluar nga aksidentet në trafik. Policia ka njoftuar se gjatë vitit paraprak gjithsej kanë ndodhur 16 mijë e 222 aksidente, teksa …2020/02/15Kosova2020-02-15 09:10:14
Përmbyllen aktivitet sportive të organizuara nga DKRS me rastin e ditës së pavarësisë (Video, Foto)Me tri finale në futboll të vogël e një në volejboll për femra u përmbyllen aktivitetet sportive të organizuara nga Drejtoria për kultur, rini e sport me rastin e 12 …2020/02/14Aktualitet, Kulturë & Art, Sporti2020-02-14 20:19:29
ROLI I POZITËS GJEOGRAFIKE DHE FAKTORËVE NATYROR NË ZHVILLIMIN E POPULLSISËDrejtori i Arsimit në Dragash , MSc. Vloran Cenaj, po merr pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare me titull “SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT NË PROCESET INTEGRUESE RAJONALE DHE EVROPIANE-TERRITORI, SHOQËRIA, EKONOMIA, MJEDISI”, …2020/02/14Arsim, Lajme nga Opoja2020-02-14 12:39:55
YMRIJE BEQAJ – IKONË E ARTIT MUZIKOR SHQIPTARMe repertorin e saj të pasur, sidomos në vijën melodike të traditës opojane, Ymrija ka arritur të prezantojë dhe përjetësojë, vlerat e njëmendta të kulturës shqiptare… Shkruan: Demir Reshiti Këngëtarja …2020/02/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-11 10:39:05
Prof. dr. NEXHMI HYSENI THEMELUES I KIRURGJISË MODERNE KOSOVAREProf. dr. Nexhmi Hyseni është pasqyrë e gjallë e një kirurgu të shquar që bëri 32 vjet punë kirurgjike me standarde të larta, duke dhënë një ndihmesë të madhe në …2020/02/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-11 10:21:32
Restelic: Tetë vjet nga tragjediaSot shënohet tetë vjetori i tragjedisë që goditi Restelicën, fshatin më të madh në trevën e Gorës njofton Televizioni Opoja. Do të tregohet në brezash për atë të ftohtë të …2020/02/11Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-02-11 09:39:01
Universiteti “Ukshin Hoti” arrin marrëveshje bashkëpunimi me Komunën e DragashitUniversiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ka arritur marrëveshje bashkëpunimi me Komunën e Dragashit për bashkëpunim në fushat e interesit të përbashkët. Marrëveshja është nënshkruar të hënë në mes të Rektorit …2020/02/10Arsim, Lajme nga Opoja2020-02-10 20:49:31
Dragashi vazhdon të ketë probleme me rrugët pas reshjeve të borësKomuna e Dragashit është përballuar për disa ditë me reshje bore, ku disa prej fshatrave edhe janë bllokuar. Kryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani, ka bërë të ditur situatën …2020/02/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-10 10:36:53
Pastrohët qendra Komunale, punimet vazhdojn edhe nesër!Pas reshjeve të shumta të netëve të fundit Komuna e Dragashit u mbulua nga bora, edhe pse kompanit për pastrimin e rrugëve ishin gjat gjith kohës në teren qarkullimi në …2020/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-08 18:40:43
Nga e hëna fillojn turnet e organizuar për nder të ditës së pavarësisëNë vazhdën e aktiviteteve të organizuara për nder të 12 vjetorit të Pavarësisë, Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport duke filluar nga dita e hënë, datë 10.02.2020 do të fillohet …2020/02/07Sporti2020-02-07 19:03:17
Qeveria e Albin Kurtit hyri në histori që në ditën e parë të punësGratë që janë vendosur në pozita drejtuese pas konstituimit të institucioneve të reja të Kosovës kanë marrë vëmendjen shkruan sot televizioni Opoja. Çështja e përfaqësimit gjinor që dikur ishte problem, …2020/02/07Aktuale2020-02-07 16:10:30
Hatim Baxhaku pjes e kuvendit, zëvendëson QuninDepuetet:Hatim Baxhaku zëvendëson Anton Qunin, Xhavit Uka -Avdullah Hotin Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur mbledhjen e parë në përbërjen e re, pasi 10 anëtarët e këtij institucioni u …2020/02/07Aktuale2020-02-07 13:46:57
Gjendje emergjente në Dragash, aktivizohet Këshilli Komunalë për Siguri në BashkësiKëshillet Komunalë për Siguri në Bashkësi (KKSB) janë forume të sigurisë të cilat janë të themeluara në çdo komunë të Republikës së Kosovës, ku natyrisht se edhe në komunën e …2020/02/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-06 17:34:29
Reagim nga Qendra e VV-së në Dragash lidhur me gjendjen e rrugëve nga reshjet e borësTë mundësohet një e drejtë elementare qytetare, ajo e qarkullimit Reshjet intensive të borës gjatë këtyre ditëve në njërën anë dhe mosangazhimi institucional lokal në anën tjetër për ndërmarrjen e …2020/02/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-06 17:23:33
Katër heronjtë që i ndihmuan një të sëmuri mbrëm në Brezne të DragashitReshjet e dendura të borës në komunën e Dragashit shpesh herë kan shkaktuar probleme serioze për banorët e kësaj ane, shpesh ka raste me të sëmur që nuk mund të …2020/02/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-06 16:23:10
Reshje e erëra të forta, pezullohet mësimi për nesër (Njoftim)Njoftim Njoftohen të gjithë nxënësit dhe mësimdhënësit e komunës së Dragashit se për shkak të reshjeve të shumta të borës, erërave të forta dhe rrezikshmërisë që mund të hasin nxënësit …2020/02/05Aktualitet, Arsim2020-02-05 20:23:31
Vazhdojn reshjet e borës, problem të shumta në komunikacion, flasin nga Inspektorati komunal!Duke ditur pozitën gjeografike të komunës së Dragashit, rrezë maleve të sharrit e koretnikut, dimëri shpesh din të na tregoj dhëmbët duke shkaktuar telashe të medha tek banorët. Mbremjen e …2020/02/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-02-05 18:05:50
Dr Ilir Kurtishi ​rreth 35 gra në muaj diagnostikohen me kancer të gjiritNumri i rasteve me kancer është rritur për 4% në krahasim me vitin 2018, pasi janë diagnostikuar rreth 1 mijë e 586 raste të reja me këtë sëmundje gjatë vitit …2020/02/04Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-02-04 15:53:01
Ministrja e Arsimit Hykmete Bajrami merr detyrën e reMinistri i deritanishëm i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqyri Bytyqi i ka dorëzuar sot detyrën ministres së re të këtij dikasteri, Hykmete Bajrami. Me këtë rast Bytyqi e ka uruar …2020/02/04Kosova2020-02-04 13:16:10
Dorëzohet Resul Sinani, heq dorë komplet nga politikaResul Sinani i cilëve viteve të fundit është angazhuar edhe në politikë, fillimisht si anëtar i Nismës, e në zgjedhjet e fundit si kandidat për deputet nga Aleanca për Ardhmërinë …2020/02/04Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-02-04 10:23:57
Drejtori Cenaj dhe Koordinatori Hoti shpërblyen me libra nxënësit e Dragashit (Video, Foto)Mbi 160 nxënës nga shkollat e Komunës së Dragashit ishin të pranishëm në shtepin e kulturës “Abdurrahman Gerdellaj”, këta nxënës si fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri …2020/02/03Arsim2020-02-03 20:40:20
Betohen ministrat dhe zëvendësministat e Qeverisë KurtiNë seancën për formimin e Qeverisë në Kuvendin e Kosovës janë betuar 15 ministrat e Qeverisë Kurti bashkë me 33 zëvendësministrat. Qeveria në krye me Albin Kurtin u votua nga …2020/02/03Kosova2020-02-03 18:14:03
Bashkëpunimi në mes drejtoris së arsimit dhe KFOR-it, e bën Bresanën me klas moderne për parafillorëtDrejtori i Arsimit në Dragash Vloran Cenaj ka pritur në një takim përfaqësues të Kforit Italian dhe Slloven përcjellë Televizioni Opoja. Bashkëpunimi i shkëlqyer i drejtorit me organizata ndërkombëtare po …2020/02/03Arsim, Lajme nga Opoja2020-02-03 17:46:36
Hatim Baxhaku dhe Xhavit Ukaj, deputetët e legjislaturës së VII-tëAvdullah Hoti, Lumir Abdixhiku, Hykmete Bajrami, Anton Quni dhe Besian Mustafa janë deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës që do të marrin pozita ministrore. Me emërimin e tyre nesër, nga …2020/02/02Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-02-02 21:53:23
Nënshkruhet marrëveshja për bashkëqeverisje LVV-LDKLëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë nënshkruar marrëveshjen për koalicionin qeverisës. Telegrafi merr vesh se nënshkrimin e marrëveshjes e kanë bërë liderët e dy subjekteve politike, Albin Kurti …2020/02/02Kosova2020-02-02 09:23:43
Nxënësit fitues në garat e shkencave të natyrës, sot garuan në garat republikaneNëntë nxënës nga komuna e Dragashit morën pjesë në Olimpiadën e 12-të Matematike të Kosovës dhe Garat e Fizikanëve të Rinj. Më të suksesshmit do t’i nënshtrohet Testit Përzgjedhës përmes …2020/02/01Arsim2020-02-01 19:33:24
Nga të gjithë hajnat më të këqinjtë janë ata që vjedhin të vërtetat!Ata që vjedhin realitete që kurrë nuk i kanë jetuar apo përjetuar. Ata që vjedhin përvoja të cilat kur kanë ndodhur iu kanë shmangur. E kanë ruajt veten. Hajnat më …2020/02/01Opinione2020-02-01 14:20:47
Asambleja e parë këtë vit, me përqafime e urime për një vit të mbarë mes delegatëve!Në mbledhjen e parë për këtë vitë të asamblesë komunale në Dragash ishte paraparë që të shqyrtohet raporti i punës për vitin e kaluar si dhe planin e punës për …2020/01/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-31 17:04:47
Drejtoria komunale për Arsim në Dragash, njofton kandidatët e konkursit 13/33Në një njoftim të publikuar sot nga Drejtoria komunale për Arsim në Dragash njoftohen Kandidatët e konkursit:13/33, i cili ishte shpallur me datë: 15/ 01/2020, se testi me shkrim do …2020/01/31Arsim, Lajme nga Opoja2020-01-31 11:16:18
I riu nga Opoja, zhvillon aplikacion për korigjimin e testimeve.Arlind Shaqiri nga fshati Bresanë, komuna e Dragashit, i lindur në një familje e cila ka nxjerr kuadro në lëmi të ndryshme profesionale. Shkollën fillore e përfundoi në fshatin Bresanë, …2020/01/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-30 21:59:02
Asambleisti drejtuar kryetarit: Investimet këtë vitë të fokusohen nëpër shkolla!Në mbledhjen e parë për këtë vitë në asamblenë komunale në Dragash ishin paraparë të diskutohen tri pika, ndër këto pika më e rëndësishme ishte ajo e raportit të punës …2020/01/30Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-01-30 18:08:22
KK Dragash shqyrton raportin e punës për vitin 2019, sjell planin e punës për vitin 2020Kuvendi komunal në Dragash në këto momente është duke e shqyrtuar raportin e punës për vitin 2019 si dhe planin e punës për vitin 2020 njofton Tv Opoja. Në këtë …2020/01/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-30 11:03:46
Dragash: Mungesa e të dëmtuarit shtyn seancën ndaj të akuzuarit për dëmtim të pasurisëMungesa e të dëmtuarit Agim Dokle, ka bërë që të dështojë seanca e paraparë për të mërkurën në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, ndaj të akuzuarit për veprën …2020/01/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-30 10:19:04
Lirim Hajredini sjell librin rreth “Historisë së Sahabeve” të përkthyer në Gjuhën ShqipeLirim Hajredini sjellë botimin e tij të parë të përkthyer në gjuhën shqipe rreth Historisë së Sahabeve e cila është pjesë e Librit “Faza’il Amaal” (shqip. Vepra të mira) përcjellë …2020/01/29Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-01-29 21:23:19
Tifozi opojan që i sjell fat K.F. KUKËSIT!Gazetari dhe shkrimtari i mirënjohur opojan Demir Reshiti është njëri nga tifozët më të flaktë të K.F. Kukësi. Klubi i tij i zemrës i cili viteve të fundit është ndër …2020/01/29Kosova, Shqiperia, Sporti2020-01-29 16:05:01
Kryetari Shabani ngushëllon familjen e policit Sami ThaqitKryetari i komunës së Dragashit zotëri Shaban Shabani në një postim të publikuar në rrjetin social facebook ka shprehur ngushëllimet për familjen e policit Sami Thaqit. Sami Thaqi ishte Polici …2020/01/29Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-01-29 07:12:10
Dëshmitari: Komuna e Dragashit s’ka pasur kontratë për riparimin e veturave në biznesin e djalit të ish-drejtorit komunalZyrtari i prokurimit në Komunën e Dragashit, Shenasi Qafleshi, ka deklaruar se kjo komunë nuk ka pasur kontratë për riparimin e automjeteve me kompaninë “Menti”, pronë e djali të drejtorit …2020/01/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-28 13:28:13
Organizohet kurs i gjuhës angleze “Leadership Club” në DragashNjoftohen të gjithë të interesuarit të cilët dëshirojnë që të jenë pjesë e kursit të Gjuhës Angleze “Leaderiship Club”, Bibloteka “Ymridin Çengaj” në Dragash, në bashkëpunim me vullnetaren e Korpusit …2020/01/27Arsim, Lajme nga Opoja2020-01-27 13:15:01
Drejtorati për Bujqësi, ftonë fermerët e komunës së Dragashit!Ftohen fermerët e interesuar që të marrin pjesë në sesionin informues të organizuar nga Caritasi Zviceran në bashkëpunim me komunën e Dragashit për grante që do të shpërndahen fermerëve për …2020/01/27Aktuale, Aktualitet, Ekonomi, Kosova, Lajme nga Opoja2020-01-27 13:07:03
Dr. Hatim Baxhaku kalon me sukses operimin në spitalin “Zhan Mitrev ” në ShkupKandidati për deputet nga Lidhja Demokratike e Kosovës zotëri Hatim Baxhaku pas disa komplikacioneve shëndetsore është dashur të i nënshtrohet një operimi njofton Tv Opoja. Në informacionet të cilat redaksia …2020/01/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-27 11:04:43
Mbahët Olimpiada Matematikore në komunën e Dragashit (Video,Foto)Drejtoria e Arsimit në Dragash në bashkëpunim me shoqatën e Matematikanëve të Kosovës për herë të dytë, po organizon Olimpiadën Matematikore Komunale që u mbajtë sot në ambientet e shkollës …2020/01/25Arsim2020-01-25 17:37:36
Tryezë për shqetësimin e banorëve të fshatit Buçe mbi operimin e gurthyesit (Video, Foto)Instituti Demokratik i Kosovës sot organizoi tryezë në cilën u debatua për shqetësimin e banorëve të fshatit Buçe mbi operimin e gurthyesit në këtë lokalitet, ku pos dëmëve ambientale ka …2020/01/24Aktualitet, Natyrë & Turizëm2020-01-24 20:55:58
Ku e la fotografinë e presidentit Thaçi, kryetari i ri i Kuvendit?Kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, e ka larguar fotografinë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, të paktën nga vendi ku ka qenë e vendosur deri tani, …2020/01/24Aktuale, Kosova2020-01-24 12:01:55
Afër rrugës ku kalojnë nxënësit, shfaqet ujku në DragashNjë ujk është parë sot gjatë mëngjesit në afërsi të fshatit Buzez të komunës së Dragashit. Ai është filmuar në afërsi të rrugës që lidh këtë fshat me fshatin Bresanë. …2020/01/23Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2020-01-23 17:10:48
Ilir Baldedaj ironizon me PDK-në e Prizrenit, i thotë për kryesuesin duhen 21 votaShefi i G rupit të kuvendarëve të AAK-së Ilir Baldedaj, ironizon me PDK-në e cila në orët e mbrëmjes, përmes rrejtit social doli me emrin që do ta propozoj për …2020/01/23Kosova2020-01-23 11:58:29
Kryetari Shabani ka nënshkruar marrëveshje me Caritasin Zviceran për promovimin e prodhimtarisë bujqësoreKryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani ka nënshkruar sot një marrëveshje rreth promovimit të prodhimtarisë bujqësore në Deagash dhe atë me Caritasit Zviceran. Sipas kësaj marrëveshje nga janari i …2020/01/23Kosova, Natyrë & Turizëm2020-01-23 11:40:36
Elmedina Dorambari reagon ndaj partive për propozimin e kryesuesit të Kuvendit të PrizrenitSërish ka reaguar përmes një postimi në rrjetin social facebook, përfaqësuesja e Institutit Demokratik të Kosovës ( KDI), Elmedina Dorambari, rreth çështjes së zgjedhjes së kryesuesit të Kuvendit të Prizrenit, …2020/01/23Kosova2020-01-23 11:39:24
Piraj: Suksesi i biznesit i garantuar kur punëtorët janë të kënaqurBurim Piraj, pronari i fabrikës “Meka” ka deklaruar se suksesi i biznesit është i garantuar vetëm kur punëtorët janë të kënaqur me punën e tyre. Këto komente Piraj i bëri …2020/01/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-22 10:23:12
Shkollat e Dragashit janë paisur me Laptop dhe Projektor!Shkollat e komunës së Dragashit janë paisur me laptop dhe projektor njofton Drejtoria e Arsimit në Dragash përcjellë Tv Opoja. Drejtori i Arsimit në komunën e Dragashit zotëri Vloran Cenaj …2020/01/21Arsim, Lajme nga Opoja2020-01-21 17:48:50
Veprimtaria e blegtorisë e rëndësishme për komunën e Dragashit!Blegtoria dikur ishte jetike për opojanët dhe goranët e komunës së Dragashit, e cila veprimtari u zhvillua kryesisht në bjeshkët e Sharrit, sepse atje edhe ekzistonin kushtet e përshtatshme për …2020/01/21Aktualitet, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2020-01-21 17:36:18
Prokuroria e Prizrenit prezanton raportin e punës për vitin 2019Prizren, 21 janar 2020 –​ Prokuroria Themelore në Prizren, sot ka mbajtur konferencë për media në të cilën u prezantua raporti i punës për vitin 2019 dhe objektivat e kësaj …2020/01/21Kosova2020-01-21 16:05:32
Tërmet në Rajonin e PrizrenitNjë tërmet i lehët është ndier para pak çastesh në Prizren dhe Suharekë. Ndonëse kjo gjë ende nuk është konfirmuar nga autoritetet përkatëse shumë qytetarë kanë shkruar se janë ndier …2020/01/21Kosova2020-01-21 10:56:51
Mergim Mestani operohet në QKUK, falendëron stafin mjekësorMergim Mestani ishte kandidat për deputet në zgjedhjet e fundit parlamentare në Republikën e Kosovës nga subjekti i Lëvizjes Vetëvendosje i përzjgedhur nga dega e saj në Dragash. Ai sot …2020/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-20 20:21:47
Kryetari Shabani don të heqë dorë ndaj projektit për Ujësjellësin nëse ai rikthehet në rivlerësim nga OSHP-jaKryetari i komunës së Dragashit zotëri Shaban Shabani është gati të heqë dorë nga projekti për ujësjellësin i cili është rikthyer për të 8 herë në rivlerësimin nga Organi Shqyrtues …2020/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-20 19:06:18
Aktivitetet e drejtorit të arsimit në Dragash z. Vloran Cenaj me Caritasin Zviceran (CaCH) në kuadër të projektit SHPRESE të cilat ndërlidhen drejtpërdrejtë me klasat para fillore ( fëmijët e moshës 5 – 6 vjeç)Projekti: Vendosja e Standardeve Para-shkollore të Cilësisë së Lartë duke Përforcuar Arsimin, Shkencën dhe Ekonominë Qëllimi i projektit është të kontribuon në përmirësimin e cilësisë dhe ofrimit të shërbimeve në …2020/01/20Aktuale2020-01-20 13:58:08
Problemet politike rezultat i mungesës së demokracisë së brendshme të partive politike!Shkrun Fatmir Halili Nuk është bllokada e parë për krijimin e qeverisjes pas zgjedhjeve, por nuk do të jetë as e fundit. Janë një mori çështjesh që kanë ndikuar, e …2020/01/20Opinione2020-01-20 11:23:17
Rrokulliset kombi në rrugën Dragash – BrodRreth orës 10:04 të ditës së sotme, në kilometrin e pestë të rrugës Dragash- Brodë, është rrokullisur një kombi si pasoj e rrugës së rrëshqitshme dhe mungesës së kripës. Mos …2020/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-20 10:51:33
Tërmet në Shqipëri, dridhje edhe në komunën e DragashitSot rreth orës 13:48 minuta dy tërmete kanë goditur veriun e Shqipërisë, në intervale të shkurtra kohore, një në rrethin e Kukësit dhe një tjetër në rrethin e Dibrës njofton …2020/01/19Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2020-01-19 14:57:11
Aktivistë të lëvizjes Vetëvendosje tubohen në fshatin Zym të Opojës.Të Shtunën në mbrëmje, aktivistë të lëvizjes Vetëvendosje u mblodhën në fshatin Zym të Opojës për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit në vend. Rreth një fotografie të postuar nga …2020/01/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-19 09:17:00
Mbahën garat e fizikanëve të rinj në Dragash (Video, Foto)Drejtoria e Arsimit në Dragash në bashkëpunim me shoqatën e Fizikanëve të Kosovës për herë të dytë, po organizon Garat e Fizikanëve të Rinj që u mbajtën sot në sallën …2020/01/18Arsim, Kosova2020-01-18 20:50:03
Yll Valla, mikpritja e bujaria mbretërojnë edhe sot e kësaj dite në fshatrat Bresanë e Zaplluxhe.Yll Valla nga Gjakova së bashku me shoqërinë e tij kishin vendosur që këtë Vikend të bukur të kalojnë në komunën e Dragashit konkretisht në fshatrat Bresanë dhe Zaplluxhe. Ai …2020/01/18Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2020-01-18 16:17:14
Rruga Prizren-Dragash-Tetovë, Maqedonia e Veriut një hap para KosovësNjë projekt i cili është menduar të bëhet ndërmjet shtetit të Maqedonisë Veriore me atë të Kosovës për të hapur rrugën e cila do të lidh komunat atë të Tetovës …2020/01/17Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-01-17 21:07:16
Një muaj paraburgim për dy zyrtarët ligjor të Komunës së PrizrenitGjykata Themelore në Prizren ka caktuar një muaj paraburgim për dy zyrtarët e zyrës ligjore të Komunës së Prizrenit, Arben Krasniqi dhe Shqipron Krasniqi njofton Tv Opoja. Arben Krasniqi dhe …2020/01/17Aktuale, Kosova2020-01-17 16:26:12
Profesori Hajriz Meleqi, dërgon kritika të ashpëra ndaj Edi Ramës dhe gazetës “Lapsi”Profesori Hajriz Meleqi për opinionin e gjerë publik nihet si një ndër kritikuesit më të ashpër ndaj ish regjimit Jugosllav shkruan sot TV Opoja. Në një postim të publikuar së …2020/01/17Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2020-01-17 12:51:12
Investimi që do i afroj banorët e disa fshatrave të Opojës me Qendrën KomunaleKomuna e Dragashit ka një shtrirje shumë të madhe të fshatrave, edhe pse Dragashi është një komunë e vogel distanca në mes fshatrave dhe qëndres komunale është shumë e madhe. …2020/01/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-16 18:52:09
Ministria e Bujqësisë fton qytetaret të aplikojnë për pagesa direkteMinistria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural do të vazhdoj të mbështes sektorin e blegtorisë përmes pagesave direkte për qumësht/litër dhe therrjet e raportuara të gjedhit për gjashtëmujorin e dytë …2020/01/16Ekonomi2020-01-16 14:30:39
Të rinjët Opojan puntor të çmueshëm në kompanitë Malazeze e Kroate!Gjendja faktike ekonomike social në komunën e Dragashit është tejet e vështirë për shumicën e popullatës që jetojn e punojnë në këtë komunë. Përpos atyre të cilët kanë ndonjë të …2020/01/15Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-01-15 15:48:51
Kompania Aroma Reisen dhuron veshmbathje për Shoqatën Jetimat e BallkanitKompania turistike Aroma Reisen me selinë e saj në komunën e Dragashit së fundi ka bërë një organizim për të mbledhur veshmbathje të ndryshme e ku të cilat destinacioni i …2020/01/14Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2020-01-14 12:12:25
DJALOSHI NGA OPOJA, KAMPION SHAHU NË NORVEGJITelevizioni Opoja ju sjell rrëfimin e gazetarit Demir Reshiti për djaloshin me origjinë nga fshati Buçe i Opojës, Ledion Berisha, një talent i jashtëzakonshëm në lojën e shahut. “Në janar …2020/01/14Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2020-01-14 10:04:08
Shkolla “Fetah Sylejmani” bëhet me Laborator modern (Video, Foto)Fillimi i periudhës së dytë të vitit shkollor 2019/20, për Drejtorisë së Arsimit në Dragash nisi në mënyrë shumë positive, perveq përurimit të çerdhes së pare në komunën tonë sot …2020/01/13Arsim2020-01-13 17:52:13
Përurohet çerdhja e parë në Dragash (Video, Foto)Sot me fillimin e periudhës së dytë të vitit shkollor 2019/20 për herë të parë nga Drejtoria e Arsimit në Dragash është bërë përurimi i fillimit të punës në Qendrën …2020/01/13Arsim2020-01-13 15:46:44
Ndërprerje të shpeshta të rrymës, ankohen KonsumatorëtMuajve të fundit banorët e disa lagjeve dhe fshatrave në Kosovë janë përballur me ndërprerje të energjisë elektrikë. Zyrtarë të Kompanisë Kosovare për Furnizim me Energji Elektrike, theksuan se Kosova …2020/01/11Kosova2020-01-11 15:41:19
Peer Educators Network trajnoi vullnetarët e OJQ Avoko në DragashSot me datë 10 Janar të vitit 2020 në objektin e OJQ Avoko në Dragash është mbajtur trajnimi i implementuar nga Peer Educators Network – PEN për stafin dhe vullnetarët …2020/01/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-10 14:35:03
Faruk Krasniqi fitues në garën për fotografinë me të mirë të vititFaruk Krasniqi është fotografi nga komuna e Dragashit i cili shpesh na ngjall emocione e dashuri nepermjet fotografive që shkrep, vitin e kaluar kishte garuar në emisionin Bon Bon në …2020/01/08Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-01-08 13:04:11
Kryeziu: LDK-ja, do të vazhdojë të angazhohet deri në arritjen e një marrëveshje, por assesi nuk lejojmë të poshtrohemiKryetari i Lidhjës Demokratike të Kosovës dega në Dragash zotri Selim Kryeziu nepërmjet një postim të publikuar në rrjetin social facebook ka njoftuar votuesit e LDK-së në Dragash në lidhje …2020/01/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-07 17:43:22
DKA në Dragash shpall konkurs për regjistrimin e fëmijëve në qerdheDrejtori komunalee Arsimit në Dragash shpall konkurs për regjistrimine e fëmijëve në Qendrën Komunitare për fëmijët e grupmoshave 3-5 vjeç. Pranimi i dokumentacioneve bëhet prej datës 6 Janar deri me …2020/01/06Arsim2020-01-06 11:47:32
Aktakuzë kundër shtatë zyrtarëve për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar ​Prizren, 03 janar 2020 – ​ Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër S.P., N.K., V.I., B.N., B.K., A.Th., dhe N.A., në cilësinë e …2020/01/03Kosova2020-01-03 16:39:31
E drejtojm gishtin nga institucionet, ndersa personalisht shkaterrojmGjithmonë e drejtojm gishin nga insritucionet komunale e nga njerëzit në detyr, me arsye se nuk po i permbushin nevojat tona jetsore. Me të vertet ne si komun kemi nevoja …2020/01/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-01-02 17:09:48
Kryetari Shaban Shabani uron qytetarët për Vitin e Ri 2020ËKryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani me rastin e Vitit të Ri 2020, uron të gjithë qytetarët e Komunës së Dragashit, duke iu dëshiruar harmoni, shëndet, paqe dhe lumturi …2019/12/31Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-12-31 20:39:39
Veteranët Opojarë tubohen sërish për të kremtuar ditën e tyreSipas ligjit për veteranët e luftës së UÇK-së, Dita e Veteranit shënohet më 30 dhjetor, për të përkujtuar sakrificën, angazhimin dhe kontributin e veteranëve për sjelljen e lirisë dhe pavarësisë …2019/12/30Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-12-30 12:14:46
Kërcënohet djali i Isa Mustafës nga një Opojarë.Besniku, djali i liderit të LDK-së, Isa Mustafa, është kërcënuar me jetë të dielën nga një Opojarë përmes rrjetit social Facebook. Kërcënimin që e mori përmes një mesazhi në Facebook, …2019/12/29Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-12-29 23:13:45
Ilir Kurtishi nga Dragashi është zgjedhur në kryesinë Qendrore të PDK-sëPartia Demokratike e Kosovës ka mbajtur mbledhjen e Këshillit Drejtues të partisë. Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, theksoi vlerën e procesit të brendshëm zgjedhor si një proces i hapur, transparent …2019/12/29Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-12-29 19:51:50
2019-ta vit i suksesshem për LDK-në në DragashLidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash ka mbajtur mbledhjen e fundit për vitin 2019. Në këtë mbledhje është diskutuar mbi ngjarjet aktuale në vend si dhe ky vit u …2019/12/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-12-29 15:47:07
Vizita “studimore” zhvatje e buxhetit, kritika ndaj drejtuesve komunalAsmableisti i LDK-së në Dragash zotëri Naser Myrtezani në seancen e IX të kuvendit komunal për vitin 2019 ka hedhur kritika të ashpëra kundër delegatëve të tjerë për vizitë studimore …2019/12/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-12-24 12:43:08
U mbajt turneu me shkollat e futbollit nga Kosova e më gjerë (Video, Foto)Turneu që do organizohej për nder të ditës së flamurit nga Drejtoria për Kultur, Rini e Sport në bashkpunim me shkollën e futbollit “Aroma” e i cili u pezullua në …2019/12/22Sport, Sporti2019-12-22 22:44:12
U mbajt takimi i dytë publik me qytetar për këtë vit (Video, Foto)Sot në sallën e kuvendit komunal në Dragash me organizimin e kryetarit të komunës u mbajt takimi i dytë publik me qytetar për këtë vit. Takim ky në të cilin …2019/12/20Aktualitet2019-12-20 17:52:15
Të dielën mbahet turneu i futbollit me shkollat e futbollitPër të dytin vit me rradhë do të organizohet turneu i futbollit të vogël me shkollat e futbollit. Ky turne ishte paraparë që të mbahej për nder të Ditës së …2019/12/20Lajme nga Opoja, Sporti2019-12-20 16:17:35
Ambasada e Bullgarisë mbështet Qendrat e Mjeksis Familjare në DragashSot më datë 19 Dhjetor 2019 kryetari i Komunës së Dragashit, z. Shaban Shabani ka nënshkruar marrëveshje me Ambasadorin e Republikës së Bullgarisë në Kosovë, z.Hristo Gudjev. Me këtë marrëveshje …2019/12/19Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-12-19 20:28:21
Dragashi ndër tjerash dhe mbi të gjitha, ofron bërgoll për turistëtNë një reagim të publikuar nga grupi “Kosova Hiking Trips”, krahas mahnitjes së tyre nga bukuritë natyrore që ofron territori i komunës së Dragashit, ata janë “mahnitur” edhe nga një …2019/12/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-12-19 16:55:30
Komuna e Dragashit ndalon përdorimin e mjeteve piroteknikeNë një urdhëresë administrative të publikuar sot në faqen zyrtare të komunës së Dragashit lajmërohen të gjithë qytetarët e komunës së Dragashit se përdorimi i mjeteve piroteknike është rreptësisht i …2019/12/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-12-18 13:47:08
Nënshkruhet marrëveshja për hapjen e qerdhes për fëmijë në Dragash (Video, Foto)Sot në sallën e kuvndit komunal u nënshkrua marrëveshje mes Drejtorisë së Arsimit në Dragash dhe Qendrës për Shërbime Humane dhe Zhvillim, për hapjen e Qendrës Komunitare për fëmijët e …2019/12/16Arsim2019-12-16 18:05:39
Shoqata Humanitare “OPOJA” shpërndan ndihma për 100 familje në OpojëShoqata Humanitare “OPOJA” është formuar në mujin Nëntor të vitit 2019 me selin e saj në qytetin Wels të Austrisë. Kur ndalemi dhe e analizojmë se përse është selia e …2019/12/14Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2019-12-14 12:42:45
Arrihet marrëveshja e madhe e koalicionit LDK-VVTakimi i LDK dhe VV ka filluar në ora 16:00, ndërsa mësohet se marrëveshja mes tyre është arrtitur dhe pas takimit do të zyrtarizohet gjithçka. Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike …2019/12/13Kosova2019-12-13 17:01:00
Mbahet orë letrare kushtuar Dëshmorëve të OpojësNë ambientet e gjimnazit “Ruzhdi Berisha” në Dragash është mbajtur orë letrare kushtuar Dëshmorëve të Opojës, në këtë organizim prezentuan nxënës si dhe autor nga komuna jonë e jasht saj. …2019/12/13Arsim, Kulturë & Art2019-12-13 15:08:41
Gjashtë institucione arsimore në komunën e Dragashit nuk ju përgjigjen vendimit të SBASHK-utGjashtë institucione arsimore në komunën e Dragashit nuk ju përgjigjen vendimit të Këshillit Drejtues të SBASHK-ut Këshilli Drejtues i SBASHK-ut pas diskutimeve të shumta e duke përcjellë zërin e të …2019/12/13Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja2019-12-13 13:42:27
Kur ekziston vullneti dhe dëshira për të punuar nuk mungon suksesiKoordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti është takuar me drejtorët e shkollave të komunës së Dragashit. Ata kanë diskutuar për Programin …2019/12/11Arsim, Lajme nga Opoja2019-12-11 19:36:35
Të anojmë në të qenurit dijedashës e jo notedashës!Nëse sistemi është i organizuar që ne nxënësit të anojmë në të qenurit dijedashës e jo notedashës, s’do të ishte në këtë formë diskutimi rreth vlerësimit të njohurive tona. Avancimi …2019/12/09Opinione2019-12-09 16:46:06
“Familje pa dhunë, shoqëri e shëndoshë”, marsh i organizuar kundër dhunës në familje (Video, Foto)Sot në Dragash u marshua nën moton “Familje pa dhunë, shoqëri e shëndoshë”, marsh ky i organizuar nga Mekanizmi komunal kundër dhunës në familje. Pjesmarres ishin strukturat udhëheqëse të komunës, …2019/12/06Aktualitet2019-12-06 16:06:24
Drejtoria e Arsimit në Dragash të përkushtuar për parandalimin e dhunës në institucione arsimoreDrejtoria e Arsimit në Dragash në bashkëpunim të ngushtë me Organizata Nderkombetare për Migrim, IOM dhe MASHT janë të përkushtuar për zbatimin e Planit të Veprimit dhe Strategjisë për Parandalimin …2019/12/04Arsim2019-12-04 14:47:44
Rezultatet e testit PISA dolen ashtu edhe sikurse shumica nga NE i kemi priturFajtore jemi te gjithe se bashku mesimdhenes, prinder, nxenes dhe institucione te arsimit te te dyja niveleve. Nese kjo hallke e bashkepunimit do kishte funksionuar siç duhet, rezultati nuk do …2019/12/03Opinione2019-12-03 15:34:20
Drejtoria e Arsimit mundëson çasje në Arsim për fëmijët nga Shqipëria.Duke u bazuar në rëndësinë e arsimimit të fëmijëve, Drejtoria Komunale e Arsimit do të mundësojë çasje për arsimim, në shkollat tona, për fëmijët nga Shqipëria të strehuar në Komunën …2019/11/30Aktuale, Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2019-11-30 13:47:22
SA LARG DEMOKRACISË QË JEMIShkruan Hajriz Meleqi Për të tretën herë me radhë u qertifikuan rezultatët e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, dhe asnjë urim nga liderët partiak për fituesin e zgjedhjeve. Nuk dihet se …2019/11/30Opinione2019-11-30 10:32:13
Mbahet Akademia Solemne dhe homazhet për Ditën e FlamuritNë 28 Nëntorin e këtij viti, për shkak të tërmetit tragjik që ndodhi në Shqipëri kemi anuluar aktivitetet festive, por u mbajtë Akademia Solemne dhe homazhet për dëshmorët e kombit. …2019/11/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-11-28 15:54:09
Komuna e Dragashit ndanë 5000 euro për të ndihmuar ShqipërinëQytetarët e Kosovës janë organizuar për të ndihmuar në forma të ndryshme të prekurit nga tërmeti në Shqipëri gjatë mëngjesit të djeshëm, edhe shumë komuna nga Kosova iu bashkuan inciativës …2019/11/27Aktualitet2019-11-27 16:46:42
Nisën për në Shqipëri, numër i madh i ndihmave nga fshati BresanëFatkeqsia natyrore që e goditi Shqipërin po perjetohët rënd edhe nga shqiptarët e Kosovës të cilët jan aktivizuar për të mbledhura ndihma materiale e ushqimore, madje duke ofruar edhe strehim …2019/11/27Aktuale, Aktualitet, Kosova, Shqiperia2019-11-27 16:38:23
Halil Kastrati niset drejt Shqiprisë me 30 ton ushqim, gjëra higjienike dhe veshmbathjeShqiptarët anë e mbanë botës janë mobilizuar për të ndihmuar familjet e prekura nga termeti në Shqipëri, shkruan GazetaBlic. Humanisti shqiptar Halil Kastrati ka bërë të ditur se tashmë po …2019/11/27Aktuale, Kosova, Shqiperia2019-11-27 14:57:02
Edhe Bresana aktivizohet për ti dalur në ndihmë të prekurve nga termeti në Shqipëri.Ditën e sotme rreth orës katër në mëngjes një termet i fuqishem goditi Ballkanin e epiqendra e tij ishte në detin Adriatik rreth 10km nga Durrësi, për tu pasuar nga …2019/11/26Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2019-11-26 16:49:00
Njoftim nga Qendra e VV në Sharr për grumbullim të ndihmave për të kontribuar në gjëndjen emergjente që po kalon ShqipëriaMbledhja e ndihmave për familjet e prekura nga tërmetet në Shqipëri Tërmetet e mbrëmshme në Shqipëri kanë tronditur vendin. Me ngushëllimet për të gjithë familjet e viktimave dhe në mbështetje …2019/11/26Aktuale, Diaspora, Kosova, Shqiperia2019-11-26 12:42:45
Përfundoi rregullimi i hapësirës së Muzeut Etnologjik në DragashPërmes projektit “Dialogu ndërmjet komuniteteve përmes ruajtjes gjithëpërfshirëse të trashëgimisë Kulturore” projekti i implementuar nga UNDP-ja dhe financuar nga Bashkimi Evropian u përfundua rregullimi i hapësirës së Muzeut Etnologjik në …2019/11/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-11-24 18:50:58
Shkollat e komunës së Dragashit pjesë e programit “Shkollat e shekullit 21”“Shkollat e shekullit 21” është program arsimi ambicioz tre vjeçar, i dizajnuar dhe zbatuar nga British Council dhe i financuar nga qeveria e MB-së. I realizuar në bashkëpunim me Drejtorinë …2019/11/23Aktuale, Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja2019-11-23 13:07:20
Aktivitetet për nder të Ditës së Flamurit- 28 NëntoritNjoftohen qytetarët e Komunës së Dragashit se në kuadër të Ditës së Flamurit- 28 Nëntorit, Komuna e Dragashit organizon aktivitete të ndryshme. Të mërkurën, më 27/11/2019, me fillim nga ora …2019/11/23Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-11-23 10:55:43
Shkolla “Sezai Surroi” performon për ditën e shkollës së binjakëzuar (Video, Foto)Shkolla “Sezai Surroi” në krye me drejtorin Ziqiri Skenderi sot prezentuan në festën e ditës së shkollës “Elmaz Ademi” nga Bardhoci i Kukësit. Shkolla “Elmaz Ademi” sot festoi ditën e …2019/11/22Arsim, Kosova, Kulturë & Art, Shqiperia2019-11-22 21:25:45
Lidhjës Demokratike të Kosovës, dega në Dragash, sot ka mbajtur mbledhjen e radhësKryesia e Lidhjës Demokratike të Kosovës, dega në Dragash, sot ka mbajtur mbledhjen e radhës. Në mbledhje, Kryetari foli për ecurin e Zgjedhjeve të 6 tetorit, duke vënë në pah …2019/11/16Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-11-16 17:55:12
VV në Dragash e quan avaz të vjetër të keqpërdorimit me destinacion të ri vendimin për vizitën studimore të anëtarëve të KK DragashQendra e VV në Dragash e quan avaz të vjetër të keqpërdorimit me destinacion të ri vendimin për vizitën studimore të anëtarëve të KK Dragash Përmes një komunikate të lëshuar …2019/11/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-11-15 13:07:46
Nis gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik në komunën e DragashitNë komunën e Dragashit ka filluar gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik. Nëpërmjet një prononcim për Tv Opoja Drejtori i Arsimit në Dragash Vloran Cenaj u shpreh i lumtur …2019/11/08Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-11-08 21:28:09
Adem Hoxha deputeti më pak i votuar që do të përfaqësoj në kuvend, fitoj ulëse me votat e “fshatit”Derisa te partitë shqiptare kanë mbetur jashtë kuvendit kandidatë me nga 7000-8000 vota, ka nga ata që do të përfaqësojnë në kuvend me vetëm 633 vota. Kandidati për deputet nga …2019/11/07Kosova2019-11-07 12:52:00
KUSH KËND E DËMTOI, ALEANCA PSD-në, APO PSD-ja ALEANCËN ?!Shkruan Hajriz Meleqi Grupi i PSD -së, për debaklin që pësoj në zgjedhjet parlamentare, po e kërkon fajin të Aleanca. Në anën tjetër edhe Aleanca, për rënien e përqindjes po …2019/10/11Opinione2019-10-11 11:17:00
Kurti arrin marrëveshje me LDK-në për qeverinë e reLideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti pas takimit me kreun e Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa dhe Vjosa Osmanin, ka bërë të ditur se kanë arritur marrëveshje për të …2019/10/10Kosova2019-10-10 13:40:52
Dita Europiane e Gjuhëve të HuajaSot, në sallen Kendi i BE në pallatin e kulturës ” Hasan Prishtina” në qytetin e Kukësit, nën organizimin e bashkisë Kukes, nxenesit e dy shkollave “Elmaz Ademi” Bardhoc dhe …2019/09/26Arsim, Lajme nga Opoja2019-09-26 20:01:49
Vazhdon bashkëpunimi ndërmjet shfmu “S.Surroi” nga Bellobradi me atë të shkollës së mesme “E.Ademi” në BardhocSot ishte dita e pare e shkolles. Si kudo ishte kthyer vemendja ka objektet ku jepet e merret dije. Kjo vemendje duhet te na shoqeroje gjate gjithe vitit. Edhe ne …2019/09/17Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2019-09-17 10:36:54
Arrestohen dy të dyshuar për organizim e lojërave të fatit në Prizren dhe DragashPolicia e Kosovës, konkretisht Njësia Kundër Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në rajonin e Prizrenit, pas pranimit të informacioneve relevante për zhvillimin e veprimtarive të kundërligjshme që ndërlidhen me lojërat e …2019/09/17Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-09-17 10:21:40
KUKËSI NDERON DEMIR RESHITIN“Krijuesi Demir Reshiti (Opojë) dhe lidhjet e tij me Kukësin”, titullohet aktiviteti letraro-artistik që të enjten më 12 shtator 2019 do ta organizojë Qendra Kulturore e Bashkisë Kukës në bashkëpunim …2019/09/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-09-11 18:24:12
Të rinj, të reja, bashkëmendimtarë, bashkohuni që t’a bëjmë realitet frymën e ndryshimit që ka ardhur“Shpresa e fundit jeni ju”; “Do t’a provojmë edhe Albinin se s’bën”; “Do t’iu testojmë dhe juve në pushtet”. Jo rastësisht e fillova këtë thirrje me togfjalëshat e lartëcekur. Në …2019/08/28Opinione2019-08-28 12:54:51
Selim Kryeziu zgjedhet antar në kryesinë Qendrore të LDK-sëNga mbledhja e këshillit të përgjithshëm të LDK-së në Prishtinë i cili është mbajtur sot është bër edhe zgjedhja e kryesisë Qendrore e LDK-së në Prishtinë. Për herë të parë …2019/08/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-08-23 18:53:40
Banorët e fshatit Bresanë pastrojnë varrezat në prag të festës së Kurban BajramitNë prag të festës së Kurban Bajramit banorët e fshatit Bresanë kanë ndërmarrë një aksion vullnetar me pastrimin e varrezave. Në festat e Bajramit pas faljes së Namazit besimtarë vizitojnë …2019/08/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-08-10 18:28:04
Urimi i kryetarit të komunës Shaban Shabani për festën e Kurban BajramitÇdo festë ka vlerat në të cilat mbështetet, ndërsa vlerat e Kurban- Bajramit manifestohet në adhurimin e krijuesit fuqiplotë, simbolikën e flijimit e që për mision ka vlerat e humanitetit, …2019/08/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-08-10 18:07:47
Në Bresanë është mbajtur turniri “Bresana e Bashkuar”Në shkollën “28 Nëntori” në Bresanë është mbajtur turniri “Bresana e Bashkuar” Me interesim mjaft të lartë nga shikues të ndryshëm, dhe me lojëra me intensitet të lartë e plot …2019/08/10Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2019-08-10 09:56:00
Dretori i Arsimit Vloran Cenaj ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me përfaqësues të Busulla. ComBusulla.COM është platformë zyrtare e MASHT-it për këshillim dhe orientim në karrierë. Ky projekt është pronë e ministrisë, e mbështetur nga Qeveria e Luksemburgut dhe e implementuar nga konsorciumit i …2019/08/10Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-08-10 05:59:31
Tetë persona në Dragash bëhen për spitalTetë persona janë rrahur ashpër mesvete në Dragash. Policia e Kosovës njofton se të dyshuarit janë meshkuj të cilët janë përleshur mesvete. Personat kanë pranuar trajtimin mjekësor ndërsa me vendim …2019/08/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-08-06 11:44:32
E aksidentojnë duke ecur, invalidit të Luftës i kërkohet që edhe frakturat (gipsin) për kurimin e lëndimeve trupore t’i blejë vetë!Myzafer Ramadani, veteran si dhe invalid i luftës, ditë më parë kishte pësuar një aksident të rëndë. Në fshatin Bellobrad të komunës së Dragashit, Myzaferi ishte goditur me automjet nga …2019/07/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-27 11:34:10
Filluan punimet për Rehabilitimin dhe Zgjerimin e rrugës:Zhur-Dragash-Brod dhe Tyrbe -ZaplluxheKryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani me ministrin e Infrastrukturës dhe Transportit Pal Leka, dhe zëvendësministri Mevludin Krasniqi dhe ministra të qeverisë sot bënë prerjen e shiritit për nisjen …2019/07/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-26 12:43:23
Ansamblet pjesëmarrëse dhe netët në të cilat do të prezentojnë në “Opoja Vallëzon”Nga sotë kemi hyrë në javën e festivalit të parë mbarkombëtar që po organizohet nëkomunën tonë, Opoja Vallëzon do të quhët festivali i cili organizohet nga SHKA Bresana në mbeshtetje të …2019/07/22Kulturë & Art2019-07-22 09:08:27
Policia dhe Prokuroria të hetojnë të gjithë ata që pengojnë gazetarët të kryejnë punën e tyreSulmi ndaj gazetarëve në Kosovë është dukuri në rritje duke e rrezikuar një segment shumë të rëndësishëm shoqëror në krijimin e opinionit dhe informim objektiv për qytetarët. Përgjegjësia për punën …2019/07/21Opinione2019-07-21 22:43:38
Thirrje qytetarëve të Prizrenit për protestë paqësoreTë nderuar qytetarë të Prizrenit, zejtarë, organizatat joqeveritare dhe klubet sportive dhe të gjithe qytetarët e qytetit të Prizrenit. Në pamundësi për t’i adresuar ankesat tona në organet e rendit, …2019/07/19Aktuale, Kosova2019-07-19 21:44:56
Organizohët festivali i parë mbarkombëtar në Dragash, Opoja Vallëzon (Njoftim, Info)Për herë të parë në komunën e Dragashit po organizohët një festival mbarkombëtar folkloriko-burimor me karakter garuës në të cilin do marrin pjes dhjetra ansamble e shoqeri nga mbar trojet …2019/07/19Kulturë & Art2019-07-19 21:03:10
RAMUSHI PËRBALLË SPROVËS SË RADHËSKur pas Hagës, Haradinajn e priten si hero, m’u duk e tepruar ( e çfarë pastaj se doli i pafajshëm? Ky është heroi?). Kur e bënë kryeministër m’u duk se …2019/07/19Opinione2019-07-19 19:54:42
Nënshkruhet kontrata, punimet fillojn në gusht për projektin e rrugës me tri korsi (Dokument)Porjekti i shumëfolur për vite me radh siç duket po fillon, sot është nënshkruar kontrata për Zgjerimin/Rehabilitimin e rrugës: ZHUR-DRAGASH-ZAPLLUXHE-BROD. Një investim i cili për banorët e komunës sonë cilsohët …2019/07/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-17 20:07:12
Sërish është aksidentuar një kamion në dalje të fshatit Plavë të DragashitTë mërkuren sërish është aksidentuar një kamion në dalje të fshatit Plavë të Dragashit, fatmirësisht pa të lënduar. Këto aksidente po ndodhin sidomos në afërsi të këtij lokaliteti, ku për …2019/07/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-17 15:18:52
Theren me thikë dy pylltar në DragashDje dy zyrtarë të Agjencisë Pyjore të Kosovës, po ushtronin kontroll dhe po kryenin detyrën në zonën e fshatit Orqushë, K.K Dragash, me ç’rast kanë vërejtur se në zonën e …2019/07/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-17 15:16:55
Mërgimi, shumë më i rëndë sesa që mendohet (shkrim i drejtuar të rinjëve)Një i ri i edukuar është ai, i cili është në gjendje të VENDOSË (të merr vendime mbi veten, sado të vështira të jenë ato), pa u ndikuar nga ASKUSH. …2019/07/15Opinione2019-07-15 18:31:57
Publikohën rezultatet, shumë nxënës fituës nga komuna jonë në Garat e DiturisëKrenar dhe të lumtur me suksesin e nxënësve të komunës së Dragashit në Garat e Diturisë, në Nivelin Republikan. Ajla Sylejmani (klasa V) – vendi i parë, Njeriu dhe Natyra; …2019/07/12Arsim2019-07-12 22:03:54
Mbahet Gara Nacionale e Diturisë në Nivelin RepublikanPas përfundimit të garës komunale dhe shpalljes së nxënësve fitues, sot më 12 korrik 2019 në hapësirat e Kolegjit AAB në Prishtinë po mbahet Gara Nacionale e Diturisë në Nivelin …2019/07/12Arsim, Lajme nga Opoja2019-07-12 14:40:00
​Tahiri e quan transparent procesin e testimit për noterë, kritikon Albulena HaxhiunMinistri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka thënë sot se provimi i noterisë ka qenë i organizuar mirë, duke përjashtuar mundësinë të ketë pasur konflikte interesi.Teksa ka bërë të ditur se …2019/07/12Aktuale, Kosova2019-07-12 14:36:20
Faton Piraj na duhet një ndryshim i mentalitetit shoqërorPaksa ndryshe… Mediat tona, radiot, TV-të, gazetat dhe portalet po e promovojnë thuajse vetëm muzikën e sportin… Kurse ekonominë, shkencën, librin, punën… gati se fare jo. Për ditë emisione të …2019/07/11Opinione2019-07-11 20:36:46
Rugova: Na duhen edhe tri vota për rrëzimin e Qeverisë HaradinajPartitë opozitare në Kosovë deri më tani kanë arritur t’i mbledhin 58 nënshkrime të deputetëve për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj.   Kështu ka deklaruar deputeti i LDK-së, Naser Rugova, sipas …2019/07/11Aktuale, Kosova2019-07-11 19:48:52
Fillon furnizimi i shkollave me lëndë djegëse në komunën e DragashitKomuna e Dragashit në faqen e saj zyrtare në facebook, ka  njoftuar se pas përmbylljes së procedurës së ofertës publike për lëndët djegëse për vitin shkollor 2019 /2020, ka nisur …2019/07/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-10 16:07:18
Dhjetë të akuzuarit mohojnë se kishin lejuar bagëtitë të kullosnin në pronën e të dëmtuaritDhjetë të akuzuarit për asgjësim apo dëmtim të pasurisë, Latif, Ymerjet dhe Lidiron Krasniqi, Hajdar, Miradif dhe Bedri Gashi, Hyrmet, Ilir dhe Gazmend Kryeziu si dhe Mehmed Shala, janë deklaruar …2019/07/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-10 16:04:25
Ujëvarat e Mirushës, mrekulli natyrore e Kosovës ku mund të freskoheni gjatë kësaj vere (Foto/Video)Ujëvarat e Mirushës, të cilat gjenden në fshatin Llapçevë të Komunës së Malishevës, janë të shpallura nga Qeveria e Kosovës si Monument i Natyrës me Rëndësi të Veçantë – mjafton …2019/07/05Shëndetësi2019-07-05 15:37:46
Dallaveret me patentë shoferë, policia arreston disa personaPolicia e Kosovës ka arrestuar disa persona në ambientet ku po mbahen provimet për patentë shoferë, më saktësisht në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin, …2019/07/05Aktuale, Kosova2019-07-05 15:23:14
Qeveria liron nga çdo lloj tatimi doganor invalidët e luftësMinistri i Financave Bedri Hamza ka nënshkruar sot udhëzimin administrativ për procedurat e realizimit të të drejtave në lehtësimet doganore dhe tatimore për invalidët e luftës. Ky udhëzim ka për …2019/07/05Aktuale, Kosova2019-07-05 14:10:16
MPB zgjidh problemin e certifikataveMinistria e Punëve të Brendshme ka arritur të pajisjet me certifikata të gjendjes civile.Tenderi i MPB-së me certifikata nga ana e Organit Shqyrtues të Prokurimit në muajin mars ishte anuluar, …2019/07/05Aktuale, Kosova2019-07-05 13:37:39
Haradinaj liron nga detyra zëvendësministrinKryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka liruar nga detyra Shukri Maxhunin zëvendësministër i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, shkruan “Zëri.info”. Këtë e ka bërë të ditur vet Haradinaj …2019/07/05Kosova2019-07-05 10:40:58
Breshër në DragashNë komunën e Dragashit pasditen e sotme ka rënë breshër. Lexuesit kanë dërguar disa fotografi ku shihet se madhësia e breshrit është mjaft e madhe. Moti me shi e me …2019/07/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-04 20:55:30
LETER E HAPUR DREJTUAR KRYETARIT TE KOMUNES SE SHARRIT, SHABAN SHABANII nderuar kryetar, ne cilesine e qytetarit te Sharritt, dhe si nenkryetar I LVV-se, Qendra ne Sharr, vendosa te te shkruaj nje leter te hapur, per dy qellime. E para, …2019/07/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-07-04 19:36:22
Në prag të fillimit të korrjeveSi asnjëherë më parë, fushata e korrjeve të grurit të Kosovës është duke u pritur me padurim që të nis. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për aplikimin e taksës prej …2019/07/04Ekonomi, Kosova2019-07-04 14:50:51
Fillon publikimi i listave të nxënësve fitues në DituriProgrami Nacional për Rininë, nëpërmjet Garës Nacionale të Diturisë, për herë të parë në Republikën e Kosovës u ka mundësuar të gjithë nxënësve nga klasa e parë deri në të …2019/07/04Aktuale, Kosova2019-07-04 14:16:15
Ngritja e temperaturave, mjeku nga Prizreni, jep këshilla si duhet kujdesur për shëndetinMuaji korrik, ka hyrë me ngritje të temperaturave në Kosovë. E kjo ka ndikuar në përkeqësimin e personave që janë në moshë të shtyrë dhe atyre që vuajnë nga sëmundjet …2019/07/04Aktuale2019-07-04 11:00:04
Forumi për Investime në Prizren sjellë 60 biznese nga diasporaMë 5, 6 dhe 7 korrik do të jenë datat në të cilat do të zhvillohet Forumi i Bashkë-Investimeve dhe Rrjetëzimit, i cili organizohet në Prizren nga organizata Germin në …2019/07/04Diaspora, Ekonomi, Kosova2019-07-04 09:52:23
MPJ-ja merr vendim që asnjë zyrtari nga Beogradi të mos i lejohet hyrja në KosovëKosova ka marrë vendim që asnjë zyrtari nga Beogradi të mos i japë leje të hyjë në shtetin e Kosovës. Ky vendim është marrë pas provokimeve e sjelljeve që po …2019/07/04Aktuale, Kosova2019-07-04 09:12:53
PSD-ja me propozim që qytetarët të paguajnë 20 euro në vit për RTK-nëPartia Socialdemokrate ka propozuar që RTK të financohet drejtpërdrejt nga qytetarët, në shumën prej 20 euro në vit. Ky subjekt ka propozuar edhe zvogëlimin e numrit të anëtarëve të bordit …2019/07/03Kosova2019-07-03 21:00:13
Helmohen 45 ushtarë të Kosovës – FSK fsheh skandalinPosa hëngrën ushqim, nisen problemet shëndetësore. Tek 45 ushtarë të FSK-së të kazermës, “Minatori” në Mitrovicë, u shfaqen ethet, temperatura, barkqitje, dhimbje të trupit dhe plogështi. Të njëjtit kërkuan trajtim …2019/07/03Aktuale, Kosova2019-07-03 19:08:10
Nis aplikimi për rimbursim nga kuponët fiskalAdministrata Tatimore e Kosovës njofton gjithë qytetarët se nga data 1 Korrik 2019 mund të aplikojnë për rimbursim nga kuponët fiskal.Aplikimi bëhet duke plotësuar aplikacionin për rimbursim të mjeteve nga …2019/07/03Aktuale, Ekonomi, Kosova2019-07-03 16:45:47
Lansohet “e-Testimi” për provimin e patentë shoferitËshtë lansuar testimit elektronik “e-Testimi” për provimin e patentë shoferit.Gjatë përurimit të këtij projekti në Njësinë e Patentë Shoferit në Prishtinë , ministri Pal Lekaj tha se me këtë projekt …2019/07/03Kosova2019-07-03 14:09:46
LEXIMI, USHQIMI I KULTURËS SONËBATJAR HALILI (psikolog) Një nga kushtet më të rëndësishme të suksesit në jetë dhe në shkollë është që të studiohet nënyrë të vazhdueshme. Ne duhet të lexojmë shumë për të …2019/07/03Opinione2019-07-03 10:01:40
Fshati Shajne në Dragash me pamje mahnitëse dhe vendi më karakteristik i KosovësKomuna e Dragashit që gjenden në pjesën jugore të Kosovës është vend në një lartësi mbi detare mbi 1 mijë metra, ku edhe është vend shumë turistik dhe ka pamje …2019/07/03Aktualitet, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-07-03 09:23:01
Kërkohet punësimi i më shumë psikologëve dhe pedagogëve në shkollaKonkursi i hapur ditë më parë nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) për punësimin e 30 psikologëve dhe 20 pedagogëve në shkolla po kritikohet nga njohës të çështjeve …2019/07/03Kosova2019-07-03 09:20:21
Veseli thumbon LDK-në: Ne nuk gjuajmë me karrigeKryeparlamentari dhe kryetari i PDK-së, Kadri Veseli në pasditen e sotme ka marrë pjesë në debat me strukturat e degës së PDK-së në Pejë, i cili u mbajt në qendër …2019/07/02Kosova2019-07-02 14:29:27
Temperaturat e larta, kërkohet ridefinim i orarit të punëtorëve të sektorit privatSindikata e Punëtorëve të Sektorit Privat iu ka drejtuar me anë të një letre Ministrisë së Punës, Inspektoratit dhe pronarëve të kompanive private që në këto ditë të nxehta të …2019/07/02Kosova2019-07-02 13:13:24
Në duart e kosovarëve janë mbi 200 mijë ar-më pa lejePosedimi i paligjshëm i armëve paraqet një problem serioz në fushën e sigurisë së përgjithshme dhe në mënyrë direkte kërcënon jetën e qytetarëve. Sipas një analize të bërë nga UNDP-ë, …2019/07/02Kosova2019-07-02 13:11:35
Haradinaj do hekurudhë Prizren-Durrës, sot ka nisur renovimi i hekurudhës Fushë Kosovë-Hani ElezitSot kanë filluar punimet në rehabilitimin e fazës së parë të linjës së 10-të të hekurudhore Prishtinë-Hani i Elezit. Ky projekt u cilësua një rëndësi të veçantë pasi lidh Kosovën …2019/07/02Kosova2019-07-02 12:59:18
MASHT nuk arrin t’a ndalë kopjimin në testin e maturës, nxënësit praktikojnë metodën e vjetërNga Komisioni i Maturës Shtetërore dhe nga Ministria e Arsimit kanë thënë se këtë vit matura është avansuar në nivelin më të lartë dhe është shëndrruar në instrument të rëndësishëm …2019/07/02Aktuale, Kosova2019-07-02 12:55:24
BE-ja do t’i japë miliarda euro Kosovës dhe vendeve tjera ballkanikeBashkimi Evropian planifikon që të shpenzojë një pjesë të buxhetit të saj jashtë kufijve të saj, ka njoftuar një grup i quajtur fact4EU, që në fakt është grup britanik që …2019/06/30Aktuale, Ekonomi, Kosova2019-06-30 15:27:01
Haradinaj: AAK-ja duhet të jetë partia e parë në vendAleanca për Ardhmërinë e Kosovës, partia që kryeson e kryeministri Ramush Haradinaj, ka mbajtur sot Kuvendin e punës ku po marrin pjesë mbi 600 delegatë të saj. Haradinaj në këtë …2019/06/30Aktuale, Kosova2019-06-30 15:19:33
Mbi 20 mijë tonë barna pa afat mbahen nëpër depo në KosovëMë shumë se 20 mijë tonë barna pa afat, të cilat janë jashtë përdorimit, qëndrojnë nëpër depo të ndryshme në Kosovë. Kjo përllogaritje është bërë në bazë të një punimi …2019/06/30Ekonomi2019-06-30 12:06:53
Thaçi: Do ta bëj realitet ëndrrën e shqiptarëve të Luginës për t’iu bashkuar KosovësPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me ish-udhëheqësit e luftës së Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc. Ai këtë e ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi në …2019/06/30Aktuale, Kosova2019-06-30 09:25:49
Gropat në rrugën Zhur Dragash secila me nga një histori të vetënRelacioni i rrugës nga Prizreni që të shpie për në drejtim të komunës së Dragashit, për një qytetarë të kësaj të fundit ishte jo edhe aqë i rehatshëm. Ai në …2019/06/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-30 08:31:40
Mbi 21 mijë persona braktisën Kosovën për një vitMigrimi i kosovarëve në vitin 2018 ishte dukshëm më i lartë se vitet paraprake. Të dhënat vjetore statistikore mbi popullsinë (demografinë), kanë treguar se bilanci i migrimit ndërkombëtar në vitin …2019/06/30Kosova2019-06-30 07:57:24
Partia Euroatlantike e Kosovës zyrtarizohet si parti politikeSkenës politike kosovare, sot iu shtua edhe një parti e re politike. Partia Euroatlantike e Kosovës, me bashkëthemelues Milaim Zekën e Hysen Gecajn, e emërtuan kështu partinë më të re, …2019/06/29Aktuale, Kosova2019-06-29 22:02:22
Tahiri: Ekipi negociator do ta merrte në qafë KosovënIsh-kryenegociataorja e dialogut Edita Tahiri ka thënë se është shumë shqetësues fakti që ekipi negociator ka marrë detyrë të zhvillojë bisedime me Serbinë duke mos pasur dijeni të mjaftueshme për …2019/06/29Aktuale, Kosova2019-06-29 16:55:39
Haradinaj: Numrin e të punësuarve në Kosovë e kemi rritur!Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj gjatë takimit me anëtarët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ne Ferizaj ka përmendur disa nga të arriturat e qeverisë “Haradinaj’ përgjatë këtij mandati, …2019/06/29Kosova2019-06-29 13:45:31
“Ekipi negociator të kthejë çdo mjet të shpenzuar, ndryshe të jap përgjegjësi penale”Ndarja e 300 mijë eurove nga Qeveria e Kosovës për ekipin negociator për dialogun me Serbinë, të cilin Gjykata Kushtetuese e shpalli antikushtetues është bërë pa asnjë bazë ligjore. Kështu …2019/06/29Kosova2019-06-29 12:20:37
Isa Mustafa: Kosova të mos drejtohet nga shkelësit e KushtetutësKryetari i LDK-së, Isa Mustafa, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, njofton Klan Kosova. Sipas tij, vendimi ekipi negociator i Kosovës është jo …2019/06/29Aktuale, Kosova2019-06-29 12:00:37
Prizren: Burri dëbon nga shtëpia gruan dhe tre fëmijëtNjë burrë nga Prizreni ka dëbuar nga shtëpia gruan dhe tre fëmijët e saj. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, gruaja me fëmijët është dërguar tek familjarët e saj. “Viktima …2019/06/29Kosova2019-06-29 10:54:52
Boronica ju mbron nga sëmundjet e zemrësSipas studimeve, të konsumosh boronica çdo ditë, ul rrezikun për të zhvilluar sëmundje të zemrës. Shkencëtarët gjetën tek të rriturit në peshë, të cilët konsumonin 150 gramë të frutave çdo …2019/06/29Aktuale2019-06-29 10:16:26
Anton Quni e mposht Driton Selmanajn në PrizrenAnton Quni është zgjedhur kryetar i LDK-së në Prizren. Ai ka mposhtur kundërkandidatin, Driton Selmanaj. Në Kuvend, morën pjesë anëtarët nga kryesia qendrore: Arban Abrashi, Haki Rugova, Gazmend Muhaxheri, etj. …2019/06/28Aktuale, Kosova2019-06-28 19:25:09
BQK: Borxhi publik arriti në 1.1 miliard euroBanka Qendrore e Republikës së Kosovës, ka njoftuar Sektori fiskal në TM1 2019 u karakterizua me rritje të të hyrave dhe rënie të shpenzimeve buxhetore prej 10.4 për qind përkatësisht …2019/06/28Ekonomi2019-06-28 10:46:46
Avdullah Hoti: Ministria e Jashtme bën kërdi me kredit kartela (Dokument)Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka thënë se Ministria e Jashtme nuk i ka arsyetuar siç kërkohet ligjërisht 67,959 euro shpenzime me kredit kartelë në vitin 2018. …2019/06/28Diaspora, Kosova2019-06-28 09:35:41
Pjesëmarrje masive e nxënësve të Dragashit në Garat Nacionale të Diturisë në Nivelin KomunalKomuna e Dragashit duke u mbështetur në zbatimin e vendimit të Qeverisë së Republikës Nr.01/86, për Planin e Veprimit të Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport për vitin 2019 …2019/06/28Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-28 09:17:12
Ligjin për Sponsorizim fuqizon sportin në KosovëKuvendi i Kosovës ka miratuar Ligjin për tatim mbi të ardhurat në Korporata. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se tashmë fillon një etapë e re shpresëdhënëse për fuqizimin e …2019/06/28Sport2019-06-28 09:14:36
Milaim Zeka: Thaçi, sa herë të dojë, të gjithë i rrëzonDeputeti i Kuvendit të Kosovës, Milaim Zeka, ka komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovë e cila e shpalli Ekipin Negociator jokushtetues. Zeka ka theksuar se Hashim Thaçi sa herë …2019/06/28Aktuale, Kosova2019-06-28 07:29:37
Fatmir Halili, ata që degraduan sistemin arsimor, e sulmojnë paturpshëm Ministrin Bytyqi!Kjo gjendje në arsim është ekskluzivisht nga ata që sot sulmojnë paturpshëm Ministrin Bytyqi dhe MASHT-in. Janë më pakë se dy vite që NISMA udhëheq me Ministrinë e arsimit, dhe …2019/06/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-27 20:20:30
Ekskluzive: Grushta në Ministrinë e Ambientit, rrahen dy drejtorëtNë Ministrinë e Ambientit nuk ka patur sot ambient të qetë për punë. Kanë qenë dy drejtorë që janë përfshirë në zënkë fizike për të krijuar një situatë të pakëndshme. …2019/06/27Aktuale, Kosova2019-06-27 18:11:49
Thaçi shpall listën e organizatave terroriste për vitin 2019Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, duke marrë parasysh përkushtimin e Republikës së Kosovës që të kontribuojë në stabilitetin dhe sigurinë e rajonit dhe Evropës, si dhe gatishmërinë që …2019/06/27Kosova2019-06-27 17:35:49
Fiteusit nga komuna e Dragashit në garat NacionaleNga lista e fituesve të vendeve të para në Garat Nacionale Për Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik në nivel nacional kemi edhe fitues nga komuna e Dragashit. Vendet e dyta …2019/06/27Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-27 17:05:22
Nesër do të mbahen Garat Nacionale të Diturisë në Nivelin KomunalTë dashur nxënës ju njoftojmë se nesër me datën 28.06.2019, nga ora 09:00 në SHML “Ruzhdi Berisha” në Dragash do të mbahen Garat Nacionale të Diturisë në Nivelin Komunal. Në …2019/06/27Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-27 15:16:01
Për gjashtë muaj, rreth 700 pacientë kërkojnë shërim jashtë KosovësNë gjashtë muajt e parë të këtij viti, për shërim jashtë Kosovës kanë aplikuar 661 persona në Ministrinë e Shëndetësisë. Vetëm për këto raste janë shpenzuar rreth 5.3 milionë euro. …2019/06/27Kosova2019-06-27 14:18:44
Flija një gatim tipik shqiptar me tradit shekulloreFlija është një gatim tipik shqiptar që përgatitet kryesisht në të gjitha zonat e banuar me shqiptarë. Flija është një gatim tipik shqiptar me brumë që kërkon shumë punë, mund …2019/06/27Aktuale2019-06-27 14:13:34
Gjermania dhe Zvicra, kryesojnë me dërgesa nga diasporaGjermania paraqet vendin prej nga kanë ardhur më së shumti IHD (10.3 milionë euro), pasuar nga Zvicra me 5.6 milionë euro, SHBA-të me 4.3 milionë euro. Banka Qendrore e Republikës …2019/06/27Diaspora2019-06-27 13:34:49
Mbi 1 mijë të mitur të akuzuar në gjykatat e KosovësAgjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat e Jurisprudencës për Persona të Mitur 2018”.Ky publikim ofron të dhëna statistikore për personat e mitur të akuzuar dhe të dënuar …2019/06/27Aktuale, Kosova2019-06-27 13:10:57
Haradinaj porosi të rinjve që të jenë vetë krijues edhe të mos presin nga shtetiKryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj,  në një tubim me të rinjtë në kuadër të AAK’së, i ka këshilluar ata që të mos presin punë të gatshme, por ‘të krijojnë vetë’. …2019/06/27Aktuale, Kosova2019-06-27 08:17:26
Kosova shkëput kontratën me Serbinë për blerjen e infuzioneve, thotë IsmailiMinistri i Shëndetësisë, Uran ismaili ka treguar se është ndërprerë furnzimi me infuzione nga Serbia. Sipas tij tash Kosova furnizohet nga Gjermania me këto produkte. Por ai e ka arsyetuar …2019/06/26Kosova2019-06-26 20:56:45
Hoxha: Gjermania dhe Franca kanë bllokuar liberalizimin’’Vendimi lidhur me propozimin për liberalizimin e vizave është duke u shqyrtuar aktualisht nga Këshilli”. Kjo është e tëra që u tha në Konkluzat e Këshillit të Ministrave të Bashkimit …2019/06/26Aktuale, Kosova2019-06-26 15:37:56
Biblioteka e Qytetit, furnizohet për herë të parë me libra nga ana e Komunës së PrizrenitKomuna e Prizrenit në faqen e saj zyrtare në fejbuk, ka njoftuar se Biblioteka e qytetit në Prizren është furnizuar me gjithsej 2843 libra prej 325 titujve të ndryshëm. Këto …2019/06/26Aktuale, Kosova2019-06-26 13:59:54
Të premten zgjedhet kryetari i ri i LDK-së në Prizren, në garë Anton Quni dhe Driton SelmanajZgjedhjet e brendshme të Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk kanë kaluar pa zhurmë dhe përplasje, madje pati luftë edhe me karrige. Por, për dallim nga shumë komuna, Prizreni duket se …2019/06/26Aktuale, Kosova2019-06-26 13:46:25
Dënohet një asamblist i Dragashit, nuk e deklaroi pasurinëAsamblisti i Komunës së Dragashit, Granit Rifaj, është dënuar me 100 euro gjobë, për mos deklarim të pasurisë. Aktgjykimi ndaj tij, është shpallur të mërkurën në Gjykatën Themelore në Prizren, …2019/06/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-26 13:22:35
Haskuka ka përmbushur 10 premtime, 43 të tjera thotë se i kryen deri në fund të mandatitKryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka folur në Puls të KTV-së, për premtimet që kishte bërë para se ta marrë mandatin dhe me procesin e implementimit të tyre. Ai ka …2019/06/24Aktuale, Kosova2019-06-24 21:40:54
Loriana Kuka fiton medaljen e bronztë në Lojërat EvropianeXhudistja kosovare, Loriana Kuka ka fituar medaljen e bronztë në Lojërat e Dyta Evropiane të Minskut. Loriana Kuka ka mposhtur xhudisten gjermane, Malzhan – në duelin për vendin e tretë, …2019/06/24Sport2019-06-24 19:13:30
Nxënësit e shkollës ” Sezai Surroi” , filluan ditën e parë të Kampit VerorSot, në Bellobrad nxënësit e shkollës ” Sezai Surroi” , filluan ditën e parë të Kampit Veror shkruan Tv Opoja. Ky projekt realizohet mes shkollës” Sezai Surroi” dhe Vullnetareve e …2019/06/24Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-24 17:41:19
Pesë fermerë nga Komuna e Dragashit përfitues të projektit INTERDEV 2Sot me datë 24 Qershor të vitit 2019 në kuadër te projektit INTERDEV 2 e që është financuar nga ADA dhe i realizuar nga UNDP dhe komuna e Dragashit në …2019/06/24Aktualitet, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-06-24 15:32:03
VV në Sharr kërkon shkarkimin e nënkryetarit të Asamblesë KomunaleNë një reagim të publikuar në faqen zyrtare të Lëvizjes Vetëvendosje! nga dega e saj në Sharr, kërkohet që të shkarkohet nga pozita e nënkryetarit të Kuvendit komunal në Sharr, …2019/06/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-24 15:09:12
Qeveria e Kosovës me vetëm 15 ministri në të ardhmen?Republika e Kosovës në të ardhmen nuk do t’i ketë më shumë se pesëmbëdhjetë ministri dhe tridhjetë zëvendësministra në rast se do të miratohet Ligji për qeverinë. Ky ligj, i …2019/06/24Kosova2019-06-24 08:23:33
Përfundoi me sukses konferenca “Transformimi dhe kujdesi farmaceutik”Me mbi 800 pjesëmarrës me ligjerues të shumtë nga Amerika, Kroacia, Shqipëria, Maqedonia dhe Kosova morën pjesë në konferencën e organizuar nga Oda e farmacistëve të Kosovës. Shumica prej pjesmarrësve …2019/06/23Aktuale, Kosova2019-06-23 22:32:43
Talenti Opojarë që po mahnit me paraqitje në AustriAmin Shasivari po mahnit me paraqitjet e tij në futbollin e gjeneratave të reja në Austri. Talenti 14 vjeçar është duke bërë paraqitje fantastike me skuadrën e tij, Blau Weiß …2019/06/23Aktualitet, Diaspora, Lajme nga Opoja, Sporti2019-06-23 18:21:31
Grumbuj arinjsh shëtitin në malet e PrizrenitDeri sa para do kohë tërë mediat e Kosovës, por edhe institucione merreshin me një ari, i cili shfaqej në rrethinat e Prizrenit, bëhet e ditur se kohët e fundit …2019/06/23Kosova2019-06-23 13:28:10
Ky është numri i infermierëve që u larguan gjatë këtij viti nga KosovaRreth 300 infermierë, konsiderohet të jenë larguan këtë vit nga Kosova, për të kërkuar punë në vendet perëndimore Në Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë thonë se infermierët po shfrytëzojnë marrëveshjet …2019/06/23Aktuale, Kosova2019-06-23 13:25:02
Kryeministri Haradinaj e kaloi pasditen në Bjeshkët e Sharrit (FOTO)Pasditen e sotme, Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, e kaloi në Bjeshkët e Sharrit, njofton Klan Kosova. Këtë lajm, Haradinaj e bëri të ditur përmes disa fotografive dhe një përshkrimi …2019/06/23Aktuale, Kosova2019-06-23 13:20:37
Majlinda Kelmendi e fiton luftën e parë në Lojërat EvropianeMajlinda Kelmendi ka arritur që ta mposht Fabienne Kocherin nga Zvicra. Majlinda ka mposhtur me lehtësi Kocherin. Majlinda është duke marr pjesë në Lojërat Evropiane Minsk 2019 që është duke …2019/06/22Aktuale, Kosova, Sporti2019-06-22 18:45:30
Në rrugëtimin drejtë ndryshimit të qeverisjes lokale në Dragash!Zhvillimi i dobët ekonomik dhe social i këtyre njëzet viteve të pasluftës e ka një arsye dhe një adres. Politikat e kqija, që kanë sjellë qeverisje të dobëta dhe pa …2019/06/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-22 17:11:27
VV: Ky është viti i rritjes së çmimeveLëvizja Vetëvendosje ka reaguar për rritjen e çmimeve në treg. “Viti i ekonomisë? Jo, viti i rritjes së çmimeve”, thuhet në një postim në faqen zyrtare të Lëvizjes Vetëvendosje. “Shkalla …2019/06/22Aktuale, Kosova2019-06-22 13:19:57
Një punëtor bie nga ballkoni i një ndërtese në PrizrenDje në Prizren, një punëtor ka rënë nga ballkoni i parë i një ndërtese ku po punonte. Policia, në raportin 24 orësh e ka cilësuar si “Dëmtim apo heqje e …2019/06/22Kosova2019-06-22 10:34:04
Rrahje në Prizren, përdoret edhe thikaKatër persona janë përfshirë në rrahje në Prizren.Ata, kanë përdorur edhe thika. “ Pas një mosmarrëveshje verbale janë rrahur mes veti katër të dyshuar, ku është përdor edhe mjeti i …2019/06/22Kosova2019-06-22 10:30:06
Zgjedhjet e brendshme të partive tregues i nevojës për ndryshim!Shkruan Fatmir Halili Nevoja për ndryshim tashmë është e domosdoshme. Në fakt, nga ajo çfarë shohim në zgjedhjet e brendshme partiake, me theks të veçant të dy partive që në …2019/06/22Opinione2019-06-22 07:35:25
Sot do të mbahet Gara Republikane e Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit KritikGara Republikane e Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik do të mbahet me datën 22 qershor 2019, në hapësirat e kampusit të kolegjit AAB, Rr. ”Elez Berisha”, nr. 56, Zona Industriale …2019/06/22Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-22 07:29:38
Ka filluar pjesa e dytë e afatit të parë të Testit të Maturës në komunën e DragashitDrejtoria e Arsimit ka bërë të gjitha përgatitjet që edhe dita e dytë e Testit të Maturës të shkojë sipas planit të paraparë. Pjesa e dytë e testit përbehet nga …2019/06/21Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-21 22:12:29
Trajtohet tema e pronës së gruas në trashegemi (Video, Foto)Sot në Dragash u organizua një takim ku u trajtua tema e pronës së guas në trashegemi, takim ky që është si rrjedhoj e bashkpunimit të mekanizmit komunal kundër dhunës …2019/06/18Aktualitet2019-06-18 18:33:43
Shoqata Humanitare “Jetimat e Ballkanit” fillojnë ndërtimin e 7 shtëpive për familjet në nevojë të komunës tonë (Foto,Video)Komuna e Dragashit, si dhe Shoqata Humanitare “Jetimat e Ballkanit ” me selinë e saj në Prizren, para disa javësh kishin nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për ndërtimin e shtatë shtëpive të …2019/06/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-17 10:15:03
Me garat tradicionale përfunduan aktivitetët kushtuar ditës së çlirimit të komunës (Video , Foto)Në kuadër të ditës së çlirimit të komunës sonë vazhduan organizimet sportive, dje me datë 15 qershor u mbajt gara e kuajve në mejdan të buzezit, ku garuan kater kuaj …2019/06/16Kulturë & Art, Sport, Sporti2019-06-16 19:52:45
Në Ditën e Çlirimit të qytetit, Qendra e VV në Sharr përkujtojnë dëshmorët e kësaj treveSot, Qendra e VETEVENDOSJE!s në Dragash, ka bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve të qytetit raporton TV OPOJA. Delegacionit i ka paraprirë deputeti i Kuvendit, Arber Rexhaj, si dhe kryetari …2019/06/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-15 11:27:08
Dr. spec. Selami Sylejmani në 20 vjetorin e lirisë vjen me shkrimin për dëshmorin e kombit Dr. Fahredin Hotin.Të kërkoni nga unë që të flas për Dr. Faherdin Hotin, dhe ti shpalos kujtimet me te, fillimisht është ndere për mua, por në të njëjtën kohë edhe obligim shumë …2019/06/14Aktualitet2019-06-14 23:46:48
Konfiskohen gjedhe me vlere mbi 20,000 mije euro në komunën e DragashitNjësia e hetimeve rajonale e Policise Kufitare Perendimi, Spmk Dragash, Inspektorati komunal, Auv dhe njesitet e antikontrabandës së doganës sotë duke filluar që nga orët e hershme të mëngjesit kanë …2019/06/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-14 21:10:18
Fabrika e ambalazheve plastike “AEG” vazhdon bashkëpunimin shumë vjeçar!Sot pata kenaqesi për të vazhduar kontratën edhe për një vit me kompanin e sigurimeve Scardian Sigurime e përfaqësuar në mënyr jashtëzakonisht profesionale nga agjenti I saj Memi Refiku. Duke …2019/06/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-14 20:47:00
Përfundoi “Festivali Rinor” u zgjodhën fituesit (Video, Foto)Sot u mbajt finalja e festivalit tradicional “Festivali Rinor” në sallën e Shtëpisë së Kulturës në Dragash, para një numri të madh të publikut dhe në një atmosferë madheshtore prezantuan …2019/06/14Arsim, Kulturë & Art2019-06-14 19:55:02
Filluan aktivitetet për nder të ditës së çlirimit të komunës sonë (Video, Foto)Në kuadër të 15 Qershorit – Ditës së Çlirimit të Komunës sot filluan aktivitet kushtuar kësaj dite. Aktivitetet filluan me akademin soleme ku të pranishëm ishin asambleistët e kuvendit komunal, …2019/06/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-14 18:27:33
Filloi mbarë Testi i Maturës Shtetërore 2019 në komunën e DragashitPjesa e parë e Testit të Maturës Shtetërore 2019 është duke u mbajtur sot në komunën e Dragashit. Për të parë nga afër mbarvajtjen e testit në SHML “Ruzhdi Berisha” …2019/06/14Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-14 10:20:25
Kompania MEKA në Dragash në 20 vjetorin e Çlirimit të Kosovës befason punëtorët e sajPërmes një postimi në faqen zyrtare në rrjetin social në facebook, kompania prodhuese “MEKA” në Dragash, ka njoftuar që pikërisht në 20 vjetorin e Çlirimit të Kosovës, ka arritur të …2019/06/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-12 12:42:30
Aktakuzë për Vrasje të Rëndë në fshatin Studenqan të Suharekës ​Prizren, 12 qershor 2019 – Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet B.G., për veprat penale “Vrasje e rëndë” nga …2019/06/12Aktuale, Kosova2019-06-12 12:27:36
Kryqi i Kuq në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë organizoi trajnim dyditor në DragashKryqi i Kuq në Kosovë në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, kanë organizuar një trajnim dyditor në komunën e Dragashit, ku pjesëmarrës në këtë trajnim kanë qenë punëtorë shëndetësor të …2019/06/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-12 12:24:53
Dragash: Dështon gjykimi në rastin e të akuzuarve që kishin lejuar bagëtitë të kullosnin në pronën e të dëmtuaritTë mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarve për asgjësim apo dëmtim të pasurisë, Latif, Ymerjet dhe Lidiron Krasniqi, Hajdar, …2019/06/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-12 12:19:47
Në dekadën e tretë të çlirimit!Shkruan: Fatmir Halili Qershori i këtij viti shënon dy dekada të çlirimit, duke filluar kështu dekadën e tretë të lirisë së Kosovës. Nuk ka dyshim që kjo është një nga …2019/06/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-12 09:53:21
Suksesi i stomtalogut Liridon Qafleshit nga Kosova është sukses admiruesEdhe një sukses i studentëve shqiptarë nga Kosova në SHBA, njëri ndër ta Liridon Qafleshi, arrin që krahas gradimit profesional si stomatolog, arrin të kryen masterin në Universiteti, në Tampa, …2019/06/10Aktualitet, Diaspora, Lajme nga Opoja2019-06-10 18:55:22
Filloi festivali në të cilin do prezentojn të gjitha shkollat e komunës sonë (Video, Foto)Sot në shtëpin e kulturës në Dragash filloi edicioni  i 17-të i festivalit tashmë tradicional “Festivali Rinor”, festival ky i organizuar nga drejtoria për kulturë në bashkpunim me drejtorin e …2019/06/10Arsim, Kulturë & Art2019-06-10 16:26:24
Në 16 shkolla në Dragash ende mësojnë me plan-program serbNë shkollën fillore të mesme të ulët “22 Dhjetori”, komuniteti goran mësimet i zhvillon me planprogram arsimor serb, përderisa shkolla “Restelica” funksionon me sistemin e Kosovës, raporton KTV. Përfaqësues të …2019/06/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-09 22:04:42
Nesër fillon edicioni i shtatëmbëdhjet i Festivalit Rinor në DragashDrejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me Drejtorinë Komunale për Arsim, nga nesër, e hënë, më 10.06.2018 do të organizojë Festivalin Rinor 2019. Ky vit do të jetë …2019/06/09Arsim, Kulturë & Art2019-06-09 22:01:21
Në Gleisdorf të Austrisë u mbajt kuizi i Diturisë i Nxënësve të mësimit plotësues të gjuhës amtare ShqipePrononcim i Konsullit të Republikës së Kosovës në Austri, z. Mag. Isa KOSUMI, dhënë për TV Opoja, lidhur me Mbajtjen e Kuizit të Diturisë – Gleisdorf 2019, në Steiermark të …2019/06/09Diaspora2019-06-09 13:24:50
Shuhet Dr. Hidajet Lutfiu, njëri nga pionierët e Kirurgjisë PrizrenaseShkruan: Demir Reshiti Në ditën e fundit të muajit maj 2019, është ndarë nga jeta mjeku që i vuri themelet e kirurgjisë prizrenase, doktor Hidajet Lutfiu.Kirurgu i njohur ka ndërruar …2019/06/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-09 12:03:35
Kadri Veseli, takim me të gjitha strukturat e zgjedhura që do të përfaqsojn PDK, në Dragash.Sot në komunën e Dragashit, PDK mbajti një takim më strukturat e zgjedhura që do të përfaqsojn partin demokratike për katër vitet e ardhëshme. Në takim ishte prezent Kryetari i …2019/06/07Aktuale, Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-07 18:13:20
Sot, u bë çertifikimi për ciceronët e rinjë për regjionin e Prizrenit.Duke filluar nga ora 11, ciceronët e rinjë nga Komuna e Dragashit u çertifikuan si “Tourist Guider”, pas një trajnimi 3 muajsh i cili u organizua nga Bibloteka “Ymridin Çengaj”, …2019/06/07Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-07 17:50:22
Caktohët data e mbajtjës së provimit të maturësDrejtoria e Arsimit në një njoftim të dërguar në redaksinë e TV Opoja tregoi se sot është bërë tërheqja publike të shortit për renditjen e mbajtjes së Provimit të Maturës …2019/06/06Aktuale2019-06-06 21:25:39
Manifestohët dita e shkollës “Ulina” (Video, Foto)Me një program të pasur artistik me këng, poezi e valle para një numri të madh të pranishmëve u manifestua dita e shkollës “Ulina” në Kosavë. Drejtori i kësaj shkolle …2019/06/06Aktuale, Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-06 14:51:26
Dr.Gadaf Asllani nga Bresana e Opojës është befasuar nga pacientja 11 vjeçarePër dentistin Dr.Gadaf Asllani nga Bresana e Opojës në një ditë të zakonshme të punës në ordinancen e tij ishte i befasuar nga vogëlushja Elena Domozeti shkruan Tv Opoja. Pacientja …2019/06/06Lajme nga Opoja2019-06-06 14:29:01
Sot në Komunën e Dragashit është mbajtur trajnimi, Analizat e tokave bujqësoreSot në Komunën e Dragashit është mbajtur trajnimi: Analizat e tokave bujqësore – Komentimi i rezultateve dhe rekomandimet për plehërim- Ligjërues Prof.Dr. Gjevdet Elezi. Ky trajnim është organizuar nga Sektori …2019/06/06Aktuale2019-06-06 14:00:17
Studentët nga Universiteti “Ukshin Hoti” vizituan Prokurorinë Themelore në PrizrenPrizren, 06 qershor 2019 – Prokurorinë Themelore në Prizren, e vizituan një grup prej 15 studentësh të Fakultetit Juridik nga Unviersiteti “Ukshin Hoti”, të cilët kishin për qëllim njohjen në mënyrë …2019/06/06Aktuale, Kosova2019-06-06 13:03:03
Ramazan Fetahu sjellë botimin e radhës “Filozofia morale e Farabiut”Ramazani Fetahu është një teolog dhe filozof nga treva jonë, Opoja, saktësisht nga fshati Kuk. Shkollen Fillore e ka kryer në vendlindje, ndërsa të mesmen në “Medresenë Alaudin” në Prizren. …2019/06/06Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-06-06 09:50:40
Aktakuzë për Vrasje të Rëndë në rastin e kazinos në SuharekëPrizren, 5 qershor 2019 – Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet Sh.S., për veprat penale: “Vrasje e rëndë” dhe …2019/06/05Aktuale, Kosova2019-06-05 15:22:54
Urimi i kryetarit të komunës Shaban Shabani me rastin e festës së Fitër BajramitTë nderuar qytetarë të komunës së Dragashit, bashkatdhetarë dhe bashkëvendas tanë! Me rastin e përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, muajit të përkushtimit dhe sakrificës fizike dhe shpirtërore, ku …2019/06/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-03 19:01:01
Rinia Demokratike e Kosovës dega në Dragash ka shpërnda pako ushqimore për nder të festës së BajramitPër nder të Festës së Bajramit, sot rinia demokratike Dega Dragash, shpërndanë pako ushqimore për disa familje në komunën tonë. Solidariteti ndërnjerëzor është vlerë që duhet ta kultivojmë gjithnjë, duke …2019/06/02Lajme nga Opoja2019-06-02 17:33:21
Ka ndërruar jetë Hoxha Rexhep ElmaziKA NDËRRUAR JETË HOXHA: Rexhep Elmazi (1957-2019) Pasditen e sotme, morrëm lajmin që ka ndërruar jetë hoxha Rexhep Elmazi. Ka lindur në Bresanë më 1957. Mësimin fillor e kreu në …2019/06/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-06-01 22:34:02
Kryetari i Komunës, z. Shaban Shabani, sot ka nënshkruar kontratat për dhënien e subvencioneve për Kulturë Rini dhe SportKryetari i Komunës, z. Shaban Shabani, sot ka nënshkruar kontratat për dhënien e subvencioneve për Kulturë Rini dhe Sport në Komunën e Dragashit. Krahasuar me vitet paraprake kjo shumë është …2019/05/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-31 17:15:15
Bedri Halimi merr titullin “Ambasador për Paqe” nga FPUDitë më parë Federata e Paqes Universale në Tiranë ka dekoruar me titullin “Ambasador për Paqe” zotërin Bedri Halimi transmeton Tv Opoja. Federata e Paqes Universale (FPU) është një rrjet …2019/05/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-31 12:49:29
Në lokalet e shkollës së mesme “Ruzhdi Berisha” në Dragash po mbahet Testi i ArritshmërisëSot më 31.05.2019 në lokalet e shkollës së mesme “Ruzhdi Berisha” në Dragash po mbahet Testi i Arritshmërisë për të gjithë nxënësit e klasëve të 9-ta nga 12 shkolla të …2019/05/31Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-31 12:37:01
Komuna e Dragashit për shërbime më të mira për qytetarëDuke u bazuar në marrëveshjen e arritur në mes të komunës së Dragashit dhe ndërmarrjes “Ekoregjioni” sot filluan me larjen e rrugëve, trotuareve dhe shesheve në qytetin e Dragashit. Komuna …2019/05/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-30 20:15:39
Ministria e Bujqësisë hap periudhën e aplikimit për subvencione me fond prej 25 milionë euroMinistria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur nga sot fazën e aplikimit për subvencione për disa kultura dhe aktivitete bujqësore. Për sektorët, të cilët do të mbështeten përmes …2019/05/30Aktuale, Ekonomi2019-05-30 09:00:42
Halil Kastrati: Sot edhe shtatë shtëpi të reja në DragashHumanisti dhe kryetari i shoqatës “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati, ka bërë të ditur se edhe në Dragash në bashkëpunim me Komunën do të ndërtojnë shtatë shtëpi. Këtë e bëri …2019/05/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-29 18:10:56
Katër vite pa ty komandant Zehadin KrasniqiSot 29 Maj, u bënë 4 vjet kur u nda nga jeta një luftëtar i madh dhe trim, komandanti i pamposhtur i kompanisë së UÇK-së “Ujqit e Sharrit” në betejën …2019/05/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-29 12:22:49
Dragash: Mungesa e të akuzuarve shtyn gjykimin për keqpërdorim të besimitDragash – Mungesa e të akuzuarve për keqpërdorim të besimit, Ejup Balje dhe Myrtez Xhemaj, ka bërë që të dështojë seanca e paraparë për të mërkurën, në Gjykatën Themelore në …2019/05/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-29 11:23:26
Sundimi i rendit dhe ligjit sfidë edhe pas dy dekadave të lirisë së vendit!Autor: Fatmir Halili Përveç sfidave ekonomike e sociale të cilat e kanë përshkuar Kosovën gjatë këtyre dy dekadave të pasluftës, fuqizimi i demokracisë dhe shteti ligjor, ngelën ndër sfidat kryesore, …2019/05/28Opinione2019-05-28 21:49:00
Dualiteti i falsitetit dhe ndershmeriaBatjar Halili (psikolog) Ne njohim shumë njerëz në përditshmërinë tonë. Dëgjojmë në media e shikojmë në vendin e punës ku veprojmë dhe jashtë tij dukuri të ndryshme të pandershme si; …2019/05/28Opinione2019-05-28 12:44:35
250 nxënës të komunës sonë iu bashkuan nismës së Komitetit Olimpik të Kosovës (Video, Foto)Përkundër motit të ligë edhe komuna e Dragashit sot iu bashkua nismës së Komitetit Olimpik të Kosovës, dhe 30 Komunave tjera të Republikës së Kosovës në shënimin e Ditës Olimpike. …2019/05/27Aktuale2019-05-27 18:15:06
Deparatmenti i te rinjve nga BKI organizoi iftar me te rinj nga DragashiDeparatmenti i te rinjve organizoi iftar me te rinj nga Dragashi, te pranishmeve u drejtua Mr. Fejsal Spahiu nga departamenti i te rinjve BIK te cileve u deshiroj mireseardhje dhe …2019/05/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-27 13:07:09
VV në Sharr publikon fotografi të dy rasteve të keqpërdorimit të veturave zyrtareGjatë ditës së djeshme, Qendra e VETËVENDOSJE!-s në Dragash, në faqen zyrtare në rrjetin social facebook, ka publikuar fotografi të dy rasteve të keqpërdorimit të veturës zyrtare nga zyrtar komunal, …2019/05/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-26 11:55:32
KAM APO NUK KAM TË DREJTËPara pak dite, gjithandej nëpër Kosovë u organizuan mbrëmjet e maturës.Kjo mbrëmje padyshim se është mbrëmja më e mirë në jetën e çdo nxënësi. Është një mbremje që ndanë dy …2019/05/26Opinione2019-05-26 10:20:06
MAQEDONIA SHPËRBLEN POETEN MANJOLA BRAHAJNë festivalin letrar ndërkombëtar “Shkëndijat Letrare 2019” në mesin e 160 konkurrentëve nga vendet e Ballkanit si; Mali i Zi, Bosnia dhe Herzegovina, Slovenia, Kroacia, Bulgaria, Serbia dhe Sllovakia shpërblehet …2019/05/25Aktuale2019-05-25 10:42:42
Sofra e Ymer Prizrenit mbahet më 8 qershor 2019 në fshatin Zgatar të OpojësManifestimi “Sofra e Ymer Prizrenit” do të mbahet më 8 qershor 2019 në fshatin Zgatar të Opojës, me fillim n’ora 11,00.Është edicioni jubilar, i pesëmbëdhjeti që nga themelimi dhe i …2019/05/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-24 10:07:42
Komuna e Dragashit dhe Caritasi Zviceran nënshkruan marrëveshje bashkëfinancimi për promovimin e prodhimtarisë bujqësoreKomuna e Dragashit dhe Caritasi Zviceran nënshkruan marrëveshje bashkëfinancimi për promovimin e prodhimtarisë bujqësore Është nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi mes komunës së Dragashit dhe Caritasit Zviceran (CaCH), që parasheh …2019/05/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-23 13:25:13
Bibliotekat botërore të njohuraPerktheu dhe pershtati nga turqishta : Batjar Halili Vende unike dhe mbresëlënëse ku mund të qëndroni vetëm me libra: bibliotekat më të famshme botërore. Ne kemi listuar bibliotekat që ju …2019/05/22Opinione2019-05-22 22:21:46
Dragash: Mungojnë dy të akuzuarit, dështon seanca për lëndim të lehtë truporDragash – Mungesa e të akuzuarve për lëndim të lehtë trupor Ymrishat dhe Nadir Gashi, ka pamundësuar mbajtjen e  seancës, e paraparë për të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega …2019/05/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-22 14:18:15
Nënkryetari i VV-së në Sharr: “KU JANË DORËHEQJET MORALE?!”KU JANË DORËHEQJET MORALE? Zyrtarë të lartë komunal, jo rrallëherë kanë qenë subjekt i aferave korruptive apo edhe e proceseve gjyqësore, por ata kanë vazhduar qeverisjen sikur mos të ketë …2019/05/22Aktualitet, Lajme nga Opoja, Opinione2019-05-22 10:41:43
Njoftim për fermerët e komunës DragashitNjoftohën fermerët e komunës Dragashit se: Ministria e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, rrjedhimisht Autoriteti Menaxhuës, sipas Planit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2014-2020, ka planifikuar që të organizojë një …2019/05/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-22 08:43:02
Njeriu, kafshë apo perëndi?Batjar Halili (psikolog) Duke qenë se jemi të fushës psikologjisë shumë persona na drejtohen për të na pyetur për problemet me të cilat përballen në jetën e tyre të përditshme. …2019/05/20Opinione2019-05-20 23:02:57
Bukuritë e fshatit ShajneFshati Shajne që gjendet shumë afër qytetit (rreth 800m distancë) është ndër fshatrat më të bukura të trevës tonë. Bjeshka e bukur që është afër këtij fshati, gjërësia e mjaftueshme …2019/05/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-19 11:29:01
Qendra e VV në Sharr viziton Muzeun Etnologjik me rastin e Ditës Ndërkombëtare të MuzeutNë Ditën Ndërkombëtare të Muzeut Sot, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeut, një delegacion i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Sharr, vizituan muzeun e vetëm në Komunën tonë, Muzeun …2019/05/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-18 16:56:49
Shteti pa autoritet në një pjesë të komunës së DragashitNë një pjesë të Dragashit, shteti i Kosovës pothuajse nuk ekziston. 16 fshatra të Gorës nuk kanë lidhje me Republikën e Kosovës, korrikulat janë të Serbisë, pagat i marrin dhe …2019/05/18Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-05-18 14:21:28
Shqipëria rrit eksportet me KosovënNë muajin prill 2019, vendet me të cilët Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të eksporteve, në krahasim me prill 2018 janë Kosova me rreth 70,4%, Spanja me 8,7% …2019/05/18Aktuale, Kosova, Shqiperia2019-05-18 11:02:54
Baxhaku tërhiqet nga gara për të parin e LDK-së në PrizrenDr. Hatim Baxhaku nuk do të jetë pjesë e kandidaturës për kryetar të degës së LDK-së në Prizren, pasi është tërhequr nga gara. Lidhja Demokratike e Kosovës ka filluar procesin …2019/05/18Aktuale, Kosova2019-05-18 10:57:31
Selmanaj: Mjeku ka dy vula, një të Serbisë, një të Kosovës – kjo ndodh në fshatrat e rajonit të Gorës së DragashitDeputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, gjatë një seance të Kuvendit të Kosovës ka ngritur edhe çështjen e rajonit të Gorës, në komunën e Dragashit.Siç ka thënë Selmanaj, …2019/05/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-16 13:20:34
Aksident trafiku në Dragash, një grua bëhet për spitalNjë aksident trafiku ka ndodhur të mërkurën në Dragash, ku si pasojë një grua ka mbetur e lënduar. Rasti ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në Dragash, ku dy vetura …2019/05/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-16 11:12:53
ME GJAKUN E TIJ PËRFORCOI NGJYRËN E FLAMURIT, NË PALËT E TË CILIT U BETUA!Amaneti: “Armën time t’ia jepni djalit dhe kurrë të mos zbrazet” Shkruan: Demir Reshiti Pesëmbëdhjetë vite më parë, nën organizimin e Këshillit të Rrethit të LPK-së për Sharr, në sallën …2019/05/16Histori, Lajme nga Opoja, Opinione2019-05-16 09:48:15
Ambasada Amerikane e interesuar për investime në shkollën e RestelicësSot, SHFMU “Restelica” në Restelicë u vizitua nga Cory Schmidt – Zëvendës Udhëheqës i Ekipit për Mbështetje Civile Ushtarake nga Ambasada Amerikane në Prishtinë dhe Drejtori i Arsimit në Dragash …2019/05/15Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-15 22:26:40
Bellobradi njëri ndër fshatrat më të rrezikuar nga Automjetet!Banorët e fshatit Bellobrad të komunës së Dragashit janë tejet të preokupuar me krerët e pushtetit lokal në Dragash. Disa prej tyre për redaksin e Tv Opoja thonë se janë …2019/05/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-15 19:26:20
Përpunuesit e drurit vlerësojnë vendimin e ministrit Shala për ndalimin e eksportit të masës drusoreMinistri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, bashkë me zëvendëskryeministrin Fatmir Limaj, kanë vizituar kompaninë e prodhimit të mobileve “Elnor” për të parë nga afër impaktin e vendimit të fundit …2019/05/15Ekonomi, Kosova2019-05-15 15:49:28
Komuna e Prizrenit së bashku me ‘Jetimat e Ballkanit’ do t’i ndërtojnë 30 shtëpiKryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtuesin e shoqatës bamirëse “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastratin kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për ndërtimin e 30 shtëpive. Përveç kësaj marrëveshjeje, Komuna …2019/05/15Aktuale, Kosova2019-05-15 13:13:58
Viola Lecaj nga Opoja përfaqësoi Kosovën me orkestrën Kosovoyouthorchestra në BelgjikViola Lecaj e cila është më prejardhje nga fshati Brezne e komunës së Dragashit e që disa vite e shpërngulur në Prizren më orkestrën Kosovoyouthorchestra nga Prishtina udhëtuan për të …2019/05/15Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-05-15 10:59:57
Komuna e Dragashit fton qytetarët për debat publik në lidhje me rregulloren e caktimit të orarit të punës.Pas raportimeve të mediave lidhur me rregulloren për caktimin e orarit të punës në Komunën e Dragashit, Tv Opoja sot ka patur një takim me Inspektorin e tregut zotërin Enis …2019/05/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-14 20:00:08
Gruaja më e vjetër në Prizren, feston datëlindjen e 112-të (Foto)Sherife Ninaj nga fshati Milaj i Hasit të Prizrenit,  e ka festuar  sot datëlindjen e  112-të, së bashku me familjen. Ajo, për shkak të moshës nuk është në gjendje të …2019/05/13Aktuale, Kosova2019-05-13 21:21:51
ABIDIN LEPRAJ – SAKRIFIKOI ÇDO GJË PËR LIRINË E KOSOVËSAbidin Lepraj, u lind në fshatin Pllavë të Opojës, komuna e Dragashit. Shkollën e mesme e kreu në gjimnazin e Dragashit, kurse dy vite të fakultetit, dega e gjuhës frënge, …2019/05/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-13 19:58:39
Njoftim me rëndësi të veçantë për nxënësit dhe drejtorët e shkollave të komunës së DragashitDrejtoria e arsimit në Dragash në një njoftim zyrtar dërguar sot në redaksinë e Tv Opoja ka bërë të ditur se Vlerësimi i nxënësve sipas Kornizës së Kurrikulës së Arsimit …2019/05/13Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-13 17:04:54
Komuna e Dragashit me rregullore për caktimin e orarit të punës: E premtja pushim për firmat e ndërtimitNë uebfaqen zyrtare të Komunës së Dragashit është publikuar Rregullorja për caktimin e orarit të punës për subjektet afariste në këtë komunë. Më këtë Rregullore, të gjitha subjektet afariste që …2019/05/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-13 12:55:07
Pllava një nga fshatrat më të lashta dhe më të mëdha të trevës së OpojësPLLAVA shkruar nga : Vloran Cenaj Pllava është e shtrirë në pjesën perëndimore të Opojës, rrëzë malit të Koretnikut ( Pikëllimës ),një nga fshatrat më të lashta dhe më të …2019/05/13Aktualitet, Histori, Lajme nga Opoja2019-05-13 09:53:06
Bëhet e ditur data kur Ferrari e prezanton makinën e re hibride (Foto)Në fund të këtij muaji, do ta shohim këtë hibrid pa asnjë shtresë kamuflazhiLinjës së makinave të reja, Ferrari do t’ja shtojë edhe një hibrid, për të cilin është bërë …2019/05/13Aktuale2019-05-13 01:52:27
Sekretari organizativ i VV-së në Sharr bën thirrje për qytetari aktive e bashkim në VETËVENDOSJE!Sekretari i Qendrës së VV-së në Sharr, përmes një postimi në rrjetin social facebook ka bërë thirrje që qytetarët t’a zgjedhin aktivizmin qytetar e bashkimim ne VETËVENDOSJE! përpara ikjes e …2019/05/12Aktualitet, Lajme nga Opoja, Opinione2019-05-12 21:31:58
MMPH-AMMK kërkon qe lidhur me rastin e Ariut të Murrmë të zbatohet legjislacionin për llojet e mbrojtura shtazore!Pas publikimit të informacionit për vendimin e Agjencisë së Pyjeve të Kosovës për vrasjen e Ariut të Murrmë, AMMK njofton opinionin publik që ky vendim është në kundërshtim me rekomandimet …2019/05/11Aktuale, Kosova2019-05-11 22:25:08
Komuna e Dragashit me bukuritë e saj natyroreKomuna e Dragashit me bjeshkë të pafundme, me florë e faunë të llojllojshme, me ujëra të bollshme, të pastër e të ftoftë, me vende të paprekura natyrore, me shtigje të …2019/05/11Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-05-11 20:09:24
Fabrika në Dragash e cila ka lënë pa punë mbi 250 punëtorë.Mbyllja e tjerrtores “Remateks” në Dragash i ka lënë pa punë mbi 250 punëtorë, duke e rritur kështu numrin e të papunëve në Dragash. Ish-tjerrtorja “Drateks” është privatizuar në valën …2019/05/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-11 13:57:42
KDI organizoi në Dragash tryezën me temen “Dhuna në bazat gjinore dhe përgjegjësitë e komunave si dhe adresimin e nevojave të viktimave “Qaste në tryezën me temë “Dhuna në baza gjinore dhe përgjegjshmëria e komunave në adresimin e nevojave të viktimave të dhunës në baza gjinore” e organizuar nga Instituti Demokratik i …2019/05/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-11 11:18:30
Në të gjitha shkollat e komunës së Dragashit po mbahen Garat Nacionale të DiturisëSot në të gjitha shkollat e komunës së Dragashit po mbahen Garat Nacionale të Diturisë në formën e testeve për të gjithë nxënësit nga klasa e I-rë deri në klasën …2019/05/11Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-11 09:40:02
Bukuritë natyrore në fshatin Xërxë të OpojësFshati Xërxë i Opojës është ndër fshatrat që më së shumti ka shpërngulje të banorëve Është fshat tipik kodrinor-malor e me lartësinë mbidetare 1220 m është fshat i dytë pas …2019/05/11Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-05-11 09:31:02
Me afat të skaduar janë konfiskuar dhe asgjësuar disa produkte nga Inspektorati i komunës së DragashitInspektorati në komunën e Dragashit më të marrë një informacion me datë 9 Maj 2019 rreth orës 14:40 ku ishte ndalur një mjetë transporti i cili kishte produktet të ndryshme …2019/05/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-10 20:08:01
Halili reforma në administratën publike e domosdoshme!Çdo i ri që ka përfunduar studimet, në veçanti në drejtësi, ekonomi, shkenca politike, filozofi, histori, etj. gjithsesi ka qenë pjesë e konkurseve për punë, para së gjithash në administratën …2019/05/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-10 18:34:32
Kushtrim Reshiti është vlerësuar me Çmimin e Parë në Konkursin për poezinë më të mirë në gjuhën anglezeKushtrim Reshiti i cili është absolvent në Universitetin “Bedër” në Tiranë, është vlerësuar me Çmimin e Parë në Konkursin për poezinë më të mirë në gjuhën angleze, organizuar nga Klubi …2019/05/10Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-10 18:24:40
Drejtori i arsimit në Dragash, telegram ngushëllimi për familjen e mësuesit Fehmi SelmaniE nderuara familje Selmani, Më lejoni që të shpreh ngushëllimet e mija më të thella për ndarjen nga jeta të mësimdhënësit, Fehmi Selmani. Me ndarjen e tij nga jeta, arsimi …2019/05/10Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-10 09:08:41
Ndërroi jetë mësuesi Fehmi SelmaniMiq, shoke, familjare e dashamire, ka nderruar jete mësuesi Fehmi Selmani. Varrimi behet me namazin drekes në Fshatin Brrut. Në një postim të fundit në rrjetin social facebook njofton Shkolla …2019/05/10Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-10 08:58:31
Popullsia e komunës së Dragashit (Sharrit)Deri tani janë punuar disa tema të cilat e kanë trajtuar atë të popullsisë mirëpo në mungesë të të dhënave zyrtare për vitet e fundit nuk kemi ndonjë punim që …2019/05/09Aktualitet, Histori, Lajme nga Opoja2019-05-09 12:51:54
Njoftim për nxënësit dhe mësimdhënësit e komunës së DragashitNjoftim Të nderuar, Duke u mbështetur në zbatimin e vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës Nr.07/63, në zbatimin e vendimit të Qeverisë Për Planin e Veprimit Të Koordinatorit Nacional …2019/05/08Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-08 14:17:11
Fatmir Halili cilët njerëz i duhen Kosovës?!Për dy decenie Kosova ka vuajtur për dy grupe të njerëzve, për ata që e duan shtetin, dhe për ata që dijnë të punojnë për bërjen e shtetit. Të parët, …2019/05/07Opinione2019-05-07 10:37:49
Komuna e Dragashit nën petkun e bardhë!Sotë me datë 7 Maj 2019 për banorët e disa fshatrave të komunës së Dragashit ishte një befasi e këndshme. Ata u zgjuan nën petkun e bardhë që kishte mbuluar …2019/05/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-07 08:28:35
KBI në Dragash uron muajin e madhërishëm të Ramazanit‘’O ju që besuat agjërimi është obligim për ju, sikur që ishte obligim edhe për popujt para jush ashtuqë të bëheni të devotshëm’’(El-Bekare-183) Duke uruar që ky muaj i shenjtë …2019/05/06Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2019-05-06 08:45:33
Mesazh për Ramazan i Hoxhë Driton Salihu-t Imam në Xhamin e Bardhë të Suharekës!Të nderuar besimtar vllezër e motra te nderuar qytetar te komunes së Suharekës. Nesër besimtaret musliman nisin agjerimin e muajit te Ramazanit,andaj kam nderin kënaqësin dhe privilegjin që në emër …2019/05/05Islame2019-05-05 23:06:24
SHKA “Bresana” fitoi çmimin MALËSORJA në festivalin Hasi Jehon (Video, Foto)Sot, 05 Maj në Gjonaj të Hasit u mbajt nata e tretë njëherit nata finale e edicionit të tridhjetë të festivalit Hasi Jehon, pjes e këti edicioni nga shumë ansamble …2019/05/05Aktualitet, Kulturë & Art2019-05-05 22:46:07
Kf Opoja e fundos Kf Rahovecin! (Video)Ndeshja e gjiros së 26-të e ligës së dyt grupi A ndërmjet KF OPOJA dhe KF Rahoveci përfundoi me një fitore për Opojën me rezultat 3-1, një ndeshje me shum …2019/05/05Aktuale, Lajme nga Opoja, Sporti2019-05-05 19:21:51
Urimi i kryetarit të komunës Shaban Shabani për muajin e shenjtë të RamazanitTë nderuar qytetarë të komunës së Dragashit, më lejoni që t’ju uroj përzemërsisht ardhjen e muajit të shenjtë të Ramazanit. Ky muaj karakterizohet si një muaj i mëshirës, faljes dhe …2019/05/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-05 19:08:43
Bresanë, program për nder të fillimit të muajit të RamazanitSot, 05 Maj në xhamin e vjetër në Bresanë u prezentua program nga nxënësit për nder të fillimit të muajit të Ramazanit. Nxënësit nga fshatrat Bresanë e Kuklibeg prezentuan pas …2019/05/05Aktualitet, Islame2019-05-05 17:49:50
Ciceronët e ardhshëm nga Komuna e Dragashit vizituan disa nga vendet turistike në Komunën e DragashitCiceronë të ardhshëm prezantuan vendet turistike në Komunën e Dragashit, në vendngjarje, duke bërë të mundshme që ata të fitojnë eksperiencë prezantimi përballë turistëve të ardhshëm si dhe të fitojnë …2019/05/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-04 18:14:16
Komuna më potencial për turizëm e mbytur nga BërllokuDragashi, që njihet edhe me emrin Sharri, të çon nëpër mend bukuri natyrore, me të cilat mund të ketë potencial të madh për zhvillimin e turizmit malor. E deri më …2019/05/04Aktualitet, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-05-04 17:03:06
Krasniqi liston arsyet se pse eshte i kunderligjshem nje vendim per kerkesen per ndertimin e stadionit ne Mejdan te OpojesFjala e përfaqësuesit tonë në kuvend komunal lidhur me kërkesën e anëtarit të kuvendit nga rradhët e LDK-së për ndryshimin e pronësisë publike Ne parim e keni mire por esencialisht …2019/05/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-04 10:59:36
Akademi përkujtimore për nderë të ditës së Dëshmorëve të SharritDitën e dielë më datë 05 Maj 2019 do të organizohet akademia përkujtimore për ndër të ditës së dëshmorëve të Sharrit. Andaj organizata e veteranëve të luftës të ushtrisë çlirimtare …2019/05/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-03 17:36:38
Drejtori i ekonomisë dhe financave në Dragash tregoj arsyen në ngecjen e raportit tre mujor per vitin 2019Kryetari i komunës së Dragashit zotëri Shaban Shabani në seancën e IV-të kishte paraqitur para asambelistëve të kuvendit komunal në Dragash shpenzimet për tre mujorin e parë të vitit 2019 …2019/05/03Aktualitet, Ekonomi, Lajme nga Opoja2019-05-03 16:18:45
Sefidin Mejzini kërkoj që kërkesa për një fushë sportive në “Mejda të Opojës” të pezullohet për një kohë të pa caktuar.Asambleisti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Dragash në seancën e IV-të kishte paraqitur kërkesën për një fushë sportive në “Mejda të Opojës” transmeton Tv Opoja. Kërkesën për …2019/05/03Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2019-05-03 15:45:48
Promovohet “Libri i Luftës” para bashkatdhetarëve në Vjenë të Austrisë02 Maj 2019, Vjenë – Austri ” Politika është luftë pa gjak. Lufta është politikë e përgjakshme “. “Libri i luftës” i autorit, gazetarit dhe publicistit Nuhi Bytyçi, të Premtën …2019/05/02Diaspora2019-05-02 21:12:15
Njoftim:Debat me qytetare e Dragashit me datë 8 maj 2019Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, organizon Ditët e Kuvendit 2019. Gjatë takimeve publike që do të zhvillohen në qytetet e Kosovës, qytetarët do …2019/05/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-02 18:13:25
Mësimdhënësit e SHMB “Qazim Shehu” ndjekin për së afërmi orët mësimore në shkollën Fetah SylejmaniSot, në vazhdën e bashkëpunimit në mes të dy shkollave të binjakëzuara, SHFMU “Fetah Sylejmani” Dragash dhe SHMB “Qazim Shehu” Shtiqën-Kukës, Drejtori i SHFMU “Fetah Sylejmani” z.Flurim Qengaj si dhe …2019/05/02Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2019-05-02 16:38:23
Dështon gjykimi për mos deklarim të pasurisë ndaj asamblistit në Komunën e DragashitPër të dytën herë me radhë, ka dështuar seanca fillestare ndaj asamblistit në Komunën e Dragashit, Granit Rifaj, i cili akuzohet për mos deklarim të pasurisë. Shkak për mos mbajtjen …2019/05/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-02 14:54:15
Komuna e Dragashit ndër komunat e rralla në Kosovë që nuk ka çerdhe të fëmijëve!Komuna e Dragashit është ndër komunat e rralla në Kosovë që nuk ka çerdhe të fëmijëve, detyrë kjo që mbetet të plotësohet nga organet komunale pasi se numri i fëmijëve …2019/05/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-02 10:10:20
Resul Sinani isha në trenin e gabuarResul Sinani, një nga fytyrat më të njohura televizive, i ka rënë pishman që ka hyrë në politikë – raporton Tv Opoja. Në një publikim në rrjetin social “Facebook” ai …2019/05/02Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-05-02 09:50:46
Drejtori i Arsimit në Dragash, telegram ngushëllimi për mësuesin Shani RamadaniE nderuara familje Ramadani, Më lejoni që të shpreh ngushëllimet e mija më të thella për ndarjen nga jeta të mësimdhënësit, Shani Ramadani. Me ndarjen e tij nga jeta, arsimi …2019/05/01Arsim, Lajme nga Opoja2019-05-01 21:23:14
Diaspora vazhdon ta mbajë gjallë ekonominë e KosovësKosovën po e mban në këmbë ekonomikisht diaspora jonë ku sipas guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovë (BQK), Fehmi Mehmeti, diaspora gjatë vitit 2018 në Kosovë ka kontribuar me 800 …2019/05/01Aktuale, Diaspora, Kosova2019-05-01 20:55:54
Zëvendësministri Krasniqi kumton lajmin e shumëpritur për FermerëtZëvendësministri i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZHR), Mevludin Krasniqi, përmes llogarisë së tij në Facebook, ka bërë të ditur se është nënshkruar Programi për Bujqësi dhe Zhvillim …2019/05/01Ekonomi2019-05-01 19:00:31
Motoçiklisti lëndohet pasi godet shtyllën elektrikePolicia në Dragash raporton se një motoçiklist nga pakujdesia ka goditur një shtyllë elektrike. Si pasojë e vetë aksidentit, lëndime të rënda trupore ka pësuar vetë motoçiklisti dhe i njëjti …2019/05/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-01 15:17:04
Ndërroi jetë kryetari i nëndegesë së LDK-së në fshatin Shajne.Dega e LDK-së Dragash Njoftojmë anëtarësinë e gjërë të LDK-së, se sot, me datë 1 maj, pas një sëmundje të shkurtër, ka ndërruaj jetë, Shani Ramadani, kryetar i Nëndedës s …2019/05/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-05-01 09:54:04
Të rinjtë kategoria kryesore e të papunëve në PrizrenSot shënohet 1 Maji-Dita e Punëtorëve. Sikur në Kosovë, edhe në Prizren kjo kalohet si një ditë pushimi e feste, ndonëse është ditë proteste për të drejtat e punonjësve. Pra, …2019/05/01Aktuale, Kosova2019-05-01 08:11:35
Nga viti i ardhshëm kosovarët do të gjobiten nëse nuk e punojnë tokënNga viti i ardhshëm, kosovarët do të duhet t’i paguajnë tatim shtetit për tokën që nuk e punojnë. Gjithë kjo meqenëse institucionet e Kosovës po planifikojnë që nga viti 2020 …2019/04/30Aktuale, Ekonomi, Kosova2019-04-30 21:27:53
Fillojnë vizitat sistematike shëndetësore për nxënësit e komunës së DragashitQendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Dragash, në koordinim me Drejtorinë e Shëndetësisë në Komunën e Dragashit dhe me mbështetjen e Drejtorisë Komunale të Arsimit ka filluar vizitat sistematike shëndetësore …2019/04/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-30 16:20:31
Mos zhvillimi ekonomik i komunës së Dragashit ka rezultuar në migrimin e vazhdueshëm të popullatës.Izolimi gjeografik i Dragashit si dhe largësia e madhe nga kryeqyteti, mund të konsiderohen ndër faktorët që kanë rezultuar në moszhvillimin e duhur të kësaj komune. Edhe pse papunësia është …2019/04/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-30 13:02:50
KEDS filloi projektin rreth 18 km linjë nëntokësore me 35 kv investim midis Zhurit dhe DragashitKompania për furnizim me energji elektrike ka filluar punimet në projekt investimin e një linje të re për furnizim në të dy drejtimet ndërmjet Zhurit dhe Dragashit. Të kontaktuar nga …2019/04/30Aktuale, Aktualitet, Ekonomi, Kosova, Lajme nga Opoja2019-04-30 11:29:27
Drejtoria e Arsimit dhe Organizata Jo qeveritarë THY, takim me nxënësit maturantë, me temë “Orientimi në karrierë”Drejtoria e Arsimit dhe Organizata Jo qeveritarë THY përfitues i Programit ERASMUS+ sot më datën 30.04.2019 në orën 11, në sallën e Kuvendit Komunalnë Dragash po mbahet një takim me …2019/04/30Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-30 10:49:51
Botohet libri studimor Proza eksperimentale – rasti i Pashkut nga studiuesja Dr.Manjola Brahaj Halili.Botohet nga Instituti Albanologjik i Prishtinës libri studimor “Proza eksperimentale – rasti i Pashkut nga studiuesja Dr.Manjola Brahaj Halili. Ky punim shkencor objektivin e tij të hulumtimit, analizimit dhe interpretimit …2019/04/29Aktuale, Kosova2019-04-29 17:26:03
Dragashi, komuna me 36 fshatra, që s’ka gjinekologQendra Mjekësore komunale në Dragash nga viti 2016 ka mbetur pa gjinekolog, zaten, gjinekologu shumëvjeçar është pensionuar, me çka ky vendi i punës ka mbetur i zbrazët. Në disa tubime …2019/04/29Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-04-29 14:59:24
Dragashi tash e 7 vjet pa ujësjellësShkak për këtë ishin bërë shkeljet ligjore në këtë tender, i cili mbulon 15 fshatra dhe qytezën e Dragashit, raporton Tv Opoja. Por, zyrtarë të kësaj komune për TV OPOJA …2019/04/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-29 13:53:18
Thëllëza e malit, pasuria gjenetike e trojeve shqiptare drejt zhdukjesThëllëza e malit e trojeve tona, e njohur si Alectoris Graeca. Përveçse është një shpend pjesë e biodiversitetit, pasurisë gjenetike, ajo përfaqëson dhe vetë kulturen, ku jorrallë herë e hasim …2019/04/29Natyrë & Turizëm2019-04-29 12:01:21
Selim Kryeziu faleminderit ju njerëz të mirë të LDK-së!Ne sot mbajtëm Kuvendin e IX zgjedhor të Dëgës. 99 delegatë, sa pati ky Kuvend, 78 delegatë dhanë votën për mua. Pra, më besuan mua që ta drejtoj Degën e …2019/04/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-28 19:35:19
Selim Kryeziu është rizgjedhur kryetar i degës së LDK-së në DragashSot në sallën e kuvendit të komunës së Dragashit është mbajtur kuvendi zgjedhor i Lidhjes Demokratike të Kosovës ku aty u zgjodhën organet drejtuese të saj njofton Tv Opoja . …2019/04/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-28 15:41:37
Një ditë vikendi në malet e SharritNdonëse janë disa rrugë të vogla të pashtruara që të çojnë në Dragash, ka vetëm një rrugë kryesore të asfaltuar në këtë pjesë të izoluar të Kosovës. Qasja në këtë …2019/04/28Aktualitet, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-04-28 14:39:02
Komuna e Dragashit pjesë e kongresit të të rinjëve të Kosovës në bashkëpunim me organizatat joqeveritareNë kuadër të Kongresit Kombëtar të të Rinjëve në Kosovë, në bashkëpunim me Lipjan Youth Center dhe Friedrich Ebert Stiftung (FES), po zhvillohet punëtoria e dytë me të rinjtë e …2019/04/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-28 13:58:01
Kultura dhe mjedisi shkollor në komunën e DragashitKujdesi ndaj mjedisit të pastër dhe të rregulluar duhet të praktikohet , në nivel individual, të organizatave dhe të qeverisë, në dobi të mjedisit natyror dhe të qenieve njerëzore. Një …2019/04/28Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-28 12:00:54
Ansambli Bresana pjes e festivalit Hasi Jehon, performon me tre majHasi Jehon (Eho i Hasit) mbahët në fillim të majit në fshatin Gjonaj, 15 km larg Prizrenit. Rreth 20 ansamble nga i gjithë vendi mblidhen këtu në trevën e Hasit …2019/04/27Kulturë & Art2019-04-27 14:21:07
Manifestohët dita e shkollës Fetah Sylejmani (Video, Foto)Sot, 26.04.2019 u manifestua dita e shkollës fillore dhe të mesme të ulët Fetah Sylejmani në Dragash, manifestimi filloi me homazhe pran varrit të deshmorit emrin e të cilit e …2019/04/26Arsim, Kulturë & Art2019-04-26 18:32:49
Burim Piraj, politika biznesi më i fuqishëm që nga kohërat e lashtaBiznesmeni i njohur Opojarë Burim Piraj shpeshherë bën reagim nëpër rrjetet sociale për gjendjen në Kosovë. Ai së fundi në llogarinë e tij kishte thënë se politika edhe sot e …2019/04/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-26 15:59:44
Me vendim te FFK, klubit Opoja i akordohen 3 pikeNdeshja ndermjet Kf Opoja- Kf Gjakova e zhvilluar javen e kaluar ne stadiumin “Perparim Thaçi”ne Prizren perfundoi me rrezultat 2:2. Por Federata e Futbollit te Kosoves,pas ankeses se klubit Opoja …2019/04/26Lajme nga Opoja, Sport, Sporti2019-04-26 15:02:58
DREJTORËT E TRI SHKOLLAVE KANË NËNSHKRUAR ZYRTARISHT MEMORANDUMIN E BASHKËPUNIMIT NDËRMJET SHKOLLAVEPas takimit paraprak të tri shkollave që patën realizuar drejtorët e tri shkollave, Fadil Shaqiri -Bardhoc, Haxhi Lajqi -Dacaj dhe Ziqiri Skenderi -Bellobrad, ditë më parë në fshatin Bardhoc të …2019/04/26Arsim, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2019-04-26 14:54:27
Misioni i OSBE-së në Kosovë ka organizuar një tryezë të rrumbullakët për gjashtë komunaMisioni i OSBE-së në Kosovë ka organizuar një tryezë të rrumbullakët për rritjen e funksionit legjislativ mbikëqyrës në gjashtë komunat e rajonit të Prizrenit: Prizren, Dragash, Mamushë, Rahovec, Suharekë dhe …2019/04/25Aktualitet, Kosova2019-04-25 16:00:24
Kadri Veseli dekoron me mirënjohje humanistin Halil KastratiNdër aktivitetet e shumta, sot kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në zyrën e tij humanistin nga “Jetimët e Ballkanit”, Halil Kastratin, shkruan Tv Opoja. Me anë …2019/04/25Aktuale, Kosova2019-04-25 12:26:40
Të dielën vendoset se kush do ta drejtojë LDK-në në Dragash!Lidhja Demokratike e Kosovës dega e sajë në Dragash sot ka përfunduar proçesin e sajë të mbrendshëm zgjedhore nëpër nëndegat e veta njofton Tv Opoja. Në një postim të fundit …2019/04/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-24 20:53:55
Mësuesi Ymridin Myrtezani pensionohet me një poezi shumë emocionueseSot ishte dita e fundit e punës së tij për mësuesin Ymridin Myrtezani. Mësuesi i ciklit klasor në SHMU “28 Nëntori” në Bresanë të Dragashit është pensionuar nga mësimdhënia. Ai …2019/04/24Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-24 17:39:54
Tatimi në tokë nis nga ky vit, gjoba për ata që nuk paguajnëFatura juaj e tatimit në pronë nga ky vit do të përfshijë edhe tatimin në parcela, i cili për të evituar rritje të larta të papritura të tatimit, tatimi në …2019/04/24Aktuale, Ekonomi, Kosova2019-04-24 16:43:42
Teknologjia e fundit nga NIKON, prezentohët në Prizren fal distributorit ZgatarShop (Foto)Sot në objektin e kompanisë afariste ZgatarShop në Prizren është mbajtur trajnim si dhe prezentim i teknologjis së fundit për fotografët të cilët punë e tyre e kryejnë me produkte …2019/04/24Aktualitet2019-04-24 15:15:52
Sot po bëhet vlerësimi ndërkombëtar TIMSS, me nxënësit e komunës së DragashitSot po bëhet vlerësimi ndërkombëtar TIMSS, i cili po organizohet me nxënës të klasës së katërt për matematikë dhe shkenca natyrore, e që është me besueshmëri më të lartë dhe …2019/04/24Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-24 11:07:21
Punët e bujqësisë në Shqipëri kanë mbetur në duar të graveBujqësia ka një peshë të konsiderueshme në ekonominë shqiptare, duke u përgjigjur për 19% të PBB-së së vendit, po ashtu edhe punësimi në këtë sektor, edhe pse janë më të …2019/04/23Shqiperia2019-04-23 23:11:43
Komuna e Dragashit shkëmben përvojat bujqësore në Lubjanë të SllovenisëUdhëheqësi i sektorit të bujqësisë në komunën e Dragashit po qëndron për vizitë studimore në Lubjanë të Sllovenisë. Ai për Tv Opoja tregoj se qëllimi i kësaj vizite studimore është …2019/04/23Aktualitet, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-04-23 17:28:15
Gazetarja Valbona Musliu reagon ndaj portaleve, kërkon mbikëqyrje nga institucionet që jane të thirrura për ta berë një gjë të tillëGazetarja e njohur nga treva e Opojës Valbona Musliu ka reaguar së fundi në llogarinë e saj në facebook në lidhje me transmetimet e drejtpërdrejta të ceremonive mortore që disa …2019/04/23Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-04-23 15:14:00
Me rastin e Ditës së Librit, Qendra e VV në Sharr dhurojnë libra në Biblotekën e QytetitSot, me rastin e 23 prillit – Ditës Ndërkombëtare të Librit, një delegacion i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Sharr, i përbërë nga: nënkryetari i parë i Qendrës, Samidin Dauti, …2019/04/23Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-23 14:16:27
Nxënësit e shkollës së mesme të ulët “28 Nëntori” mbollën lule për nder te ditës së TokësPër nder të ditës së Tokës në të gjithë Kosovën janë ndërmarrë aksione të ndryshme ku në to ishin pjesë edhe krerët më të lartë shtetërorë. Këtyre aktiviteteve për nder …2019/04/23Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-23 12:25:30
Ciceronët e ardhshëm të Komunës së Dragashit vizitojnë vendet turistike të regjionit të PrizrenitCiceronët e ardhshëm të Komunës së Dragashit gjatë vizitës së parë në vendet turistike në regjionin e Prizrenit, ku ciceronët e ardhshëm të gjuhës angleze prezantuan vendet turistike dhe na …2019/04/23Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2019-04-23 11:34:15
Certifikohen pjesëtarë të FSK-së në trajnimin për mbijetesë në kushte VeroreCertifikohen pjesëtarë të FSK-së në trajnimin ,,Mbijetesë në Kushte Vere” Në kazermën ,,Evropianët e Rinjë” të Regjimentit të Mbrojtjes Civile në Pomozatin, u mbajt ceremonia e certifikimit për pjesëtarët e …2019/04/23Aktuale, Kosova2019-04-23 11:12:31
Inspektorati Policor kërkon të blejë 50 mijë euro një xhip luksozInspektorati Policor i Kosovës ka shpallur tender publik për blerjen e një xhipi luksoz dhe për këtë qëllim ka paraparë të shpenzojë hiç më pak se 50 mijë euro. Në …2019/04/23Aktuale, Kosova2019-04-23 11:05:04
Analfabetët funksional në kërkim të pozitës së intelektualit!Shkruan Fatmir Halili Shoqëria jonë momentalisht është në një gjendje të çakorduar. Rruga deri te ardhja këtu është e njohur, por rruga për zgjidhje nuk po duket në asnjë drjtim. …2019/04/22Opinione2019-04-22 20:49:43
Rreth 15 mijë vende të lira të punës në KosovëDerisa në gjithë vendin janë rreth 100 mijë qytetarë që po presin për një vend pune, në Ministrinë e Punës thonë se aktualisht në vend janë rreth 15 mijë vende …2019/04/22Ekonomi2019-04-22 20:36:54
Sot u manifestua programi i duas së Hatmës në Bresanë (Foto)Sot në xhamin e vjetër në Bresanë u mbajt programi i duas së hatmës, 31 nxënës nga fshatrat Bresanë e Kuklibeg sot prezentuan në programin e duas së Hatmës para …2019/04/22Aktualitet, Islame2019-04-22 17:58:35
Fitim Tefiku nga Opoja pjesë e sportit më të ri të Kosovës ” Badminton “Fitim Tefiku nga Bresana e Opojës ditë më parë ishte në trajnimin e organizuar nga Federata e Badmintonit të Kosovës e në këtë organizim morën pjesë të gjithë Trajnerët dhe …2019/04/22Lajme nga Opoja, Sport, Sporti2019-04-22 11:48:25
Janë mbajtur ligjërata nga të rinjet e kuvendit të Dragashit për nder të Javës EkologjikeKuvendi i të rinjëve të Dragashit për nder të “Javës Ekologjike” në javën që po e lëmë pas, ka mbajtur disa ligjerata në 3 nga 7 shkollat e treves së …2019/04/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-22 09:15:29
Lëvizja vv në Sharr me aksion simbolik për Ditën Ndërkombëtare të TokësNë prag dhe për nder të 22 prillit – Ditës Ndërkombëtare të Tokës, aktivistë të Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Sharr, organizuan aksion në parkun e qytetit për shënimin e …2019/04/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-22 09:02:40
Fshati Zaplluxhe vendbanimi më i skajshëm i OpojësShkrauar nga dr. prof. Hajriz Meleqi Është vendbanimi më i skajshëm i Opojës, 12-13 km në verilindje të Sharrit. Territori i Zaplluxhës takohet me territorin e Komunës së Prizrenit. Ky …2019/04/20Histori, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2019-04-20 13:59:26
Pastrohën rrugët dhe hapsirat publike vullnetarisht nga shkollat e komunës sonë (Video, Foto)Të gjitha shkollat e komunës së Dragashit iu përgjigjen sot vendimit të drejtoris së arsimit në këtë komunë, e iu bashkuan aksionit të përgjithshem vullnetar për pastirmin e hapsirave shkollre …2019/04/19Aktualitet, Arsim2019-04-19 15:07:45
Ministri Kujtim Gashi njofton se shumë shpejtë do të fillojnë punimet për palestrën sportive në Dragash.Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, në muajin Gusht të vitit të kaluar ka vizituar komunën e Dragashit ku ka nënshkruar dy memorandume me kryetarin e kësaj komune, …2019/04/18Lajme nga Opoja, Sport, Sporti2019-04-18 18:33:44
Myftiu i Kosovës Mr.Naim Tërnava mbajti takim me Imamët e KBI-së në DragashMyftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës zotëri Mr.Naim Tërnava ishte në Dragash ku aty mbajti një takim me Imamët e KBI-së të kësaj komunës. Myftiu ishte i shoqëruar nga bashkëpunëtorët …2019/04/18Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2019-04-18 17:07:44
Manifestohet dita e shkollës “Ruzhdi Berisha” njëherit përvjetori i 50-të i kësaj shkolle (Video, Foto)Shkolla e mesme e lart Ruzhdi Berisha sot festoi ditën e shkollës poashtu edhe 50-të vjetorin e themelimit të kësaj shkolle, programi filloi me homazhe pran varrit të mësuesit dhe …2019/04/18Arsim2019-04-18 16:08:10
Aksident trafiku pa lëndime në aksin rrugor Prizren – OpojëSot rreth orës 12:00 në rrugën Prizren – Opojë kishte ndodhur një aksident trafiku ndërmjet dy automjeteve por pa lendime në njerëz. Shkaqet e këtij aksidenti ishin mos përshtatje e …2019/04/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-18 11:56:48
Krasniqi i Vv-së: Tallet me komunën e Dragashit, më mirë të kishin qenë vendore ato farë BirraAsambleisti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje në Sharr në postimin e tij të fundit në rrjetin social facebook është tallur me komunën e Dragashit. Në një faturë të siguruar nga …2019/04/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-18 11:18:31
Ish nxënësi tash njëherit edhe zëvendësministër uron 50 vjetorin e Gjimnazit ” Ruzhdi Berisha ” DragashSot,është 50 vjetori i themelimit të Shkollës së Mesme “Ruzhdi Berisha” në Dragash. Nga ky tempull janë dalur shumë intelektualë të lëmive të ndryshme ku tash më kanë arritur të …2019/04/18Aktuale, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-18 10:29:16
Ne gjimnazin Ruzhdi Berisha janë mbajtur Garat e Ndihmës së Parë, në nivel Komunal.Kryqi i Kuq i Kosovës konkretisht dega e saj në Dragash ka organizuar Garën e ndihmës së parë në nivel Komunal njofton TV OPOJA Në këtë garë të organizuar në …2019/04/17Lajme nga Opoja2019-04-17 20:18:34
Binjakëzimi i shkollave të komunës së Dragashit më ato të Kukësit po jep efektin e duhurNë muajin maj të vitit të kaluar me një vizitë zyrtare në Dragash ishte drejtori i arsimit të Kukësit zotëri Skënder Ahmeti, ky i fundit u prit nga drejtori i …2019/04/17Arsim2019-04-17 15:19:11
Krerët e komunës së Dragashit nderohen në Kukës për 20 vjetorin e eksodit masiv të shqiptarëve nga KosovaSot bëhen 20 vjet nga eksodi masiv i shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në vitet 1998-1999 rreth një milion shqiptarë të detyruar nga forcat paramilitare serbe u shpërngulën në …2019/04/16Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2019-04-16 20:05:13
Reagon kryetari i KF OPOJA, komunikatë për opinion  Komunikatë për Opinion Dragash, 16.04.2019 Klubi Futbollistik “Opoja” në respekt të komunikimit publik dhe transparent me lojtarët, tifozët dhe gjithë banorët e komunës tonë zgjedh të ndaj disa nga …2019/04/16Sporti2019-04-16 19:46:54
Ambasada e Kosovës në Vjenë të Austrisë bëhet me databazë për shtetësiPrononcim i Konsullit të Republikës së Kosovës në Austri, z. Mag. Isa KOSUMI, dhënë për TV Opoja, lidhur me Instalimin e Databazës për shtetësi në Ambasadën e Republikës së Kosovës …2019/04/16Diaspora2019-04-16 18:32:52
Prizren/ Gjykimi për mashtrim me viza pune gjermane, dëshmitarët thonë se klientët kanë paguar deri në 3000 euroNë Gjykatën Themelore të Prizrenit, po vazhdon gjykimi ndaj të akuzuarve për mashtrim me viza pune për në shtetin e Gjermanisë, Flamur Hoxha, Besim Rexhaj dhe Veprim Rexhepi. Në seancën …2019/04/16Aktuale, Kosova2019-04-16 16:53:33
Mbaron turneu i Ping Pong-ut organizuar për nder të ditës së shkollës “Ruzhdi Berisha”Për nder të ditës së shkollës “Ruzhdi Berisha” sot në sallën sportive të kësaj shkolle u organizua turne në Ping Pong për mësimdhënësit e shkollave të komunës sonë. Sot u …2019/04/16Sporti2019-04-16 14:58:00
Mbështetja në Investimet e Zhvillimit Rural, “TIKA” ka hapur thirrje për aplikim (Njoftim)Njoftohën fermerët, shoqatat, prodhuesit dhe përpunuesit e produkteve bujqësore se Organizata qeveritare e Turqisë “TIKA” ka hapur thirrje për aplikim: Me qëllim të ngritjes së kapaciteteve prodhuese të shoqatave, kooperativave …2019/04/16Aktualitet, Natyrë & Turizëm2019-04-16 11:49:22
Vëndi i tretë për projektin e nxënëseve të gjimnazit Hasan Nahi (Foto)Sot në kryeqytetin e Kenias në Nairobi u mbajt ceremonia finale e olimpiadës ndërkombëtare “Golden Climate”, ceremoni kjo në të cilen u ndan edhe çmimet për projektet fituese pas vlersimit …2019/04/15Arsim, Kulturë & Art2019-04-15 17:47:56
Hatim Baxhaku: Mund të jem kandidat për kryetar të LDK-së në PrizrenHatim Baxhaku nuk ka vendosur ende se a do të jetë kandidat për kryetar të LDK-së në Prizren. Thotë se për këtë çështje do të deklarohet në Kuvend. “Unë kam …2019/04/14Aktuale, Kosova2019-04-14 22:13:28
Kryetari i VV-së në Sharr liston problemet që ka krijuar gara e Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik“Mbytja e Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik” Gara që po zhvillohet për Kreativitetin Kulturor dhe Mendimin Kritik në komunën tonë në Sharr, ka shkëputur shumë mësimdhënës nga puna e përditshme, …2019/04/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-14 21:36:01
KF OPOJA “rraf” Dejnin në shtepiPërseri rrahje në ndeshjën e Klubit Futbollistik Opoja, por këtë herë ata goditën në fillim të ndeshjes. Fillimisht Jaser Mejzini në minutën e 9të të takimit i cili me një …2019/04/14Sporti2019-04-14 17:00:39
Dita e katërt e Edicionit të 17-të të Javës së Biblotekës në Kosovë u zhvillua në Dragash. (Video, Foto)Komuna e Dragashit së bashku me Biblotekën Kombëtare të Kosovës organizuan ditën e katërt të Edicionit të 17-të të Javës së Biblotekës me programe të shumta. Dita e parë u …2019/04/13Arsim, Kulturë & Art2019-04-13 17:57:45
Informim për Ariun e murrmë dhe shqetësimet e banorëve Pouska të Prizrenit.Drejtoria për Administrimin e Parkut Kombëtare Sharri është duke e përcjell në vazhdimësi shqetësimet dhe frikën e banorëve të fshatit Pouska të Komunës se Prizrenit që ditëve të fundit janë …2019/04/13Shëndetësi2019-04-13 16:10:59
DITËN E PREMTE U REALIZUA TAKIM I ZYRTAR I SHKOLLËS FILLORE “DACAJ”, SHKOLLËS ELMAZ ADEMI DHE SHKOLLËS FILLORE “SEZAI SURROI”Dje, me 12.04.2019, në vijim të veprimtarive, shkollën tonë e vizituan, me kërkesën e tyre dhe pëlqimin tonë një grup mësuesish nga Rozhaja e Malit të Zi. Ekipi i mësuesve …2019/04/13Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-13 16:08:41
Kelmendi reagon ashpër për “Edukatën Seksuale” në shkollaKelmendi reagon ashpër për “Edukatën Seksuale” në shkolla Tmerr dhe shkatërrim: Kuvendi kërkon “Edukatën Seksuale” në shkolla. Deputetët e Kuvendit të Kosovës i kanë listuar 19 rekomandime Ministrisë së arsimit …2019/04/13Kosova2019-04-13 13:17:51
Para se me ik prej këtij vendi…Besiana Kajtazaj Para se me ik, uluni në nji qoshe e vajtojeni çdo pikë djerse që e keni derdh në këtë vend. Vajtojeni çdo pikë gjaku të atyre që dhanë …2019/04/13Opinione2019-04-13 12:19:10
Të jetosh gjeografikisht në Europë, ndërsa jetën ta zhvilloshë sikur…Shkruan Nexhati Spahiu Kanë thënë se njeriu është më i fortë se guri. Për popullin tonë shqipëtarë kjo thënje është një realitet që me shekuj e vite kaluam nëpër shumë …2019/04/13Opinione2019-04-13 10:16:38
Pensionohet pas 40 viteve si mësimdhënës, Ziqiri Kolloni përshendetët me nxënësit dhe kolegetPas 40 vitesh punë sistematike, të palodhshme dhe të përkushtuar në arsim, Arsimtari Ziqiri Kolloni i dha fund karrierës së tij si mësimdhënes. Sot, ai mbushi 65 vjet, i la …2019/04/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-12 21:06:10
Krasniqi i VV-së Komuna e Sharrit duhet t’a mbështet humanistin Halil Kastrati dhe Shoqatën Jetimat e BallkanitAsambleisti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje në Dragash nëpërmjet llogarisë së tij përsonale në rrjetin social facebook në postimin e tij të fundit thotë se Komuna e Dragashit duhet të …2019/04/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-12 17:38:31
Dëshmorëve nga OpojaE kaluara ajo e cila na bën qe te e ndiejmë veten se jemi gjallë, është pikerisht ajo që na meson se kush ishim, kush jemi e madje na jep …2019/04/12Opinione2019-04-12 16:45:03
Arbëresha Halimi nga Opoja përfaqëson Kosovën në kryeqytetin e KeniasNë kryeqytetin e Kenias në Nairobi po mbahët olimpiada ndërkombëtare “Golden Climate” në fushën dizajne të ambientit, nga 2000 aplikuës nga e gjith bota për në fazën finale u pranuan …2019/04/12Aktualitet, Arsim2019-04-12 16:18:21
Shtyhet afati për lëshimin e faturave të tatimit në pronë.Komuna e Dragashit në një njoftim zyrtar në faqen e komunës ka njoftuar të gjithë qytetarët e komunës së Dragashit për vendimin e marrë më datë 25 Mars 2019 për …2019/04/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-12 11:31:56
YouTube konfirmon zhvillimin e programit origjinal interaktivNetflix e ka sjellë librarinë filmike në ekranet tona me shfaqjet e tyre interaktive për fëmijët, dhe vitin e kaluar ata bënë tituj me fillimin e Black Mirror Bandersnatch që …2019/04/12Aktuale2019-04-12 00:27:21
Biblioteka “Ymridin Çengaj” pjes e aktivitetit tradicional “Java e Bibliotekës”Në kuadër të Javës së Bibliotekës, të enjtën në Prizren u mbajtë takimi i dytë me rradhë me moton “Program kombëtar për arsimim bibliotekar”. Drejtorë të Kulturës Rinisë dhe Sportit …2019/04/11Arsim2019-04-11 22:04:43
Drejtoria e Arsimit në Dragash ka futur frymën garuese në të gjitha institucionet arsimore në Dragash.Sot nxënësit e SHML “Ruzhdi Berisha” – Dragash po trajnohen nga Kryqi i Kuq i Kosovës -dega Dragash dhe NjPZSH për garat Republikane. Poashtu vazhdon vlerësimi i nxënësve në Kreativitet …2019/04/11Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-11 15:19:25
Dragashit i bie shkalla e arkëtimit të tatimit në pronëDragashi është komuna e vetme në rajonin e Prizrenit që gjatë vitit financiar 2018 ka arkëtuar më pak mjete nga tatimi në pronë krahasuar me vitin 2017. Ndërkohë pesë komunat …2019/04/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-11 14:22:42
Burim Piraj, gjëndja e Kosovës përkon në një person të sëmurë i cili nuk është kujdesur për vetëveten!Gjendja e Kosovës në të cilën gjendet tani, përkon me gjendjen e një të sëmuri i cili për shkak të moskujdesit e ka dëmtuar shëndetin shumë dhe mendon se me …2019/04/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-11 09:46:32
Është mbajtur mbledhja e dytë e Këshillit Komunal për Siguri në BashkësiËshtë mbajtur mbledhja e dytë e radhës e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, në këtë mbledhje u diskutua për sigurinë e përgjithshme në komunën e Dragashit. Në hapje të …2019/04/10Aktualitet2019-04-10 13:59:32
Inspektoriati në Dragash me propozim rregullore për caktimin e orarit të punës për subjektet afaristeInspektoriati në komunen e Dragashit sipas disa burimeve të afërta të TV OPOJA ka hartuar një propozim rregullore për orarët e punës së subjekteve afariste, rregullore kjo e cila pritet …2019/04/10Aktualitet2019-04-10 13:51:00
Xhemajl Shefkiu nga fshati Kuklibeg i Dragashit u be me shtepi te reO sa mire, E gezofshi shtepine e re 😊 U gezuam edhe ne me gezimin e tyre Ne gezohemi per te gjjtha familjet kur behen me strehim te ri por …2019/04/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-10 11:33:39
Komuna e Prizrenit blen 90 lopë qumështore..!Përmes një tenderi publik Komuna e Prizrenit ka paraparë t’i blejë 90 lopë qumështore dhe për këtë qëllim ka paraparë t’i shpenzojë 160 mijë euro. Në dosjen e tenderit thuhet …2019/04/10Aktuale, Kosova2019-04-10 11:30:51
Muharrem Qafleshi, përditshmëria e jonë e hidhur.Muharrem Qafleshi Ndjek ngjarjet nga përditshmëria jonë dhe nuk mund e të mos e kujtoj, për të satën herë e edhe ta përmend, atë tregimin e Ernest Koloqit, “Tregtar famujsh”. …2019/04/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-10 09:35:02
Hajri Ramadani, një ndër kontribuuesit e spikatur për përhapjen dhe zhvillimin e arsimit kombëtar në Opojë!Shkruar nga Muharrem Qafleshi Ishte fillimi i vitit shkollor 1994/5 kur e fillova punën si profesor i historisë dhe gjuhës latine në shtëpinë shkollë të Haxhi Mehmedit, në Gjimnazin “ …2019/04/10Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-10 09:23:17
Nderohën të rënët e kosharës, ndër ta edhe tre deshmorë nga OpojaSot filloi manifestimi i Ditëve të Shqipës, me rastin e 20-të vjetorit të betejës së Koshares, betej kjo e cila konsiderohët si njëra nder betejat më të përgjakshmet dhe më …2019/04/09Histori2019-04-09 21:43:55
Opoja si zonë e pasur me trashëgimi kulturore e natyroreShkruar nga Muharrem Qafleshi Opoja e ndodhur midis bjeshkëve të “Sharrit” dhe “Koretnukut” është një trevë shumë e veçantë, ku shfaqen dhe ndërthuren kontraste të papara; aty përballen e bukura …2019/04/09Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-04-09 15:51:14
Filloi aktiviteti në shenjë përkujtimi të 20 vjetorit të Eksodit nga shkollat “Sezai Surroi” e “Elmaz Ademi”Në shenjë përkujtimi të 20 vjetorit të Eksodit të popullates kosovare dhe bujarisë historike të vllëzëzëve shqiptarë nga rrethina e Kukësit dhe gjithë Shqipëria, sot në Bardhoc të Kukësit shkollat …2019/04/09Arsim2019-04-09 14:59:16
Bora e zbardh DragashinMoti i ligë dhe reshjet e dendura të shiut kanë përfshirë të gjithë territorin e Republikës së Kosovës. Megjithatë në zonat e larta malore ka pasur edhe reshja të lehta …2019/04/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-09 14:49:47
“E ëndërrova pikturën, dhe pastaj e pikturova ëndërrën” ekspozitë nga Leonora SeleArtistët dhe arti sjellin pozitivitet në botën tonë por ata shumë herë zgjedhin që para nesh të prezentojn edhe tema të ndryshme, tema me të cilat ata e paraqesin realitetin …2019/04/08Aktualitet2019-04-08 19:44:55
VV në Sharr ankohët, shpënzime të mëdha për gardërobën e inspektorëve komunalKomuna e Sharrit në mjerim socio-ekonomik, institucionet e saj shfrytëzojnë fonde të taksapaguesëve për të blerë gardëroba në vlerë 990.00€ Dëshira e të rinjëve për të ikur nga ky vend …2019/04/08Aktualitet2019-04-08 15:53:00
Garat në “KK dhe MK”, vlersohën nxënësit e shkollës “Ulina” dhe “28 Nëntori” (Video)Sot në ambientet e shkollave 28 Nëntori dhe Ulina po mbahën me sukses garat në “Kreativitetit Kulturor dhe Mendim Kritik” në nivel komunal. Panelet vlerësuese komunale po vlerësojnë nxënësit e …2019/04/08Arsim2019-04-08 13:49:30
U investua vitin e kaluar, por rruga sërish kthehet në gjendje të njëjtë!Rruga që lidhë fshatin Zaplluxhe me fshatrat e tjera të Opojës, përkundër mbushjes së gropave të shumta vitin e kaluar, ajo sërish është kthyer në gjendjen e njëjtë, bënë të …2019/04/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-08 10:36:40
HALILI: Meritokracia dhe barazia e mundësive, çelës për të ardhmën e shtetit dhe shoqërisë!Në prag të pesëvjetorit të partisë NISMA Socialdemokrate në Dragash, kryetari i degës së kësaj partie Fatmir Halili, ka përshkruar disa nga aktivitetet e kësaj partie në komunën e Dragashit. …2019/04/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-08 09:33:25
Të rinjtë e lagjes Beqiraj të fshatit Bresanë sigurojnë ujin e pijshëm me vetë iniciativë!Në fshatin më popullsinë më të madhe të trevës së Opojës në Bresanë vitin e kaluar ishte bërë instalimi i rrjetit të ri të ujësjellësit por që në fillim për …2019/04/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-08 08:09:17
Dikur e kërkuam, tash po e braktisim…Si popull shqiptar që jemi, gjat gjithë historis ton te lar me gjak të njom të shumë burrave e djemve të ksaj toke qe qellimi dhe synimi i vetem ishte …2019/04/07Opinione2019-04-07 17:10:28
Stina e pranverës dhe bukurit e saja në trevën e OpojësMe të dalë në Opojë, përmes rrugës së asfaltuar Prizren-Dragash, nën Kroin e Hajdutëve, kur të lëshohesh në fushën e fshatit Brezne, pamjet të cilat të kënaqin syrin dhe të …2019/04/07Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2019-04-07 16:29:53
Të hënën do të fillojë mësimi në të gjitha shkollat e Komunës së DragashitDrejtoria e arsimit në Dragash njofton të gjithë nxënësit si dhe mësimdhënësit se mësimi për periudhën 2018/2019 do të fillojë të Hënën me datë 08/04/2019 . Por sipas kalandarit të …2019/04/07Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-07 14:42:42
KEDS ndërpret energjinë elektrike pa paralajmërim në Dragash!Në mëngjesin e sotëm në shumicën e fshatrave të komunës së Dragashit dita kishte filluar pa furnizim me energji elektrike ndërsa arsyet për këtë ndërprerje nuk dihen ende thot njëri …2019/04/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-07 13:11:37
Shemsidin Kalanderi zgjedhët në krye të nëndegesë së LDK-së në fshatin KosavëSot Nëndega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në fshatin Kosavë mbajti Mbledhjen Zgjedhore, ku u zgjodh struktura e re e Nëndegës. Procesi u zhvillua në mënyrë të rregullt dhe demokratike. …2019/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-06 19:46:29
Lëvizja VETËVENDOSJE! e Sharrit fillon përgatitjet për tubim me qytetarëtSot, në Qendrën e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Dragash, aktivistët kanë filluar përgatitjet për takimin mobilizues me qytetarët e komunës së Dragashit. Nga burimet e afërta TV Opoja, kupton se aktivistët …2019/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-06 19:16:22
Kuvendi i të rinjëve organizuan pastrimin e aksit rrugor Bellobrad – BuzezNjë iniciativë për të u lavdëruar nga të rinjet e kuvendit të cilët sot organizuan pastrimin e aksit rrugor Bellobrad – Buzez. Ata i pastruan të gjitha mbeturinat të cilat …2019/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2019-04-06 15:47:59
Redaktori i dikurshëm Myzafer Qafleshi, reagon ndaj qeveritarëve për NepotizemNë vitin 1999 pas përfundimit të luftës së Kosovës,me të filluar punën ish-RTP tashmë RTK,me ftesë të bordit të këtij mediumi publik ishin ftuar të gjithë puntorët e vjetër,të cilët …2019/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-06 15:10:27
Punimet për rehabilitimin dhe zgjerimin e rrugës Zhur-Dragash pritën të fillojnë në sezonën verore.Në një takim të rasti që kishte pasur ditë më parë zëvendësministri i vetëm i trevës së opojës z. Mevludin Krasniqi me ministrinë e MTI-së z.Pal Lekaj ky i fundit …2019/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-06 13:08:19
Ndotja e lumenjve në Dragash nuk po merr fund!Ndotja e ujërave në komunën e Dragashit vjen si pasojë e hedhjeve të mbeturinave në lumenj, si dhe derdhjes së ujrave të zeza të papërpunuara. Ndotja e ujit dhe përdorimi …2019/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-06 11:37:46
Po mbahet kursi i Gjuhës Angleze për Turizëm në DragashNë lokalet e shkollës fillore “Fetah Sylejmani” po mbahet kursi i Gjuhës Angleze për Turizëm, i cili organizohet nga Bibloteka Publike “Ymridin Çengaj”, në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane dhe Biblotekën …2019/04/06Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-06 11:32:26
Burgim me kusht dhe me gjobë për vjedhjen e naftës nga ekskavatori i KFOR-it në DragashNjë muaj burgim me kusht dhe 200 euro gjobë, ka shqiptuar Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, ndaj të akuzuarit për vjedhje, Adel Murati. Sipas aktgjykimit të shpallur të …2019/04/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-06 10:53:40
Përmbysje e madhe e fitore madheshtore, fitorja e dytë radhazi nga KF OPOJA (Foto)Ndeshja e gjiros së 21-të e ligës së dyt grupi A ndërmjet KF OPOJA dhe KF Dardania përfundoi me një fitore për Opojën me rezultat 3-2, një ndeshje me shum …2019/04/05Sporti2019-04-05 19:25:49
Neshat Flugaj nga Opoja në mesin e policëve të cilët u graduan sotPolicisë së Kosovës sot i janë shtuar edhe disa të graduar. Një ceremoni zyrtare i dedikohet promovimit/gradimit të zyrtarëve të Policisë së Kosovës. Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë Ministri …2019/04/05Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-04-05 18:32:34
Organizohet aktivitet nga Kuvendi i te rinjeve te DragashitKuvendi i të rinjëve të Dragashit me datë 06 Prill 2019 në orën 12:00 do të organizojë aktivitetin e saj të parë me moton ” Ta pastrojmë mjedisin ku jetojm”. …2019/04/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-05 16:02:14
Drejtori i Arsimit takoj anëtarët e panelit vlerësues për vlerësimin e nxënësveDrejtori i Arsimit ne Dragash zoteri Vloran Cenaj takoj anëtarët e Panelit Vlerësues Komunal për vlerësimin e nxënësve të klasave I-V dhe VI-IX, paneli Vlerësues Komunal duhet të bëjë vlerësimin …2019/04/05Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja2019-04-05 15:40:41
Vogëlushi tre vjeçar nga Bresana e Opojës, një Shqiptar i vertetë!Fëmijet tanë nuk po asimilohën ata po rriten me frymë shqipetare. Jo rrallë herë thuhet se fëmijët të cilët kanë lindur dhe po rriten në mërgim,fjalët e para që ata …2019/04/05Aktualitet, Diaspora, Lajme nga Opoja2019-04-05 14:30:28
HALILI: Shoqëria kosovare më shumë vuan nga kriza morale, se sa nga varfëria dhe papunësia!Kryetari i NISMA Socialdemokrate në Dragash z.Fatmir Halili, konsideron që shoqëria jonë është në një gjendje ku më shumë po vuan nga kriza morale, sesa nga varfëria dhe papunësia, edhe …2019/04/04Opinione2019-04-04 21:36:09
Komuna e Dragashit nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Eko Regjionin për mbledhjen e mbeturinave në vendet publikeKryetari i Komunës së Dragashit Shaban Shabani dhe Kryeshefi Ekzekutiv i KRM “Ekoregjioni” Nehat Basha nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për mbledhjen e mbeturinave nëpër vende publike: rrugë, trotuare, shkolla, sheshe, QKMF …2019/04/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-04 17:10:00
Kryetari Shabani lidhë marrëveshje bashkëpunimi me organizatën ” QATAR CHARITY ” në favor të fëmijëve pa prindërKryetari i Komunës së Dragashit zotëri Shabani me një njoftim zyrtar për të gjithë qytetarët e Komunës së Dragashit. Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Dragashit, se Kryetari i …2019/04/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-04 17:03:26
Krasniqi i VETËVENDOSJE!-s reagon ndaj degës së LDK-së në Sharr (Foto)Pas shumë polemikave në mes të dy partive politike opozitare ne Komunen e Dragashit asaj te degës së LDK-së dhe asaj të VV-së në Dragash, asambleisti i kësaj të fundit, …2019/04/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-04 15:35:09
Takim mes imamëve të KBI-së në Dragash, prezentë ishte ish sekretari i BIK Resul ef.RexhepiKëshilli i Bashkësisë Islame në Dragash ka mbajtur sot një takim me të gjithë imamët e Komunës së Dragashit. Në këtë takim është diskutuar rreth përgatitjes për muajin e shenjët …2019/04/04Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2019-04-04 14:47:39
Pesëdhjetë biznese në Prizren ofrojnë 600 vende puneMinistria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Agjencia e Punësimit, Komuna e Prizrenit dhe Zyra Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ), të mërkurën, kanë organizuar Panairin njëditor të punës në Prizren, shkruan …2019/04/04Ekonomi2019-04-04 14:22:35
Përplasja e asambleistit të VV-së, Laurat Krasniqi, me atë të LDK-së, Naser Myrtezani.Mbledhja e tretë e Kuvendit Komunal në Dragash për këtë vit, që u zhvillua ditën e djeshme, nuk ka përfunduar edhe pa përplasje dhe akuza të ndërsjella nga asamblesitët pjesëmarrës. …2019/04/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-04-04 12:32:08
Organizim tre orësh për dhurimin e gjakut, shum të interesuarSot në ambientet e hotel MEKA u bë organizimi i aksionit humanitar për dhurimin e gjakut një aksion ku morën pjes shum qytetar e puntor të kompanis Meka që gëzojnë …2019/04/02Aktualitet2019-04-02 16:17:27
Ministri Endrit Shala, vizitoi fabrikën e përpunimit të mishit “Meka” (Video, Foto)Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, z.Endrit Shala, sot vizitoi fabrikën e përpunimit të mishit “Meka”, raporton TV Opoja. Ministri u prit nga drejtori i kësaj kompanie, z.Burim Piraj, me të …2019/04/02Aktualitet2019-04-02 15:35:13
Rritja e zogjve për mish në fermën EKO Sharri (Video)Ferma “Eko Sharri” është fermë që merret me rritjen e zogjëve për mish, është themeluar në vitin 2015 dhe ndodhet në fshatin Kuk, kujdesja për zogjt zgjat deri në 40 …2019/04/02Aktualitet2019-04-02 09:44:52
Inspektorati në Dragash bëri konfiskimin e disa llojeve të produkteve të dyshimta.Inspektorati në komunën e Dragashit më të marrë një informacion nga Policia rajonale në Dragash për të bërë mbikëqyrjen e kufirit që në të cilin kishin hasur në disa produkte …2019/03/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-03-31 20:04:51
Dy shkollat e binjakëzuara program të përbashket me rastin e 20 vjetorit të ekzoditShkolla “Elmaz Ademi” nga Bardhoci i Kukësit dhe “Sezai Surroi” nga Bellobradi për vite me radh punojn në projekte të përbashkta, një binjakzim në mes dy shkollave që ka ndikuar …2019/03/30Arsim2019-03-30 13:20:38
Dragash: Punëtori lëndohet në punishte – dërgohet në QKUKNjë punëtor është lënduar duke punuar në një vend punishte në Shajnë të Dragashit, njofton TV OPOJA. “Raportohet se viktima mashkull K-Shqiptar përderisa ishte duke punuar në një vend punishte, …2019/03/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-03-30 12:56:33
Drejtori i Arsimit inspekton punimet nëpër shkollat e komunës së DragashitDrejtori i Arsimit në komunën e Dragashit z.Vloran Cenaj ishte në vizitë nëpër shkollat e komunës së Dragashit. Ai nga afër përcjelli rrjedhën e procesit edukativo-arsimorë në nivel parafillorë, fillor …2019/03/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-03-29 20:16:18
Ftesë për dhurim të gjakut në Hotel Meka DragashBiznesmeni i njohur Opojan, z. Burim Piraj për herë të dytë bën organizimin e aksionit humanitar për dhurimin e gjakut të cilin mund të bëjn të gjithë njerëzit që gëzojnë …2019/03/29Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2019-03-29 18:15:48
Bashkëpunim ndërkufitar ndermjet Dragashit dhe Vrapçishtit nga Maqedonia VerioreSot në Prishtinë u mbajt takimi i parë konsultativ në kuadër të bashkëpunimit ndërkufitar në mes të kryetarit të komunës së Dragashit z. Shaban Shabani dhe kryetarit të komunës së …2019/03/28Aktualitet2019-03-28 21:26:26
Kryetari Shabani i angazhuar për bashkpunim me UNICEF-inKomuna e Dragashit duket se po bashkpunon ngusht me programin e Unicef-it në Kosovë, për angazhimin e madh të kryetarit Shaban Shabani ka shkruar edhe faqja zyrtare e Unicef-it, duke …2019/03/28Aktualitet2019-03-28 21:08:46
Trajnimin treditor për 45 mësimdhënës të Komunës së DragashitAmbasada Amerikane në Prishtinë në bashkëpunim me Komunën e Dragashit, Shërbimin Shëndetësor në Ambasadën Amerikane në Prishtinë ka organizuar trajnimin treditor për Ringjalljen Kardiopulmonare dhe Përdorimin e Defibrilatorit të Jashtëm …2019/03/28Arsim2019-03-28 13:20:16
Bashkëpunim ndërmjet shkollës Fetah Sylejmani dhe Qazim Shehu nga KukësiDrejtoresha e shkollës Qazim Shehu nga Shtiqeni i Kukësit sot ishte për vizit në shkollën Fetah Sylejmani në Dragash, bashk me drejtoreshën në vizit ishin edhe një grup i mësimdhënësve …2019/03/27Arsim2019-03-27 20:38:32
Drejtorët e Arsimit nga Kukësi, Prizreni dhe Dragashi filluan koordinimin për shënimin e 20 vjetorit të Eksodit në KukësDrejtorët e Arsimit nga Kukësi, Prizreni dhe Dragashi filluan koordinimin për shënimin e 20 vjetorit të Eksodit në Kukës Në këtë takim tre drejtorët e arsimit filluan sot koordinimin për …2019/03/27Aktuale, Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2019-03-27 19:50:34
Ambasada e Kosovës në Vjenë të Austrisë vendosi në funksion sistemin e ri te gjëndjes civilePrej sot, qytetarët e Republikës së Kosovës që jetojnë në Austri, Hungari, Çeki, Sllovaki dhe shtetet përrreth, kan mundësi që çdo lindje, kurorizim dhe vdekje, ti regjistrojnë në Ambasadë. Është …2019/03/25Diaspora2019-03-25 20:53:30
NISMA Socialdemokrate në Dragash diskuton aktualitetin politikë në komunë!Kryesia e NISMAS Socialdemokrate në Dragash, sot ka mbajtur takim ku është diskutuar edhe aktualiteti politikë në këtë komunë. Sipas NISMAS, pushteti lokal në Dragash është duke vazhduar trendin e …2019/03/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-03-25 17:00:58
Në komunën e Dragashit themelohet kuvendi i të rinjëveSot është mbajtur seanca e parë e kuvendit të te rinjëve të Dragashit ,në ketë seanc morrën pjes 20 deputetë dhe u zgjodh kryetari i kuvendit të te rinjëve Dukagjin …2019/03/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-03-24 17:43:10
I anulohën dy gola, barazon KF OPOJA (Foto)Ndeshja e gjiros së 19-të e ligës së dyt grupi A ndërmjet KF OPOJA dhe KF Dardanët përfundoi me rezultat të barabart 1-1, pas shum polemikave dhe dy golave të …2019/03/24Sporti2019-03-24 16:54:58
Valltari i ansambilt Bresana feston 54 vjetorin e lindjës, 20 vjetorin e daljes në skenëNjëzet vite nga themelimi i SHKA Bresana, njëzet vite në sken si valltar i parë, sot feston 54 vjetorin e lindjes Osman Ahmeti, njëri ndër valltarët më të dalluar dhe …2019/03/20Kulturë & Art2019-03-20 19:18:59
Vizitë në shkollat e Dragashit, ndahët shumë i kënaqur zëvendesministri (Video)Në kuadër të vizitave nëpër shkolla për të parë zbatimin e Programit Nacional për Rininë, sot, 19.03.2019 në shkollat Sezai Surroi dhe Shaban Shabani ishte për vizit zëvendesministri i arsimit …2019/03/19Arsim2019-03-19 12:41:18
OSHP-ja sërish kthen në rivlerësim prokurimin për ujësjellësin e DragashitOrgani Shqyrtues i Prokurimit sërish ka marrë vendim për anulimin e njoftimit për dhënien e kontratës për projektin e vazhdimit të punëve në ujësjellësin kryesor, të iniciuar nga Komuna e …2019/03/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-03-19 11:11:30
Unë nuk po i kuptoj rinin ton pse po dalin jasht kur ka mundesi edhe ktu me punuUnë nuk po i kuptoj rinin ton pse po dalin jasht kur ka mundesi edhe ktu me punu Nisma Socialdemokrate ka mbajtur Kuvendin e dytë Zgjedhor të Rinisë. I pari …2019/03/18Aktuale, Diaspora, Kosova, Shqiperia2019-03-18 21:13:42
Me orë letrare përkujtohet mësimdhënësi Ridvan Kolloni nga nxënësit dhe kolegët e tijSot më 18.03.2019 në ambientet e shkollës Ulina në Kosavë u përkujtua mësuesi i kësaj shkolle, Ridvan Kolloni. Pervec nxënsve dhe kolegeve pjes në këtë organizim ishin familjar, bashkëluftëtar e …2019/03/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2019-03-18 20:29:27
Ramush, ti burrë i sporteve t’rënda, ti na bëre të “ndihemi” 100% SHTET,Opinion nga Arafat Qafleshi Ramush, ti burrë i sporteve t’rënda, ti na bëre të “ndihemi” 100% SHTET, ti u bëre “burri” i fortë kundër një armiku qe na ka masakruar …2019/03/18Opinione2019-03-18 20:09:56
KF OPOJA po i rikthehët lojës pozitive, barazon në një teren të vështirë (Analizë)Përfundon ndeshja e gjiros së 18-të në kuadër të ligës së dytë grupi A, ndeshja në mes KF Dukagjini dhe KF OPOJA e cila u luajt në Sallën e Sporteve …2019/03/16Sporti2019-03-16 16:35:21
42 vite punë, pensionohet mësuesi Muhamed KryeziuSot me datë 15.03.2019 në ambientet e shkollës “Sezai Surroi” u manifestua dalja në pension e mësuesit Muhamed Kryeziu nga fshati Kapre, nxënësit kishin përgaditur surpriza me valle e kengë …2019/03/15Arsim2019-03-15 21:42:01
Nxënësit e shkollës “Fetah Sylejmani” vizituan ushtrinë e Kosovës si dhe kompleksin e JasharajveSot, me datë 14.03.2019, ditë e enjte, së bashku me mësimdhënësit dhe nxënësit e klasëve të gjashta të SHFMU”Fetah Sylejmani” në Dragash, realizuam një vizitë me karakter edukativo-arsimor në Ushtrinë …2019/03/14Arsim2019-03-14 21:47:24
Dr.sc. Besim Myrtezani, mbron temën e Doktoratures, pranë Universitetit të Shkupit.Besim Myrtezani, Dr.sc. Kandidat per mbrojtje të temës se doktoratures ne Universitetin e Shkupit, Tema-DEMOKRACIA DHE TE DREJTAT E KOMUNITETIT JO SHUMMIC NE KOSOV NE NIVELIN LOKAL TE QEVERISJES NE …2019/03/09Arsim, Lajme nga Opoja2019-03-09 15:30:34
Debat për realizimin e të drejtave të gruas në komunën tonë (Video, Foto)Me rastin e ditës nderkombtare të gruas, 8 marsit në sallën e asambles u organizua një debat ku u trajtuan tema të ndryshme, tema të cilat kan të bëjne me …2019/03/08Aktualitet2019-03-08 20:44:41
Për Ditën e Mësuesit, “HIB Petrol” i bën donacion shkollës “Zenel Salihu” në Fushë KosovëGjatë ditës së mërkurë, korporata më e madhe e derivateve në Kosovë, HIB Petrol, i ka bërë donacion shkollës fillore “Zenel Salihu” në Fushë Kosovë. Laboratorin e lëndës së kimisë …2019/03/07Ekonomi2019-03-07 20:00:42