Regjistrohu
Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.


Arkivi

*Arkivi i Televizionit Opoja është aktiv dhe arkivon informacione nga aktivitetët komunale që nga fillimi i vitit 2015. Nepërmjet kësaj tabele ne si televizion ju kemi ofruar lexuësve qasje në vetëm 1000 artikujt e fundit të publikuar në portal, nese jeni interesuar për artikuj më të vjetër na kontaktoni në: info@opoja.tv.

TitulliPërmbajtjaDataRubrika
Çertifikohet SHFMU “Fetah Sylejmani” Dragash, pas përmbylljes së projetit dy vjeçarKonferenca ” BASHKËPUNIMI ME SHKOLLAT – KOMUNITETI I TË NXËNIT DEMOKRATIK DHE GJITHËPËRFSHIRËS Dje, në Prishtinë u organizua konferenca “BASHKËPUNIMI ME SHKOLLAT – KOMUNITETI I TË NXËNIT DEMOKRATIK DHE GJITHPËRFSHIRËS, …2022/10/02Arsim2022-10-02 19:24:11
Me kërkesën e Dr. Selami Sylejmani, Shoqata e Gjinekologëve dhe Obstetërve të Kosovës pranohet në SEESPMNë Tiranë, tri ditë me radhë u mbajtën dy aktivitete shkencore: 1. Kongresi i 9-të i Shoqatës së Evropës Juglindore të Mjekësisë Perinatale (SEESPM) dhe 2. Kursi i 7-të i …2022/10/02Shëndetësi, Shpallje & Njoftime2022-10-02 19:12:30
Sërish ka reaguar Driton Ademi asambleist i PDK-së në Dragash ndaj prerjes së pishave në BresanëTë nderuar qytetar të Komunës së Dragashit, Siq jeni në dijeni rreth reagimeve të fundit lidhur me prerjen e pishave në fshatin Bresanë, dje nëpërmjet një “sqarimi” të përgadituar dhe …2022/09/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-09-30 19:53:35
Zgjedhjet në UPZ, Prof. Asoc. Dr. Muharrem Faiku zgjedhet dekan në fakultetin juridikNë universitetin ”Ukshin Hoti” në Prizren sot janë mbajtur  zgjedhjet për dekanët në njësitë akademike për mandatin e ardhshëm katër vjeçar, shkruan Gazeta e Re Zgjedhjet për dekanët e katër …2022/09/30Lajme nga Opoja, Personazhe2022-09-30 17:57:26
Avni Berisha u avancua në titullin akademik (Prof. dr.) në Universitetin e Prishtinës, FShMN (Departamenti i Kimisë).Prof. Avni Berisha i lindur më 1983 (në Paris, Francë) nga fshati Buqe i Opojës (banues në Prishtinë), është Prodekan për çështje mësimore në Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore (FShMN, Universiteti …2022/09/29Lajme nga Opoja, Personazhe2022-09-29 19:50:56
BANORËT E LAGJES DURAJ KËRKOJNË NGA KEDS-I ZËVENDËSIMIN E SHTYLLËS SË DËMTUAR ELEKTRIKENë rrugën kryesore të lagjes Duraj në fshatin Bresanë, e cila është shumë e frekuentuar, prej disa kohesh gjendet një shtyllë elektrike e drurit e dëmtuar tejmase e cila paraqet …2022/09/29Aktuale2022-09-29 12:08:22
Pas linqimit indirekt nga ana e kryetarit, reagon Driton AdemiPas linqimit indirekt nga ana e kryetarit të komunës ka reaguar asambleisti i kuvendit komunal nga fshati Bresanë, Driton Ademi, më posht reagimi i plot:  Të nderuar qytetar të komunes …2022/09/28Aktualitet2022-09-28 11:45:50
Përkujtohet Hüseyin Kutlu, ushtari turk i KFOR-it që humbi jetën në Dragash (Video)Sot në Dragash në një organizim nga KFOR-i Turk u përkujtua reshteri Hüseyin Kutlu i cili ra deshmore në Dragash me 22 shtator 1999 gjat demolimit të minave deri sa …2022/09/22Kronika2022-09-22 17:34:51
Nxënësit nga komuna jonë të parët në garat republikane për njohuri fetare Islame! (Video, Foto)Me. 27.08.2022 , Nën organizimin e Kryesise se Bashkesise Islame te Republikës së Kosovës, Kryeimamit Vedat ef. Sahiti, Departamentit te te rinjeve dhe Departamentit te gruas pranë Kryesisë, ne ambientet …2022/08/28Arsim2022-08-28 12:41:11
Reagon Asambleisti nga komuniteti Goran, Nedžmidin Sejdilar, ndajë deklaratave të Fatir BerzatitAsambleisti Nedžmidin Sejdilar nga komuniteti Goranë ka reaguar ndaj deklaratave të Fatir Berzatit ku ky i fundit në një emision televiziv në T7 kishte thënë:”Në Gore të Dragashit pas orës …2022/08/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-08-27 00:14:16
Reagon kryetari Bexhet Xheladini ndaj deklaratës së Fatir BerzatitTë nderuar qytetar të komunës së Dragashit Fatir Berzati, aktivist i komunitetit goran në emisionin frontal në T7, e të cilën e ka shpërnda dhe tv.Opoja, mes tjerash ka thënë …2022/08/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-08-26 22:41:57
20 vite nga vënja e gurthemelit të xhamisë së re në Bresanë (Video, Foto)Ditën e sotme u bënë 20 vite nga vënja e gurthemelit të xhamisë së re në Bresanë. Një xhami kjo e cila i nevojitej banorëve të Bresanës, sidomos pas viteve …2022/08/26Kronika2022-08-26 14:47:57
Dy zyrtarët e ‘Eko-Regjion’-it në Dragash të akuzuar për keqpërdorim të detyrës nuk e pranojnë fajësinëMenaxheri i Kompanisë Rajonale të Mbeturinave “Eko-Regjioni” në Dragash, Salih Shala dhe shefi i kontrollës të kësaj kompanie, Nehat Basha, të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare, nuk e kanë …2022/08/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-08-25 13:31:53
I zhgënjyer nga pushteti lokal, djali i dëshmorit Ilmi Bahtjari do të braktisë KosovënElbasani djali i dëshmorit Ilmi Bahtjari ndjehet tejet i zhgënjyer me pushtetin lokal pasi që në një postim të publikuar në Facebook ai thotë që 23 vite komuna po i …2022/07/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-07-27 21:03:16
Biblioteka publike e Dragashit është pasuruar me mbi 80 tituj të rinj librash (Video, Foto)Profesori universitar Shpëtim Cami, së bashku me vëllain e tij, shkrimtarin dhe poetin e njohur nga Shqipëria, Sakip Cami, sot kanë vizituar komunën e Dragashit, meqrast u priten në takim …2022/07/21Arsim, Kronika2022-07-21 18:23:14
Talenti 13 vjeçar nga Dragashi, udhëton drejt Danimarkës në kërkim të sfidave të rejaLeart Sadikaj është vetëm 13 vjeç, por talenti i tij në futboll është dukur qysh para disa viteve. I lindur me datë 02.02.2009, i rritur në fshatin Bellobrad të komunës …2022/07/21Lajme nga Opoja, Sporti2022-07-21 16:02:14
Urimi i Kryetarit Bexhet Xheladini për festën e Kurban BajramitTë nderuar qytetarë të Komunës së Dragashit! Urime festa e Kurban Bajramit! Paqja, harmonia dhe mirëkuptimi qofshin me ju dhe familjet tuaja. Kurban Bajrami na dëshmon se sakrifica, durimi dhe …2022/07/08Aktuale2022-07-08 19:10:50
Nexhmedin Krasniqi zgjedhet Sekretar i Përgjithshëm i Universitetit “Ukshin Hoti” PrizrenNë një njoftim të derguar për media Universiteti Ukshin Hoti në Prizren ka treguarse z. Nexhmedin Krasniqi është zgjedhur Sekretar i Përgjithshëm i Universitetit njofton televizioni Opoja. Ky është njoftimi …2022/07/08Kosova2022-07-08 15:45:59
“Opoja Vallëzon” edicioni i katërt, grupet pjesmarrëse dhe informacione rreth organizimitNë komunën e Dragashit po organizohët edicioni i katërt me radhë i festivalit folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, festival ky me karakter garuës në të cilin do marrin pjes dhjetra ansamble e …2022/07/07Diaspora, Kulturë & Art, Shpallje & Njoftime2022-07-07 11:32:06
Vazhdojnë punimet e investimeve kapitale në komunen e Dragashit me intensitet të plotVetim Ramadani, drejtori i administratës në komunën e Dragashit ka treguar dinamikën e punës nepermjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook raporton televizioni Opoja. Ai në postimi e …2022/07/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-07-06 18:10:38
Lejohet parkimi brenda oborrëve të shkollave për bashkatëdhetarët dhe qytetarët tjerë të Komunës së DragashitKomuna e Dragashit aprovon kërkesën e parashtruar nga Drejtoria Komunale e Arsimit për shfrytëzimin e oborreve në të gjitha shkollat e Komunës së Dragashit si parkingje pa pagesë për bashkatëdhetarët …2022/07/06Aktualitet, Infrastrukturë, Shpallje & Njoftime2022-07-06 13:21:06
Hapet aplikimi për viza në ambasadën gjermane në KosovëAktualisht është e hapur lista e regjistrimeve për termine në gusht. Lista do të mbetet e hapur deri më 13.07.2022 në orën 15:00, thuhet në uebfaqen e ambasadës gjermane në …2022/07/05Diaspora, Kosova2022-07-05 14:04:58
DKA në Dragash ka hapur faqen zyrtare në rrjetin social Facebook!Drejtoria e Arsimit në komunën e Dragashit nga sot ka hapur faqen e saj zyrtare në rrjetin social Facebook, raporton TV Opoja. Ketë e kanë bër të ditur nepermjet një …2022/07/05Arsim, Lajme nga Opoja2022-07-05 10:04:21
U PENSIONUA PROF. DR. MISIN MISINI – NJËRI NGA INXHINIERËT E PARË OPOJANËPunën e tij të frytshme dhe me vlerë e respekton e gjithë komuniteti akademik, e respektojnë kolegët e tij, studentët e tij dhe i gjithë brezi i ri i inxhinierëve. …2022/07/05Lajme nga Opoja, Personazhe2022-07-05 08:41:16
Zgatar Electronics zgjerohet edhe në TiranëPas Prizrenit dhe Prishtinës, tash Zgatar Electronics ka hapur dyqanin në Tiranë. Sipas pronarit të kompanisë, Rexhep Ibrahimi hapja e këtij dyqani është bërë me qëllim që t’i ofrohet më …2022/07/03Aktuale2022-07-03 20:40:06
Caktohen datat e Festivalit Folkoriko-Burimor “Opoja Vallëzon”Edhe këtë vit në komunën e Dragashit do të mbahet Festivali Folkoriko-Burimor “Opoja Vallëzon”, raporton TV Opoja. Edicioni i katërt i këtij festivali do të mbahet me datë 10,11 dhe …2022/07/03Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Shoqata, Shpallje & Njoftime2022-07-03 16:03:33
Dragashi zgjodhi kryetarin e Forumit të Rinisë të LDK-sëSot, në një kuvend shembull dhe demokratik, Dega e LDK-së në Dragash me delegatët e saj zgjodhi për kryetar të Forumit të Rinisë, Besart Mehmeti, raporton TV Opoja. Lajmin e …2022/07/03Lajme nga Opoja, Politik2022-07-03 12:11:47
Ky është Maturanti nga Dragashi i cili grumbulloi 94 pikë në testin e maturës (FOTO)Rilind Fetahu, Nxënësi i shkollës së mesme ” Ruzhdi Berisha”, ka arritur ti grumbullojë 94 pikë në testin e Maturës, raporton TV Opoja. Ai thotë se përgatitjet për këtë i …2022/07/03Arsim, Lajme nga Opoja2022-07-03 07:59:41
12 vjeçari nga Dragashi Haxhiu më i ri nga Kosova për këtë vit (VIDEO)12 vjeçari Zylfi Krasniqi nga fshati Brezne, komuna e Dragashit, është Haxhiu më i ri nga Kosova në vitin 2022, raporton TV Opoja. Ai ka udhëtuar për Haxh së bashku …2022/07/01Islame, Lajme nga Opoja2022-07-01 13:37:34
Pranver Asllani, djali i Veteranit të ndjer nga Zhuri tregon sfidat e prindërit të tij gjatë luftës së funditPranver S. Asllani nga Zhuri njëherit djali i Veteranit nga Zhuri shkruan disa sfida për prindin e tij të ndjerë gjatë luftës së viteve 1999 -ta , Selman A. Asllani …2022/06/30Histori, Lajme nga Opoja2022-06-30 20:20:29
Haxhinjët e Dragashit mbërrijnë në MekeHaxhinjët e Dragaahit kanë arritur në Hotelin e Mekes. Kështu ka njoftuar Këshilli i Bashkësisë Islame të Dragashit, transmeton TV Opoja. Njoftimi i Plotë: Selam alejkum NJOFTIM Njoftojmë qytetarët e …2022/06/30Islame, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-06-30 18:41:43
Apel për qytetarët e Komunës së Dragashit për kujdes të shtuar në trajtimin e zjarritKomuna e Dragashit, Drejtoria për Mbrojtje, Shpëtim dhe Shërbime Publike, apelon dhe kërkon nga të gjithë qytetarët e komunës sonë që të kujdesen, por edhe të jenë aktivë në parandalimin …2022/06/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-06-30 17:44:53
Bexhet Xheladini pret në takim humanistin Halil Kastrati, premtojn bashkëpunimKryetari i Dragashit, Bexhet Xheladini, ka pritur në takim humanistin Halil Kastrati, raporton TV Opoja. Ata kanë premtuar marrëveshje bashkëpunimi, përmes nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit mes Komunës së Dragashit …2022/06/29Lajme nga Opoja, Shoqata, Shpallje & Njoftime2022-06-29 20:46:30
Spitali i Prizrenit nga sot udhëhiqet nga drejtoresha, dr. Narqize Arënliu-HoxhajNë faqen e tij zyrtare, Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit, njofton se institucioni më i rëndësishëm shëndetësor në Regjionin e Prizrenit, nga dita e sotme do të udhëhiqet nga drejtoresha …2022/06/28Aktuale2022-06-28 16:31:20
Ky është vendimi i Kuvendit Komunal të Dragashit për ndërtimin e stadiumit në fshatin BlaçMe 25 vota pro asnjë kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi Komunal i Dragashit, ka votuar për ndërtimin e stadiumit në fshatin Blaç, raporton TV Opoja. Pas një debati të gjatë, …2022/06/28Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-28 13:05:13
Pro apo Kundër, Opozita e pavendosur për ndërtimin e StadiumitKa filluar mbledhja e VIII-të e Kuvendit Komunal të Dragashit, ku do të diskutohet rreth disa pikave të parapara për këtë seancë, raporton TV Opoja. Njëra prej pikave që do …2022/06/28Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik, Sporti2022-06-28 09:47:49
Me 20 minuta vones, Fillon mbledhja e Kuvendit Komunal të DragashitKa filluar me 20 minuta vonesë mbledhja e Kuvendit Komunal të Dragashit, raporton TV Opoja. Me 26 vota pro, me asnjë kundër dhe asnjë abstenim është miratuar edhe rendi i …2022/06/28Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-28 09:24:14
Sot mbledhja e Kuvendit Komuanl të Dragashit, këto janë pikat e rendit të ditësSot do të mbahet mbledhja e VIII-të e  Kuvendit Komunal të Dragashit, duke filluar në ora 10:00, raporton TV Opoja. Këto janë pikat e rendit të ditës: Miratimi i procesverbaleve …2022/06/28Aktuale2022-06-28 08:08:44
Rritet çmimi i termineve të Futbollit në DragashNga data 1 korrik, çmimet e termineve në futboll të vogël do të rriten nga 15 euro në 20 euro, raporton TV Opoja. Me marrëveshje të dy anëshme, lajmin e …2022/06/27Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-27 21:06:43
Rezultati i testit të maturës, rreth 6 mijë dështuan – flasin nga Ministria e ArsimitNga rreth 22 mijë maturantë që iu nënshtruan rovimit të maturës, asnjë nxënës nuk ka arritur që t’i marrë 100 pikë. Kështu tha në Radio Klan Kosova FM, Fatmir Elezi, …2022/06/27Aktuale2022-06-27 20:33:06
NJOFTIM: Këshilli i Bashkësisë Islame në Dragash tregon kur bëhet duaja a haxhinjëve dhe nisja për HaxhKëshilli i Bashkësisë Islame në Dragash, ka njoftuar se duaja a haxhinjëve të Dragashit , do të bëhet ditën e martë, më 28.06.2022, në ora 12:00, në xhaminë “Qendrore” në …2022/06/27Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-06-27 19:12:38
Zëvëndës Ministri i Financave viziton komunën e Dragashit, projekt për ndërtimin e disa shtëpive për komunitetetZëvëndës Ministri i Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve z. Resul Makreshi së bashku me asistentin e tij z. Bexhet Bajrushi, kanë vizituar Komunën e Dragashit dhe kryetarin Bexhet Xheladini …2022/06/27Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2022-06-27 17:22:26
Mërgimtarët thyejnë rekord, kaq para dërguan në Kosovë për katër muajKosovarët që jetojnë jashtë vendit vazhdojnë të dërgojnë shuma të madha parash çdo muaj. Ata nga viti në vit thyejnë rekordin e remitencave. Seenews.com, shkruan se totali i remitancave të …2022/06/27Aktuale, Diaspora2022-06-27 17:13:49
Hapet konkursi për regjistrimin e nxënësve të klasave të dhjeta në SHML “Ruzhdi Berisha” në DragashKomuna e Dragashit përkatësishtë Drejtoria e Arsimit ka shpallur konkursin për regjistrimin e nxënësve të klasave të dhjeta, 2022/ 2023 njofton televizioni Opoja. Nxënësit për të konkurruar për regjistrim në …2022/06/27Aktualitet, Arsim, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-06-27 14:59:22
Këto janë çmimet maksimale të lejuara për derivate, Ministria publikon vendimin  Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar çmimet e produkteve të naftës. Përmes një komunikate për media, ka njoftuar se çmimi maksimal i lejuar për dizel është 1.85 …2022/06/27Aktuale, Kosova2022-06-27 09:17:05
Kryetari Xheladini jep detaje dhe sçarime për ndërtimin e stadiumit në fshatin BlaçPas lajmit se Komuna e Dragashit ka caktuar vendin për ndërtimin e stadiumit në fshatin Blaç, ka pasur kritika nga një pjesë e qytetarëve për lokacionin se ku do të …2022/06/26Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-26 20:32:45
U manifestua programi i duas së Hatmës në Bresanë (Video, Foto)Ditën e djeshme, në ambientet e shtëpisë së kulturës “Alajdin Xhezairi” në Bresanë u mbajt programi i duas së Hatmës me vijuesit e mësim-besimit pranë xhamisë së vjetër. 30 nxënës …2022/06/26Kronika2022-06-26 16:53:05
Rregullat e reja për aplikim për viza – Ambasada e Gjemranisë njofton se terminet mund të rezervohen qysh tani përmes këtij linkuAmbasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar zyrtarisht se terminet për aplikim për viza Schengen për udhëtime drejt Gjermanisë nga mesi i shtatorit mund të rezervohen që tani nëpërmjet kontraktorit …2022/06/26Aktuale, Diaspora, Kosova2022-06-26 14:33:41
Tensione në Forumin Rinor të LDK-së, intervenim i dhunshëm i sigurimit (Video)Mbledhja e Forumit Rinor të LDK-së, Dega Podujevë, ka eskaluar dhunshëm pas ndërhyrjes së sigurimit. Gazeta Insajderi ka siguruar pamje nga intervenimi i dhunshëm i sigurimit të paritsë së LDK-së, teksa një person dëgjohet duke …2022/06/26Aktuale2022-06-26 10:10:36
Shaqir Totaj thotë se është kërcënuar nga Zafir Berisha, e denoncon dhe kërkon mbrojtje nga PoliciaKryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ka kërkuar ndihmë nga Policia pasi ka denoncuar se është kërcënuar përmes telefonit nga kryetari i Nismës, Zafir Berisha, raporton Gazeta Sinjali. Sinjali …2022/06/25Aktuale2022-06-25 23:21:56
Sfidat e implementimit të projekteve kapitale në Komunën e DragashitShkruan: Muharrem Qafleshi për gazetën Bota Sot. Sipas drejtorit të drejtorisë komunal për Ekonomi, Financa e Zhvillim, janë përpiluar Projeksionet e investimeve kapitale të rëndësisë se veçantë, të strategjisë ekonomike …2022/06/24Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-24 18:35:40
Prizren: Vetëm një muaj paraburgim për dy persona që dyshohet se dhunuan një vajzëGjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatjeprej një (1) muaji, e cila do të llogaritet prej kohës së arrestimit 23.06.2022 dhe …2022/06/24Aktuale2022-06-24 16:21:28
Me shumicë 2 centë, me pakicë 12 centë – Ky është vendimi i Qeverisë që përcakton çmimin e derivateveQeveria e Kosovës ka publikuar Udhëzimin Administrativ të miratuar në mbledhjen e fundit për rregullimin e çmimeve të naftës. Sipas këtij UA, në Nenin 4 te Rregullimi i çmimeve – …2022/06/24Aktuale, Kosova2022-06-24 15:38:13
Lajm i mirë për studentët, Dalin 100 eurot e ndara nga QeveriaMinistri i Financave, Hekuran Murati, ka njoftuar se janë ekzekutuar pagesat e shtesës prej 100 euro për studentët. Grupi i parë i përfituesve janë rreth 46 mijë studentë të cilët …2022/06/24Aktuale2022-06-24 15:04:31
KF Opoja reagon për ndërtimin e stadiumitKuvendi Komunal i Dragashit, të martën me 28 qershor, pritet të marr vendim për lejimin e ndërtimit të stadiumit në fshatin Blaç, raporton TV Opoja. Lidhur me këtë ka reaguar …2022/06/24Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-24 14:57:57
Dragash: Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit Kundër Dhunës në familjeSot është bërë cermonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkupitimit midis Kryetarit të Komunës z. Bexhet Xheladini dhe anëtarëve të Mekanzimit Komunal Kordinues Kundër Dhunës në familje, transmeton TV Opoja. …2022/06/23Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2022-06-23 20:50:13
Nuk kalon projektligji për Trustin, Vetëvendosje voton kundërNë seancën parlamentare të së enjtes ku pati një debat të ashpër ndërmjet pozitës dhe opozitës, nuk kaloi në lexim të parë të projektligjit që mundëson tërheqjen e një përqindje …2022/06/23Aktuale, Kosova2022-06-23 16:05:03
Publikohet raporti i adutimit për Komunën e Dragashit për vitin 2021Zyra Kombëtare e Auditimit, ka publikuar raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të komunës së Dragashit për vitin 2021, raporton TV Opoja. Në këtë raport janë audituar pasqyrat vjetore …2022/06/23Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-23 14:49:29
Samiti i BE-së, REL nuk jep lajme të mira, përmend një afat të ri për vizatSamiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Evropa e Lirë përmend një afat të ri për vizat Një samit mes krerëve të BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor do të …2022/06/23Aktuale, Kosova2022-06-23 12:31:12
Këta janë emrat e dy të arrestuarve për therjen me thikë në PrizrenNjë ngatërresë mes tre personave që ndodhi sonte në rrugën “Muharrem Hoxhaj”, në Prizren, eskaloi në përdorim të thikës, ku si pasojë lëndime pësoi një 48-vjeçar. Sinjali mëson se të …2022/06/23Aktuale2022-06-23 03:31:30
Këto janë inicialet e personit të therur dhe personave të arrestuar në PrizrenMbrëmjen e sotme rreth orës 19:30, ne Rrugën “Muharrem Hoxhaj”, në Prizren, ka ndodhur një therje me thikë, raporton TV Opoja. Si pasojë e kësaj janë arrestuar dy persona të …2022/06/22Aktuale2022-06-22 23:04:44
Therja në Prizren: Arrestohen dy personaMbrëmjen e sotme rreth orës 19:30, ne Rrugën “Muharrem Hoxhaj”, në Prizren, ka ndodhur një therje me thikë, raporton TV Opoja. Si pasojë e kësaj janë arrestuar dy personat të …2022/06/22Aktuale2022-06-22 22:39:44
Kjo është gjendja shëndetësore e personit i cili është therur në PrizrenMbrëmjen e sotme rreth orës 19:30, ne Rrugën “Muharrem Hoxhaj”, në Prizren, ka ndodhur një therje me thikë, raporton TV Opoja. Viktima është duke u trajtuar në spital dhe për …2022/06/22Aktuale2022-06-22 22:12:56
Theret me thikë një person në PrizrenPolicia e Kosovës ka njoftuar se në mbremjen e sotme ka ndoshur një përleshje fizike, ku një person është therur me thikë, raporton TV Opoja. Ngjarja ka ndodhur rreth orës …2022/06/22Aktuale2022-06-22 21:50:08
Komuna e Dragashit bën të ditur vendin për ndërtimin e stadiumitKomuna e Dragashit, ka bërë të ditur vendin se ku pritet të ndërtohet stadiumi i ri i qytetit, raporton TV Opoja. Vendi ku pritet të ndertohet stadiumi i ri, është …2022/06/22Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-22 20:36:26
Mësohet se kur do të vazhdojë seanca e Kuvendit për TrustinKryeparlamentari Glauk Konjufca ka njoftuar se seanca për Trustin do të mbahet nesër. Seanca u shty shkaku i mungesës së kourumit. Konjufca tha seanca do të mbahet në orën 10:00. …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 16:23:14
Caktohet seanca e radhës e Kuvendit Komunal të Dragashit, Këto janë pikat e rendit të ditësKryesuesi i Kuvendit Komunal të Dragashit, Uran Halimi, ka thirrur seancën e tetë të rregullt për vitin 2022, e cila do të mbahet me 28 qershor, duke filluar në ora …2022/06/22Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-22 15:49:25
Dështon seanca për Trustin, shpërndahen deputetëtKryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca i ka ndërprerë punimet e Kuvendit, raporton Gazeta Blic. Ai tha se nuk ka kuorum dhe prandaj mbyllet seanca. Minuta më parë ai u tha …2022/06/22Aktuale2022-06-22 15:29:19
Konjufca deputetëve: Po e ndërprejmë seancën, s’ka Trust, çfarë Trusti, mos boni hajgare (VIDEO)Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, u ka thënë deputetëve që ta ndërprejnë seancën e Kuvendit, pasi nuk po votojnë për projektligje, raporton Gazeta Blic. Dikush nga opozita ka thënë që …2022/06/22Aktuale2022-06-22 15:12:53
Këto janë të gjitha vendimet nga mbledhja e sotme e QeverisëQeveria e Republikës së Kosovës zhvilloi sot mbledhjen e rregullt, të 84-tën me radhë. Vendimi i parë i miratuar në mbledhjen e sotme është vendimi për ndryshimin dhe plotësimin e …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 13:48:56
Kuvendi shkon në pauzë, Nuk ka vendim për TrustinKuvendi i Kosovës ka shkuar në pauzë deri në orën 15:00. Në vazhdim të kësaj seance pritet të diskutohet edhe për tërheqjen e mjeteve nga Trusti. Deputetët e opozitës janë …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 13:46:40
Kurti: Do të formojmë komisionin për rishikim të vijës kufitare me Malin e ZiKosova dhe Mali i Zi pritet që të formojnë një komision të përbashkët për rishikim të vijës kufitare. Kështu bëri të ditur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në seancën e …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 13:40:55
KUJDES: Policia me aksion kundër përdorimit të telefonit gjatë ngasjes së automjetitPolicia e Kosovës ka njoftuar se sot po zhvillojnë një aksion në rajonin e Ferizajt kundër përdorimit të telefonit gjatë drejtimit të automjetit. Sipas policisë ky aksion është duke u …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 13:32:05
Oda Amerikane kundër tërheqjes së kursimeve nga Trusti, kërkojnë nga Kuvendi të mos votojnë pro tërheqjesNë kohën kur pritet të nisë shqyrtimi i ndryshimeve të propozuara të Ligjit për Fondet Pensionale nga ana e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, u …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 13:01:46
Qeveria merr vendim për rregullimin e çmimeve të naftësQeveria e Kosovës është duke mbajtur sot mbledhjen e 84-të. Në rend dite është edhe shqyrtimi i Projekt-udhëzimit Administrativ për Rregullimin e Çmimeve të Produkteve të Naftës dhe Karburanteve të …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 12:52:27
Rritet numri i rasteve me COVID-19 në Kosovë, IKSHPK me apel për qytetarëtInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, janë regjistruar 43 raste të reja pozitive me COVID-19, raporton TV Opoja. ”Nga 275 testime, …2022/06/22Aktuale, Kosova2022-06-22 12:39:05
NJOFTIM për fermerët e Dragashit‘ NJOFTIM PËR FERMER Ju njoftojmë se email adresa zyrtare ku mund t’i lajmëroni ndryshimet në fermë pas aplikimit dhe para kontrollit në terren është kjo: ndryshimeneferme.azhb@rks-gov.net Bazuar në Udhëzimin …2022/06/22Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-06-22 11:51:28
Këto janë OJQ-të që kanë fituar subvencione nga Komuna e Dragashit (Dokument)Komuna e Dragashit, ka publikuar listën e OJQ-ve, të cilat kanë përfituar subvencione, raporton TV Opoja. Nga shqyrtimi dhe vlersimi i aplikacioneve, pesë organizata kanë përfituar subvencione nga komuna e …2022/06/21Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Shoqata, Shpallje & Njoftime2022-06-21 17:45:20
Nesër senaca e Kuvendit për Trustin, Ky është qëndrimi i VetëvendosjesLëvizja Vetëvendosje nuk ka ndryshuar qëndrim për sa i përket tërheqjes së Trustit. Deputetja e këtij subjekti, Fitore Pacolli, tha se përpos se janë kundër për shkak të efektive negative …2022/06/21Aktuale, Kosova2022-06-21 14:58:04
Vrasja në Vermicë: Arrestohet një i dyshuarTë shtunën në fshatin Vërmicë të Prizrenit, një person u gjet pa shenja jete dhe një person i plagosur. Personi i plagosur është dërguar në spital për tretman mjekësor, ndërsa …2022/06/21Aktuale2022-06-21 13:26:03
Këshilli i Bashkësisë Islame në Dragash mban takim informues me HaxhillarëtKëshilli i Bashkësisë Islame në Dragash, ka mbajtur takim informues me Hoxhallarët, rreth kushteve, rregullave dhe proceduarave të Haxhit, raporton TV Opoja. Takimi u mbajt në ambientet e xhamisë Qendrore …2022/06/21Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-06-21 13:09:52
Lajm i keq për Dasmat Opojare: Rritet çmimi i aritÇmimi i arit në Kosovë rëndom varet nga lëvizjet në bursat ndërkombëtare. E lëvizjet e shumta në tregjet ndërkombëtare të arit përgjatë dy viteve të fundit, kanë bërë që edhe …2022/06/21Aktuale, Ekonomi, Lajme nga Opoja2022-06-21 12:44:58
Liberalizimi i Vizave për Kosovarët: Vjen lajmi i fundit nga Këshilli EvropianKëshilli Evropian ka bërë publike agjendën e takimit të 23 dhe 24 qershorit. Në pikat kryesore të publikuara, nuk është tema e liberalizimit të vizave për Kosovën, derisa përmendet çështja …2022/06/21Aktuale, Diaspora, Kosova2022-06-21 12:30:58
Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për energjjnëPërfaqësuesi special i dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka bërë të ditur se dy vendet kanë arritur një marrëveshje rreth energjisë. Ai në Twitter shkroi se Kosova dhe Serbia sapo miratuan …2022/06/21Aktuale, Kosova2022-06-21 12:10:13
Kompania Kosovare zbret çmimin e derivateve: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litërPetrol Company ju prezanton befasinë e shumëpritur në Ditën e Verës, nga 21 qershori e deri më 26 qershor, përfitoni nga zbritjet e pa pame! Pikërisht në Ditën e Verës, …2022/06/21Aktuale2022-06-21 11:52:54
Mërgimtarit i mbetet X6-shi pa naftë në Prishtinë (VIDEO)Një mërgimtar duket se ka mbetur pa derivate në urën që lidh Prishtinën me qytetet përreth. Dy persona duken pranë një veture të shtrenjtë të markës gjermane BMW derisa po …2022/06/20Aktuale, Diaspora, Kosova2022-06-20 21:00:26
Rama: Nëse Kosova detyrohet për luftë, bashkohemi dhe neKryeministri Edi Rama sot gjatë bisedimeve në Kosovë, është shprehur se nëse Kosova hyn në luftë me Serbinë, atëherë edhe Shqipëria do të bashkohët krah Kosovës. Ai theksoi se Kosova …2022/06/20Aktuale, Kosova, Shqiperia2022-06-20 20:25:35
“Ju flas si vllau, vllaut, marrëveshje Kosovë-Serbi ose do të plasë lufta ”, Ali Ahmeti e zbulon: Sa herë që ulem me Ramën më thotë…Kryetari i BDI, partisë së shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti ka folur nga promivimi i librit të politikanit të Kosovës Enver Hoxhaj. Ai u shpreh se Presidenti rus …2022/06/20Aktuale, Kosova2022-06-20 19:09:49
Futbollisti nga Dragashi pjesë e Kombëtarës së Kosovës, viziton kryetarin Xheladini para ndeshjes së parë16 vjeçari nga komuniteti Goran, Elvaris Shuplja, i lindur në fshatin Restelicë të Dragashit, ka pranuar ta vesh fanellën e Kombëtarës së Kosovës në Futboll, raporton TV Opoja. Futbollisti i …2022/06/20Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-20 17:14:45
Trusti, tarifat e energjisë, nafta, Hoti akuzon Qeverinë për thellim të krizës ekonomikeIsh-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka Qeverinë e Kosovës për mos reagim ndaj krizes globale. “Për shkak të zhvillime globale, Kosova është prekur nga kriza ekonomike sikurse vendet e tjera. …2022/06/19Aktuale, Kosova2022-06-19 16:29:28
Reagim nga dega e Vetëvendosjes në Sharr ndaj qeverisjes lokale të LDK-sëDega e Levizjes Vetëvendosje në Sharr, ka reaguar ndaj një postimi nga faqja zyrtare e komunës së Dragashit, lidhur me ndërtimin e stadiumit të qytetit, përcjell TV Opoja. Dega e …2022/06/19Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-19 15:07:41
Nesër mbledhja e qeverive Kosovë-Shqipëri, Kjo është agjenda e takimitNesër do të mbahet mbledhja e tetë mes Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe asaj të Republikës së Shqipërisë. Takimi do të mbahet mes dy kryeministrave, Albin Kurti dhe Edi …2022/06/19Aktuale, Kosova, Shqiperia2022-06-19 14:42:33
A do të ndodh heqja e akcizës për naftën? Flet Albin KurtiHeqja e akcizës për naftën nuk mund të bëhet. Kryeministri Albin Kurti ka thënë se këtë e konsideron si politikë që padobishme. “Ajo nuk ju ndihmon atyre që kanë më …2022/06/18Aktuale, Kosova2022-06-18 16:09:42
Publikohet raporti i shpenzimeve tre mujore të Komunës së Dragashit, krahasimet edhe me vitin 2021Komuna e Dragashit, gjegjësisht Drejtoria e Ekonomisë dhe Financave, ka publikuar raportin e shërbimeve dhe të hyrave komunale për periudhën Janar – Mars 2022, raporton TV Opoja. Buxheti i komunës …2022/06/18Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2022-06-18 14:31:43
Theret me thik një person në DragashS’u pajtuan si ta rregullojnë dhomën/ Gruaja ther me thikë bashkëshortin në Dragash, të dy përfundojnë në Polici Nuk janë të rralla rastet e konflikteve mes bashkëshortëve në Kosovë, të …2022/06/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-06-18 09:54:14
Momente krenarie…!Jo shpesh rastis të gjendesh në mesin e një numri të madh të luftetarëve të ushtrisë më të lavdishme të shekullit XX, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Bisedat që ata zhvillonin …2022/06/16Opinione2022-06-16 19:35:37
Këta janë zyrtarët e komunës së Dragashit që i bie shorti për kontroll të plotë të Pasurisë nga AKKAgjencia Kundër Korrupsionit ka bërë tërheqjen e shortit për zyrtarët shtetërorë që do t’i nënshtrohen verifikimit të plotë të pasurisë. TV Opoja, ka nxjerrur emrat e zyrtarëve të komunës së Dragashit, …2022/06/16Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2022-06-16 15:16:52
Kjo është pasuria e kryetarit të Dragashit, Bexhet XheladinitAgjencia Anti-Korrupsion, ka publikuar raportin e fundit të deklarimit të pasurisë nga zyrtarët shtetëror raporton TV Opoja. AKK ka publikuar raportin e fundit të deklarkmit të pasurisë edhe për zyrtarët …2022/06/16Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2022-06-16 13:28:15
Me një program të pasur kulturor, artistik dhe sportiv manifestohet Dita e Çlirimit në Dragash (Video)Në kuadër të manifestimit të 15 Qershorit – Ditës së Çlirimit të Komunës, në sallën e kuvendit komunal u organizua akademi solemne, pjes e së cilës ishin asambleist e drejtor …2022/06/15Kronika, Kulturë & Art, Sporti2022-06-15 19:36:41
Njoftim nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Dragash.Emri Neshati përfaqësues i Organizatës së Veteranëve në Dragash ju bën ftesë të gjithë Veteranët e komunës së Dragashit që me datën 16 qershor 2022 të marrin pjesë në Protestën …2022/06/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-06-15 14:45:23
Dalin rezultatet e të dyshuarit me Linë e majmunëve në QKUKMinistria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftojnë se mostra e pacientit kosovar të dyshuar në Linë e majmunëve, e dërguar për testim në Laboratorët e Holandës ka …2022/06/15Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2022-06-15 12:58:31
Veteranët e Dragashit organizohen përsëri për protesten e 16 qershoritOrganizata e Veteranëve të UÇK-së, ka njoftuar për një protest popullore e cila do të mbahet me 16 qershor duke filluar në ora 09:30. Edhe kësaj radhe veteranët nga Dragashi, …2022/06/14Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shoqata, Shpallje & Njoftime2022-06-14 16:54:16
OVL-UÇK organizon protestë popullore më 16 qershorOrganizatat e dala nga lufta kanë reaguar pasi Kuvendi i Kosovës ka miratuar projektligjin për pagën minimale në vend që përjashton veteranët nga kjo rritje. OVL ka njoftuar për protestë …2022/06/14Aktuale, Kosova2022-06-14 15:25:24
Gjoshi i PDK-së: Albin Kurti është bërë bashkë me Vuçiqin në betejën kundër UÇK-sëAnëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Betim Gjoshi ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti që sipas tij është bërë bashkë me Aleksandër Vuçiqin, Goran Rakiqin e Milan Radojçiqin në …2022/06/14Aktuale, Kosova2022-06-14 14:54:53
Miratohet në parim Projektligji për pagën minimaleDeputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar në parim Ligjin për pagën minimale. Për votuan 68 deputetë, ndërkohë kundër nuk kishte, kurse abstenuan 6 nga Grupi multietnik. Për këtë ligj …2022/06/14Aktuale2022-06-14 12:56:15
YRMET SHABANI NGA KOSAVA E OPOJËS, ARRIN GRADËN DOKTOR SHKENCE I PSIKOLOGJISË!Bashkëvendësi ynë Yrmet (Idajet) Shabani nga fshati Kosavë, është i doktoruari i radhës nga Opoja. Ai më 2 qershor 2022 ka mbrojtur me sukses të lartë punimin e doktoratës me …2022/06/14Aktualitet, Lajme nga Opoja, Personazhe2022-06-14 10:11:49
Me në fund lëshohet leja për ndërtimin e Xhamisë Qendrore në PrishtinëPas dhjetë vjetësh që nga vënia e gurthemelit të Xhamisë Qendrore, Bashkësia Islame i është drejtuar në vazhdimësi Komunës së Prishtinës me kërkesën që të pajiset me leje ndërtimore për …2022/06/13Islame2022-06-13 15:50:31
Afro gjysmë milioni euro pensione për persona të vdekurJo të gjitha vdekjet që ndodhin në Kosovë, regjistrohen brenda afatit kohor në zyrat e regjistrimit të gjendjes civile nëpër komunat përkatëse, thonë përfaqësues të organizatave joqeveritare. Me ligj, deklarimi …2022/06/13Kosova2022-06-13 15:20:23
Haxhillarët nga Dragashi vaksinohen para shkuarjes në HaxhKëshilli i Bashkësisë Islame në Dragash, ka njoftuar se Haxhit nga Dragashi të cilët do të kryejn Haxhin gjatë këtij viti, janë vaksinuar për mbrojte nga COVID-19, raporton TV Opoja. …2022/06/12Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2022-06-12 21:26:45
Ku mbeti stadiumi i qytetit? Premtimi i harruar nga kryetari XheladiniKlubi Futbollistik OPOJA nga Dragashit, ka një kohë të gjatë që detyrohet ti zhvilloj edhe ndeshjet vendase si myaafire pasi që stadiumi i qytetit të Dragashit nuk i plotëson kushtet …2022/06/12Aktualitet, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-12 15:51:22
Vërshime në disa fshatra të DragashitMoti i keq që po mbretëron ditëve të fundit në Kosovë, ka bërë që të ketë vërshime të mëdha në shumë qytete, raporton TVOpoja. Vershime të mëdha ka pasur edhe …2022/06/12Aktualitet, Infrastrukturë, Lajme nga Opoja2022-06-12 13:48:59
Publikohet agjenda për nder të Ditës së Çlirimit të DragashitMuaji qershor në qytetet e Kosovës simbolizon ditën e çlirimit nga okupatori serb gjatë luftës, raporton TVOpoja. Është bërë tradit që Komuna e Dragashit si ditë zyrtare të çlirimet e …2022/06/11Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2022-06-11 16:58:32
Zvicrra me masa të reja për mërgimtarët nga KosovaKëshilli Federal ka vendosur të lejojë qasjen në vaksinim përforcues për qëllime jo mjekësore – kryesisht për ata që duan të udhëtojnë Këshilli Federal ka vendosur të lejojë qasjen në …2022/06/11Aktuale, Diaspora2022-06-11 15:21:06
Arrestohet një mirëmbajtës i varrezave në PrizrenNjë mirëmbajtën i varrezave në Prizren është arrestuar të premten për dëmtim të varrezave. Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës thuhet se ka dëmtuar një varr derisa po hapte …2022/06/11Aktuale2022-06-11 14:39:44
Rrëmbehet një vajzë e mitur në Prizren, 29-vjeçari e dërgon në shtëpinë e tij dhe e përdhunonNjë ngjarje e rëndë është raportuar sot në Prizren, ku një vajzë e mitur dyshohet se ditë më parë është rrëmbyer e më pas është dhunuar seksualisht nga një 29-vjeçar, …2022/06/10Aktuale2022-06-10 18:57:13
Pensionohet veterani i arsimit nga Dragashi (FOTO)Sot në moshen 65 vjeqare pensionohet profesori i gjuhës shqipe , veterani i arsimit Vedat Ahmeti nga fshati Bresanë, raporton TVOpoja. I lindur me 10 qeshor të viti 1957 në …2022/06/10Aktualitet, Lajme nga Opoja, Personazhe2022-06-10 15:37:50
Rritet përsëri çmimi i derivateve në KosovëÇmimi i shitjes së derivateve në Kosovë ka shënuar sot shifrat rekorde. Në disa pompa çmimi i naftës ka prekur shifrën e 1.87 euro cent për liftër. Bie në sy …2022/06/10Aktuale2022-06-10 13:22:08
Shqetësuese/Biletat e autobusëve në Kosovë kanë filluar të rriten përsëri!Para pak muajsh pati ndryshim në çmim. Por së shpejti do të shtrenjtohen sërish biletat për qarkullim me autobusë. Madje disa kompani kanë filluar me rritje të çmimit të biletave …2022/06/10Ekonomi2022-06-10 10:10:33
Kosovari nga Opoja bllokon autostradën në Austri, vozit në korsinë e kundërtSi jo rrallëherë, shumë vozitës ngatrrojnë korsinë në autostrada dhe kjo shpesh kushton me jetë. Një kosovar raportohet se dje në orët e para të mëngjesit hyri në korsinë e …2022/06/09Diaspora2022-06-09 21:56:37
Ky është anëtari i parë i cili shpall kandidaturën për kryetar të Forumit Rinor të LDK-së në DragashLidhjes Demokratike e Kosovës dega në Dragash, ka njoftuar se në ditët e ardhëshme do të mbahen zgjedhjet e Forumit Rinor në të gjithë fshatrat e Opojës, raporton TvOpoja. Një …2022/06/09Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-09 17:20:06
Kur do të dihen rezultatet e analizave të 69 vjeçarit nga Dragashi i cili dyshohet se u infektua nga Lija e Majmunëve? Flasin nga IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, para disa ditëve ka njoftuar se një 69 vjeçar nga komuna e Dragashit, dyshohet se është infektuar me Lijën e Majmunëve, raporton TVOpoja. …2022/06/09Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-06-09 15:48:05
Qeveria e Kosovës pritet të marr vendim për uljen e çmimeve të derivateveQeveria e Kosovës pritet të ndërhyjë në rregullimin e çmimit të derivateve, pas luhatjeve të shpeshta kohëve të fundit të çmimit të benzinës dhe atij të naftës. Të mërkurën, çmimi …2022/06/09Aktuale, Kosova2022-06-09 12:59:22
Ky është vendimi i fundit i Gjykatës Speciale ndaj Thaçit e VeselitGjykata Speciale ua ka vazhduar paraburgimin në Qendrën e Paraburgimit në Hagë ish-presidentit Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli. Vendimi është nxjerrë më 26 maj të këtij viti, raporton Paparaci. …2022/06/09Aktuale, Kosova2022-06-09 12:21:14
Ngritja e çmimit të naftës, diskutohet mbyllja e pompave të derivateveShoqata e Naftëtarëve të Kosovës është mbledhur një ditë pas paralajmërimit të Qeverisë së Kosovës për nxjerrjen e një vendimi të ri që rregullon çmimet e derivateve në vend. Ndërhyrja …2022/06/09Aktuale, Kosova2022-06-09 11:41:01
Deputetët e VV-së të pranishëm në Paradën e Krenarisë (FOTO)Deputetët e LVV-së, Mimoza Kusari – Lila e Dimal Basha po marrin pjesë në Paradën e Krenarisë. Të dy, janë parë të pranishëm në sheshin “Zahir Pajaziti”, prej ku pritet …2022/06/09Aktuale, Kosova2022-06-09 11:31:01
Prej sot qytetarët e Kosovës me shumë shërbime të reja elektronike në portalin e-KosovaShërbime të reja elektronike po lansohen në portalin e-Kosova. Kryeministri i Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, marrin pjesë në lansimin e shërbimeve të …2022/06/09Aktuale2022-06-09 10:26:41
LDK këtë javë mban zgjedhjet e Forumit Rinor në DragashDega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Dragash, ka njoftuar se në ditët e ardhëshme do të mbahen zgjedhjet e Forumit Rinor në të gjithë fshatrat e Opojës, raporton TvOpoja. …2022/06/08Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-08 16:39:38
Kjo është gjendja shëndetësore e pacientit nga Dragashi, i dyshuar për Lijën e MajmunitGjendja e pacientit të dyshuar me Lijën e Majmunit i cili është shtruar në një repart të veçantë të Klinikës Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) është stabile …2022/06/08Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-06-08 14:48:25
Komuna e Dragashit fillon publikimin e dokumenteve në gjuhën e komuniteteve, Reagon asambleisti SejdilarAsambleisti i Kuvendit komunal të Dragashit, Nedžmindin Sejdilar, ka reaguar pasi sot komuna e Dragashit ka filluar publikimin e dokumenteve dhe vendimeve zyrtare edhe në gjuhën e komuniteteve që jetojnë …2022/06/07Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-07 20:51:46
Thirrje Publike nga Komuna e DragashitKomuna e Dragashit u ka bërë thirrje publike të gjitha Organizatave Jo-Qeveritare të regjistruara në Republikën e Kosovës, të aplikojnë për mbështetje financiare, raporton TVOpoja. Kjo mbështetje finaciare do të …2022/06/07Aktualitet, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2022-06-07 20:01:36
Mostrat e pacientit që dyshohet për lijën e majmunëve dërgohen për testim në HolandëMostrat e personit që dyshohet se është infektuar me lijën e majmunëve janë dërguar në Holand për testim, më saktësisht në laboratorin e Organizatës së Kombëve të Bashkuara. Lajmin është …2022/06/07Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-06-07 15:27:44
Caktohet seanca për shqyrtimin e Projektligjit për TrustinKryesia e Kuvendit ka vendosur që seanca e re të mbahet javën e ardhshme. Shefja e grupit parlamentar e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, njoftoi pas mbledhjes se seanca do të …2022/06/07Aktuale, Kosova2022-06-07 10:55:53
Lajmi i Fundit: Zgjidhet Presidenti i ri i ShqipërisëBajram Begaj është zgjedhur president i ri i Shqipërisë. Begaj, që deri sot ishte shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare, ka marrë 78 vota pro në …2022/06/04Aktuale, Shqiperia2022-06-04 18:28:45
NJOFTIM nga OVL-UÇK në DragashKryetari i Degës së Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Dragash, Emri Neshati, ka njoftuar se në protestën e paralajmëruar nga kjo organizat, do të ketë organizim edhe …2022/06/04Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-06-04 16:59:18
Çka duhet të dimë për Linë e Majmunëve?Ministria e Shëndetësisë sot njoftoi se mostra e pacientit të dyshuar për Linë e Majmunëve është dërguar për testim në Holandë. Pacienti është hospitalizuar mbrëmë pranë Klinikës Infektive në Qendrën …2022/06/04Aktuale, Shëndetësi2022-06-04 14:56:50
Policia jep detaje për kapjen e rreth 93 kg marihuanë në PrizrenPolicia e Kosovës, konkretisht Njësia për Hetimin e Trafikimit me Narkotik – Prizren, bazuar në informacionet e pranuara dhe punës operative disa mujore në terren, sot ka zbatuar planin operativ …2022/06/04Aktuale2022-06-04 13:50:12
IKSHPK jep detaje se kur është paraqitur në Klinikë 69 vjeçari nga Dragashi, i dyshur me linë e majmunëveInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Koosovës (IKSHPK), ka njoftur se një 69 vjeçar nga Dragashi, po dyshohet si rasti i parë i infektuar me linë e majmunëve në Kosovë, …2022/06/04Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-06-04 11:47:53
Një 69 vjeçar nga Dragashi dyshohet se është infektuar me linë e majmunëveMinistria e Shëndetësisë, përkatësisht, Instituti Kombëtar Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka konfirmuar një rast të dyshimtë me linë e majmunëve. Sipas komunikatës, pacienti i dyshuar, një burrë nga komuna e …2022/06/04Aktuale, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-06-04 10:57:02
Detaje nga aksioni i sotëm në Prizren ku u kapën mbi 90 kg drogëNjësia e Antidrogës në Policinë e Kosovës sot ka zhvilluar një aksion ku u zbuluan mbi 90 kilogramë substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë dhe u arrestuan dy persona, …2022/06/03Aktuale, Kosova2022-06-03 19:39:55
Kapen 90 kilogram marihuanë nga Policia e Kosovës, Arrestohen dy personaMinistri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka njoftuar se Policia sot ka zbuluar 90 kilogramë drogë. Ai në Facebook ka shkruar se Policia ka arrestuar dy persona lidhur me …2022/06/03Aktuale, Kosova2022-06-03 19:01:39
Ky është vendi ku dyshohet se është vendosur bomba në Aeroportin e PrishtinësNjë mjet shpërthyer dyshohet se është brenda hapësirave të Aeroportit të Prishtinës “Adem Jashari”, shkruan Gazeta Express.   Ekipet kompetente janë në vendin e ngjarjes dhe njësitet anti-bombë të cilat …2022/06/02Aktuale, Kosova2022-06-02 23:50:12
Alarm për bombë në Aeroportin e PrishtinësBurime të Gazetës Express kanë bërë të ditur se në Aeroportin e PrishtinëS ‘Adem Jashari’ është dhënë një alarm për bombë. Gazeta Express ka komunikuar edhe me zëdhënësen për media …2022/06/02Aktuale, Kosova2022-06-02 23:16:20
Anulohet konkursi për drejtorë dhe zëvendësdrejtorë në disa shkolla të PrizrenitKomuna e Prizrenit në faqen e tyre zyrtare kanë njoftuar se është anuluar konkursi për drejtorë dhe zëvendësdrejtorë në disa shkolla të Prizrenit. Gjithsej konkursi për drejtorë të shkollave është …2022/06/02Arsim2022-06-02 22:15:07
Ky është 55-vjeçari që vdiq pasi e goditi rrufeja në Prizren, ishte duke punuar me traktor (FOTO)Gazeta Sinjali raportoi pak më parë për një rast të rëndë që ndodhi pasditen e sotme në Petrovë të Prizrenit, ku një person vdiq pasi u godit nga rrufeja. Viktima …2022/06/02Aktuale2022-06-02 21:48:48
E dhimbshme: Vdes një person në Prizren pasi goditet nga rrufejaNjë ngjarje e rëndë ka ndodhur sot, në orët e pasdites në fshatin Petrovë të Prizrenit, ku një person ka vdekur si pasojë e goditjes nga rrufeja. Viktima R.V., 55-vjeçar …2022/06/02Aktuale2022-06-02 21:25:00
QKMF “Adem Berisha” në Dragash pranon një donacion nga Action for Mothers and ChildrenQendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Adem Berisha” në komunën e Dragash, ka pranuar një donacion nga Action for Mothers and Children, raporton TVOpoja. Nga ky donacion QKMF “Adem Berisha”, përfitoi …2022/06/02Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-06-02 21:19:57
Futbollisti nga Prizreni, Muhamed Berisha, bëhet pjesë e skuadrës austriake SV “ Gerasdorf”23 vjeçari nga Prizreni, Muhamed Berisha, është bërë pjesë e klubit austriak SV “Gerasdorf”, falë ndërmjetësimit të ish futbollistit, Arben Dauti, i cili prej disa vitesh jeton në Vjenë. Ai …2022/06/02Sport2022-06-02 21:07:12
Aksion i policisë, arrestohen shtatë personaPolicia e Kosovës ka vazhduar me një aksion duke arrestuar shtatë persona të kërkuar nga gjykatat, të cilët disa ishin të dyshuar dhe disa autor të veprave penale. Sipas njoftimin …2022/06/02Aktuale, Kosova2022-06-02 19:55:30
NJOFTIM: Ka humbur një tabel veture, pronari kërkon ndihmën e qytetarëve të DragashitNjë tabel veture me targat: “04-883-IE”, ka humbur sot në rrugën Dragash-Prizren, mbi lakin e keq. Pronari i kësaj tabele ka njoftuar redaksinë e  TVOpoja, dhe kërkon ndihmën e qytetarëve të …2022/06/02Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-06-02 16:58:58
Përleshje fizike në Seancën gjyqësore në Prizren, i akuzuari për krime lufte e gjuan me shishe të dëmtuarinI akuzuari për krime lufte, Remzi Shala, i njohur me nofkën “Molla e Kuqe”, gjatë seancë së sotme në Gjykatën Themelore të Prizrenit ka sulmuar me shishe palën e dëmtuar. …2022/06/02Aktuale2022-06-02 15:06:48
Hoxha nga Kosova merr dhuratë një veturë nga XhematiHoxha Blerim Musliu, i njohur si hoxha i Xhamisë së qytetit të Klinës, ka pranuar një dhuratë të veçant nga xhemati i kësaj Xhamie, raporton TVOpoja. Ai si dhuratë nga …2022/06/02Islame2022-06-02 12:53:30
Këta janë dy të rinjtë që dyshohen për tentim vrasjen e 19 vjeçarit në PrizrenGazeta Sinjali mbrëmë ka raportuar për një tentim vrasje në rrugën ‘Ali Hadri’ në qytetin e Prizrenit, ku si pasojë e një zënke mes të rinjve, ka mbetur i plagosur …2022/06/02Aktuale2022-06-02 08:22:01
Tentim-vrasje në Prizren, 19-vjeçari theret tre herë me thikëNjë ngatërresë mes të rinjve në Prizren ka përfunduar me plagosje, sot, në rrugën “Ali Hadri”, në Prizren. Burimet e Gazetës Sinjali nga Emergjenca në Prizren kanë bërë të ditur …2022/06/01Kosova2022-06-01 23:36:36
Rritet sërish çmimi i naftës në Kosovë, shkon në 1.89 euro një litër (FOTO)Çmimi i derivateve të naftës është rritur sërish sot në disa pompa derivatesh në Kosovë. Sipas fotografive të dërguara nga një sinjalizues, në njërën nga pompat e derivateve në Kosovë, …2022/06/01Aktuale, Kosova2022-06-01 21:02:25
Vetëvendosje i del në mbrojtje këshilltarit të ministrit AliuZëdhënësi i LVV-së, Arlind Manxhuka ka reaguar për dyshimet për përfshirjen në aferë korruptive të Florent Ramqajm  këshilltar i ministrit të Infrastrukturës Liburn Aliu. Ai e ka shpërndarë statusin e …2022/06/01Aktuale, Kosova2022-06-01 20:52:26
Bexhet Xheladini flet për konkursin e ”Eco-Regjionit” ku opozita akuzon për punësime familjare e partiakePartitë Opozitare në Dragash, LVV dhe PDK, kanë akuzuar komunën e Dragashit për punësime familjare e partiake rreth konkursit për anëtar të bordit në kompanin ”Eco-Regjioni”, raporton TVOpoja. Nga ky …2022/06/01Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2022-06-01 20:23:23
Organizohet turnir futbolli në nder të deshmorit Abdurrahman GërdellajDitën e enjete (02.06.2022), duke filluar nga ora 20:00, do të organizohet një turnir në futboll të vogël në nder të deshmorit Abdurrahman Gërdellaj. “TURNIRI I ABDURRAHMANIT”, do të mbhatet …2022/06/01Kulturë & Art, Lajme nga Opoja, Sporti2022-06-01 18:47:32
Narqize Arënliu Hoxhaj është drejtoresha e re e Spitalit të PrizrenitStomatologia Narqize Arënliu Hoxhaj është përzgjedhur drejtoreshë në Spitalin e Përgjithshëm të Prizrenit. Arënliu-Hoxha ka dal e para në testin me shkrim dhe intervistën me gojë në procesin e rekrutimit …2022/06/01Shëndetësi2022-06-01 18:40:58
Kryetari i Dragashit Bexhet Xheladini priti në takim komandantin e KFOR-it TurkKryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, gjatë ditës së sotme ka pritur në takim komandantin e KFOR-it Turk njësia në Prizren Kolonel. Fatih Canzis dhe komandantin e KFOR-it Turk …2022/06/01Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2022-06-01 18:37:04
Policia jep detaje për aksionin e Drogës në Prizren (FOTO)Policia e Kosovës ka njoftuar se sot në autostradën Prizren-Veri ka ndaluar dy vetura të dyshuara, ku gjatë kontrollimit ka gjetur 1 qese e plastikës, 1 valixhe me 36 paketime …2022/06/01Aktuale, Kosova2022-06-01 18:23:05
PDK: Donika Gërvalla e Fikrim Damka keqpërdorën mbi 1 milion euroPartia Demokratike e Kosovës, përmes një Konference për Media kanë denoncuar sot siç pretendojnë ata keqpërdorimin e 1.1 milionë eurove, ku sipas tyre të përfshirë janë dy Ministrat e Qeverisë …2022/06/01Aktuale, Kosova2022-06-01 18:13:35
Publikohet afera e këshilltarit të Liburn AliutNacionale ka publikuar një shkrim ku pretendohet se ka një aferë korruptive në Ministrinë e Infrastrukturës që udhëhiqet nga Liburn Aliu. Në këtë aferë korruptive raportohet se është i përfshirë Florent …2022/06/01Aktuale, Kosova2022-06-01 17:47:27
Dyshime se komuna e Dragashit e kurdisi dhe fshehu konkursin: A u rehatua e afërmja e një zyrtari të LDK-së?Në mes të majit 2022, Komuna e Dragashit shpalli kandidatin e përzgjedhur për anëtar të bordit të drejtorëve në ndërmarrjen “Eco-Regjioni”. Me më së shumti pikë nga konkursi doli Fitore Mejzini. Opozitarët …2022/06/01Lajme nga Opoja, Politik2022-06-01 17:18:54
Ekskluzive: Këta janë të dyshuarit për 18 kilogramët drogë që u kapën në aksionin e sotëm në PrizrenGazeta Sinjali pak më parë raportoi për një aksion të zhvilluar nga Njësia e Antidrogës në Policinë e Kosovës në Prizren, që ka rezultuar me konfiskimin e 18 kilogramëve marihuanë …2022/06/01Aktuale2022-06-01 17:04:16
Shqipëria merr kryesimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-sëKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është përkushtuar të mërkurën që shteti i tij të punojë për avancimin e drejtësisë dhe paqes me rastin e kryesimit të Presidencës së Këshillit të …2022/06/01Aktuale, Shqiperia2022-06-01 16:32:55
Kapen 18 kg marihuanë në Prizren, disa të arrestuarNjësia e Antidrogës në Policinë e Kosovës ka zhvilluar sot një aksion në Prizren, që ka rezultuar me konfiskimin e dhjetëra kilogramëve marihuanë dhe arrestimin e disa personave, raporton Gazeta Sinjali. …2022/06/01Kosova2022-06-01 15:49:32
SHML “Ruzhdi Berisha” nga Dragashi të parët për Ndihmë të Parë në rajonin e PrizrenitGrupi fituës në garën brenda shkollës të organizuar në bashkpunim nga shkolla “Ruzhdi Berisha” me Kryqin e Kuq në Dragash, sot doli fituës dhe në garat regjionale, këtë e bën …2022/05/18Arsim2022-05-18 17:05:05
Themelohët tifogrupi “UJQIT e SHARRIT”, lojtari i 12-të i KFOPOJA në fushën e blertë!Klubi i Futbolli Opoja u shpall fituës i grupit A të ligës së tretë të Kosovës me një sezon perfekt në çdo drejtim, nga të gjith lojët Opojën e ndalën …2022/05/08Aktuale, Sporti2022-05-08 11:53:36
SHKA Bresana fituese e çmimit Malësorja në Festivalin “Hasi Jehon” 2022Sot, u mbajtë nata e tretë njëherit nata finale e festivalit “Hasi Jehon”, e dyta në radhë performoi “SHKA Bresana” ku para të pranishmëve të shumtë paraqiti: Vallet, këngët, traditat …2022/05/07Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2022-05-07 20:36:44
Sot u mbajtë akademi përkujtimore, kushtuar ditës së dëshmorëve pesë majit (Video, Foto)Sot u mbajtë akademia përkujtimore kushtuar ditës së dëshmorëve, 5 majit, kjo akademi u mbajtë nën patronatin e OVL të UÇK-së në Sharr e u përkrah edhe nga Komuna e …2022/05/05Kronika2022-05-05 17:01:59
SHFMU “Fetah Sylejmani” sot manifestoi ditën e shkollës (Video, Foto)Sot u manifestua dita e shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Fetah Sylejmani” në Dragash, programi filloi me homazhe pran varrit të deshmorit emrin e të cilit e mban …2022/04/27Arsim, Kronika2022-04-27 20:18:56
Kryqi i Kuq dhe QKMF u ofrojnë ushtrime për Ndihmë të Parë nxënësve të SHML “Ruzhdi Berisha”Një jave aktive me ushtrime për Ndihmë të Parë, nga nxënës të klasave të X-ta, të Sh.M.L “Ruzhdi Berisha ” në bashkëpunim me Kryqin e Kuq në Dragash dhe instruktorë …2022/04/26Arsim2022-04-26 23:00:19
Shoqata e Afaristëve “SHARRI” mbrëmë organizoi iftar të përbashket (Video, Foto)Shoqata e Afaristëve “SHARRI” mbrëmë organizoi iftar të përbashket me gjithë krerët e institucioneve dhe strukturave tjera brenda komunës. Nepërmjet këti iftari dhe tubimeve të tilla synohet të forcohet edhe …2022/04/24Kronika, Shoqata2022-04-24 14:09:12
SHML “Ruzhdi Berisha” sot festoi ditën e shkollës dhe 53 vjetorin e themelimit (Video, Foto)Shkolla e mesme e lart “Ruzhdi Berisha” sot festoi ditën e shkollës poashtu edhe 53 vjetorin e themelimit të kësaj shkolle, programi filloi me homazhe pran varrit të mësuesit dhe …2022/04/19Arsim, Kronika2022-04-19 16:38:20
Rrahje para një lokali në Dragash, një person bëhet për spitalNjë qytetar në Dragash është sulmuar fizikisht nga dy persona, të cilët i kanë shkaktuar lëndime trupore dhe kanë ikur nga vendi i ngjarjes. Ngjarja dyshohet të ketë ndodhur para …2022/04/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-04-12 19:16:25
U mbajt kuvendi i klubit të shahut SHARRISot me 10.04.2022 u mbajt kuvendi i rregullt i punes te klubit te shahut SHARRI me kete rend dite: 1.Rikapitulimi i aktiviteteve dhe shpenzimeve per vitin 2021, 2.Kalendari i aktiviteteve …2022/04/10Sporti2022-04-10 21:34:47
Lirohet nga paraburgimi Kryeinspektori i Ministrisë së Mjedisit, Bedri HalimiKryeinspektori i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Bedri Halimi i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare është liruar sot (4 Prill ). Lirimin e tij për Insajderi e …2022/04/04Kosova2022-04-04 12:48:46
Kryetari Bexhet Xheladini uron Muajin e shenjtë të RamazanitKryetari i komunës së Dragashit nëpërmjet zyrës së informimit ka dërguar një njoftim për qytetarët e komunës së Dragashit ku njeherit ju uron Muajin e shenjtë të Ramazanit. Me rastin …2022/04/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-04-01 17:01:19
Shpallet i pafajshëm Bedri Halimi, kryeinspektori i arrestuar me pompozitetPas rigjykimit, kryeinspektori i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Bedri Halimi, si dhe katër inspektorë të Komunës së Prizrenit, Enver Bytyqi, Nexhmedin Musliu, Bashkim Krasniqi dhe Ruzhdi Daka, …2022/03/23Kosova2022-03-23 11:21:00
Kompania e familjes Opojare në Zvicër ” Riza transporte”, transporton ndihma për Spitalet e Fëmijëve në UkrainëMe moton ” Të bashkuar për të ndihmuar Ukrainën”, Rotary Klubi nga Cyrihu i Zvicrës, ka nisur në drejtim të Ukrainës ndihma me pajisje medicinale dhe medikamente për Spitalet e …2022/03/09Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2022-03-09 18:44:13
Xheladini: Munazer Kuka nuk është emëruar drejtor i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe InspekcionitKryetari i Dragashit, Bexhet Xheladini, ka reaguar pasi Vetëvendosje ka publikuar një vedndim ku thuhet se Munazer Kuka është emëruar si drejtor i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Inspekcionit, raporton LAJME365. …2022/03/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-03-09 17:14:33
Vetëvendosje në Sharr reagon pasi kryetari Xheladini emëroi drejtorin e BujqësisëKryetari i Dragashit, Bexhet Xheladini, përmes një vendimi ka emëruar Munazer Kuka si Drejtorin për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Inspekcione, raporton televizioni Opoja. Ky vendim është berë publik nga dega …2022/03/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-03-09 17:10:41
Xheladini emëron Drejtorin për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Inspekcione (Dokument)Kryetari i Dragashit, Bexhet Xheladini, përmes një vendimi ka emëruar Munazer Kuka si Drejtorin për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Inspekcione, raporton televizioni Opoja. Ky vendim është berë publik nga dega …2022/03/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-03-09 16:58:37
Sot përfunduan aktivitetet sportive që u organizuan për nder të Epopes së UÇK-sëSot përfunduan aktivitetet sportive që u organizuan për nder të Epopes së UÇK-së. Pas eleminimeve që u organizuan ditë më parë nga turneu me institucione në finale u përballen SHML …2022/03/07Sporti2022-03-07 22:06:32
Dështon shkarkimi i Uran Halimit nga posti i Kryesusit të Kuvdndit Komunal të DragashitKa dështuar shkarkimi i Uran Halimi nga posti i kryesusit të Kuvendit komunal të Dragashit, në mbledhjen sotme të jashtëzakonshme, raporton televizioni Opoja. Arsyeja e dështimit për shkarkimin e Halimit …2022/02/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-25 10:28:03
Kërkohen puntorë nga Kosova për në shtetin Kroat.Sezoni i verës qe po fillon ne Kroaci po kerkohët edhe fuqia punëtore. Armend Mehmeti nga komuna e Dragashit është personi përgjegjës i cili mund të ju ndihmojë që ju …2022/02/23Kosova2022-02-23 14:52:12
Një grua e propozuara e LDK-së për kryesuese të Kuvendit Komunal në DragashitTë Premten me 25 shkurt, do të mbahet seanca e radhës e Kuvendit Komunal të Dragashit duke filluar në ora 09:00, raporton televizioni Opoja. Kjo mbledhje e jashtëzakonshme ka tre …2022/02/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-23 13:53:06
Biznesmeni Piraj: Nga sot, paga minimale në firmën time do të jetë 400€Biznesmeni i njohur kosovar, Burim Piraj ka marrë vendim që nga sot ta ngrit pagën minimale në kompaninë e tij. “…marr vendim që paga minimale në firmën time MEKA HALAL …2022/02/23Aktualitet, Ekonomi, Lajme nga Opoja2022-02-23 11:48:06
Reagon dega e LDK-së në Dragash ndaj Lëvizjes VETËVENDOSJE Qendra në SharrPas thirrjes së seancës së jashtëzakonshme me rend dite shkarkimin e kryesuesit të asamblesë dhe zgjedhjen e kryesuesit të ri, Filiz Mustafa në emër të LVV Qendra Sharr doli me …2022/02/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-22 18:17:01
Vjen reagimi i parë nga LVV në Sharr pasi LDK-ja kërkon shkarkimin e kryesuesit Uran HalimiZyrtari i Vetëvendosjes në Sharr, Filiz Mustafa, ka reaguar pasi LDK-ja ka thirrur seancë për shkarkimin e kryesusit të Kuvendìt Komunal, Uran Halimi, raporton televizioni Opoja. Ai thotë se LDK-ja …2022/02/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-22 17:46:30
Në dy shkolla të Dragashit ligjërohet për tema sociale nga Policia e KosovësBazuar në projektin “Parandalimi i ngacmimeve seksuale “, drejtoria rajonale e policisë në Prizren, policia në Prizren dhe Dragash , në bashkëpunim me koordinatoren e dhunës në familje ne kuadër …2022/02/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-22 17:27:25
Pse në Dragash këtë vit nuk u organizua gara e “Matematikanëve dhe Fizikanëve të Rinj?!Profesori Muharrem Qafleshi në një postim të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook ka kërkuar arsye se përse ketë vit nuk është organizuar gara e Matematikëve e Fizikantëve të …2022/02/22Arsim, Lajme nga Opoja2022-02-22 14:41:29
Caktohet mbledhje e jashtëzakonshme e asamblesë komunale në Dragash!Kryesusi i kuvendit komunal në Dragash, Uran Halimi, ka caktuar mbledhjen e dytë të jashtëzakonshme për ketë vit. Kjo mbledhje e jashtëzakonshme ka tre pika të rendit të ditës. Pika …2022/02/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-22 12:20:25
Ekspozita “7-8 Mars” që po merr formë me karakter human pritet të ketë mbështetje!Ekspozita kushtuar 7-8 Marsit, e cila do të hapet në Galerinë Gazi Mehemet Pasha në Prizren, tashmë ka filluar të marrë formë dhe përkrahje nga QKRMT Prizren, nga Zyra e …2022/02/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-21 21:58:31
Reagim nga Kryetari Bexhet Xheladini!NJOFTIM PËR OPINION Pas nominimit të disa përsonaliteteve të komunës tonë,Ambasador të Paqës,pati reagime të ndryshme në opinionin publikë. Për këtë qështje dua të ju njoftojmë më sa vijon: Në …2022/02/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-19 23:21:04
Dr. Selami Sylejmani, një nga 11 të emëruarit e Dragashit si “Ambasador për paqe” nga FPUDitën e djeshme personalitete të profileve të ndryshme nga Komuna e Dragashit u emëruan si Ambasador për paqe nga Federata Universale e Paqes (FPU), nder personalitet e respektuar ishte edhe …2022/02/19Personazhe2022-02-19 17:08:28
Personalitete nga Komuna e Dragashit sot janë emëruar Ambasadorë të Paqes (Video, Foto)Personalitete të profileve të ndryshme nga Komuna e Dragashit sot u emëruan si Ambasador të paqes nga Federata Universale e Paqes (FPU), Kjo federat është një rrjet ndërkombëtar qe përfshin …2022/02/18Kronika, Personazhe2022-02-18 21:00:50
Ambulanta në fshatin Bresanë për më shumë se tre muaj nuk kryen analizat, të cilat janë kryer më parë!Në një postim në facebook, Fatmir Halili nga NISMA Socialdemokrate ka treguar se për më shumë se tre muaj ambulanta në fshatin Bresanë nuk kryen analizat, të cilat më parë …2022/02/18Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-02-18 11:51:46
Mbahet orë historiko-letrare në SHML “Ruzhdi Berisha” për nder të Pavarësisë (Video, Foto)Gjatë ditës së sotme në shkollën e mesme të lartë “Ruzhdi Berisha” në Dragash me rastin e 14 vjetorit të pavarësisë së Kosovës është mbajtur orë historiko letrare. Me një …2022/02/16Arsim, Kronika, Kulturë & Art2022-02-16 20:26:11
Përmbyllen aktivitet sportive të organizuara nga DKRS për nder të Pavarësisë (Video, Foto)Sot u përbyllen aktivitetet sportive të organizuara nga Drejtoria për Kultur, Rini e Sport me rastin e 14 vjetorit të Pavarësis së Kosovës në Komunën e Dragashit. Këto aktivitete filluan …2022/02/16Kronika, Sporti2022-02-16 18:26:37
Dy vdekje dhe 373 raste të reja me COVID-19Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se janë shënuar 373 raste të reja me COVID-19. Ndërkaq 24 orëve të fundit dy persona kanë humbur betejën me këtë virus. Gjatë kësaj kohe …2022/02/15Shëndetësi2022-02-15 15:20:26
1 mijë e 108 zyrtarë policorë kanë lënë punën, një pjesë e tyre kanë aplikuar për vizaKryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri është duke raportuar në Komisionin për Siguri, ku ka folur për shqetësimet që kanë zyrtarët policor dhe gjendjen në të cilën …2022/02/15Kosova2022-02-15 15:05:37
Ligji i pagave – Paga e një drejtori, zv/drejtori, mësimdhënësi dhe një pedagoguGazeta Blic bazuar në draft ligjin i cili po diskutohet aktualisht në Qeverinë e Kosovës dhe ministritë e linjës ka arritur të siguroj dokumentin në të cilin përshkruhen saktësisht koeficientet …2022/02/15Ekonomi2022-02-15 15:03:02
Policia shqiptoi 124 gjoba në Prizren, Dragash e Suharekë për mos zbatimin e masave të pandemisë!Aktivitetet e policisë ne rajonin e Prizrenit gjate vikendit Prizren, 14 shkurt 2022 Më datat 11-13 shkurt 2022, duke u bazuar ne Vendimet e Qeverise së Republikës së Kosovës (masat …2022/02/14Kosova2022-02-14 15:45:06
Kryetari Bexhet Xheladini bën një veprim të papriturKryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, ka bërë sërish një veprim në shenjë respekti duke vendosur në zyrën e tij figurat të cilat i sollën lirin vendit tonë raporton …2022/02/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-11 19:48:31
Paralajmërohet shtrejtimi i biletave të autobusit në të gjithë vendin!Rritja e çmimit të naftës do të mund të ndikojë negativisht edhe tek çmimi i biletave të autobusve. Kryetari i Kuvendit të Odës Ekonomike të Kosovës, njëherit kryetar i Shoqatës …2022/02/11Ekonomi, Kosova2022-02-11 13:16:49
Sot filluan aktivitet sportive për nder të Ditës së Pavarësisë (Video, Foto)Në vazhdën e aktiviteteve të organizuara nga Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport, për nder të 14 vjetorit të Pavarësisë sot u zhvillua faza e parë e turneut të futbollit …2022/02/10Kronika, Sporti2022-02-10 17:43:35
Nagavci: Asnjë fëmijë nuk do të mbetet jashtë shkollësMinistrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë që do t’u ofrohet mbështetje secilit fëmijë që ka nevojë dhe asnjëri nga ta nuk do të mbetet jashtë shkollës. Nagavci përmes një …2022/02/10Kosova2022-02-10 16:53:28
Konfiskohen mbi 90 kg marihuanë dhe arrestohet një i dyshuarPrishtinë 10 shkurt 2022, Drejtoria e Hetimit të Trafikimit me Narkotik-Sektori Qendror, pas hetimeve disa mujore, në koordinim me prokurorinë, më 09.02.2022 rreth 20:20, ka ndërmarrë një operacion taktik të …2022/02/10Kosova2022-02-10 16:30:01
Policia paralajmëron konferencë të jashtëzakonshmePolicia e Kosovës ka paralajmëruar një konferencë të jashtëzakonshme për ditën e sotme në ora 14:00. Sipas njoftimit, janë arrestuar disa persona dhe është konfiskuar një sasi e konsiderueshme e …2022/02/10Kosova2022-02-10 13:09:45
Përzihet dokumentacioni, dy viktima të COVID-19 varrosen gabimisht në PrizrenPër shkak të përzierjes së dokumentacionit, dy viktima nga COVID-19 të shtrirë në Klinikën Infektive në QKUK janë varrosur gabimisht në Komunën e Prizrenit. Nga policia e kanë konfirmuar për …2022/02/10Kosova2022-02-10 12:52:30
Gjobitet një lokal në Dragash me 2 mijë euro për mos zbatimin e masave të pandemisëAktivitetet e policisë brenda 24 ore në Prizren, masat covid – 19 Prizren, 10 shkurt 2022 Gjatë 24 orëve të datës 09 shkurt 2022 , duke u bazuar ne Vendimet …2022/02/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-10 12:40:13
U quajt “naftë”, Duda Balje thotë se ndihet keq që është deputete e KosovësDeputetja Duda Balje nga Lista për Bashkimin Socialdemokrat ka thënë ditët e fundit është ndier e kërcënuar pas reagimeve të qytetarëve për shpenzimet për karburant që deputetët e Kuvendit të …2022/02/09Kosova2022-02-09 21:50:01
SKANDALOZE: Prindon Sadriu i quan mediat ‘Ndërmarrje të Përbashkëta kriminale’Bashkëshorti i presidentes Osmani, Prindon Sadriu, përmes një postimi në facebook ka përdorur një gjuhë urryese ndaj mediave duke i quajtur ato “Ndërmarrje të Përbashkëta Kriminale. Sadriu ka reaguar duke …2022/02/09Kosova2022-02-09 12:12:37
Mushkolaj: Ministria e Jashtme dhe FSK të marrin masa ndaj Prindon Sadriut sipas rregullativave ligjoreImer Mushkolaj, drejtor ekzekutiv i Këshillit të Mediave të Shkruara të Kosovës (KMShK), ka reaguar ndaj gjuhës linçuese që bashkëshorti i presidentes Vjosa Osmani po përdor kundër gazetarëve dhe medieve …2022/02/09Kosova2022-02-09 11:53:42
Një pozitë në KKSB nxori në pah se në Dragash kemi dy Bashkësi Islame!Në mbledhjen e sotme të Kuvendit të Komunës së Dragashit, njëra ndër pikat e rendit të ditës ishte zgjedhja e anëtarëve në Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), ku …2022/02/09Islame2022-02-09 00:00:47
Xheladini për asamblisten që kaloi në LDK: ‘Dem baba dem’ ka qenë me neveAsamblistja e Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Dragashit, Pajtesa Berisha, sot ka aderuar në Lidhjen Demokratike të Kosovës. Ibrahim Ejupin nga LVV-ja në Dragash për konfirmuar se asamblistja e partisë …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 22:35:10
Ibrahim Ajupi flet për aderimin e Pajtesa Berishës nga LVV në LDKAsamblistja e Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Dragashit, Pajtesa Berisha, sot ka aderuar në Lidhjen Demokratike të Kosovës. Paparaci ka kontaktuar me Ibrahim Ejupin nga LVV-ja në Dragash i cili …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 22:20:04
Uran Halimi: Mund të më kërcënoni me shkarkim por fare nuk më trembniKryesuesi i Kuvendit Komunal të Dragashit, ka reaguar pasi në seancën e sotme, grupi parlamentar i LDK-së kërkoi shkarkimin e tij nga kjo pozitë, përcjell televizioni Opoja. Ai përmes një …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 21:30:52
Në barnatoret e Kosovës, barnat pa fletudhëzim në shqipNë barnatoret e Kosovës shiten barna që nuk kanë fletudhëzim në gjuhët zyrtare: shqip ose serbisht. Një prej tyre është medikamenti “Sintredius”, i cili, ndonëse është i pranishëm në treg …2022/02/08Shëndetësi2022-02-08 21:22:14
Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 22 pacientë me COVID-19Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (ShSKUK), në trajtim mjekësor nga Covid-19 janë 216 pacientë. 149 pacientë janë me oksigjeno-terapi, kurse në Mjekim Intensiv janë 17 pacientë Raporti …2022/02/08Shëndetësi2022-02-08 19:32:19
VETËVENDOSJE: Sqarim rreth ngjarjeve të sotme në Kuvendin Komunal të SharritQendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Sharr, me datë 11 janar të këtij viti, kishte bërë të ditur për opinionin publik shkeljet e marrëveshjes së koalicionit qeverisës të bëra nga LDK …2022/02/08Lajme nga Opoja2022-02-08 18:18:01
Njoftim i rëndësishëm për banorët e fshatit Shajne të komunës së DragashitNjoftohen banorët e fshatit Shajne, se me datë 6.2.2022 ( e diel ), gjatë ditës është dëmtuar ventili i rrjetit të ujësjellësit, përmes të cilit është bërë menagjimi i ujit. …2022/02/08Shpallje & Njoftime2022-02-08 17:24:55
Lirim Hajredini dorëzoi detyrën e drejtorit të DKRS tek Liridona Misinaj Piraj.Sot, Kryetari i Komunës z.Bexhet Xheladini, ka emëruar Drejtoreshën e drejtoriatit për Kulturë, Rini dhe Sport, znj.Liridona Piraj. Poashtu sot u bë edhe pranim- dorëzimi i detyrës nga ish-drejtori Lirim …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 15:54:05
Kryetari Bexhet Xheladini emëron drejtoreshën e parë femër në historin e komunës së Dragashit!Kryetari i komunës së Dragashit z.Bexhet Xheladini gjatë ditës së sotme ka emëruar Liridona Misinaj Piraj në pozitën e Drejtoreshës së Kulturës Rinisi dhe Sportit. Për herë të parë në …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 15:18:40
Aksident me lëndime trupore në Dragash, makina largohet nga vendi i ngjarjes!Gjatë ditës së djeshme në vendin e quajtur Trokan në aksin rrugor Prizren – Dragash ka ndodhur një aksident rrugor ku një kalimtar është goditur nga një veturë e ku …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 15:06:17
LDK-ja tërhiqet nga propozimi për shkarkimin e kryesuesit të kuvendit komunalPas një pauzë prej 15 minutash ka vazhduar të mbahet seanca e asamblesë komunale në Dragash. Në këtë vazhdim të seancës ishte paraparë që të shkarkohet kryesuesi i asamblesë komunale …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 12:46:22
E konfirmuar, Pajtesa Berisha kalon në subjektin politik Lidhja Demokratike e KosovësËshtë konfirmuar se Asambleistja Pajtesa Berisha, e cila ishte pjesë e Vetëvendosjes, zyrtarisht do të jetë pjesë e grupit parlamentar të LDK-së në Dragash, raporton televizioni Opoja. Lajmin e ka …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 11:48:40
Zgjidhet Nënkryetari për komunitete në DragashMe 14 vota pro, 3 kundër dhe 10 abstenime, Fejsal Haliloviç nga JGP, është zgjedhur nënkryetar për komunitete në komunën e Dragashit, raporton televizioni Opoja. Haliloviç ka marrë 5 vota …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 11:43:46
Naser Myrtezani i LDK-së kerkon shkarkimin e Kryesusit Uran HalimiNaser Myrtezani, shefi i grupit parlamentar të LDK-së në Dragash ka kerkuar në pikën eventuale të seancës së asamblesë komunale që të shkarkohet kryesuesi Uran Halimi. Asambleisti i LDK-së ka …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 11:40:49
Asamblesitja e Vetëvendosjes në Dragash i bashkohet grupit parlamentar të LDK-sëKa filluar mbledhja e radhës e Kuvendit Komunal të Dragashit, ku njëra nga pikat e rendit të ditës është edhe zgjedhja e nënkryetarit për komunitete, raporton televizioni Opoja. Ajo çfar …2022/02/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-08 10:49:27
Kosova heq kushtin për dozën e tretë, fluks në pikën Kufitare në MorinëPas dy javës Kosova ka vendosur që këtë të shtunë të lehtësojë masat kufizuese për hyrjen në territorin e saj. Këtë të shtunë në pikën Kufitare Morinë ku prej dy …2022/02/05Kosova, Shqiperia2022-02-05 11:27:02
“19 euro fluturimi në këto destinacione” Rama: Nuk i ndahem Kukësit derisa t’i sjell çunat e LondrësFjalën e tij gjatë rinisjes së fluturimeve në aeroportin e Kukësit, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e nisi me një batutë me djemtë e Londrës. Ai tha se përpos tre …2022/02/04Diaspora, Kosova, Shqiperia2022-02-04 11:51:13
Kapet shqiptari duke kontrabanduar 14 afganë në KosovëNjësitë policore dhe të Doganës kanë hasur në pikën e Hanit të Elezit një kamion i cili ishte i mbushur me 14 migrantë afganë, shkruan IndeksOnline. Kamioni po drejtohej nga …2022/02/04Kosova, Shqiperia2022-02-04 09:45:27
Peci: Vjosa Osmani ia ka kaluar edhe Presidentit Rugova në përfaqësim ndërkombëtarMinistri i Bujqësisë, Faton Peci, ka thënë se presidentja Vjosa Osmani dhe ish-presidenti Ibrahim Rugova, janë dy nga figurat më të rëndësishme në vendin tonë. Ai tha se shefja e …2022/02/04Kosova2022-02-04 09:42:58
Çifti kosovar udhëtoi për pushime në Kosovë, duke qenë në Austri në karantinëPavarësisht që ishin të izoluar në karantinë për shkak te infektimit me Covid -19, një çift kosovar nga Linzi i Austrisë bashkë me djalin e tyre kanë udhëtuar për pushime …2022/02/03Diaspora, Kosova2022-02-03 09:53:12
Miratohet vendimi për hapjen e pikës së përbashkët kufitare mes Shqipërisë dhe KosovësËshtë miratuar marrëveshja mes Shqipërisë dhe Kosovës për hapjen e pikës së përbashkët të kalimit kufitare Shishtavec-Kurshevë. Po sot, është vendosur edhe miratimi i marrëveshjes për lehtësimin e procedurave dhe …2022/02/02Kosova, Shqiperia2022-02-02 21:47:04
Kërkohet një puntor në Kompaninë e pastrimit “Mjeshtri i shpisë” në PrizrenKonkurs për një punëtor në kompanin e pastrimit “Mjeshtri i shpisë” në Prizren Fillimi i punës 1 Mars 2022. Paga 400€ Trusti i paguar. Buka e paguar Orari prej 7 …2022/02/02Shpallje & Njoftime2022-02-02 20:11:24
Ambasadori i OSCE-së në Kosovë viziton Komunën e DragashitKryetari i Komunës së Dragashit, z.Bexhet Xheladini, ka pritur sot në takim zyrtarë të OSCE-së në Kosovë. Në vizitë ishin: Ambasadori i OSCE-së në Kosovë, z. Michael Davenport,Aneta Samotyj- Drejtoreshë …2022/02/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-02 19:13:57
Kryetari Bexhet Xheladini emëron Bean Hadžiasan drejtor të Urbanizimit, Kadastrës dhe Mbrojtjes së Mjedisit në DragashKryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, në vendimet e publikuara në faqen zyrtare të komunës, me datë 13 Janar 2022 ka marrë vendim për emërimin e z.Bean Hadžiasan për …2022/02/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-02 18:38:04
E jashtëzakonshme, bashkëshorti në pozitën e Drejtorit e bashkëshortja asambleiste në DragashKryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, në vendimet e publikuara në faqen zyrtare të komunës, me datë 13 Janar 2022 ka marrë vendim për emërimin e z.Behar Brenolli në …2022/02/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-02 18:13:15
Reshje të dendura të borës,kjo është gjendja në rrugët e DragashitReshjet e dendura të borës në të gjithë territorin e Kosovës kanë bërë që komunikacioni në shumicën e rasteve të bllokohet me orë të tëra raporton, televizioni Opoja. Kështu që …2022/02/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-01 19:09:51
​Policia apelon për kujdes të shtuar gjatë ngasjes dhe pjesëmarrjes në trafikReferuar reshjeve të borës, Policia e Kosovës u ka bërë apel të gjithë drejtuesve të automjeteve që drejtimin dhe shpejtësinë ta përshtatin me kushtet në rrugë, të respektojnë shenjat e …2022/02/01Kosova2022-02-01 13:28:52
Kryetari i degës së LDK-së në Dragash ka bërë një sqarim për opinionin publik!SQARIM PËR OPINIONIN PUBLIK Deklarata ime e dhënë në televizionin ATV kam vërejtur se ka shkaktuar një sërë reagimesh, shumica e të cilave kanë ardhur si rrjedhojë e keqkuptimit nga …2022/02/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-02-01 12:38:11
Ndërron jetë një person në spitalin e Prizrenit, familjarët fajësojnë mjekëtNjë person ka vdekur në spitalin e Prizrenit, mirëpo familjarët dyshojnë se shkak i kësaj vdekje është fakti që viktima nuk ka marrë tretmanin e duhur mjekësorë, nga personeli i …2022/02/01Shëndetësi2022-02-01 11:15:29
Vetaksident në rrugën Prizren – ZhurPara pak minutash, ka ndodhur një vetaksident në rrugën Prizren- Zhur, pak para tunelit poshtë Autostradës, ku si pasojë është lënduar vozitësi i automjetit ” Opel corsa” pasi ka devijuar …2022/01/31Kosova2022-01-31 18:44:48
Kryesuesi Uran Halimi cakton seancën e radhës së asamblesë komunale në Dragash!Kryesuesi i asamblesë komunale në Dragash, Uran Halimi ka caktuar datën 8 shkurt 2022 për të mbajtur mbledhjen e radhës së asamblesë komunale në Dragash. Për këtë seancë të datës …2022/01/31Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-31 01:08:57
Rritja e rasteve me Omicron, kjo është gjendja në spitalet e KosovësBazuar në raportet e datës 30 janar 2022 nga klinikat Covid-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, të shtrirë për trajtim mjekësor janë 196 pacientë, të gjithë të konfirmuar me …2022/01/30Shëndetësi2022-01-30 09:43:35
Një e mitur lind në spitalin e PrizrenitDrejtoria Rajonale e Policisë në Prizren ka njoftuar se një e mitur ka shkuar në spitalin e qytetit për lindje. E dyshuara dyshohet të jetë nën moshën 16 vjeç. Rasti …2022/01/29Shëndetësi2022-01-29 11:23:52
Vjedhet vetura e qytetarit të Dragashit në Prishtinë!Ditëlind Reshiti nga fshati Brodosanë, komuna e Dragashit, nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka njoftuar se i është vjedhur makina e tij personale e tipit Golf …2022/01/28Shpallje & Njoftime2022-01-28 17:02:56
Rijad Haliti, 22 vite me Rininë DemokratikeNë përvjetorin e 22 të themelimit të Rinisë Demokratike në kuadër të Partisë Demokratike të Kosovës, Rijad Haliti, anëtar i Kryesisë Qendror ka bërë një postim në rrjetin social Facebook, …2022/01/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-28 11:57:43
Një nxënës therr me thikë një prind në oborr të shkollës në fshatin Bresanë të DragashitGjatë ditës së sotme në oborrin e shkollës “28 Nëntori” në fshatin Brodosanë ka ndodhur një konflikt ku një fëmijë i ka shkaktuar lëndime trupore një personi madhorë. Ketë rast …2022/01/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-27 17:12:36
Lufta e Onkologjisë me sëmundjen e kancerit në Kosovë, sfidë rritja e numrit të rasteve të rejaKlinika e Onkologjisë në QKUK është qendra kryesore për luftimin e kësaj sëmundje në Kosovë. Ndonëse ka avancuar në shërbime dhe me pajisje, sfida kryesore mbetet rritja e numrit të …2022/01/26Shëndetësi2022-01-26 17:42:25
Themelohet Qendra Operative Emergjente Lokale, kryetari Bexhet Xheladini ka mbajtur mbledhjen e parëZyra për informim në Dragash ka bërë të ditur në një komunikatë për media se kryetari Bexhet Xheladini ka bërë themelimin e Qendrës Operative Emergjnete Lokale për zbatimin e masave …2022/01/26Covid19 Dragash2022-01-26 16:21:45
Kurti bën thirrje për t’u vaksinuar me dozën e tretë të vaksinës anticovidKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e Qeverisë, ka bërë të ditur se numër kaq të lartë të të infektuarve me Covid19 nuk ka pasur që nga muaji gusht …2022/01/26Kosova2022-01-26 11:09:13
Zyra për Informim i kundërpërgjigjet reagimit të degës së PDK-së në DragashBrendi Berisha, Zyrtar për Informim në komunën e Dragashit, ka reaguar në një postim në Facebook ndaj degës së PDK-së në Dragash, raporton televizioni Opoja. Dega e PDK-së në Dragash …2022/01/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-25 10:42:29
Gjykata cakton ekspertizë financiare në rastin për korrupsion ndaj menaxherit të prokurimit në DragashPrizren: Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, është urdhëruar ekspertizë financiare për të konstatuar se a ka pasur shkelje lidhur me konfiskimin e garancisë së tenderimit në rastin ku …2022/01/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-24 22:15:10
Dega e PDK-së në Dragash reagon ndaj testimit për Covid-19 të nxënësve të shkollës Ilmi Bahtjari në BlaçPartia Demokratike e Kosovës Dega në Dragash REAGIM Ndaj testimit për covid të nxënësave të shkollës fillore të lart Ilmi Bahtjari në Blaq te kryera nga qeverisja komunale Dega e …2022/01/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-24 20:56:25
Testohen 62 nxënës për covid-19, 5 prej tyre kanë rezultuar pozitiv në shkollën Ilmi Bahtjari në BlaçDrejtoria për Arsim në bashkëpunim me Drejtorinë për Shëndetësi, sot kanë kryer 62 testime, (teste rapide), në shkollën “Ilmi Bahtjari” në Blaq dhe në paralelën e ndarë në Zaplluxhe 2022/01/24 …2022/01/24Arsim, Lajme nga Opoja2022-01-24 17:45:08
Njoftim nga “Hidroregjioni Jugor” – Njësia Operative në Dragash.Njoftim ! Të nderuar konsumatorë të fshatit Pllavë. Për shkak të shpenzimit të madh të sasisë së ujit, jemi detyruar që të bëjmë sonte reduktim në mënyrë që gjatë natës, …2022/01/23Shpallje & Njoftime2022-01-23 21:33:41
Haki Morina, ish – i burgosur politik reagon rreth menyrës së arrestimit ndaj Kryeinspektorit Bedri Halimi! Beson në pafajsi absolute!E lexova një shkrim në lidhje me arrestimin e mikut tim të hershëm Bedri Halimi dhe me të vërtetë më shqetësoi mënyra si ndodhi ky arrestim. Me akuzën “për mosveprim …2022/01/23Kosova2022-01-23 19:42:31
Apel nga kryetari Bexhet Xheladini që t’i zbatoni masat e Institutit Kombëtar të Shëndetit PublikAPEL Duke marrë parasysh rritjen enorme të numrit të të infektuarve me Covid 19, si kryetar Komune dhe si mjek, apeloj që t’i zbatoni masat i Institutit Kombëtar të Shëndetit …2022/01/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-23 18:48:11
Apel drejtuar kryetarit Bexhet Xheladini që të bëjë mbylljen e shkollave në DragashInfermieri i QKMF-së në Dragash Fitim Karimani në një postim në Facebook ka bërë Apel tek kryetari Bexhet Xheladini që të bëjë mbylljen e shkollave për shkak të përhapjes së …2022/01/23Arsim, Lajme nga Opoja2022-01-23 16:39:00
Artist i palodhur, profesor arti, mësues frymëzues për brezat e rinj!Profesor Shahadin Mejzini, edhe për shkak të problemeve shëndetësore që i janë shfaqur në kohën e fundit, ai nuk ndalon së punuari në veprat e tija artistike. Përmes rrjetit social …2022/01/23Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2022-01-23 13:30:28
Reagon dega e PDK-së në Dragash ndaj deklaratave të Qamil Kollonit të LDK-sëDega e PDK-së në Dragash ka reaguar nëpërmjet një postimi në facebook ndaj deklaratave të kryetarit të degës së LDK-së. Qamil Kolloni në një prononcim për ATV ka thënë përveç …2022/01/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-21 19:42:10
Kryetari Bexhet Xheladini ka një njoftim të rëndësishëm për qytetarët e komunës së DragashitNJOFTIM Nga dita e Hënë përson përgjegjës per gjendjën e rrugëve lokale,gjat stinës së Dimrit në pjesën e Opojës është Nenkryetari i I komunës Resul Fetahu.Ky eshte numri i tij …2022/01/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-21 15:26:45
Qamil Kolloni: Vetëm me PDK-në nuk bashkëpunojmëKryetari i degës së LDK-së në Dragash zoteri Qamil Kolloni në një prononcim në ATV live ka thënë se me të gjitha subjektet politike mund të bashkëpunojmë përveç se me …2022/01/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-21 15:07:09
Kryesuesi Uran Halimi ka një propozim për dorëheqjen e tij nga drejtimi i asamblesë komunale!Kryesuesi i asamblesë komunale në Dragash, Uran Halimi, në një postim të publikuar në Facebook ka reaguar ndaj Hatim Baxhakut ku ky i fundit i kërkoj atij dorëheqjen nga posti …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 22:41:08
Hatim Baxhaku i kërkon dorëheqjen Uran Halimit nga pozita e Kryesusit të kuvendit komunal në DragashPas një deklarate të Kryesusit Uran Halimi të bërë pak orë me parë në një intervistë në Radio Sharri e ku i cili thotë se keto veprime të tyre janë …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 21:00:42
Asambleisti i LDK-së në Dragash zotohet se pagën nga Asambleja do ta ndaj për familjet në nevojë!Pas emrimit të Qamil Kollonit dhe Resul Fetahut në detyrën e drejtorit si dhe nënkryetarit, pjes e legjislacionit si asambleist nga radhet e LDK tashme janë edhe Naser Myrtezani dhe …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 20:27:43
Mehmet Spahiu zënë vendin e Qamil Kollonit në asamblen komunale në DragashMehmet Spahiu do të zënë vendin e Qamil Kollonit në asamblen komunale të Dragashit raporton televizioni Opoja. Me emërimin e Qamil Kollonit në pozitën e Drejtorit të Ekonomisë Financave dhe …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 17:36:42
Naser Myrtezani do të jetë asambleisti i ri nga dega e LDK-së në DragashPas emërimit të Resul Fetahut në pozitën e nënkryetarit të komunës së Dragashit ai ka dhënë dorëheqje në pozitën e asamblesë komunale. Për ketë vendin e tij do të zëvendësojë …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 17:07:54
Resul Fetahu emërohet nënkryetar i komunës së DragashitSot, Kryetari i Komunës, z. Bexhet Xheladini, ka emëruar Nënkryetarin e Komunës së Dragashit, z.Resul Fetahun raporton televizioni Opoja. Resuli me profesion është inxhinier i komunikacionit rrugorë, ka qenë edhe …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 17:00:52
Qamili Kolloni pranon detyrën e drejtorit të Ekonomisë Financave dhe Zhvillimit nga Valon ShabaniValon Shabani ka bërë dorëzimin e detyrës së drejtorit të Ekonomisë Financave dhe Zhvillimit në komunën e Dragashit tek zotëri Qamil Kolloni raporton televizioni Opoja. Nepermjet një postimi në llogarinë …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 16:09:31
Kryesuesi Uran Halimi i kundërpërgjigjet kryetarit të degës së LDK-së në DragashKryesusi Uran Halimi gjatë ditës së sotme kishte dhënë një prononcim për Radio Sharrin ku nepermjet saj i është kundërpërgjigjur kryetarit të degës së LDK-së në Dragash. Kryetari i degës …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 15:13:46
Dështon sërish zgjedhja e nënkryetarit të dytë nga radhët e komuniteteveSot në seancën e jashtëzakonshme të asamblesë komunale në Dragash si pikë e rendit të ditës ishte zgjedhja e nënkryetarit të dytë nga radhët e komuniteteve. Por në këtë seancë …2022/01/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-20 10:20:46
Albin Kurti problemet me rrymë janë faji i qeverive të kaluaraKryeministri Albin Kurti në konferencën e thirrur për media së bashku me ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli, ka thënë se politikbërja e 20 viteve të kaluara është fajtore për gjendjen …2022/01/19Kosova2022-01-19 16:28:21
Prof Fitim Tefiku nga Opoja dekorohet me titull “Ambasador i Paqës” në PrizrenProfesor Fitim Tefiku, nga komuna e Dragashit, ditën e premte në sallën e asamblesë komunale në Prizren, është shpallur, Ambasador i Paqes, raporton, televizioni Opoja. Në një manifestim të organizuar …2022/01/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-19 11:55:00
Raportohet për një vdekje të dyshimtë në Prizren!Zëdhënësi i policisë rajonale ne Prizren Vesel Gashi njofton se mbrëmë rreth orës, 19 e 11 Policia e Kosovës njoftohet se një person ka vdekur në fshatin Lubizhdë të Prizrenit …2022/01/19Kosova2022-01-19 10:28:21
VENBANIMET E OPOJËS SIPAS DENDËSISË DHE LARTËSISË MBIDETAREDENDËSIA E POPULLSISË Dendësia e popullsisë në vendbanimet e Opojës është rreth 153 banorë në 1 km², me një numër rreth 19262 banorë, në një sipërfaqe prej 125.86 km2. Brenda …2022/01/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-18 18:48:05
Sot është pensionuar Dr Rrahim Ymeri!Pas një kontributi shumëvjeçare sot është pensionuar Dr Rrahim Ymeri nga fusha e Mjekësisë. Dr Rrahim Ymeri ka dhënë kontribut shumëvjeçare në fushën e Kirurgjisë në Spitalin Rajonal të Prizrenit …2022/01/18Shëndetësi2022-01-18 17:46:20
Reagim nga Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Sharr për shtyrjen e seancës së jashtëzakonshme të asamblesë komunaleLëvizja Vetëvendosje Qendra në Sharr nepermjet një postimi në llogarinë e tyre në Facebook kanë reaguar në lidhje me shtyrjen e seancës së jashtëzakonshme të asamblesë komunale në Dragash raporton …2022/01/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-18 17:16:35
Reagon dega e PDK-së në Dragash për shtyrjen e seancës së jashtëzakonshme të asamblesë komunale!Dega e PDK-së në Dragash ka reaguar ndaj vendimit për shtyrjen e seancës së jashtëzakonshme të asamblesë komunale në Dragash. Ky është reagimi i degës së PDK-së në Dragash i …2022/01/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-18 14:37:17
Shtyhet seanca e jashtëzakonshme e asamblesë komunale në DragashSeanca e asamblesë komunale në Dragash e thirrur për sot është shtyrë për diten e enjte. Arsyeja për këtë shtyrje të seancës është se kryetari i komunës së Dragashit Bexhet …2022/01/18Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2022-01-18 09:06:09
Veton Halili emërohet shef i kabinetit në Zyrën e Kryetarit.Me vendim të Kryetarit të Komunës, z.Bexhet Xheladini,sot më datë 17.01.2022 është emëruar z.Veton Halili në pozitën e Shefit të Kabinetit në Zyrën e Kryetarit. Ky është postimi i publikuar …2022/01/17Institucione, Politik2022-01-17 17:33:32
Regjia e turpshme e arrestimit spektakolar të Bedri Halimit pa u ditur nëse ishte apo jo fajtorShkruar nga Kushtrim Seladini  Tani më ka kaluar një javë ç`prej se Kryeinspektori i Ministrisë së Mjedistit, z. Bedri Halimi, me 6 janar të vitit 2022 u arrestua nga policia …2022/01/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-16 23:07:13
Kryesuesi i asamblesë komunale në Dragash thërret seancë të jashtëzakonshmeKryesuesi i asamblesë komunale në Dragash, Uran Halimi, ka caktuar datën 18 Janar për një seancë të jashtëzakonshme të asamblesë komunale. Si pikë e rendit të ditës për ketë seancë …2022/01/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-16 14:19:30
Erzen Krasniqi, zgjedhet koordinator i Lëvizjes VETËVENDOSJE Qendra në SharrLëvizja Vetëvendosje Qendra në Sharr nga sot do të ketë Erzen Krasniqin si koordinator të saj gjerë në zgjedhjen e strukturës së re. Pasi që Lëvizja Vetëvendosje në të gjitha …2022/01/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-15 13:24:01
Arrihet memorandum bashkëpunimi ndërmjet komunës së Dragashit dhe Shoqatës Bamirëse Nana TerezeKryetari i komunës së Dragashit Bexhet Xheladini së bashku me kryetarin e Shoqatës Bamirëse Nana Tereza kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi! Ketë e ka konfirmuar edhe Zyrtari për Informim në …2022/01/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-14 21:40:17
Kryetari Bexhet Xheladini bën ndryshimin e radhës në zyrën e tij!Kryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, nga sot ka marrë vendim që në zyrën e tij të ketë të vendosur në mur fotografin e Dr.Ibrahim Rugova, ish President historik …2022/01/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-14 18:29:20
Kryetari i degës së LDK-së në Zhur Eshref Memaj për vizitë tek Kryetari Bexhet XheladinKryetari Bexhet Xheladini sot ka mirëpritur në zyrën e tij zotërin Eshref Memaj kryetar i degës së LDK-së në Zhur. Kryetari i degës së LDK-së në Zhur ishte së bashku …2022/01/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-14 17:55:06
Kryetari Bexhet Xheladini priti për vizitë Klubin Futbollistik Opoja.Kryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, edhe sot ka pritur mysafir në zyrën e tij. Si një nga vizitat e ditës së sotme ai e veçoj atë të Klubit …2022/01/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-14 17:10:51
Kompania “Meka” ndan rrogën e 14-të, Piraj falënderon punëtorët për punën e bërëPronari i kompanisë “Meka halal food”, Burim Piraj, i ka falënderuar të gjithë punëtorët e kësaj kompanie për punën e tyre transmeton televizioni Opoja. Ai nëpërmjet një postimi në facebook …2022/01/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-14 11:14:38
LVV sqaron se si u shkelë në 2 pika marrëveshja nga ana e LDK-së në DragashPas vendimeve e emërimeve të fundit nga ana e kryetarit të komunës së Sharrit dhe nevojës për ta argumentuar e konkretizuar akoma më hollësishëm për opinionin e gjërë qëndrimin tonë …2022/01/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-13 21:17:51
KBI në Dragash viziton kompanin MEKA, shprehen falënderime për kontributin e dhënë ndër vite!Këshilli i Bashkësisë Islame në Dragash ka vizituar kompaninë Meka ku njeherit janë shprehur falënderues për kontributin e dhënë ndër vite nga kjo kompani njofton televizioni Opoja. Kryetari i KBI-së …2022/01/13Islame2022-01-13 14:54:02
Nuk ka korum, përfundon seanca për zgjedhjen e nënkryetarit për komunitete në DragashAsambleistët e Kuvendit Komunal të Dragashit, pas një pauze afër 30 minutëshe, janë rikthyer në sallë, ku pasi nuk kishte korum të mjaftueshëm, nënkryetari Munir Jonuzi, e përfundoi seancën për …2022/01/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-13 12:44:29
Vetëvendosje në Dragash bojkoton seancën për zgjedhjen e nënkryetarit për komunitetePas bojkotimit të grupit të asambleisteve të PDK-së, edhe grupi i asambleistëve të VV-së, ka bojkotuar votimin për zgjedhjen e nënkryetarit për komunitete në Komunën e Dragashit, përcjell televizioni Opoja. …2022/01/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-13 12:11:16
Xhaledini propozon emrin për Nënkryetar të Komunës nga Komunitetet, opozita e kundërshton propoziminKryetari i Dragashit, Bexhet Xheladini, ka propozuar emrin e Munezer Kuka, si nënkryetar për komunitete për komunën e Dragashit, përcjell televizioni Opoja. Këtë propozim të Xheladinit e ka kundërshtuar grupi …2022/01/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-13 11:02:36
Pas reshjeve të borës, rrugët kryesore të kalueshme, thonë nga kompania për mirëmbajtjen e tyre!Raportime të shumta ka pasur rreth gjendjes së rrugëve pas reshjeve të dendura të borës në komunën e Dragashit. Kompania për mirëmbajtjen e rrugëve është kontaktuar nga redaksia e televizionit …2022/01/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-12 22:21:56
Nesër mbledhja e Kuvendit Komunal të Dragashit, këto janë pikat e rendit të ditës (Dokument)Nesër me 13 janar, në ora 10:00, do të mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2022, e Kuvendit Komunal të Dragashit, raporton televizioni Opoja. Kjo seancë do të …2022/01/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-12 20:52:40
Selim Kryeziu emërohet Drejtor i Arsimit në komunën e DragashitSot kryetari Bexhet Xheladini ka emëruar Selim Kryeziu drejtor të arsimit në Dragash. Ky është postimi i publikuar nga kryetari Bexhet Xheladini. Sot kam emëruar profesorin Selim KRYEZIU, Drejtor i …2022/01/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-12 13:58:38
Lëvizja VETËVENDOSJE Qendra në Sharr do të vazhdojë në opozitë në katër vitet e ardhshmeNjë komunikatë e lëshuar për media nga Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Sharr bëhet e ditur se ajo nuk do të bashkëqeveris me Lidhjen Demokratike të Kosovës dega në Dragash. KOMUNIKATË …2022/01/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-11 21:22:04
Vizitë e rëndësis së veçantë për kryetarin Bexhet Xheladini nga KBI në DragashKryetari Bexhet Xheladini sot ka pasur një vizitë të veçantë nga KBi në Dragash. Ai është shprehur i gatshëm që të hu qëndrojë pranë në qdo formë ketij institucioni fetarë. …2022/01/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-11 14:27:45
Nxënësit i bëjnë surprizë profesorit në 45 vjetorin e lindjesShahadin Mejzini, Artist e piktor i shumë ekspozitave personale- kolektive e ndërkombëtare dhe i çertifikuar ndërkombëtarisht, e prof. i arteve dikur në SHFMU “Ulina” Kosavë dhe SHFMU “Ilmi Bahtjari” Blaç …2022/01/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-10 18:04:10
Mërgime Kalënderi, zgjedhet koordinatore e Departamentit të Gruas të KBI-PrizrenKëshilli i Bashkësisë Islame në Prizren gjatë ditë së sotme ka zgjedhur, Mërgime Kalënderi koordinatore të Departamentit të Gruas së KBI-Prizren Njoftimi i plotë: Mërgime (Hasan) Kalënderi nga Prizreni është …2022/01/10Islame2022-01-10 14:17:12
Reagon dega e AAK-së në Dragash pas deklaratës së Qamil Kollonit të LDK-sëAleanca për Ardhmërinë e Kosovës, dega në Dragash, ka demantuar deklaratën e kryetarut të degës së LDK-së në Dragash, z.Qamil Kollonit, se këto dy subjekte kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje, …2022/01/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-10 13:35:34
A do të jetë AAK pjesëmarrëse në bashkëqeverisjen lokale në Dragash?Kryetari i Degës së LDK-së, Qamil Kolloni, sot ka folur për krijimin e një marrëveshje politike në mes pesë subjekteve politike në Dragash. Ai për Tv Opojën ka thënë se …2022/01/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-10 12:42:50
Koalicion ndermjet pesë subjekteve politike për bashkëqeverisje në DragashKryetari i degës së LDK-së në Dragash zoteri Qamil Kolloni në një prononcim për televizionin Opoja tregoj se mbas datës 13 Janar 2022 do të bëjë një marrëveshje gjeneral me …2022/01/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-10 11:05:03
Borëpastruesit nga mëngjesi në aksion, Zyrtari për informim thotë se të gjitha akset rrugore janë të kalueshmeNë të gjithë territorin e Kosovës po mbretëron moti me reshje të dendura të borës dhe me temperatura të ulëta deri në minus 10 grad celsius. Ashtu edhe në Komunën …2022/01/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-10 10:43:21
Kryetari i LDK-së në Dragash, Qamil Kolloni, deklarohet rreth situatës së krijuar politike për bashkëqeverisje lokale në 4 vitet e ardhshme!Në ditët e fundit ka pasur raportime në media për acarimin e raporteve ndërmjet Lidhjes Demokratike të Kosovës dega në Dragash dhe Lëvizjes Vetëvendosje Qendra në Sharr. Por televizioni Opoja …2022/01/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-10 09:44:32
Nis sot gjysmëvjetori i dytë në shkollat e KosovëNga sot do të nis mësimi për gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar. Ministria e Arsimit ka bërë të ditur se mësimi do …2022/01/10Kosova2022-01-10 08:44:17
Nxënësit duke i rënë çiftelisë thyen shikueshmërinë në rrjetet sociale!( Video)E jashtëzakonshme, Nxënësit e shkollës së mesme të ulët “Samidin Emini” në fshatin Kuk të komunës së Dragashit të cilët janë bërë viral me interpretimin me çifteli. Në javët e …2022/01/09Arsim, Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2022-01-09 16:34:27
Nesër fillon gjysmëvjetori i dytë në të gjitha shkollat e KosovësGjysmëvjetori i dytë në të gjitha shkollat do të nis nesër sipas planifikimeve. Kështu ka bërë të ditur ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. E pyetur se shkaku i gjendjes me …2022/01/09Kosova2022-01-09 14:18:42
Reagon Kasim Qafleshi për raportimin rreth problemeve të brendshme në degën e AAK-së në DragashAgron Gashi i AAK-së në një prononcim për televizionin Opoja kishte thënë se ka probleme të brendshme në subjektin politik AAK dega në Sharr. Pas kësaj deklarate ka reaguar ish …2022/01/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-08 21:19:34
Agron Gashi flet pas publikimit të vendimit për shkarkim nga dega e AAK-së në DragashPas publikimit të vendimit për shkarkimin e Kandidatit për Kryetar të Komunës së Dragashit, z Agron Gashi, nga të gjitha funksionet në degën e AAK-së në Dragash. Televizioni Opoja ka …2022/01/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-08 20:26:10
Emëron të birin si Këshilltar të kryetarit Bexhet Xheladini, shkarkohet Agron Gashi nga të gjitha funksionet në degën e AAK-së në DragashDega e AAK-së ka publikuar një vendim në rrjetin social Facebook ku bën të ditur se është shkarkuar Kandidati për kryetar të komunës së Dragashit Agron Gashi nga të gjitha …2022/01/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-08 19:06:35
„Dilenxhillëku“ i Drejtësisë së Kosovës dhe i prokurorit të Gjykatës së Ferizajt z. Maloku me rastin e arrestimit të Bedri Halimit.Shkruar nga Xhevat Hasani 7 janar 2022 Arrestimi spektakolar, banal dhe brutal i Bedri Halimit Dje me 6 janar të vitit 2022 u arrestua në mënyrë spektakolare Kryeinspektori i Ministrisë …2022/01/08Kosova2022-01-08 10:36:18
Reagim nga Lëvizja VETËVENDOSJE Qendra në Sharr pas deklaratave të kryetarit të degës së LDK-së!Pas publikimit të lajmit në portalin opoja.tv, kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE Qendra në Sharr është kontaktuar nga redaksia e televizionit Opoja duke e pyetur atë për situatën e krijuar politike …2022/01/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-07 21:30:27
LDK-ja në Dragash i kerkon VETËVENDOSJES të i kthejë borxhin JGP-së, përndryshe përfundoni në opozitë!Pas publikimit në media të draft marrëveshjes së parë të koalicionit Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash me Lëvizjen Vetëvendosje Qendra në Sharr, raportet e ketyre dy subjekteve politike …2022/01/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-07 20:17:03
Pritje të mëdha: Kosovarët protestojnë në kufirin Serbi-HungariMërgata kosovare është duke u përballur me pritje të mëdha nëpër kufij, tani që është duke u tkhyer në Diasporë. Kolonat e veturave janë bërë aq të gjata dhe të …2022/01/07Diaspora, Kosova2022-01-07 18:33:36
DOKUMENT: Kjo është marrëveshja e plotë mes LDK-së dhe VV-së në DragashZgjedhjet lokale të 14 nëntorit 2021 në komunën e Dragashit i ka fituar Behxhet Xheladini nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në këtë komunë …2022/01/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-07 17:59:39
Kryeinspektorit Bedri Halimi i vazhdohet paraburgimi!Gjykata Themelore në Ferizaj ka vendosur masën e paraburgimit për tre persona, të dyshuar për përfshirje në të ashtuquajturin rasti “Brezovica” raporton televizioni Opoja. B.H. i dyshuar për shkak të …2022/01/07Kosova2022-01-07 17:27:38
Dega e PDK-së në Dragash i shpreh ngushëllime familjes VeseliTELEGRAM NGUSHËLLIMI E dhimshme dhe pikëllues lajmi për vdekjen e nënës Ajshe, nënës së kryetarit Kadri Veseli, Me këtë rast, PDK – Dega në Dragash, i shpreh ngushëllime familjes Veseli. …2022/01/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-07 13:53:41
Kryetari autorizon drejtorin e administratës të kontrollojë gjendjen e rrugëve pas reshjeve të dendura të borës.Veprim i jashtëzakonshme nga kryetari Bexhet Xheladinin. Drejtori i administratës, Vetim Ramadani me autorizim del në terren për të kontrolluar nga afër gjendjen aktuale në pastrimin e borës në rrugët …2022/01/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-07 13:17:29
Viktor Buzhala: Po i arrestojmë me mburrje ata që i arrestoi e torturoi UDB-a pse e rrezikonin SerbinëShkruan: Viktor Buzhala Arrestimi i djeshëm i kryeinspektorit në Ministri të Mjedisit, Bedri Halimit në versionin më të butë, ishte i gërditshëm. I vihen prangat një individi që tanë jetën …2022/01/07Kosova2022-01-07 12:32:13
Reshje bore në Dragash, Zyrtari për informim thotë se të gjitha rrugët janë të kalueshme!Në orët e fundit në komunën e Dragashit kanë filluar reshjet e dendura të borës. Për shkak të kësaj, rrugët kryesore janë bllokuar në disa fshatra të Komunës së Dragashit. …2022/01/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-07 11:14:34
Burim Piraj ka dy fjalë për arrestimin e Bedri HalimitPronari i kompanisë Meka në Dragash ka bërë një reagim në rrjetin social Facebook pas arrestimit të Kryeinspektorit të Ministrisë së Mjedisit, raporton, televizioni Opoja. Ai thotë se të gjithë …2022/01/07Kosova2022-01-07 09:17:09
Zafir Berisha për arrestimin e Bedri Halimit është thjesht ikje nga hajdutët dhe kusarët e vërtet!Kryetari i degës së partisë, Nisma Socialdemokrate në Prizren, Zafir Berisha, ka bërë një reagim të fortë në Facebook pas arrestimit të Kryeinspektorit, Bedri Halimi, raporton, televizioni Opoja. Ai thotë …2022/01/07Kosova2022-01-07 08:56:07
Arrestimi i Bedri Halimit thjeshtë një spektakël medial që nuk i bën mir drejtësisë!Flamur Sylejmani ka publikuar një shkrim në lidhje me arrestimin e Kryeinspektorit të Ministrisë së Mjedisit, z Bedri Halimi raporton televizioni Opoja. Ai e ka cilësuar ketë arrestim thjeshtë një …2022/01/06Kosova2022-01-06 23:40:39
Sadri Ramabaja kërkon lirimin e kryeinspektorit të Ministrisë së MjedisitNjohësi i çështjeve politike Sadri Ramabaja, ka kërkuar lirimin e kryeinspektorit të Ministrisë së Mjedisit, Bedri Halimi, i cili u arrestua sot gjatë aksionit “Brezovica”, për ryshfet dhe korrupsion, përcjell …2022/01/06Kosova2022-01-06 23:29:05
Letër e hapur drejtuar kryetarit Bexhet Xheladini!“Këshillë” Thonë atje ku dhemb dhëmbi shkon gjuha ,dhe kur të djek tomli i fryn kosit !.. Andaj i nderuar kryetar Bexhet Xheladini, kisha dashur duke shpresuar se në një …2022/01/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-06 19:18:20
Zhvillime të fundit mbrenda subjektit politik Lëvizja Vetëvendosje Qendra në SharrMbrenda javës pritet të propozohen një drejtor dhe nënkryetari nga subjekti politik Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Sharr raporton televizioni Opoja. Nga burimet mbrenda subjektit politik Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Sharr, …2022/01/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-06 15:12:21
Brendi Berisha emërohet Zyrtar për marrëdhënie me Publikun në komunën e DragashitKryetari i komunës së Dragashit sot ka emëruar Brendi Berisha në pozitën Zyrtar për marrëdhënie me Publikun njofton televizioni Opoja. Në ketë mandat katër vjeçar për her të parë në …2022/01/06Institucione, Lajme nga Opoja2022-01-06 13:59:42
Kjo është pasuria e kryeinspektorit të arrestuar sot në aksionin policorNë kuadër të arrestimeve të sotme në Ministrinë e Mjedisit, është arrestuar edhe Kryeinspektori Bedri Halimi. Por, cila është pasuria e tij? Nuk dihet ende aktakuza me të cilën do …2022/01/06Kosova2022-01-06 13:38:41
Kryeinspektori Bedri Halimi nxirret i prangosur nga Ministria e MjedisitNjësitë e specializuara të Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Prokurorinë kanë vazhduar sot aksionin e filluar më 21 dhjetor të njohur si “Brezovica”. Përpos dy rajoneve në të cilat …2022/01/06Kosova2022-01-06 12:38:03
Xheladini priti për vizitë kryetarin e Organizatës së Veteranëve dhe Invalidëve të Luftës së UÇK-sëKryetari Bexhet Xheladini ka vazhduar të pret mysafir në zyrën e tij ku keta të fundit janë të shumtë. Por nga vizitat më kryesore ishte ajo me kryetarin e Organizatës …2022/01/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-06 11:56:23
Kryetari Bexhet Xheladini ka pritur në një takim klubin e shahut “Sharri” në zyrën e tijKryetari Bexhet Xheladini sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Klubit të shahut “Sharri” raporton televizioni Opoja. Klubi i shahut “Sharri” garon në ligën e dytë në Republikën e Kosovës. …2022/01/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-06 11:44:47
Kf Opoja nis mbarë vitin 2022, tre futbollistët kthehen sërish në klubNë një postim të publikuar në faqen zyrtare të Kf Opoja në Facebook është bër e ditur se tre ish futbollistët e Kf Opoja sërish janë kthyer në klubin e …2022/01/06Lajme nga Opoja, Sporti2022-01-06 09:34:55
Vërshojnë mysafirët në zyrën e Kryetarit të komunës së DragashitKryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, në ditët e fundit ka pritur shumë mysafir në zyrën e tij për të uruar atë në detyrën e re. Kështu vazhdojë edhe …2022/01/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-05 18:14:09
Dhurohen pesë aparat të EKG-së për QKMF në DragashSot kryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, ka pritur në takim pronarët e Kompleksit “La Ruota” ku keta të fundit i uruan kryetarit detyrën e re raporton televizioni Opoja. …2022/01/05Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2022-01-05 16:58:08
Pesë destinacionet turistike në Dragash që duhet t’i vizitoniKur bëhet fjalë për destinacionet turistike në Kosovë, Komuna e Dragashit padyshim që është ndër ato që ia vlen të vizitohet pasi ofron alternativa të shumta për bjeshkë e pyje, …2022/01/05Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2022-01-05 08:48:32
Komuna bleu 9 gjeneratorë për të plotësuar nevojat e shkollave në Dragash!I gjithë vendi në kohët e fundit është duke u përballë me mungesë të energjisë elektrike. Për ketë kuvendi komunal ka marrë vendim që të bëjë blerjen e 9 gjeneratorëve …2022/01/04Arsim, Institucione, Lajme nga Opoja2022-01-04 13:43:54
Bashkatdhetarët po largohen nga Kosova, pritjet në Merdarë deri në 40 minutaBashkatdhetarët tanë që ishin për festat e fundvitit në Kosovë, tashmë kanë filluar të kthehen në vendet e Evropës. Edhe këtë vit, sikur viteve të tjera vazhdojnë të presin në …2022/01/04Diaspora, Kosova2022-01-04 11:00:35
Në spitalin e Prizrenit dërgohet një person pa shenja jeteNë spitalin e Prizrenit, është dërguar një person pa shenja jete. Rasti ka ndodhur mëngjesin e së hënës, ka bërë të ditur policia në raportin 24 orësh. Me vendim të …2022/01/04Shëndetësi2022-01-04 10:54:36
Rritja e TVSh-së nga 8% në 18%, gastronomët paralajmërojnë protestaNjë ndryshim ka hyrë në fuqi nga 1 janari. Bëhet fjalë për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar e cila sipas Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike ishte 8 për qind. Megjithatë ky …2022/01/04Ekonomi2022-01-04 10:46:14
Në 24 orë kanë ndodhur 59 aksidente trafiku në KosovëNë 24 orët e fundit në vendin tonë kanë ndodhur 59 aksidente trafiku. Sipas raportit të fundit të Policisë, 25 aksidente ishin me persona të lënduar kurse 34 tjerë vetëm …2022/01/04Kosova2022-01-04 10:39:00
EKSKLUZIVE: Këto janë dy drejtoritë që pritet ti udhëheq Vetëvendosje në DragashPas përfundimit të zgjedhjeve lokale në Dragash, ku fitues doli kandidati i LDK-së, Behxhet Xheladini, ka filluar edhe kompletimi i kuvendit komunal dhe drejtorive. LDK-ja dhe Vetëvendosje kishin nënshkruar një …2022/01/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-03 21:52:33
Kërset “Tupani e Daulla” në pikë të dimrit në treven e OpojësNë kujtesën e njeriut ka disa ngjarje të cilat nuk mund të harrohen lehtë pasi që ngelin në memorie për dekada të tëra. E një nga ngjarjet kryesore për shumicën …2022/01/03Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2022-01-03 17:38:00
Ja sa është rritur e mbijetuara e vetme e tragjedisë në RestelicëJanë bërë 9 vite nga fatkeqësia natyrore në Restelicë, ku mbijetoi vetëm Amsera Reka. Nga rënia e ortekut të borës humbën jetën 10 banorë të këtij fshati E mbijetuara e …2022/01/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-01 21:32:36
Rrezikohet buxheti komunal në Dragash, shkaktarë kryesor problemt me Përmbaruesin dhe Gjykatat!Komuna e Dragashit në kohët e fundit është duke u përballë me përmbaruesit dhe Gjykatat e Republikës së Kosovës njofton televizioni Opoja. Për ketë në emisionin Aktualitete në Radio Sharr …2022/01/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-01 19:47:39
Një bashkatdhetar ka humbur portofolin, kërkon ndihmë nga qytetarëtNjoftim Një bashkatdhetarë ka humbur portofolin e tij me dokumentacione shumë të rëndësishme. Andaj nepermjet mediumit tanë kerkon ndihmë që personi i cili ka gjetur atë të kontaktoj në tel …2022/01/01Shpallje & Njoftime2022-01-01 18:38:33
Kryetari Bexhet Xheladini tregon se çfarë do të bëjë me çështjen e ujësjellësitMbrëmë në emisionin Aktualitete në Radio Sharr ishte mysafir kryetari i komunës së Dragashit z. Bexhet Xheladini. Ai në ketë emision shpalosi një pjesë të programit qeverisës për mandatin 4 …2022/01/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-01 11:11:21
Kryetari Bexhet Xheladini flet për ndarjen e drejtorive në komunën e DragashitKryetari i komunës së Dragashit, z Bexhet Xheladini, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin Aktualitete në Radio Sharr. Në ketë emision ai tregoi më shumë për ndarjen e pushtetit në …2022/01/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2022-01-01 10:54:52
Uran Halimi zgjidhet kryesuës i asamblesë komunale (Video, Foto)Sot u mbajt mbledhja e tretë e rregullt e asamblesë komunale në Dragash, pikë e rendit të ditës në këtë seancë ishte zgjedhja e kryesuesit të kuvendit poashtu edhe themelimi …2021/12/30Aktualitet, Institucione, Kronika, Politik, Shpallje & Njoftime2021-12-30 17:22:13
Vetim Ramadani është zgjedhur Drejtor i Administratës në DragashVetim Ramadani është zgjedhur zyrtarisht Drejtor i Administratës së Dragashit. Ketë e ka konfirmuar edhe ai vetë në një postim në rrjetin social Facebook. Të dashur miq, Sot, zyrtarisht nga …2021/12/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-30 16:48:39
Shaban Shabani ka dhënë dorëheqje nga posti i asambleistitKandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për Kryetar të Dragshit, Shaban Shabani, pasi nuk ka arritur të zgjidhet kryetar i komunës, ka dhënë dorëheqje edhe nga posti i asmbleistit. Pas …2021/12/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-30 14:13:18
Skenari “Shtëpia e Babës” i Korab Lecaj, shpallet fitues nga Qendra e Kinematografisë së KosovësQendra Kinematografike e Kosovës ka shpallur fitues skenarin “Shtëpia e Babës” të autorit Korab Lecaj për film në metrazhin e gjatë. Ketë e ka bërë të ditur edhe vetë autori …2021/12/30Kosova2021-12-30 08:41:07
Kryetari Bexhet Xheladini bën një veprim të papritur!Kryetari i komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, një ditë pasi kishte bërë Betimin për të parin e komunës ka bërë një veprim të papritur. Ai ka larguar një punim dore …2021/12/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-29 15:45:59
Betohët Bexhet Xheladini, kryetari i komunës së Dragashit (Video, Foto)Katër ditë pas pranimit të detyrës së kryetarit të komunës, z. Bexhet Xheladini sot edhe zyrtarisht bëri betimin para një numri të madh të pranishmëve, Në sallën e asambles komunale …2021/12/28Institucione, Kronika, Politik, Shpallje & Njoftime2021-12-28 17:24:36
Mësohet se kush do të jetë Kryesues i Asamblesë komunale në DragashAnëtari më i vjetër i asamblesë komunale të Dragashit, Samidin Xheladini, ka thirrur për datën 30 dhjetor 2021 në ora 11:00 mbledhjen e radhës, ku pikë e rendit të ditës …2021/12/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-28 16:47:26
Pensionohet profesori Nuridin Mestani nga fshati KuklibegProfesori i Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinarisë në Universitetin “Hasan Prishtina”, Nuridin Mesatani sot ka festuar 65 vjetorin e lindjes njeherit ai ka kremtuar edhe pensionimin e tij. Në një …2021/12/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-25 17:01:34
Bëhet pranim-dorëzimi i detyrës së kryetarit të komunës së Dragashit (Video, Foto)Sot në ambientet e Komunës së Dragashit, saktësisht në zyrën e Kryetarit është organizuar ceremonia e pranim-dorëzimit të detyrës së kryetarit të Komunës. Kryetari në detyrë z.Shaban Shabani ka pritur …2021/12/24Institucione, Kronika, Politik2021-12-24 18:37:57
Përkujtohet Ramiz Qusaj, njeriu i cili i mbijetojë Masakrës së TivaritNë përvjetorin e vdekjes së tij është përkujtuar Ramiz Qusaj, Njeriu që mbijetojë në Masakrën e Tivarit. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, bashkëvendasi Abaz Qengaj ka përkujtuar Ramiz …2021/12/24Histori, Lajme nga Opoja2021-12-24 16:37:32
Lajmi i fundit nga komuna e Dragashit!Në një njoftim për media derguar nga komuna e Dragashit thuhet se sot me datë 24 dhjetor 2021 do të bëhet pranim dorëzimi i detyrës së kryetarit të komunës së …2021/12/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-24 12:10:50
Kunatat në Rahovec e rrahën nusen e vëllait për një kafe turkeDje, dy kunata kanë sulmuar nusen e vëllait të tyre në Qifllak të Rahovecit, ia kanë marrë fëmijët dhe e kanë dëbuar nga shtëpia. Sipas familjarëve i gjithë rasti ndodhi …2021/12/24Kosova2021-12-24 10:13:47
Gjykata e Apelit merr vendim për rastin ndaj ish-ministres Dhurata Hoxha dhe të tjerëveGjykata e Apelit ka refuzuar si të pabazuara ankesat e mbrojtësve për hedhjen e aktakuzës dhe kundërshtimin e provave në rastin ku ish-ministrja Dhurata Hoxha dhe të tjerët, po akuzohen …2021/12/24Kosova2021-12-24 10:10:35
KEDS thirrje qytetarëve të largojnë pajisjet elektrike nga priza, reduktimet e energjisë elektrike vazhdojnëKompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS) ka njoftuar se reduktimet me energjinë elektrike pritet të vazhdojnë edhe ditëve në vijim. Siç thuhet në njoftim, reduktimet janë për secilin …2021/12/24Ekonomi2021-12-24 10:06:56
Neglizhenca e komunës së Dragashit në publikimin e vendimeve, njoftimeve zyrtare!Asambleistet e Kuvendit komunal të Dragashit me datë 13 dhjetor 2021 janë betuar për mandatin e tyre 4 vjeçar si këshilltar në asamblen komunale raporton televizioni Opoja. Por deri me …2021/12/22Aktuale2021-12-22 12:06:40
Reagon Bedri Halimi pas publikimit të një lajmi “Provokues” në mes dy komuniteteve në DragashBedri Halimi, në një postim të publikuar në Facebook, ka reaguar ndajë një lajmi të publikuar në rrjetin social Facebook, e ku në përmbajtje të tij ka provokime joserioze në …2021/12/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-22 11:14:49
Caktohet data për zgjedhjen e kryesuesit të kuvendit komunal të DragashitAnëtari më i vjetër i Kuvendit komunal në Dragash, Samidin Xheladini, ka thirrur mbledhjen e radhës për vitin 2021 e cila pritet të mbahet me datë 30 Dhjetor 2021 raporton …2021/12/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-21 22:05:24
Profesori Azdren Shala, i reagon ministres së Arsimit, Arbërie NagavciKohët e fundit kemi vënë re se në shumë institucione shtetërore vendimet apo edhe njoftimet që bëhen publike kanë të meta drejtshkrimore. Për këtë ka reaguar profesori i historisë Azdren …2021/12/19Kosova2021-12-19 16:41:57
Drejtori i Shfmu “28 Nëntori” në Bresanë merr një vendim të papriturAjet Reshiti, drejtori i Shkollës së mesme të ulët “28 Nëntori” në Bresanë komuna e Dragashit ka marrë një vendim i cili ju ndalon personave fizikë qëndrimin në objektin e …2021/12/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-18 22:31:00
Dega e LDK-së në Dragash falënderon qytetarët për besimin e dhënëKryetari i degës së LDK-së në Dragash ka reaguar nepermjet një postimi në llogarinë zyrtare të partisë në Facebook pas fitores në zgjedhjet lokale raporton televizioni Opoja. Ai nepermjet këtij …2021/12/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-18 13:49:28
Qendra e Mjekësisë Familjare në Dragash bëhet me një autoambulancë të reQendra e Mjekësisë Familjare në Dragash nga sot i është shtuar edhe një autoambulancë e cila do të sherbje për të transportuar pacientët në raste të ndihmëse së shpejt. Kjo …2021/12/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-18 10:26:01
Morrat në shkollë, mjekët ankohen se nuk kanë ilaçNë shkollën “Xheladin Gashi” në Komoran të Drenasit erdhën si mysafirë të paftuar disa parazitë. Morrat, tash e një kohë, gjetën strehë mbi koka të disa nxënësve. Sipas drejtorit të …2021/12/17Kosova2021-12-17 22:21:32
Ky është programi qeverisës i kryetarit të ri të komunës së DragashitKandidati i degës së LDK-së në Dragash Dr Bexhet Xheladini në zgjedhjet e 17 tetorit kishte pregaditur një program qeverisës për komunën e Dragashit. Atë ai e ka paraqitur  thuajse …2021/12/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-17 22:00:04
Caktohet data e pranim dorëzimit të detyrës së kryetarit të komunës së Dragashit.Pas certifikimit të rezultatit përfundimtar nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Bexhet Xheladini do të jetë kryetari i komunës së Dragashit për një mandat 4 vjeçar. Nga ky moment …2021/12/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-17 17:57:21
zvPresidenti i Parlamentit Europian, uron kryetarin Bexhet Xheladini për zgjedhjen në krye të komunës së Dragashit.I nderuar kryetar, Bexhet Xheladini Në Tetor dhe Nëntor të këtij viti u mbajtën zgjedhjet Lokale për herë të katërt që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. …2021/12/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-17 17:26:11
Për festat e fundvitit kompania turistike “Aroma Reisen” do rrit kapacitetet e saj nga Kosova në Austri dhe anasjelltas.Kompania turistike “Aroma Reisen” për fundvitit ka njoftuar se do të shtojë linjat e saja nga Kosova për në Austri si dhe anasjelltas raporton televizioni Opoja. Festat e fundvitit mërgimtarët …2021/12/16Aktualitet, Diaspora, Lajme nga Opoja2021-12-16 19:50:39
Komuna e Dragashit pranoi kontingjentin e dytë për programin “Zhvillimi Ekonomik dhe Social” nga JaponiaSot, z. Mitsunori OGASAWARA, i Ngarkuar me Punë i Ambasadës së Japonisë në Kosovë vizitoi Prizrenin e ku bëri dorëzimin e një buldozeri për Komunën e Dragashit. Ky është kontigjenti …2021/12/16Aktuale2021-12-16 18:21:55
Sot është mbledhur KQZ-ja, shpalli rezultatet përfundimtare për komunën e DragashitKomisioni Qendror i Zgjedhjeve sot në ora 10:00 ka mbajtur mbledhjen e radhës ku në rend të ditës ishte shpallja e rezultateve përfundimtare për raundin e dytë të zgjedhjeve për …2021/12/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-16 11:22:56
Xheladini falënderon Shabanin, jemi dakorduar që në kohë optimale do të bëhët pranim-dorëzimi i detyrësPas pranimit të rezultatëve nga kryetari i deritanishëm z. Shaban Shabani, kryetari i sapo zgjedhur i komunës së Dragashit z. Bexhet Xheladini e ka falënderuar atë për qytetarin e treguar …2021/12/15Politik2021-12-15 20:54:20
Kryetari i deritanishëm Shaban Shabani e pranon rezultatin, njëherit uron z. Xheladini për mandatin si kryetar i riKryetari i deritanishëm i komunës së Dragashit, njëherit kandidati i PDK-së në Dragash nepermjet profilit të tij në facebook ka pranuar rezultatin e zgjedhjeve duke i uruar suksese edhe kundër …2021/12/15Politik2021-12-15 15:48:27
Mësuesit përkujtojnë kolegun e tyre Samet Halimin në ditën kur ai do të ishte pensionuarMësimdhënësit e shkollës së mesme të ulët Ulina në Kosavë përkujtojnë kolegun e tyre Samet Halimin i cili kishte ndërruar jetë në moshën 63 vjeçare. Samet Halimi kishte edhe dy …2021/12/15Arsim, Lajme nga Opoja2021-12-15 11:44:35
LDK-ja anulon tubimin e paralajmëruar për nesër në DragashLidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash, pasi është shpallur rezultati i votave të ardhura me post ka ftuar qytetarët e komunës së Dragashit për neser në ora 14:00 të …2021/12/14Kosova2021-12-14 20:45:26
Abdixhiku reagon pasi LDK doli fituese e zgjedhjeve në DragashLideri i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka reaguar pasi partia e tij doli fituese e zgjedhjeve në Dragash pas numërimit të votave me kusht. Abdixhiku me anë të një postimi në …2021/12/14Kosova2021-12-14 19:28:34
PDK s’pajtohet me rezultatin për Dragashin – ky është veprimi i funditPDK duket se nuk po pajtohet me rezultatin zgjedhor për komunën e Dragashit, rezultat ky që e shpalli LDK-në fituese, pas numërimit të votave me postë. Kandidati i LDK-së, Bexhet …2021/12/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-14 19:22:01
Nesër në Dragash thirret tubim falënderues nga dega e LDK-sëDega e LDK-së në Dragash në një postim të publikuar në Facebook ka ftuar qytetarët e komunës së Dragashit që të festojnë së bashku në ora 14:00 në Dragash. Ky …2021/12/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-14 19:08:05
Refuzohen 49 fletëvotime për kryetar të DragashitZëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka njoftuar se pas verifikimit të pakove me fletvotime të cilat kanë ardhur me post nga diaspora, 647 fletëvotime janë pranuar dhe do të numërohen …2021/12/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-14 17:26:32
Shembull për gjeneratat e reja, Profesori i muzikës Krenar Vehbiu(Video)Profesori i muzikës, Krenar Vehbi gjatë një aktiviteti me nxënësit e shkollës së mesme të ulët Samidin Emini në fshatin Kuk, komuna e Dragashit. Gjatë mësimit në orën e muzikës, …2021/12/14Kulturë & Art, Lajme nga Opoja2021-12-14 16:51:38
EKSKLUZIVE: Ky është numri zyrtar i fletëvotimeve që do të numrohen për kryetar të DragashitNë ora 17:00, pritet të nis numërimi i fletëvotime që kanë ardhur me postë për kryetar të komunës së Dragashit, raporton televizioni Opoja. Zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi, gjatë ditës …2021/12/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-14 16:16:01
Shtyhet ora e numërimit të votave nga DragashiKomisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mbajë një tjetër mbledhje para fillimit të numërimit të fletëvotimeve nga jashtë Kosovës që i takojnë përsëritjes së raundit të dytë të Zgjedhjeve për …2021/12/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-14 15:58:22
Raportimi nga QNR për fletëvotimet nga Diaspora për kryetar të Dragashit!Të nderuar qytetarë/e të komunës së Dragashit nepermjet portalit tonë do të ju njoftojm sot rreth procesit të numërimit të votave. Sipas zëdhënësit të KQZ-së Valmir Elezi deri në mesnatën …2021/12/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-14 14:33:07
Ky është njoftimi i KQZ-së për votat e ardhura nga diapsora për kryetar të komunës së DragashitZëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi në një prononcim për Televizioni Opoja ka thënë se deri me tani kanë ardhur 381 pako të supozuara me fletëvotime nga Diaspora për kryetar të …2021/12/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-13 15:55:36
Pandemia penalizoi arsimin – orët e humbura do të zëvendësohen, shtyhet pushimi dimërorKryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jashari ka thënë se pandemia ka goditur jo vetëm ekonominë, por edhe arsimin ngase Kosovën e gjeti të …2021/12/12Kosova2021-12-12 10:13:23
Gjashtë kabinete të Shkencave të Natyrës për shkollat e komunës së DragashitDrejtoria e Arsimit në Dragash vazhdon me investime në shkollat e komunës së Dragashit. Përmes zbatimit të këtij projekti ( paisjen e gjashtë shkollave me laboratore të Shkencave të Natyrës …2021/12/11Arsim, Lajme nga Opoja2021-12-11 20:13:56
Gjykimi ndaj zyrtarit të Dragashit, eksperti thotë se për shumën prej 4 mijë e 319 euro nuk kishte dëshmi si ishin shpenzuarPrizren-  Eksperti Agim Sheqiri duke dhënë sqarime lidhur me ekspertizën financiare, ka theksuar se nga shuma totale prej 5 mijë e 313 euro që është paguar për operatorin “Menti”, shuma …2021/12/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-11 13:04:45
Diaspora e komunës së Dragashit dergon 332 pako të supozuara me fletëvotime për të parin e komunësZëdhenësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka njoftuar se për kryetar të komunës së Dragashit deri me tani kanë ardhur 332 pako të supozuara me fletëvotime nga Diaspora. Valmir Elezi për …2021/12/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-11 11:10:31
Votimi nga jashtë për kryetar të Dragashit, Valmir Elezi tregon numrin e pakove të supozuara me fletvotimeValmir Elezi zyrtar për media pranë KQZ-së në një postim të publikuar në Facebook ka thënë se për kryetar të komunës së Dragashit janë ardhur gjegjësisht 262 pako të supozuara …2021/12/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-10 18:06:46
Florent Ukaj betohet si asambleist në Kuvendin komunal të PrizrenitSot në Kuvendin komunal të Prizrenit është bërë betimi i kryetarit Shaqir Totaj dhe asambleisteve të cilët kanë fituar mandatin 4 vjeçar në zgjedhjet lokale. Një nga ata të cilet …2021/12/10Kosova2021-12-10 15:59:35
Qeveria merr vendim: Mjekët dhe profesorët nga tani do ta deklarojnë pasurinëQeveria e Kosovës ka marr sot vendim që mjekët e profesorët që punojnë në institucionet publike të futen në kategorinë e zyrtarëve publik që duhet ta deklarojnë pasurinë. Ky vendim …2021/12/10Ekonomi, Kosova2021-12-10 15:37:26
Dr Rafet Abazi nga sot është pjesë e “Ortomedica Hospital”“Ortomedica Hospital” nga sot ekipës të Anestezionit i është bashkangjitur tani më dhe Dr. Rafet Abazi përcjell televizioni Opoja. Rafet Abazi i lindur me datë 31.05.1955 në Fshatin Bresanë Komuna …2021/12/07Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2021-12-07 12:29:45
Rrëshqitje dheu në Restelicë: Kërkohet ndërhyrje urgjente nga institucionet relevanteDeputeti Adem Hoxha ka kërkuar nga shërbimet kompetente që të reagojnë urgjentisht në Restelicë, pas rrëshqitjeve të dheut që kanë ndodhur në ditët e kaluara. Ai përmes një postimi në …2021/12/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-07 10:30:16
Në Dragash mbrenda javës janë raportuar tri raste për vjedhje të rëndëPolicia e Kosovës ka dërguar një raport javor për komunën e Dragashit ku sipas tyre janë raport tri raste Vjedhje të cilat janë klasifikuar si “vjedhje e rëndë” njofton televizioni …2021/12/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-12-06 16:13:14
Votimi nga jashtë për kryetar të Dragashit, deri sot kanë arritur 137 pako të supozuara me fletvotimeËshtë duke vazhduar periudha për përsëritjen e votimit për raundin e dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Dragashit, e cila ka filluar më 29 nëntor. Zëdhënësi i Komisionit …2021/12/06Aktualitet, Diaspora, Lajme nga Opoja2021-12-06 12:35:06
Operacion policor kundër trafikimit me njerëz – kontrollohen 43 lokale, ndërsa mbyllen 8Aksioni policor kundër trafikimit, janë legjitimuar 133 femra nga Shqipëria, 132 nga Kosova, 19 nga Serbia dhe dy nga Bullgaria Policia e Kosovës dje me datë 3 dhjetor ka realizuar …2021/12/04Kosova, Shqiperia2021-12-04 11:17:59
Mbi 1 mijë e 300 gjoba trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë1 mijë e 310 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Gjatë kësaj periudhe, janë shqiptuar edhe 242 gjoba për mos respektim të ligjit antiCOVID, …2021/12/04Kosova2021-12-04 11:13:17
Prej sot, asnjë udhëtar nuk mund të hyjë në Zvicër pa test PCRPrej ditës së sotme, hyjnë në fuqi rregullat për hyrje në Zvicër. Të gjithë udhëtarët që ia mësyjnë këtij shteti, duhet të posedojnë një test PCR Negativ, edhe nëse janë …2021/12/04Diaspora2021-12-04 10:59:25
Ky është numri i pakove me fletëvotime që KQZ ka pranuar për Dragashin deri më taniDeri të premten në mesditë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pranuar vetëm 99 pako të supozuara me fletëvotime që u takojnë votimit jashtë vendit për Kryetar të Komunës së Dragashit. …2021/12/03Aktualitet, Diaspora, Lajme nga Opoja2021-12-03 15:47:46
U promovua libri më i ri i historianit opojan dr. Sadik MehmetiNë Bibliotekën Kombëtare të Kosovës është promovuar të mërkurën (2 dhjetor 2021) libri “Dijetarë shqiptarë në Perandorinë Osmane (1880-1912) sipas dokumenteve të Meshihatit të Lartë Osman”, libri më i ri …2021/12/03Arsim2021-12-03 13:07:37
Punëtorët shëndetësorë sot sërish futen në grevëFederata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka njoftuar se sot do të mbajë sërish grevë tetë orëshe në të gjitha klinikat e ambulancat. Sipas njoftimit, FSSHK-ja ka pritur institucionet …2021/12/02Shëndetësi2021-12-02 11:01:46
KEDS-i kërkon rritje të çmimit të energjisë për 7 për qindKEDS-i ka kërkuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë rritje të çmimit të energjisë prej 7 për qind nga 1 dhjetori, dita e djeshme. Kështu ka bërë të ditur për …2021/12/02Ekonomi2021-12-02 10:56:13
Këto janë rregullat që duhet t’i ndjekin votuesit për rivotimin në DragashKa filluar periudha e përsëritjes së votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve, për kryetar të Komunës së Dragashit raporton televizioni Opoja. Ndryshe nga zgjedhjet e kaluara, këto janë 4 …2021/11/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-29 18:15:50
Fillojnë reshjet e para të borës në DragashKanë filluar reshjet e bores në shumë fshatra të Dragashit, gjatë orëve të mëngjesit të ditës së sotme. Gjatë ditës së hënë është parashikuar të mbajë mot i vranët me …2021/11/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-29 13:16:11
Rifillon votimi nga jashtë për kryetar të komunës së DragashitKomisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se ka filluar periudha e përsëritjes së votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve, për kryetar të Komunës së Dragashit. Përmes një …2021/11/29Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2021-11-29 10:09:30
Në Dragash organizohet turneu i parë i shahut (Video, Foto)Sot për nder të 28 Nëntorit, Klubi i Shahut “Sharri” ka organizuar turneun e parë të madhë në komunën e Dragashit, ku morën pjes shahist nga e gjithë Kosova. Në …2021/11/28Sporti2021-11-28 19:16:35
Kryetari i komunës uron festat e nëntoritKryetari i komunës z. Shaban Shabani ka uruar qytetarët e komunës së Dragashit për festat e nëntorit nepërmjet profilit të tij zyrtar në facebook: Të nderuar qytetarë të komunës së …2021/11/27Aktualitet2021-11-27 22:14:37
KEDS të hënën një pjesë e fshatrave të Dragashit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrikeDitën e Hënë të datës 29 Nëntor 2021 një pjesë e fshatrave të komunës së Dragashit nuk do të kenë energji elektrike ka njoftuar kompania KEDS. Gjithashtu kompania në fjalë …2021/11/27Shpallje & Njoftime2021-11-27 18:18:35
Dega e PDK-së në Dragash ka një njoftim të rëndësishëm për rivotimin e DiasporësDega e PDK-së në Dragash ka një njoftim tejet të rëndësishëm për mërgimtarët të cilët janë pjesë e listës së votimit për zgjedhjet lokale në Dragash. Në bazë të njoftim …2021/11/27Aktualitet, Diaspora, Kosova, Lajme nga Opoja2021-11-27 10:06:25
Dy qeveritë dakordohen që qarkullimi në kufirin Kosovë-Shqipëri të bëhet pa ndalesëMinistri i Brendshëm i Shqipërisë Blendi Çuçi ka thënë se para sezonës së verës së ardhshme qarkullimi mes Kosovës dhe Shqipërisë do të bëhet pa ndalesë në kufi. Çuçi tha …2021/11/26Kosova, Shqiperia2021-11-26 11:24:56
Bexhet Xheladini i LDK-së sërish kërkon mbështetjen e diasporës për kryetar të DragashitKandidati i LDK-SË për kryetar të komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, nepermjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka kërkuar nga bashkëatdhetarët që janë pjesë e listës së …2021/11/25Diaspora, Kosova2021-11-25 20:52:32
Mërgata do ta rikonfirmojë mbështetjen në raundin e ri ndaj Dr. Bexhet XheladiniLidhja Demokratike e Kosovës mirëpret vendimin e Gjykatës Supreme dhe aprovimin e ankesës së kandidatit tonë Dr. Bexhet Xheladini dhe të LDK-së ndaj vendimit skandaloz të PZAP-së për të deformuar …2021/11/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-25 19:49:29
Gjoshi: Vendimi i Supremes e fakton se është minuar integriteti i votimit jashtë Kosovës për komunën e DragashitGjykata Supreme ka vendosur që të shkoj në rivotim për raundin e dytë të votimit jashtë Kosovës që i takon Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Dragashit. Pas kësaj ka …2021/11/25Kosova2021-11-25 19:12:19
Përsëritja e votimit nga diaspora për balotazhin në Dragash nis më 29 nëntorKomisioni Qendror i Zgjedhjeve mori vendim që periudha për përsëritjen e votimit përmes postës për rundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Dragashit të fillojë më 29 …2021/11/25Diaspora, Kosova2021-11-25 18:25:21
Mërgimtari nga Opoja dhuron një veturë për Këshillin e Bashkësisë Islame në DragashMërgimtari nga treva e Opojës z.Naim Mamut Kryeziu nga fshati Kapre me banim në Gjermani ka dhuruar një veturë për Këshillin e Bashkësisë Islame në Dragash konkretisht për Shoqaten humanitare …2021/11/25Islame2021-11-25 18:20:37
Anëtari i LDK-së në KQZ: Gjykata Supreme e korrigjoi vendimin e PZAP-së për DragashinPërfaqësuesi i LDK-së në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Florian Dushi ka komentuar vendimin e Gjykatës Supreme, i cili ka urdhëruar rivotim në Dragash, për votuesit e regjistruar të mërgatës. Ai …2021/11/25Kosova2021-11-25 15:01:10
Verifikimi i votave me post është dashtë të ndodh edhe para katër vitesh!Fatmir Halili kryetari i degës së partisë Nisma Socialdemokrate dega në Sharr ka bërë një reagim pas publikimit të vendimit të Gjykatës Supreme për rivotimin me post për komunën e …2021/11/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-25 14:18:56
1090 mërgimtarë do të vendosin për qeverisjen katër vjeçare në DragashGjykata Supreme ka marrë vendim që të gjitha votat e ardhura nga diapsora të shkojnë në rivotim për komunën e Dragashit. Supremja ka pranuar ankesën e LDK-së lidhur me vendimin …2021/11/25Diaspora2021-11-25 13:27:16
Pas vendimit të Supremes për Dragashin, mblidhet KQZ-jaKomisioni Qendror i Zgjedhjeve, do të mblidhet sot në ora 16:00 pas vendimit të Gjykatës Supreme, e cila ka vendosur që të përsëritet votimi nga jashtë për komunën e Dragashit. …2021/11/25Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-11-25 13:04:28
Vjen reagimi i parë nga Dega e LDK-së në Dragash pas vendimit të Gjykatës SupremeGjykata Supreme para pak kohe ka marrë vendim që të gjitha votat e ardhura nga diapsora të shkojnë në rivotim për komunën e Dragashit, ku kanë pranuar si të bazuar …2021/11/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-25 12:34:23
Pas vendimit të Gjykatës Supreme vjen reagimi i PDK-sëPDK ka lëshuar një kumtesë për media pas vendimit të Gjykatës Supreme, e cila ka kërkuar rivotim të votuesve jashtë Kosovës për komunën e Dragasghit. Nga kjo parti thonë se …2021/11/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-25 12:27:16
Pas vendimit të Supremes, Shabani: Vendim i papritur, por do ta pranojmë!Pak çaste më parë, GazetaBlic publikoi vendimin e Gjykatës Supreme lidhur me rivotimin nga jashtë për komunën e Dragashit. Sipas këtij vendimi, Diaspora e kësaj komune do të mund të …2021/11/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-25 11:53:29
Nuk perfundon drama në Dragash, ky është vendimi i Gjykatës SupremeGjykata Supreme ka marrë vendim që të gjitha votat e ardhura nga diapsora të shkojnë në rivotim për komunën e Dragashit. Supremja ka pranuar ankesën e LDK-së lidhur me vendimin …2021/11/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-25 11:36:23
Mjekët në grevë të përgjithshme – Sindikata pret reflektimin e Qeverisë, paralajmëron masa të tjeraPunonjësit shëndetësorë kanë hy në grevë të përgjithshme, me kërkesat që Projektligji për Pagat të shkojë sa më parë në Kuvend dhe të fillojë implementimi nga viti i ardhshëm. Në …2021/11/25Shëndetësi2021-11-25 09:26:43
Shpallje për plotësimin e pozitave të lira për mësimdhënës/e në DragashRepublika e Kosovës Republika Kosova/Republic of Kosovo Kuvendi Komunal Dragash/Skupština Opštine Dragaš/Dragas Municipality DREJTORIA KOMUNALE PËR ARSIM Dragash Në bazë të nenit 67 dhe 68, tё Ligjit për Zyrtarët Publikë …2021/11/24Shpallje & Njoftime2021-11-24 22:19:33
Dha para për të shkuar ilegalisht në Austri, kapet pa e kaluar kufirin nga Policia e KosovësNjë 29-vjeçar kishte arritur një marrëveshje me një person që në këmbim të shumës prej 1 mijë e 600 euro të shkonte ilegalisht në Austri. Por plani i tij u …2021/11/24Diaspora, Kosova2021-11-24 22:05:23
Prindërit ngurrojnë t’i vaksinojnë fëmijëtZahide Uka – Rraci ka vendosur t’i vaksinojë të dy fëmijët e saj kundër koronavirusit: njëri 16 vjeç, tjetri 13. Uka – Rraci, që vetë është infermiere në Qendrën e …2021/11/24Shëndetësi2021-11-24 21:49:25
Kurti: Çdo ditë po angazhohemi që të plotësojmë zotimet tona para qytetarëveKryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur se në secilën mbledhje të Qeverisë po përmirësojnë dhe avancojnë kornizën tonë ligjore.Përmes një postimi në Facebook, kryeministri ka dhënë detaje për vendimet …2021/11/24Kosova2021-11-24 20:09:09
Bexhet Xheladini, Gjykata Supreme në 24 orët e fundit pritet të vendos për ankesën e LDK-sëKandidati i LDK-së për kryetar të komunës së Dragashit Bexhet Xheladini në një postim të fundit të publikuar në rrjetin social Facebook thotë se Gjykata Supreme është tani më në …2021/11/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-24 18:24:45
Arben Muhameti është emëruar në detyrën e Zv. Ambasadorit në IzraelTelevizioni Opoja nga një burim i mirëinformuar që deshi të mbes anonim ka mësuar se bashkëvendasi ynë Arben Muhameti është emëruar zv. Shef i Misionit Diplomatik në shtetin e Izraelit. …2021/11/24Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-11-24 16:10:47
Theret me thikë një i mitur në PrizrenPolicia e Kosovës ka njoftuar se në rrugën “Hoxhë Tasini” në Prizren, një i mitur është therur me thikë nga një i mitur tjetër. Viktima ka pësuar lëndime trupore. “Lëndime …2021/11/24Kosova2021-11-24 13:58:09
Dy burra rrahin një grua në PrizrenNjë grua nga fshati Lez i Prizrenit, ka raportuar në Polici, se është sulmuar fizikisht nga dy burra të panjohur. Në raportin policor, thuhet se viktima nga lëndimet e pësuara …2021/11/24Kosova2021-11-24 10:26:23
Arrestohet në Vërmicë shtetasi i Shqipërisë, iu gjetën mbi 14 mijë euro të falsifikuaraPolicia ka arrestuar një person në pikën kufitare në Vermicë, pasi i janë gjetur 14 mijë e 300 euro të cilat dyshohet se janë të falsifikuara. Rasti ka ndodhur pasditen …2021/11/24Kosova, Shqiperia2021-11-24 10:24:12
Shqiptohen 233 gjoba për qytetarët që nuk i respektuan masat anti-COVIDNumri i gjobave për qytetarët që po respektojnë masat antiCOVID-19 vazhdon të jetë i lartë. Vetëm brenda 24 orëshit të fundit, policia ka shqiptuar 233 gjoba për qytetarët që nuk …2021/11/24Kosova2021-11-24 10:10:10
Nesër në Dragash për disa orë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike!Keds në faqen e tyre zyrtare në internet ka njoftuar se përshkak të punimeve të domosdoshme në rrjet do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike nga ora 10:00 në mengjes …2021/11/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-23 23:44:00
Ankesat në PZAP dhe në Gjykatën Supreme, janë pjesë e procesit zgjedhor, dhe si të tilla duhet respektuarNga fillimi e deri në përfundimin e zgjedhjeve, pra, deri te certifikimi i rezultateve, ekzistojnë një mori veprimesh procedurale juridike, të cilave pjesëmarrësit në zgjedhje duhet tu përmbahen. Nga fillimi, …2021/11/23Opinione2021-11-23 22:19:13
Memli Krasniqi, Gjykata Supreme do ta ketë fjalën e fundit për DragashinKryetari i PDK-së Memli Krasniqi në emisionin PRIME në RTK ka folur për procesin zgjedhor e që ai ndihet krenar me numrin e komunave të fituar nga ky subjekt politik. …2021/11/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-23 20:39:24
Gjykata Supreme mund të dërgon komunën e Dragashit në rivotimLidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash ditën e shtunë 20 Nëntor 2021 ka proceduar ankesë pranë Gjykatës Supreme për vendimin e PZAP-SË për anulimin e votave të ardhura me …2021/11/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-23 18:01:34
Pranojnë fajësinë ish-drejtori i Komunës së Dragashit dhe njëri zyrtar të akuzuar për korrupsion, deklarohet i pafajshëm zyrtari tjetërPrizren- Ish-drejtori i Financave në Komunën e Dragashit, Ahmet Bahtijari dhe zyrtari i kësaj komune, Selajdin Vehbi kanë pranuar fajësinë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar dhe konflikt interesi, …2021/11/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-23 14:56:05
Bexhet Xheladini ndihem tejet i tronditur me vdekjen e 46 qytetarëve të Maqedonisë së VeriutKandidati i LDK-së për kryetar të komunës së Dragashit, Dr Bexhet Xheladini në një postim në rrjetin social Facebook thotë se është tejet i tronditur për vdekjen e 46 qytetarëve …2021/11/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-23 13:29:06
Telegram ngushëllimi familjeve të viktimave në aksidentin tragjik në Bullgari nga kryetar aktual i komunës së DragashitKandidati i PDK-së për kryetar të komunës së Dragashit njeherit edhe kryetar aktual i kesaj komune nepermjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka derguar një telegram ngushëllimi …2021/11/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-23 13:23:19
Sulmohet seksualisht një femër nga Shqipëria në DragashPolicia ka njoftuar për një sulm seksual në fshatin Resetelicë të Dragashit. Rasti ka ndodhur më 21 nëntor në orën 19:00. “Viktima femër shtetase e Shqipërisë ka raportuar se ishte …2021/11/23Lajme nga Opoja2021-11-23 11:05:45
Elbasan Bahtijari largohet përfundimisht nga klubi futbollistik “Drini i Bardh”Lojtari nga treva e Opojës, Elbasan Bahtijari, nepermjet një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar se nga sot nuk është më pjesë e klubit Kf Drini i Bardh njofton …2021/11/22Sport2021-11-22 19:51:05
Operacioni i Policisë kufitare, konfiskohen produkte pa dokumentacionPolicia e Kosovës, konkretisht Sektori i Hetimeve i Departamentit të Policisë Kufitare, në muajin Tetor 2021, me autorizim të Prokurorisë Themelore në Ferizaj, ka filluar hetimet kundër disa personave të …2021/11/22Kosova2021-11-22 19:21:13
Memli Krasniqi falënderon prizrenasit që rikthyen besimin në PDKKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka qëndruar sot në Prizren për ta uruar kryetarin e ri Shaqir Totaj dhe për të falënderuar qytetarët e kryeqytetit historik e …2021/11/22Kosova2021-11-22 19:12:49
Qeveria Kurti paguan 150 mijë euro për shpenzimet e ujit në veriQeveria e Kosovës ka shlyer shpenzimet e shërbimeve të ujit për banorët serbë të Mitrovicës së Veriut. Paparaci ka siguruar transaksionin e vlefshëm 150 mijë euro që ka realizuar ekzekutivi …2021/11/22Kosova2021-11-22 18:53:58
Aksident mes një veture dhe një kamioni, dyshohet për tre të lënduarNjë aksident mes një veture dhe një kamioni ka ndodhur në magjistralen Prishtinës – Podujevë, konkretisht në fshatin Besi. Sipas informacioneve që ka KK nga vendi i ngjarjes tre persona …2021/11/22Kosova2021-11-22 17:47:08
KF ” Opoja”, skuadra që ka fituar nëntë ndeshje por i ka 24 pikëSot kanë përfunduar sezoni vjeshtor për Ligën e Tretë të Kosovës. KF Opoja kryeson në grupin A me 24 pikë të grumbulluara, shkruan Indeksonline. Në fakt, skuadra nga komuna e …2021/11/22Lajme nga Opoja, Sporti2021-11-22 15:44:49
Xheladini: Rreth 200 dëshmi të mërgatës e faktojnë fitoren tonë në DragashKandidati i LDK-së, për kryetar të Dragashit, Behxhet Xheladini, ka thënë se janë rreth 200 dëshmi nga mërgat që e faktojnë fitoren e tij në këtë Komunë. Këtë deklaratë, Xheladini …2021/11/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-22 14:44:19
Përleshje për mungesë maskash mes sigurimit dhe qytetarëve në një qendër tregtare në Prizren (VIDEO)Një incident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kësaj të diele në Prizren. Në një qendër tregtare në këtë komunë pak më parë ka ndodhur një përleshje mes sigurimit dhe …2021/11/21Kosova2021-11-21 20:00:44
KF OPOJA e përmbyll sezonin vjeshtor si fituese e të gjitha ndeshjeve!Sot përfundoi sezoni vjeshtor në Ligën e Tretë Gr.A, për regjionin e Dukagjinit 2021/22. KF OPOJA ka pasur rezultat përfekt në nëntë ndeshje, duke i mposhtur të gjitha skuadrat që  …2021/11/21Sporti2021-11-21 19:47:47
Reagon edhe Shkëmb Manaj pas vendimit të PZAP-SË për anulimin e votave të ardhura me postEdhe Shkëmb Manaj ka bërë një reagim në rrjetin social Facebook ndaj vendimit të PZAP-IT për anulimin e votave të ardhura me post për kandidatët në komunën e Dragashit. Vota …2021/11/20Kosova2021-11-20 23:17:23
Shkruan Fatmir Halili, Para ardhjes së qeverisjes së re në Dragash!Me bindje të plotë e them, Pushteti Lokal ofron shumë mundësi për zgjidhje të problemeve, por nuk ka program dhe resurse humane të ofruara nga partitë politike, pa ndonjë përjashtim! …2021/11/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-20 21:54:33
Florent Ukaj: Dragashi dhe bashkëatdhetarët vendosën për LDK-nëQytetarët e Dragashit dhe votat nga bashkëatdhetarët, LDK-në dhe kryetarin Bexhet Xheladini edhe në raundin e parë të zgjedhjeve e vendosën të parin, duke u numëruar dhe pranuar nga KQZ …2021/11/20Kosova2021-11-20 21:36:13
Arben Gashi nga verdikti i qytetarëve të Dragashit, Bexhet Xheladini është kryetar.Deputeti i Parlamentit të Kosovës Arben Gashi ka reaguar në një postim në rrjetin social Facebook ndaj vendimit të PZAP-SË. Ai thotë se nga verdikti i qytetarëve të Dragashit, Bexhet …2021/11/20Kosova2021-11-20 20:30:58
Qytetari nga Dragashi ka një kerkes të veçantë për dy subjektet politikeNjë qytetar i komunës së Dragashit ka një kerkes të veçantë për dy subjektet politike në ketë komunë. Ai nepermjet medias tonë dërgon ketë shkresë ku kerkon që për hir …2021/11/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-20 18:09:44
Armend Zemaj: Qytetarët e Dragashit, me votë e besim kanë folur, duke e zgjedhur Bexhet Xheladinin, kryetarIsh ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj në një postim të publikuar në Facebook ka thënë se Qytetarët e Dragashit, me votë e besim kanë folur, duke e zgjedhur Bexhet Xheladinin, …2021/11/20Kosova2021-11-20 17:42:36
LDK: Jemi të bindur se Gjykata Supreme do ta mbrojë vullnetin e lirë të qytetarëve të DragashitSot, Lidhja Demokratike e Kosovës ka dorëzuar në Gjykatën Supreme ankesën mbi vendimin skandaloz të PZAP-së dhe të tre gjyqtarëve të saj, që kanë provuar të ndryshojnë vullnetin qytetar në …2021/11/20Kosova2021-11-20 16:54:04
Dega e LDK-së në Dragash procedoi ankesë në Gjykatën Supreme për votat e ardhura me postKandidati i degës së LDK-së për kryetar të komunës së Dragashit Dr Bexhet Xheladini gjatë ditës së sotme ka procedur ankesën në Gjykatën Supreme kuadër vendimit të PZAP-IT për anulimin …2021/11/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-20 16:17:53
LDK thërret konferencë për mediaLidhja Demokratike e Kosovës ka thirrur konferencë për media sot në orën 16:00. Kjo konferencë vije pas vendimit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) për anulimin e votave …2021/11/20Kosova2021-11-20 14:56:26
Mësuesi me shuplaka i ulë nxënësit në vendet e tyreNë Mitrovicë fillimisht është raportuar për një incident ndërmjet nxënësve të një shkolle, pastaj një mësimdhënës raportohet se i ka goditur me shuplaka nxënësit për t’i ulur nëpër vendet e …2021/11/20Kosova2021-11-20 14:24:36
Kandidati i PDK-së në Dragash: Do ta respektoj vendimin e Supremes për votat e diasporësKandidati i PDK-së për kryetar të Dragashit, Shaban Shabani ka thënë se do ta respektojnë vendimin e Supremes nëse vendosë në favor të LDK-së për votat e diasporës, raporton Gazeta …2021/11/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-20 12:59:01
KQZ shpall fituësit, Dragashi në pikëpyetje!Prishtinë, 20 nëntor 2021 – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetarë të 20 nga 21 Komunat, të cilat u mbajtën më …2021/11/20Politik2021-11-20 11:49:39
KQZ-ja në orën 11:00 shpall rezultatet përfundimtare të rundit të dytë të zgjedhjeve lokaleKomisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), do të mblidhet sot në ora 11:00 për të shpallur rezultatet përfundimtare të rundit të dytë të zgjedhjeve lokale. Kjo është bërë e ditur përmes …2021/11/20Kosova2021-11-20 10:59:21
Votuesit e LDK-së në Diasporë po deklarohën në formë të shkruar si deshmi për SupremënPas vendimit të PZAP-SË për anulimin e votave të ardhura me post për kandidatët për kryetar të komunës së Dragashit shumë Mërgimtar të kësaj komune nuk janë duke u pajtuar …2021/11/20Aktualitet, Lajme nga Opoja, Politik2021-11-20 09:10:21
Xheladini: PZAP-ja t’i thërrasë në telefon qytetarët e mërgatës e t’i pyesë a kanë votuar apo joKandidati i LDK-së për Dragashin, Bexhet Xheladini, ka thënë se votat e mërgatës në këtë komunë janë të pastërta si loti. Ai u shpreh se PZAP-ja duhet t’i thërrasë në …2021/11/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-19 23:23:24
Anulimi i votave me postë në Dragash, KQZ: Palët mund të ankohen në Gjykatën SupremePaneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka anuluar votat me postë në garën e balotazhit për kryetar të Komunës së Dragashit. Mirëpo, palët mund të parashtrojnë ankesë në Gjykatën …2021/11/19Kosova2021-11-19 19:53:09
REAGIM MBI VENDIMIN SKANDALOZ TË PZAPTë dashur qytetarë, Sot, PZAP morri vendim skandaloz e të paprecedentë në sistemin zgjedhor të Kosovës. Anulojë të gjitha votat e mërgatës – të gjitha pa përjashtim – në rastin …2021/11/19Kosova2021-11-19 19:23:06
PDK prin me 17 vota në Dragash pas anulimit të votave me postëPartia Demokratike e Kosovës prin me 17 vota nga raundi i balotazhit në Komunën e Dragashit. Është kandidati i kësaj partie për kryetar, Shaban Shabani e cili e ka mirëpritur …2021/11/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-19 18:42:54
LDK në Dragash pas vendimit të PZAP: Nuk do ta njohim rezultatinShefi i Shtabit të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Dragash, Qamil Kolloni, e ka kritikuar Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa pas anulimit të gjitha votave me postë për raundin …2021/11/19Aktuale2021-11-19 18:31:49
Sheiku i Opojës: Kam qef me i pasë tri gra sepse shtatë janë shumëNë një emision televiziv në mediumin ATV, ishte i pranishëm Sheiku i famshëm nga treva e Opojës zotëri Xhevat Ahmeti. Ai në ketë intervistë dhënë për ketë medium tregoj jetën …2021/11/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-19 18:16:43
Letër e hapur drejtuar kryetarit të degës së LDK-së në DragashZiqiri Skenderi një luftëtar lirie i ka reaguar publikisht kryetarit të degës së LDK-së në Dragash zotërit Qamil Kolloni. Pasi që ky i fundit në një emision televiziv kishte drejtuar …2021/11/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-19 17:31:58
PZAP merr vendim për ankesën e PDK-së në DragashAvokati i angazhuar nga Partia Demokratike e Kosovës dega në Dragash, Faton Fetahux ka njoftuar se PZAP ka miratuar në tërsi ankesen e tij, rreth dyshimeve për votat nga diaspora. …2021/11/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-19 16:55:12
Elezi tregon se kur do të shpallen rezultatet përfundimtare të raundit të dytëKomisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet që nesër të shpallë rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale të cilat janë mbajtur me 14 nëntor. Kjo vjen pas përmbylljes të …2021/11/19Kosova2021-11-19 16:00:46
Reagon Kasim Qafleshi i AAK-së ndaj ish kryetarit të degës së LDK-së në DragashKandidati i AAK-së për asamble komunale në zgjedhjet e fundit lokale Kasim Qafleshi ka bërë një reagim ndaj ish kryetarit të degës së LDK-së në Dragash . Si një simpatizantë …2021/11/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-19 14:58:31
Driton Selmanaj- Albulena Haxhiut: Mos fol gojë, pa nevojëDriton Selmanaj i LDK-së, ka replikuar ashpër me ministren Albulena Haxhiu e cila ka folur për Ligjin për Provimin e Jurisprudencës. Ajo akuzoi ministrin Tahiri se ka çuar lista mirëpo …2021/11/19Kosova2021-11-19 13:42:29
Aksion i madh i Policisë në Parkun Nacional Sharri, arrestohen 15 persona, 8 lirohen nga ProkuroriaPolicia e Kosovës në Ferizaj ka ndërmarrë një operacion kundër shkatërrimit dhe prerjes së pyjeve në Parkun Nacional Sharri. Basri Shabani, drejtor i policisë për Rajonin e Ferizajt ka njoftuar …2021/11/19Kosova2021-11-19 10:50:05
Vazhdon edhe për 10 ditë afati i konkursit për zyrtarë policorëPolicia e Kosovës ka bërë të ditur se e ka vazhduar edhe për 10 ditë afatin e konkursit të hapur për zyrtarë policorë. Sipas PK-së, kjo është bërë në bazë …2021/11/19Kosova2021-11-19 10:44:50
Këshilla për vozitësit nga inxhinieri Opojar i makinerisë: Kursimi i karburantit(Për vozitësit 😊) Ka një shtrenjtim të karburantit në tregjet globale, andaj e pashë të udhës të jap kontributin tim në këtë aspekt. 1.Kujdesuni që vetura teknikisht të jetë sa …2021/11/19Ekonomi2021-11-19 10:00:51
Pas shumë linçimeve politike, fletë për herë të parë asambleisti Resul Fetahu i LDK-sëTë dashur qytetarë të Komunës së Dragashit, të dashur bashkatdhetarë në Austri, Zvicërr, Gjermani dhe kudo në Evropë! Ju falnderoj nga zemra për mbështejën që më dhat në këto zgjedhje. …2021/11/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-18 22:28:32
Hetuesit e PZAP-së në QNR, po hetojnë votat me post të DragashitHetuesit e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) kanë arritur në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR) për t’i hetuar votat me post për zgjedhjet e balotazhit në Komunën …2021/11/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-18 21:18:35
Për Dragashin, me shkas!Florian Dushi, anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në kuadër të subjektit politik Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar së fundi ndaj rastit të komunës së Dragashit dhe votimit përmes …2021/11/18Kosova2021-11-18 09:57:38
Elezi: Sot fillon numërimi i votave me kushtNë Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve sot do të fillojë numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me aftësi të kufizuara. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Komisionit …2021/11/18Kosova2021-11-18 09:35:03
Reagon Memli Krasniqi: Votat e diasporës në Dragash u manipuluanKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka bërë të ditur se kanë dërguar ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa me pretendimin se votat e diasporës në …2021/11/17Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-11-17 21:35:51
31 policë dhurojnë gjak vullnetarishtPolicia e Kosovës në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut, është duke zhvilluar aksionin për dhurimin vullnetar të gjakut. Në kampin e Njësive të Specializuara në Vrellë, 31 …2021/11/17Kosova, Shëndetësi2021-11-17 20:55:31
Ish kryetari i degës së LDK-së në Dragash del në mbrojtje të asambleistit Resul FetahutIsh kryetari i degës së LDK-së në Dragash zoteri Selim Kryeziu në një postim të publikuar në Facebook ka reaguar ndaj linçimeve të cilat sipas tij po i behet asambleistit …2021/11/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-17 20:41:07
Shefi i shtabit të LDK-së në Dragash për votat e diasporës: Janë më të pastërtat e mundshmeShefi i shtabit të Lidhjes Demokratike në komunën e Dragashit, Qamil Kolloni, është përfshirë në debatin e Info Magazine të Klan Kosovës, në lidhje me dyshimet për manipulimin e votave …2021/11/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-17 18:58:46
Votat me postë në Dragash, Shabani: Dyshimet i kemi të bazuara, çështja do të shkojë edhe në SupremeKandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Dragashit, Shaban Shabani, thotë se kanë dyshime të bazuara për manipulim me votat me postë në këtë komunë. “Këto zarfe kanë …2021/11/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-17 18:56:34
Ministri Faton Peci, vizitoi qumështoren Sharri, premton përkrahje InstitucionaleMinistri i Bujqësisë, Faton Peci, ka vizituar fabrikën për përpunimin e qumështit “Sharri” ku është informuar për produktet që prodhohen në ketë kompani njofton televizioni Opoja. Ai në një status …2021/11/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-17 18:53:47
Fitoi me votat e diasporës në Dragash, flet kryetari i zgjedhur Behxhet XheladiniVotat e diasporës në votimet e raundit të dytë për zgjedhjet lokale të 17 nëntorit, kanë ndryshuar rezultatin zgjedhor në Komunën e Dragashit. Pas numërimit të votave nga mërgata, i …2021/11/17Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-17 18:25:12
Reagon dega e Partisë Demokratike në DragashMenjëher pas publikimit të rezultateve pas numrimit të votave me postë që e përmbysen rezultatin në Komunën e Dragashit, Partia Demokratike dega në Dragash ka reaguar nepërmjet facebookut. Më posht …2021/11/16Aktualitet2021-11-16 20:27:28
Abdixhiku: Pas votave të diasporës, LDK-ja do ta fitojë edhe DragashinKryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka pretenduar se partia që ai drejton ka fituar tetë komuna në zgjedhjet komunale të këtij viti. Ai thotë se do të …2021/11/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-15 16:04:53
Mësohet se kur nis numërimi i votave të diasporës, Dragash e Junik mund të përmbyset rezultatiGjatë ditës së martë, 16 nëntor, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të fillojë me numërimin e fletëvotimeve të cilat janë dërguar nga jashtë Kosovës gjatë periudhës së votimit, 29 tetor …2021/11/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-15 15:55:31
Dragash:Dy donacione shumë të rëndësishme nga kontingjenti italian i KFOR-ITKontingjenti italian në Kosovë, i angazhuar në misionin “Joint Enterprise” të NATO-s, në dhjetëditëshin e dytë të nëntorit realizoi dy projekte të rëndësishme të bashkëpunimit Civilo-Ushtarak në sektorin mjekësor dhe …2021/11/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-15 10:15:11
Atmosfera në një fermë me 100 qengja në Pllajnik të DragashitKlan Kosovës, përveç mbulimit në disa qendra vendvotimesh në Prizren e Dragash, ka vizituar fermën Qusaj në fshatin Pllajnik. Bacin Idriz, i ka treguar më shumë rreth fermës nga e …2021/11/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-14 18:20:06
Pjesëmarrja në votime, Dragashi me përqindjen më të vogëlKomisioni Qendror i Zgjedhjeve ka përditësuar të dhënat e personave që kanë votuar deri në orën 16:42. Deri tani 297 mijë e 512 qytetarë kanë ushtruar të drejtën e tyre …2021/11/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-14 18:14:17
Rritet numri i votuesve në Dragash, këto janë të dhënat e fundit nga KQZKomisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka nisur publikimin se sa persona kanë dalur në zgjedhjet lokale nëpër komunat e Kosovës deri në ora 15:00. Sipas të dhënave të para nga KQZ-ja, …2021/11/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-14 15:33:15
Qytetari nga Dragashi me veturë modeste shkon për të votuar ( Video)Një qytetar i komunës së Dragashit ka vendosur që të shkojë për të votuar me Pajton ( Qerre të Kuajve). Ai thotë se kur disa qytetarë fryhen neper studio televizive …2021/11/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-14 13:52:54
Drejtori i shkollës në fshatin Bresan pastron oborrin e shkollësDrejtori i shkollës “28 Nëntori” në fshatin Bresan të komunës së Dragashit duket se e ka filluar ditën duke e pastruar oborrin e shkollës njoftojnë ekipet e ATV-së atje. Përndryshe …2021/11/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-14 12:16:19
Hoti: Dr Behxhetit duhet t’i jepet besimi i plotë më 14 nëntor për të qeverisur me Komunën e Dragashit.Ish kryeministri i Kosovës Avdullahu Hoti në një postim në Facebook ka kërkuar nga qytetarët e Dragashit që të mbështesin Dr Bexhet Xheladinin në roundin e dytë për zgjedhjet lokale. …2021/11/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-12 12:46:43
Nëndegët e VV-së në Dragash kundër koalicionit me LDK-nëNëndegët e Lëvizjes Vetëvendosje në Dragash janë deklaruar hapur kundër koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës, para balotazhit në këtë komunë. Gëzim Mustafa, aktivist i VV-së në Dragash, përmes një …2021/11/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-09 20:42:18
Deputeti i Vetëvendosjes bën thirrje të votohet kandidati i LDK-së për kryetar të DragashitDeputeti i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli ka bërë thirrje që të votohen kandidatët, siç thotë ai të ndershëm: Mytaher Haskuka në Prizren, Bexhet Xheladini i LDK-së në …2021/11/09Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-11-09 17:43:15
Banorët e Plavës së Opojës, edhe nuset i marrin me motoçikletaFshati Plavë është një prej fshatrave pitorske të krahinës së Opojës. Përveç natyrës së bukur, ajo ka edhe objekte karakteristike. Ky fshat është e shtrirë në pjesën perëndimore të Opojës, …2021/11/09Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-09 13:00:41
Nga Dragashi Lumir Abdixhiku kërkon besimin e qytetarëveNë Dragashin e bukur e piktoresk, para qytetarëve iu janë drejtuar, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku si dhe kryetari i ardhshëm, Bexhet Xheladini. Na ndajnë vetëm disa ditë deri më …2021/11/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-08 14:56:04
Hatim Baxhaku i reagon deputetit Haxhi Avdyli: Mos u bë më katolik se papaKa plasur debati ndërmjet figurave dhe ish figurave të LDK-së në qytetin e Prizrenit. I pari që ka akuzuar ish bashkëpartiakët e tij është deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli …2021/11/08Aktuale, Kosova2021-11-08 13:36:21
Emin Kolloni mbështet familjarisht Bexhet Xheladinin në Balotazh për të parin e komunës së DragashitIsh antari dhe njëri më i rëndësishme i degës së PDK-së në Dragash zotëri Emin Kolloni para shumë kohësh kishte dhënë dorëheqjen e tij nga ky subjekt politik. Por me …2021/11/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-07 20:30:40
Tubim elektoral nga dega e LDK-së në DragashLidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash fton të gjithë qytetarët e komunës së Dragashit për tubim elektoral. Ky tubim do të mbahet me datë 8 Nëntor 2021 në Restorant …2021/11/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-07 19:11:39
Reagon Gazetari Opojan ndaj mediave për disa tema të caktuaraGazetari i njohur nga treva e Opojës, Nuhi Salihu nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook ka reaguar ndaj disa mediave të cilat në kohën e fundit janë duke u marrë …2021/11/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-07 18:37:05
Profesorët Opojan sjellin botimin e librave të Fizikës për nxënësit dhe mësimdhënësit e Republikës së KosovësNjë grup i profesorëve universitarë të cilët janë me prejardhje nga treva e Opojës,  komuna e Dragashit, kohën e fundit kanë sjellë botimin e librit të Fizikës për nivelet e …2021/11/07Arsim, Lajme nga Opoja2021-11-07 17:53:11
Emri i tjetërsuar i fshatit PllavëEmri i fshatit „Pllavë“ apo „Pllava“ kohëve të fundit (pas çlirimit) po shkruhet „Plavë“ apo „Plava„, madje edhe tabela në hyrje të fshatit shkruan „Plavë„. E gjithë kjo u bë …2021/11/06Histori, Lajme nga Opoja2021-11-06 17:38:38
Reagon kryetari i SHEAS pas akuzave nga Dega e LDK-së në DragashPas publikimit të artikullit në lidhje me reagimin e Degës së LDK-së në Dragash ndaj Shoqatës Ekologjike Ambienti (SHEA) lexo lajmin… ka reaguar edhe Kryetari i kësaj shoqate Reshat Reshiti …2021/11/03Aktualitet2021-11-03 23:59:58
Një metër dru në Kosovë po shitet deri në 70 euroNjë metër dru në Prishtinë po shitet deri në 70 euro. Çmimet e larta për kanë bërë që të bije edhe interesimi i qytetarëve për furnizim. Edhe përkundër kësaj në …2021/11/03Aktuale, Ekonomi, Kosova2021-11-03 17:50:02
LDK: Në Dragash mësimdhënësit po përdoren për çeshtje elektorale nga partia në pushtet.Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash vazhdon të kritikon kryetarin aktual të komunës së Dragashit zotërin Shaban Shabani duke thënë se ai po i përdor mësimdhënësit për qëllime elektorale …2021/11/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-03 17:40:17
ZYRTARE: Këta janë 27 asambleistët e rinjë në Kuvendin Komunal të DragashitKomisioni Qendror i Zgjedhjeve, sot ka çertifikuar edhe rezultatin e partive politike në garën për Kuvende Komunale, raporton televizioni Opoja. Në komunën e Dragashit partia e cila ka siguruar më …2021/11/03Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2021-11-03 17:25:44
Krasniqi: Qytetarët e Dragashit pa dallime etnike e partiake do ta përkrahin kryetarin Shabani në balotazhKryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Dragash ku me kryetarin Shaban Shabani dhe me kryetarin e Degës së PDK-së, Vehbi Nazifi, kanë takuartë takoj strukturat dhe asamblistët …2021/11/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-03 17:19:36
Reagimi i Shahadin Mejzini pas publikimit të reportazhit nga Televizioni 7Ftesë e hapur për demantim të këtij titulli !.. “Ky është fshati i Dragashit ku nuk lejohet shëtitja e grave” !.. Sot një shqetësim të shëmtuar më krijoj një “Dëshmi” …2021/11/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-11-01 21:26:25
Sot në Bresanë u zbulua tabela në rrugën me emrin e veteranit “Vedat Reshiti” (Video, Foto)Kuvendi Komunal i Dragashit, me vota unanime, në seancën e datës 2 prill të këtij viti, ka miratuar kërkesën e rreth 30 veteranëve të UÇK-së nga fshati Bresanë, të cilët …2021/10/30Kronika2021-10-30 16:13:16
Laurat Krasniqi tregon arsyet se përse nuk fitoi Vetëvendosje në DragashAsambleisti i Lëvizjes VETËVENDOSJE dega në Sharr nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka treguar arsyet se përse subjekti i tij nuk fitoi në zgjedhjet lokale në …2021/10/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-30 11:53:31
Kandidati i LDK-së për kryetar të komunës së Dragashit ka një reagim për PDK-nëKandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës Dr Bexhet Xheladini nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka reaguar ndajë PDK-së në Dragash. Sipas Dr Bexhet Xheladinit partia në …2021/10/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-30 11:23:16
Letër publike drejtuar kryeministrit Albin Kurti nga Fitim KarimaniPas rritjes së çmimeve të produkteve ushqimore qytetarët janë duke kërkuar nga kryeministri Albin Kurti të ndërmerr masa të menjëhershme për të kaluar këtë krizë. Njëri nga ta i cili …2021/10/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-29 19:42:44
Kush janë 10 asambleistet Gra që do të jenë pjesë e Kuvendit komunal në Dragash pa pasur nevoj për kuotën gjinoreKuvendi komunal i Dragashit, në legjislaturën e re do të ketë 10 asambleiste Gra, nga të cilat 90% e tyre kanë siguruar ulëse pa pasur nevojë për kuotën gjinore, raporton …2021/10/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-29 15:28:02
Resul Fetahu asambleisti me i votuar ne Komunen e DragashitNë zgjedhjet lokale të cilat janë mbajtur me 17 tetor 2021 ishte një garë e jashtëzakonshme me kandidatet për kryetar të komunës si dhe ata për asamble. Me përfundimin e …2021/10/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-29 09:42:43
Numërohen votat me kusht në Dragash, LDK e paraKomisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka publikuar votat e numëruar me kusht në komunën e Dragashit, përcjell televizioni Opoja. Sipas KQZ-së, nga numërimi i këtyre votaven kandidati i Lidhjes Demokratike …2021/10/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-26 16:06:18
60 mijë aplikime për shtesat e fëmijëve60 mijë aplikime për shtesat për fëmijë janë bërë deri tani, njofton Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve. Aplikimi është i hapur për të gjithë fëmijët e lindur në periudhën …2021/10/22Ekonomi2021-10-22 16:22:19
Komandantja Supreme: Me rekrutimin e 180 ushtarëve të rinj po zgjerohet baza e FSK-sëKomandantja Supreme e Forcave të Sigurisë së Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se certifikimi i 180 rekurtëve të rinj është pjesë e procesit të rritjes së ushtrisë. Ajo tha se …2021/10/22Kosova2021-10-22 12:30:59
Raporti i Bankës Botërore: Kosova po rimëkëmbet shpejt pas pandemisëInfuzioni që ia dhanë mërgimtarët këtë verë ekonomisë së Kosovës, ndikoi në rimëkëmbjen e shpejtë nga dëmet pandemike, njofton KlanKosova. Ardhja masive kësaj vere e diasporës është faktori kryesor i …2021/10/22Ekonomi2021-10-22 09:09:04
Në Spitalin e Prizrenit nuk ka pacientë me Covid-19Në Spitalin e Prizrenit nuk është duke u trajtuar asnjë pacient më Covid-19. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës. Ndërsa, është …2021/10/22Shëndetësi2021-10-22 08:50:04
Rritet edhe çmimi i druve në KosovëEdhe pronarët e druve, lëndës kryesore të ngrohjes te shumica e banorëve të kryeqytetit, në këtë sezonë paradimërore kanë përcjellur trendet e ngritjes së çmimeve të karburanteve dhe produkteve të …2021/10/21Ekonomi2021-10-21 20:30:49
EKSKLUZIVE: Kjo është lista me votat e asambleistave të LDK-së në DragashTë dielen me 17 tetor, janë mbajtur zgjedhjet Komunale në Republiken e Kosovës. Njëra nga komunat më interesante është ajo e Dragashit, ku sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, në garën …2021/10/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-20 06:02:11
EKSKLUZIVE: Kjo është lista me votat e asambleistave të PDK-së në DragashTë dielen me 17 tetor, janë mbajtur zgjedhjet Komunale në Republiken e Kosovës. Njëra nga komunat më interesante është ajo e Dragashit, ku sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, në garën …2021/10/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-10-20 05:50:11
Opojës i shtohet edhe një doktor i ri i shkencave!Bashkëvendësi ynë Muhamir (Salim) Shyqeriu nga fshati Bresanë, është i doktoruari i radhës nga Opoja. Ai më 6 tetor 2021 ka mbrojtur me sukses të lartë punimin e doktoratës me titull “Vlerësimi me …2021/10/13Arsim, Personazhe2021-10-13 13:54:32
Takim senzibilizues me vajzat e Dragashit, në ditën ndërkombëtare të Vajzave (Video, Foto)Sot në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, Fondacioni Jahjaga së bashku me pjesatar nga Forca e Sigurisë së Kosovës dhe Policia e Kosovës organizuan në Dragash një takim senzibilizues me vajzat …2021/10/11Kronika2021-10-11 20:28:25
Policia e Kosovës organizoi takim senzibilizues rreth aplikimit të femrave për police (Video, Foto)Në kuader të fushatës senzibilizuese që e ka filluar Policia e Kosovës rreth konkursit për pranimin e policeve të rinjë, sot në Dragash u organizua takim me vajzat dhe gratë …2021/09/30Kronika2021-09-30 17:32:37
Kryetari Shabani uron ditën e BoshnjakëveKryetari i Komunës së Dragashit Shaban Shabani me rastin e Ditës së Boshnjakëve uron : “Më lejoni që në emrin tim dhe në emër të administratës komunale t’u përcjell urime …2021/09/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-28 10:51:09
Msc. Xhemile Misinaj kandidate për asamble komunale nga dega e PDK-së në DragashPartia Demokratike e Kosovës në Sharr do të kandidojë me plotë 25 kandidatë në zgjedhjet lokale, të cilat pritet të mbahen më 17 Tetor 2021 në komunën e Dragashit, Pjesë …2021/09/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-13 19:48:56
Vetëvendosje në Sharr merr mbështetje nga Ministra e Deputetë të Kosovës për zgjedhjet lokale!Komuna e Dragashit gjatë vikendit është vërshuar nga vizitat e zyrtarëve të lartë shtetëror në Republikën e Kosovës njofton televizioni Opoja. Ministra e Deputetë të Republikës së Kosovës gjatë vizitës …2021/09/12Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-09-12 13:52:25
Anesa Mehmeti kandidate e shkollës dhe traditës rugovianeDuke qenë se është vit zgjedhor për nivelin lokal, LDK i ka bërë të gjitha përgatitjet e duhura për t’u përfaqësuar sa më denjësisht.Ndër të kandiduarit për asamblenë komunale është …2021/09/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-11 13:28:53
Msc. Resul Fetahu kandidat për asamble komunale nga dega e LDK-së në Dragash.Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Dragash do të kandidojë në këto zgjedhje lokale me plot 24 kandidatë për kuvendin komunal. Resul Fetahu nga fshati Kuk është gjithashtu në …2021/09/11Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-11 09:27:37
Mishmash kohe !Ministria e Shendetësis së bashku me Ministrinë e Arsimit me rekomandim të IKSHP-së ka vendosur që viti i ri shkollor të shtyhet edhe për dy javë pra deri më 26 …2021/09/10Opinione2021-09-10 16:40:48
Aderon në PDK Lirim Hajredini, garon për asamble komunale në DragashLirim Hajredini në një postim në rrjetin social Facebook ka bërë të ditur aderimin e tij në Partin Demokratike të Kosovës. Përpos aderimit të tij në këtë subjekt politik ai …2021/09/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-04 19:35:57
Mevludin Krasniqi, në Sharr zgjedhjet e reja me premtimet e vjetra!Zyrtari i lartë i Nismes Socialdemokrate zotëri Mevludin Krasniqi ka reaguar nepermjet një postimi në facebook ndaj zgjedhjeve lokale që do të mbahen në komunën e Dragashit dhe jo vetëm. …2021/09/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-04 18:48:18
Memli Krasniqi premton transformimin e komunës së Dragashit në mandatin tjetër 4 vjeçar.Qytetarët e Dragashit e dijnë se me qeverisjen e PDK-së komuna e tyre është transformuar e zhvilluar, si në infrastrukturë ashtu edhe në ekonomi, bujqësi e turizëm. Kryetari i Dragashit, …2021/09/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-04 18:26:26
Pajtim Bojaxhiu kandidat për asamble komunale nga Lëvizja Vetëvendosje dega në Sharr!Lëvizja Vetëvendosje në Sharr do të kandidojë në zgjedhjet lokale, të cilat pritet të mbahen më 17 tetor 2021 në komunën e Dragashit, me plot 21 kandidatë për kuvendin komunal. …2021/09/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-09-03 22:03:24
Komuna e Dragashit mbështet sportin, rininë e kulturën me 55.000 euroPërgjatë vitit 2021, Komuna e Dragashit gjegjësisht Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport ka mbështetur klubet sportive me mjete financiare për zhvillimin e sportit me një shumë totale prej 30.200 …2021/09/01Sporti2021-09-01 21:25:32
Në Dragash fillon mobilizimi i Lëvizjes VETËVENDOSJE dhe Listës Guxo!Kandidatë për asamble e anëtarë kryesie të qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Sharr, bashkë me kryetaren në ardhje, Kaltrina Salihun, kanë mbajtur takimin e parë të përbashkët mobilizues. Nuk ka …2021/08/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-08-29 11:57:58
Kaltrina Salihu zotohet para kryeministrit për të bërë ndryshimin në komunën e DragashitKaltrina Salihu, kandidatja e përbashkët nga Lëvizja Vetëvendosje dhe lista Guxo për të parin e komunës së Dragashit sot kishte një takim me kryeministrin Albin Kurtin njeherit edhe kryetar i …2021/08/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-08-27 17:11:53
Halili: Listat e kandidatëve për asamble të varfëra me intelektual!Ish kandidati për kryetar të Dragashit në zgjedhjet e vitit 2017, z. Fatmir Halili, në facebook ka komentuar listate e kandidatëve për asamble komunale. Veq tjerash, Halili, përmend edhe tri …2021/08/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-08-19 18:47:12
Kaltrina Salihu, kandidate e Listës ” Vjosa” dhe LVV-së për kryetare të DragashitQendra e listës ” Guxo” të presidentes, Vjosa Osmani, ka nominuar kandidate për kryetare të komunës së Dragashit, Kaltrina Salihu. Një gjë të tillë e kanë bërë të ditur për …2021/08/14Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-08-14 11:41:41
“Opoja Vallëzon” edicioni i tretë, grupet pjesmarrëse dhe informacione rreth organizimitNë komunën e Dragashit po organizohët edicioni i tretë i festivalit folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, festival ky me karakter garuës në të cilin do marrin pjes dhjetra ansamble e shoqeri të …2021/08/08Kulturë & Art, Shpallje & Njoftime2021-08-08 17:03:05
Caktohet data e mbajtjes së festivalit “Opoja Vallëzon”Drejtuesit e festivalit tradicional “Opoja Vallëzon” në një njoftim të publikuar në Facebook kanë bërë të ditur datën e mbajtjes së tij. Ata thonë se në takimin që kishin pasur …2021/08/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-08-01 08:48:01
Dy fjal nga Fitim Karimani rreth dorëheqjes së tijFitim Karimani ish antari i kryesisë së PDK-së dega në Dragash ka dhënë një sqarim rreth dorëheqjes së tij. Duke e parë që ne artikullin e publikuar nga redaksia e …2021/07/30Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-30 16:27:22
Dorëheqje nga Kryesia e degës së PDK-së në Sharr.Në degën e PDK-SË në Sharr kanë filluar të japin dorëheqje antarë të cilët ishin mbi njëzet vite pranë këtij subjekti politik. Dorëheqja e radhës në ketë subjekt politik vjen …2021/07/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-28 11:56:27
Dragash, ia theu xhamat e veturës dhe e pastaj e sulmoi fizikishtNë Dragash viktima mashkull kosovar, ka raportuar se derisa ishte në përball-kalim me një traktor, i dyshuari mashkull ka zbrit nga traktori dhe duke i thyer xhamat e veturës e …2021/07/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-26 12:14:46
Hapet pika kufitare Restelicë-StrazimirPika kufitare Restelicë-Strazimir do të jetë tani vendkalimi tjetër kufitar mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Vendkalim ky që thuhet se do të ndihmojë edhe më shumë në bashkëpunimin …2021/07/18Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-07-18 17:03:03
Aleanca synon të ofrojë ndryshim në qeverisjen komunale në Dragash.Kryetari i Aleancës për ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj në një postim në faqen e tij në Facebook ka prezantuar kandidatin për kryetar të komunës së Dragashit njofton televizioni Opoja. …2021/07/15Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-15 08:24:52
Lumir Abdixhiku priti në takim kryetarin e degës së LDK-së dhe kandidatin për kryetar të komunës së Dragashit.Sot kryetari i LDK-së, z.Lumir Abdixhiku, priti në një takim pune kandidatin për kryetar të Komunës se Dragashit, z. Bexhet Xheladini, dhe kreun e Degës së Lidhjes Demokratike në Dragash, …2021/07/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-12 13:52:04
Synohet vendosja e standardeve parashkollore të cilësisë së lartëSot u finalizuan aktivitetet e Drejtorisë së Arsimit në Dragash me Caritasin Zviceran (CaCH) në kuadër të projektit SHPRESË të cilat ndërlidhen drejtpërdrejtë me klasat parafillore ( fëmijët e moshës …2021/07/08Arsim2021-07-08 17:33:25
Vijnë në jetë 26 fëmijë në PrizrenNë spitalin e Prizrenit gjatë tri ditëve të fundit janë realizuar 26 lindje. “Raporti i lindjeve ne spitalin rajonal te Prizrenit 05.07.2021 Lindje 9 S.c 3 Mashkuj 4 Femra 3 …2021/07/08Shëndetësi2021-07-08 14:24:40
Komuna e Dragashit, kurrsesi t’i mbledh borxhet ku shuma kalon vlerën e 2 milionë euroveBorxhet e qytetarëve ndaj Komunës së Dragashit deri vitin 2020, arritën në 2,029,219 euro. Borxhi kryesisht i përket tatimit në pronë, taksës komunale në biznese dhe shfrytëzimit të pronës komunale. …2021/07/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-08 09:54:24
Lvv në Dragash e quan kryetarin Shaban Shabani supermen i kontratave dhe keqpërdorimeve!Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE në Sharr ka dergu një komunikatë për media në redaksinë tonë ku ata kishin një sërë akuzash ndaj kryetarit të komunës së Dragashit. Ata në ketë …2021/07/07Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-07 16:48:09
Filluan punimet për ndërtimin e Xhamisë në fshatin Zym të komunës së DragashitKryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Dragash, Driton Qengaj, në një postim të publikuar së fundmi në profilin e tij në Facebook, ka treguar se në fshatin Zym të …2021/07/07Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2021-07-07 11:16:41
Në rrugën Zhur – Dragash, kapet kamioni që barte mallra të kontrabanduaraTë hënën gjatë mesnatës, në rrugën “Zhur” të Dragashit, policia ka ndaluar një kamion me targa vendore, i cili dyshohet se kishte të ngarkuara mallra, për të cilat nuk posedonte …2021/07/06Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-06 15:02:51
Lendrit Iljazi pjesë e kabinetit të Ministres Donika Gërvalla në MPJDMinistria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka publikuar stafin e Ministres Donika Gërvalla në faqen zyrtare të internetit. Kabineti i Ministres Donika Gërvalla përbëhet nga tetëmbëdhjetë anëtarë të cilët …2021/07/06Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-07-06 12:09:13
Duke luajtur me armë gjuetie në shtëpi, plagoset një i mitur në DragashNjë person i mitur ka mbetur i plagosur rëndë me armë gjuetie në fshatin Glloboqicë të Komunës së Dragashit. Rastin për lajmi.net e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës …2021/07/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-05 20:18:56
Kryetari i degës së LDK-së në Dragash kerkon bashkëpunim me “Vetëvendosjen” për të derguar PDK në opozitë.Kryetari i degës së LDK-së në Dragash zoteri Qamil Kolloni në një intervistë në emisionin aktualitete në Radio Sharr kishte thënë që kërkojmë një bashkëpunim ndërmjet LDK-së dhe Vv-së në …2021/07/04Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-04 21:02:32
Dorëheqje dhe pakënaqësi në degën e LDK-së në Dragash!Kryetari i nëndegës së LDK-së në Dragash, Fejzi Selmani në një status të publikuar në Facebook ka bërë publike dorëheqjen e tij nga të gjitha funksionet në ketë parti. Sipas …2021/07/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-02 09:22:49
Fillon procesi i zgjedhjeve të brendshme për kandidatin e LVV-së për Kryetar të Dragashit.Në kuadër të zgjedhjeve të brendshme dhe në përputhje me Statutin dhe Rregulloren e Zgjedhjeve të Brendshme, Lëvizja VETËVENDOSJE!, nga sot shpallë zgjedhjet e brendshme për kandidat për Kryetar të …2021/07/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-07-01 19:14:15
Shkolla “Sezai Surroi” zgjëron binjakëzimin edhe me dy shkolla tjera (Video, Foto)Shkolla fillore “Sezai Surroi” nga Bellobradi dhe shkolla e mesme e bashkuar “Elmaz Ademi” nga Bardhoci i Kukësit ka vite që bashkëpunojn me njëra-tjetrën në fusha të ndryshme, ndersa këti …2021/07/01Arsim, Kronika2021-07-01 17:17:02
Kryetari i degës së LDK-së në Dragash z.Qamil Kolloni ishte për vizitë në KBIStruktura e re udhëheqëse e degës së LDK-së në Dragash e filloi ditën e parë të punës me vizitë në Bashkësinë Islame në Dragash. Kryetari i sapozgjedhur i Degës së …2021/06/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-28 14:32:56
Dr. Jetmir Ajdini aderon ne VETËVENDOSJE! – SharrKryetari i Qendrës së LV në Dragash, Ibrahim Ajupi, ka prezantuar prurjen e re në këtë parti. Bëhet fjalë për specializanin e ri të ortopedisë nga Zgatari, Dr. Jetmir Ajdini …2021/06/26Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-26 22:10:24
Therje me thikë në një market në DragashTre persona janë arrestuar në Dragash, pasi që të njëjtit në një lokal-market, janë përfshirë në rrahje në mes veti, ku dy nga të dyshuarit ka pësuar lëndime, dyshohet nga …2021/06/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-25 12:16:39
Emini Kolloni ka dhënë dorëheqje nga politika, falënderon qytetarët për mbështetjen e dhënë!Kryetari i degës së PDK-së në fshatin Kosavë në komunën e Dragashit ka dhënë dorëheqjen e tij nga të gjitha funksionet në ketë parti njofton televizioni Opoja. Ai në një …2021/06/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-24 18:18:05
Edhe komuna e Dragashit iu përgjigj thirrjës për shënimin e Ditës Olimpike (Video, Foto)Edhe komuna e Dragashit sot iu bashkua thirrjës së Komitetit Olimpik të Kosovës, dhe shumë komunave tjera të Republikës së Kosovës në shënimin e Ditës Olimpike. Duke parë qëllimin e …2021/06/23Kronika, Sporti2021-06-23 17:34:36
Nesër në disa fshatra të Dragashit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike.Keds në një njoftim të publikuar ben të ditur se me datë 22 qershor 2021 do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa fshatra të komunës së Dragashit. Arsyet …2021/06/21Aktuale2021-06-21 20:04:11
Vijnë në jetë 162 fëmijë në PrizrenGjatë 20 ditëve të fundit janë realizuar 162 lindje në Spitalin e Prizrenit. Siç thuhet në njoftim, në mesin e të lindurve janë 90 meshkuj e 74 femra, shkruan 04 …2021/06/21Shëndetësi2021-06-21 12:23:49
Arrestohet një person në fshatin Blaç të komunës së Dragashit.Policia ka raportuar sot për një përleshje fizike që kishte ndodhur të dielën në fshati Blaç të Dragashit, ku për pasojë një person pranon tretman mjekësor dhe një tjetër arrestohet. …2021/06/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-21 11:53:13
Është pensionuar profesor Miftar Ajdini nga OpojaProfesori i gjuhës arabe në paralelen e Prizrenit, z. Miftar Ajdini, pas kontributit të tij të çmuar në Medresenë Alaudin, javën që shkoi është pensionuar. Drejtoria dhe stafi i MM …2021/06/21Islame2021-06-21 11:30:24
Në Dragash u marshua nga çiklistët për nder të ditës së Çlirimit (Video , Foto)Për herë të parë në komunën e Dragashit u organizua një aktivitet me çiklistë, për nder të ditës së Çlirimit të Komunës, klubi i çiklistëve MTB Opoja në bashkëpunim me …2021/06/20Kronika, Sporti2021-06-20 21:12:14
Arrestohet një person në Kuklibeg pasi kishte lënduar babanë!Dragash, 19 qershor 2021 – Policia ka njoftuar sot për një rast, i cili kishte ndodhur të premten në fshatin Kuklibeg, ku një person kishte ushtruar dhunë në familje. “Policia …2021/06/19Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-19 14:15:36
Sulmohet infermieri në Dragash, arrestohet autori i rastit!Sipas burimeve të fundit infermieri me inicialet N.H në mëngjesin e sotëm është sulmuar nga një qytetar i komunës së Dragashit. Infermieri në fjalë pas marrjes së tretmanit mjekësore në …2021/06/18Aktualitet, Lajme nga Opoja, Shëndetësi2021-06-18 08:36:12
Sulmohet një infermier në QKMF të Dragashit!Sot në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Dragash ka ndodhur një përleshje ndermjet një puntori shëndetësor dhe një pacienti. Sipas burimeve të siguruara nga Televizioni Opoja bëhet fjalë për kanosje …2021/06/18Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-18 08:21:30
Zbulohet pllaka përkujtimore e dëshmorit të kombit, Vahidin Hajrizi (Video, Foto)Sot përveç aktiviteteve tjera festive për nder të ditës së çlirimit të komunës sonë, në shtëpin e kulturës “Alajdin Xhezairi” në Bresanë u mbajt edhe Akademi Përkujtimore kushtuar dëshmorit të …2021/06/15Kronika2021-06-15 19:00:46
Dega e LDK-së në Dragash sot ka mbajtur takimin e saj të radhës me kryesinDega e LDK-së në Dragash sot ka mbajtur takimin e saj të radhës me kryesin e Partisë. Si njera nga pikat kryesore në ketë takim ishte parapërgatitje për zgjedhjen e …2021/06/13Politik2021-06-13 19:40:34
Të martën i kushtohet akademi përkujtimore dëshmorit të kombit Vahidin Hajrizi (Njoftim)Ditën e çlirimit të komunës sonë, të martën (15.06.2021), në shtëpin e kulturës “Alajdin Xhezairi” në Bresanë do të mbahet Akademi Përkujtimore kushtuar dëshmorit të kombit Vahidin Hajrizi, akademia do …2021/06/13Aktualitet2021-06-13 15:33:50
Dega e LDK-së në Dragash, 75 ditë pa kryetar të partisë!Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Dragash, është pa kryetar të saj që nga 29 Marsi 2021, pasi që Selim Kryeziu dha dorëheqjen nga të gjitha pozitat funksionale në këtë …2021/06/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-12 10:27:23
Rrugëtim historie!Jam ulur dhe po shkruaj, jo si zakonisht e jo si në çdo shkrim tjetër, por kësaj here për një falenderim, një falenderim i cilin duhet bërë çdo ditë, falenderim …2021/06/11Opinione2021-06-11 19:43:45
Ministri Mehaj vizitoi komunën e DragashitNë kuadër të bashkëpunimit ndërinstitucional, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, i shoqëruar nga zv.ministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla, zv.ministri i Mbrojtjes, Adnan Rexheplar dhe ambasadori norvegjez në Kosovë, Jens Erik …2021/06/10Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-10 18:20:21
Asambleistja nga Dragashi, pjesë e konferencës së organizuar nga NDI KosovaAsambleistja nga radhët e PDK-së Xhemile Misinaj në kuvendin komunal në Dragash ishte për herë të parë pjesëmarrëse në konferencën e organizuar nga NDI Kosova njofton televizioni Opoja. Dje në …2021/06/10Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2021-06-10 11:34:37
Qeveria Kurti në fokus komunën e Dragashit: ri-kategorizohet shkalla e kufirit në KrushevëMPB në bashkëpunim me Republikën e Shqipërisë arrijnë marrëveshje për ri-kategorizimin e Pikës Kufitare në Dragash, që gjendet në fshatrat Krushevë-Shishtavec-Kukës: Marrëveshjen për ri-kategorizimin e Pikës Kufitare Krusheve (DRAGASH) – …2021/06/08Kosova, Shqiperia2021-06-08 18:34:11
LVV Dragash: Do ta kthejmë komunën aty ku e ka vendin – tek qytetarëtQendra e LV në Dragash, përmes një komunikate për media, ka njoftuar për mbledhjen e mbajtur të kryesisë së kësaj dege. Ata kanë potencuar se do të janë fitues të …2021/06/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-05 20:52:41
Ftesë për të rinjtë për t’u bashkuar me Forcat e Sigurisë së Kosovës.Dje,Zëvendës Ministri i Mbrojtjes, Adnan Rexhepllar, së bashku me bashkëpunëtorët e tij, vizituan Komunën e Dragashit dhe me atë rast zhvilluan një takim me Kryetarin e Komunës së Dragashit, Shaban …2021/06/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-06-05 20:33:14
Mbi një mijë të vaksinuar në Dragash, zgjërohet lista edhe për dy grupe qytetarësh!Në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Dragash deri më sot janë imunizuar mbi një mijë qytetarë kundër virusit Covid-19. Ketë e konfirmoi në një bisedë telefonike koordinatori i Qendrës së …2021/06/03Aktualitet, Covid19 Dragash, Lajme nga Opoja2021-06-03 09:51:33
Vonesat e pakuptimta të ndërtimit të rrugës Zhur-Sharr-Brod po marrin fundPunimet në rrugën Zhur-Sharr-Brod kanë rifilluar e po vazhdojnë me intensitet të lartë përgjatë këtyre ditëve. Sikurëse në shumë rrugë të tjera anembanë vendit, punimet në këtë rrugë të frekuentuar …2021/06/02Aktualitet, Infrastrukturë, Lajme nga Opoja2021-06-02 18:57:26
Nxënësit e shkollës “Samidin Emini” të dytët në garat regjionale për matematikNë një njoftim të publikuar dje nga SHFMU Samidin Emini në Kuk të Dragashit bëhet e ditur se dy nxënës të kësaj shkolle kanë arritur vendin e dytë në garën …2021/05/30Arsim, Lajme nga Opoja2021-05-30 18:09:31
18 raste pozitive dhe 412 të shëruar nga Covid-19 në KosovëGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej …2021/05/28Covid19 Dragash2021-05-28 14:13:05
BRODI – FSHATI JUGOR I BLEGTORISË DHE I TURIZMITShtegtime nëpër Atdhe (CXIV) Fshati i dytë më jugor i Kosovës është Brodi i Gorës, në komunën e Sharrit (Dragashit). Ndodhet i rrethuar me male të larta e të bukura …2021/05/28Kulturë & Art, Natyrë & Turizëm, Opinione2021-05-28 10:15:33
Neglizhimi i historisë, gabim i pafalshëm…!Në vendet ku po jetojmë po shihet çdo ditë e më shumë mospërfillja e një shkence shumë të rëndësishme siç është Historia . Kjo po ndodhë më shumë nga mosinteresimi …2021/05/27Opinione2021-05-27 20:11:08
Në disa fshatra të Dragashit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike!KEDS në një njoftim të publikuar në faqen zyrtare në internet njofton qytetarët e komunës së Dragashit se do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike me datë 29 Maj 2021 …2021/05/27Shpallje & Njoftime2021-05-27 17:38:51
23 raste të reja me koronavirus në KosovëGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej …2021/05/27Covid19 Dragash2021-05-27 14:07:31
Ministri Vitia: Nga 15 qershori do të nisim vaksinimin masiv të qytetarëveDeputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu në seancën e Kuvendit, sërish ka parashtruar pyetje ndaj ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia lidhur me procesin e vaksinimit me vaksinën antiCOVID-19. Haxhiu ka thënë …2021/05/27Kosova2021-05-27 12:10:33
QKMF-ja në Prizren pranon donacion nga ambasada amerikane në luftë kundër COVID-19Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj ka njoftuar se kanë pranuar një donacion nga Ambasada e Amerikane në Prishtinë. Elezkurtaj ka thënë se kanë pranuar një donacion prej 3000 …2021/05/27Shëndetësi2021-05-27 11:52:15
3,195 raste aktive me koronavirus në KosovëInstituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107.313 raste nga 599.859 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.241 raste të vdekjes. …2021/05/27Covid19 Dragash2021-05-27 11:42:07
Kërkohet mësimdhënës në ketë institucion shkollor të komunës së DragashitDragash:Në bazë të nenit 67 dhe 68, tё Ligjit për Zyrtarët Publikë Nr.06/L-114, nenit 5 pikë c të Ligjit mbi Arsimin në Komunat e Republikës së Kosovës Nr.03/L-068, nenit 37 …2021/05/27Shpallje & Njoftime2021-05-27 09:27:35
Kaq punëtorë do të përfitojnë nga rritja e pagës minimale në Kosovë!108 mijë e 798 punëtorë kosovarë, të sektorit privat, pritet të përfitojnë nga rritja e pagës minimale në 250 euro. Deri në muajin mars të këtij viti, numri total i …2021/05/26Ekonomi2021-05-26 19:54:43
22 vite nga Masakra e Tusuzit në Prizren22 vite nga Masakra e Tusuzit në Prizren, e cila paraqet ngjarjen më të rëndë gjatë luftës së fundit në qytetin e Prizrenit, në këtë operacion të forcave speciale serbe, …2021/05/26Histori2021-05-26 12:37:29
Mbi 26 mijë nxënës të klasave të nënta të premten i nënshtrohen Testit të ArritshmërisëMbi 26 mijë nxënës të klasave të nënta të premten do t’i nënshtrohen Testit të Arritshmërisë, ku me pikët e arritura do të kenë mundësi të orientohen për në shkollat …2021/05/26Kosova2021-05-26 12:25:21
Nga qershori hiqet taksa prej 15 euro për të hyrë në Mal të ZiDrejtor i zyrës turistike në Ulqin, Gëzim Hajdinaga, ka thënë se në fillim të muajit qershor, do të finalizohet marrëveshja mes Kosovës dhe Malit të Zi për heqjen e taksës …2021/05/26Kosova2021-05-26 12:18:49
Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 9 pacientë kundër COVID-19Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se aktualisht janë 179 pacientë që po trajtohen nga virusi Covid-19, shkruan Gazeta Express. Sipas njoftimit 78 pacientë janë të konfirmuar …2021/05/26Shëndetësi2021-05-26 12:15:45
Hiqet ora policore dhe zgjatet orari i gastronomisë deri në ora 23:00Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka aprovuar kërkesën e Asociacionit të Komunave të Kosovës në takimin virtual që ka pasur sot me kryetarët e komunave për heqjen e kufizimit të …2021/05/26Aktuale, Kosova2021-05-26 11:38:43
Vendimi i komunës për të vaksinuar qytetarët me sëmundje kronike është injoruar nga Ministria e Shëndetësisë.Koordinatori i qendrës së Vaksinimit në Dragash,Fitim Karimani, ka dhënë një sqarim në lidhje me Vendimin e komunës së Dragashit, të nxjerrë me datë 1 Prill 2021. Në vendimin të …2021/05/25Shëndetësi2021-05-25 16:57:27
Shtyhet afati për provimin e Maturës ShtetëroreMinistria e arsimit Arbërie Nagavci ka marr një vendim për të shtyrë afatin e mbajtjes së testit të Maturës Shtetërore. Me 26 qershor 2021 pritet të mbahet testi i Maturës …2021/05/25Kosova2021-05-25 14:01:38
Nënshkruhet “Memorandum Mirëkuptimi” ndërmjet UNICEF dhe komunës së Dragashit.UNICEF-i dhe Komuna e Dragashit nënshkruan një Memorandum Mirëkuptimi mbi “Iniciativën e Komunës Mike ndaj Fëmijëve” si një thirrje për gjithëpërfshirje dhe llogaridhënie për Fëmijët. “Iniciativa e Komunës Mike ndaj …2021/05/25Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2021-05-25 13:36:04
Reagim ndaj koordinatorit të qendrës së Vaksinimit të QKMF-së në Sharr!Ditë më parë redaksia e televizionit Opoja, kishte publikuar një shkrim i cili kishte të bej me një vendim të nxjerr nga komuna e Dragashit, me datë 1 Prill 2020, …2021/05/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-25 10:16:51
Një rast i ri pozitiv me Covid-19 në komunë e DragashitGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej …2021/05/23Covid19 Dragash2021-05-23 15:13:36
Dragash, sulmojnë policët që iu shqiptonin gjobën për moszbatim të masave antiCovidDy persona janë arrestuar dje për shkak se i kishe penguar zyrtarët policor derisa ishin në kryerjen detyrës zyrtare. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Buzez të Dragashit, rreth orës 23:12. …2021/05/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-23 10:29:01
Ishin nxënës në vitet e 60-ta sot vizituan shkollën “Sezai Surroi” në Bellobrad pas 6 dekadaveShkolla fillore “Sezai Surroi” nē Bellobrad vizitohet nga dy ish-nxënës të saj, të cilët pas shumë viteve vizituan këtë shkoll tashmë edhe objetin e ri shkollore, ndersa shprehen tejet falënderues …2021/05/22Arsim, Lajme nga Opoja, Personazhe2021-05-22 16:22:10
NISMA Socialdemokrate mbanë Kuvendin Zgjedhor të degës në Sharr, mbetët udhëheqësia e njëjtë!Në kuadër të aktiviteteve të saja zgjedhore, sot, NISMA Socialdemokrate dega në Dragash, ka zgjedhur strukturat e degës raporton televizioni Opoja. Kuvendi zgjedhor i degës është mbajtur në Dragash ku …2021/05/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-22 15:07:15
Lirohen nga taksa shëndetsore pacientet e komunës së Dragashit, deri në perfundim të pandemisNë seancën e fundit në Kuvendin komunal në Dragash një ndër pikat e rendit të ditës ishte edhe kërkesa e grupit parlamentar të PDK-së. Në seancen e 29 janarit në …2021/05/22Aktualitet, Institucione, Shëndetësi2021-05-22 11:06:07
Koordinatori i qendrës së Vaksinimit në Dragash, reagon ndaj lajmit të publikuar në portalin tonë!Infermieri Fitim Karimani, është pjesë e stafit të Vaksinimit në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Dragash, dhe njeherit është edhe Koordinator në këtë dikaster. Në lajmin e publikuar në portalin …2021/05/22Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2021-05-22 10:18:48
Komuna e Dragashit gënjen qytetarët për 1 prill, nuk ka Vaksinimin për të sëmurët kronik as pas 1 muaji…Komuna e Dragashit më datë 1 prill ka nxjerr njoftim që të moshurait dhe të sëmurit kronik të paraqesin aplikimin e tyre për tu vaksinuar kundër Covid-19. Por, sot pas …2021/05/22Institucione, Lajme nga Opoja2021-05-22 08:48:16
Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhurojë 203 pako me ndihma për komunën e Dragashit!Me datë 21 Maj 2021, përfaqësuesit e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhuruan 203 pako ndihme për Komunën e Dragashit, të cilat do t’u shpërndahen familjeve në nevojë …2021/05/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-22 08:40:38
Kryetari i degës së PDK-së në Dragash flet rreth zhvillimeve të fundit në parti!Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Dragash, ashtu siç kishte njoftuar ditë me parë televizioni Opoja, ka mbajtur takimin e saj të radhës me kryesin e Partisë. Kryetari i …2021/05/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-21 20:16:48
Emrat potencial nga Vetëvendosje për të parin e komunës së Dragashit!Në vjeshtë të këtij viti pritet të mbahen zgjedhjet lokale në të gjitha komunat e Kosovës, për ketë subjektet politike kanë filluar të mendojnë për kandidaturat e tyre në ketë …2021/05/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-21 16:57:59
Ish-kandidati për kryetar komune këshillon subjektët politike në Dragash!Në komunën e Dragashit kohëve të fundit kanë filluar përçarje politike ndermjet subjekteve politike asaj të LDK-së me atë të Vetëvendosjes. Në disa reagime nga këto dy subjekte politike në …2021/05/21Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-21 09:45:32
Nesër pritet të mblidhet kryesia e degës së PDK-së në Dragash.Sipas disa burimeve të sigurta mbrenda strukturës së degës së PDK-së në Dragash, televizioni Opoja merr vesh se neser me datë 21 Maj 2021 do të mblidhet kryesia e PDK-së. …2021/05/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-20 20:34:27
Nënkryetari i LDK-së në Dragash: Vetëvendosje po trokit derë me derë për kandidatin e saj për zgjedhjet lokaleNënkryetari i LDK-së dega në Dragash sërish iu është kundërpërgjigjur anëtarit dhe njeherit asambleistit të Vetëvendosje dega në Sharr zotërit Laurat Krasniqi pasi që ky i fundit kishte thumbuar përseri …2021/05/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-20 20:05:08
Jetmir Hakiu nga Opoja pjesë e garës së çiklizmit e cila do të mbahët në Shqipëri!Federata e Çiklizmit të Kosovës ka filluar para përgatitjet për të marrë pjesë në një garë çiklizmi që do të zhvillohet në Shqipëri në 24 maj. Federata e çiklizmit në …2021/05/20Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja, Shqiperia2021-05-20 16:59:04
Shfmu,, Sezai Surroi” në Bellobrad sot me krenari kremtoj ditën e Shkollës.Urime Dita e shkollës! Të dashur nxënës, të respektuar mësimdhënës, punëtorë dhe ju prindër! Më 20 maj 2021, Shfmu,, Sezai Surroi” në Bellobrad me krenari shënon ,,Ditën e Shkollës”. Është …2021/05/20Arsim, Lajme nga Opoja2021-05-20 16:32:45
Biografia e Heroit të Kosovës Ilmi Bahtjari-OçalaniIlmi Bahtijari, i lindur në fshatin Blaç, komuna e Sharrit ka rrjedhur nga një familje me tradita patriotike. Përplasjen e parë me pushtuesin serb, Ilmiu e kishte pasur qysh si …2021/05/15Personazhe2021-05-15 10:24:05
Sot kremtohet 50 vjetori i fillimit të punës së SHFMU “ Shaban Shabani” në Llopushnik.Të nderuar mësimdhënës, prindër, familja Shabani dhe ju të dashur nxënës. Urime 50 vjetori i fillimit të punës së SHFMU “ Shaban Shabani” në Llopushnik. SHFMU ” Shaban Shabani ” …2021/05/15Arsim, Lajme nga Opoja2021-05-15 09:50:25
Kryetari Shabani uron besimtarët myslimanë festën e Fitër Bajramit.Kryetari i komunës së Dragashit zotëri Shaban Shabani nëpërmjet faqës zyrtare të komunës në Facebook ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. Ky është urimi i …2021/05/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-12 19:52:16
Reagon nënkryetari i degës së LDK-së në Dragash ndaj Laurat Krasniqit asambleist i Lvv-së në kuvendin komunal.Neser Myrtezani nënkryetari i degës së LDK-së në Dragash si dhe delegatë i këtij subjekti në Kuvendin komunal në Dragash ka bërë një reagim në profilin e tij në Facebook …2021/05/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-12 11:41:51
Shumë biznese nuk morën nga 290 euro për punëtorëAni pse shumë biznese të cilat nuk u ndalën së punuari asnjëherë në pandemi morën nga shteti mbështetje financiare nga masa për punëtorë nga 290 euro, disa biznese individuale që …2021/05/09Ekonomi2021-05-09 11:20:36
Në SHML “Ruzhdi Berisha” do investohen mbi 37 mijë euro për paisje teknologjike (kompjuter).Komuna e Dragashit nepërmjet faqës zyrtare në internet ka lëshuar një njoftim ku informon se është dhënë kontrata për furnizim me paisje të teknologjisë, shkollën e mesme të lartë “Ruzhdi …2021/05/09Arsim, Institucione, Lajme nga Opoja2021-05-09 10:15:29
Komuna e Dragashit do të shtron “Iftar” për punonjësit në ketë Institucion.Komuna e Dragashit edhe ketë vit ashtu si në të kaluarën ka vendosur që të shtron një Darkë (Iftar) për të gjithë punonjësit në ketë institucion. Sipas një njoftimi derguar …2021/05/08Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2021-05-08 10:12:13
Kjo është transparenca autoritare e komunës së Dragashit sipas KDI-së në vitin 2020Komuna e Dragashit në indeksin e transparencës në qeverisjen lokale të monitoruar nga KDI është renditur për vitin 2020 në pozitën e 27 ku në përqindje është përllogaritur në 66.03 …2021/05/07Aktualitet, Institucione2021-05-07 16:50:25
Murati: Po hedhim një hap të madh drejt digjitalizimit të ATK-sëMinistri Murati: Po hedhim një hap të madh drejt digjitalizimit të Administratës Tatimore të Kosovës. Nën udhëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe ambasadorit gjerman në …2021/05/07Ekonomi2021-05-07 10:18:56
Nuk respektuan masat anti Covid, Policia shqipton 815 gjoba gjatë 24 orëve të funditPolicia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në qytete të ndryshme të Kosovës, ka shqiptuar 815 tiketa në bazë të ligjit Covid-19.Policia gjithashtu ka shqiptuar 1227 …2021/05/07Kosova2021-05-07 10:15:48
Kryetari i Komunës, Shaban Shabani uron ditën e GoranëveMë lejoni që në emrin tim dhe në emër të administratës komunale t’u përcjell urime të sinqerta me rastin e festës dhe t’u uroj festë të këndshme. T’u uroj shumë …2021/05/06Aktualitet, Institucione2021-05-06 19:10:18
Shënohet 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të AtdheutSot u zhvilluan homazhe tek lapidari i Komandantit legjendar Adem Jashari, në varrezat e Dëshmorëve në Dragash dhe në fshatin Buçe. Kryetari i Komunës z.Shaban Shabani vlerësoi 5 Majin si …2021/05/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-05 18:43:35
31 vite nga vrasja e Vahidin Hajrizit në armatën popullore të JogusllavisëME RASTIN E 31 VJETORIT TË VRASJES NË ARMATËN POPULLORE TË JUGOSLLAVISË (APJ) Përkujtojmë: “DËSHMORIN E KOMBIT” Vahidin (Xhimshid) Hajrizi nga Kuklibegu: Vahidin Hajrizi u lind më: 22. 10. 1969 …2021/05/05Personazhe2021-05-05 12:25:05
Komuna e Dragashit pritet të bëhet me dy autoambulanca të rejaQKMF e Komunës së Dragashit pritet të bëhet me dy autoambulanca, pasi për këtë qëllim është realizuar procedura tenderuese dhe është përzgjedhur oferta fituese me vlerë të përgjithshme të kontratës …2021/05/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-05 11:45:26
Haxhi Avdyli njofton se Qeveria Kurti po harton sot planin qeverisësDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli ka thënë sot se momentalisht gjendet në Qeveri të Kosovës, ku edhe kryeministri Albin Kurti me ministra po e harton planin qeverisës. Në një …2021/05/03Kosova2021-05-03 12:51:53
Nuk ka kredi për punonjësit e sektorit privatAprovimi i një kredie në bankat komerciale, për punonjësit e sektorit privat është procesi i vështirë, e në disa raste i pamundshëm, thotë Ardita, e cila ka aplikuar për një …2021/05/03Ekonomi2021-05-03 11:40:21
Rriten çmimet e produktit bazë, dyshohet për marrëveshje të fshehta mes kompaniveDyzet për qind e të ardhurave në ekonomitë familjare kosovare, shkojnë për konsum ditor. Kështu tregojnë të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës, bazuar në raportin për rritjen e …2021/05/03Ekonomi, Kosova2021-05-03 11:28:13
Shteti në aksion, vetëm dje 16 persona përfunduan nën prangat e policisëGjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës ka arrestuar 16 persona për vepra të ndryshme penale. Siç njofton policia në raportin e saj 24-orësh, arrestimet kanë ndodhur në rajone …2021/05/03Kosova2021-05-03 10:02:24
AAK shënon 21-vjetorin e themelimitAleanca për Ardhmërinë e Kosovës shënon sot 21-vjetorin e themelimit. Për shkak të gjendjes pandemike, nga AAK njoftojnë se kanë planifikuar një ngjarje me përmasa të lejuara, në respekt të …2021/05/02Kosova2021-05-02 12:32:23
Gati 2 mijë nxënës humbën vitin shkollor, mbi 9 mijë nuk e ndoqën mësiminSipas Ministrisë së Arsimit 1660 nxënës nuk e kanë kaluar vitin e fundit shkollor 2019/2020. Mësimi i nxënësve nga distanca për shkak të pandemisë, për shumë prindër ka krijuar vështirësi. …2021/05/02Kosova2021-05-02 12:25:51
Gjobiten 924 persona për mosrespektim të masave anti-covidPolicia e Kosovës ka njoftuar se në 24 orët e fundit, në qytete të ndryshme të Kosovës, ka shqiptuar 924 tiketat në bazë të ligjit Covid-19. Policia gjithashtu ka shqiptuar …2021/05/02Kosova2021-05-02 10:50:06
Të mërkurën pritet të arrijë një kontigjent vaksinash anti-COVID nga BE në KosovëNjë pjesë nga 95 mijë vaksinat kundër COVID-19, të ndara nga Bashkimi Evropian për Kosovën, do të mbërrijnë në vend në mesin e javës së ardhshme, ka bërë të ditur …2021/05/02Kosova, Shëndetësi2021-05-02 09:47:36
Daut Haradinaj uron Edi Ramën: Sa më e fortë që është Shqipëria, aq më e fortë do të jetë KosovaAnëtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Daut Haradinaj nëpërmjet një statusi në Facebook uroi Edi Ramën për fitoren e zgjedhjeve. Haradinaj shprehi urimet e tij edhe për opozitën …2021/05/02Kosova, Shqiperia2021-05-02 09:44:22
LDK në Dragash shtynë takimin e paralajmëruar për një kohë të pacaktuar!Dega e LDK-së në Dragash sipas burimeve mbrenda strukturës shtynë mbledhjen e paralajmëruar të datës 3 Maj 2021 në një kohë të pacaktuar! Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash …2021/05/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-05-01 11:53:58
Për 9 vite 500 mijë shqiptarë u larguan nga Shqipëria, 250 mijë nga KosovaShqiptarët janë populli që emigrojnë më shumë. Në vetëm 9 vite 500 mijë shqiptarë nga Shqipëria kanë ikur nga vendi i tyre. Por edhe shqiptarët e Kosovës janë larguar, pasi …2021/05/01Diaspora, Kosova, Shqiperia2021-05-01 11:34:46
Në Ditën e Punëtorëve, qeverisë i kërkohet që paga minimale të bëhet 350 euroPunëtorët në Kosovë vazhdojnë të përballen me probleme në pagë, siguri në vendin e tyre të punës dhe mungesë të respektimit të të drejtave të tjera të tyre, vlerësojnë kështu …2021/05/01Ekonomi2021-05-01 11:14:52
Zyrtare: Caktohet data e takimit të radhës nga dega e LDK-së në DragashTë hënën me datë 03 Maj 2021 pritet të mblidhet kryesia e LDK-së dega në Dragash ku sipas burimeve mbrenda ketij subjekti redaksia e televizionit Opoja mëson se do të …2021/04/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-29 20:51:01
Shkolla “Fetah Sylejmani” shpallet fituese në projektin e BE/ KiENë një njoftim të publikuar nga shkolla e mesme e ulët Fetah Sylejmani në Dragash thuhet se në projektin e Bashkimit Evropianë është përzgjedhur si një ndër shkollat me të …2021/04/29Arsim, Lajme nga Opoja2021-04-29 15:57:34
Prizreni, Komuna e parë që ka përfituar nga programi “Subvencione për Efiçiencë të Energjisë”Fondacioni i Mileniumit i Kosovës (MFK) lansoi aktivitetin e tij më të madh që fokusohet në përmirësimin e efiçiencës së energjisë së shtëpive dhe ndërtesave banesore në Kosovë. Projekti SEEK …2021/04/29Kosova2021-04-29 12:41:30
Tri profesionet më të paguara në KosovëNjë raport i Agjencisë Kosovare të Kosovës i publikuar para një viti, lidhur me nivelin e pagave, i ka renditur ata që merren me furnizim me energji elektrike, gaz, avull …2021/04/29Ekonomi2021-04-29 12:38:13
LDK kërkon që dialogu me Serbinë të merret me përkushtim më të madhLidhja Demokratike e Kosovës (LDK), ka kërkuar që dialogu me Serbinë të merret me përkushtim më të madh nga ana e institucioneve të Kosovës. Teuta Sahatqija, anëtare e Kryesisë së …2021/04/29Kosova2021-04-29 12:34:03
Prizren, djali rrah nënënNjë grua nga Prizreni ka raportuar në Policinë e Kosovës se është sulmuar fizikisht nga djali i saj. Në raportin e Policisë së Kosovës, bëhet e ditur se viktima ka …2021/04/29Kosova2021-04-29 11:37:42
Nagavci: Do të rritet deri në 400 numri i asistentëve për fëmijë me nevoja të veçantaMinistrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka njoftuar se numri i asistentëve për fëmijë me nevoja të veçanta do të rritet deri në 400, nga sa është 100 aktualisht. Kështu bëri …2021/04/29Kosova2021-04-29 11:21:39
Edhe Yahoo e Twitter e njohin Kosovën, vendosin prefiksin +383Pas Netflix, edhe Yahoo dhe Twitter janë dorëzuar përball kërkesave të kosovarëve. Kompanitë e famshme amerikane ka vendosur prefiksin e Kosovës në web-faqe. Tani më llogaritë që do të hapen …2021/04/29Teknologji2021-04-29 10:16:24
Kurti pas takimit me Stoltenberg: Anëtarësimi i Kosovës në NATO e bën rajonin dhe Evropën shumë më të sigurtKryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë vizitës zyrtare në Bruksel sot ka takuar Sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës Veriatlantike (NATO), Jens Stoltenberg. Kurti ka bërë të ditur se në këtë …2021/04/29Kosova2021-04-29 10:02:14
Ndahet nga jeta ish-drejtori i Radio Prizrenit, Enver KryeziuKa ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare, ish-profesori dhe ish-drejtori i Radio Prizrenit, Enver Kryeziu. Sipas familjarëve të tij, i ndjeri ishte i infektuar me Covid-19, ditë më parë dhe …2021/04/29Kosova2021-04-29 09:47:27
Infermierët e Kosovës në protestë, kërkojnë rritje të pagësInfermierët e Kosovës sot pritet të protestojnë para objektit të Kirurgjisë në QKUK për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës, pagesë të punës gjatë vikendeve dhe orët shtesë si …2021/04/29Shëndetësi2021-04-29 09:42:09
Kurti takohet me Lajçak, ia bën të qartë kërkesat për dialog, s’ka tema të reja!Kryeministri Albin Kurti është takuar me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Kurti tha se takimi ishte konstruktiv dhe se ai i bëri të qartë se dialogu …2021/04/28Kosova2021-04-28 21:28:38
Osmani kërkon ndihmë nga Britania e Madhe për vaksinatPresidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani zhvilloi takim virtual me Wendy Morton, Ministre për Fqinjësi Evropiane dhe Amerikë në qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar, e cila e uroi atë …2021/04/28Kosova2021-04-28 21:10:23
Laurat Krasniqi kerkon pëlqimin e aktivistëve për kandidaturën e tij për kuvend komunal të Dragashit!Laurat Krasniqi nga Lëvizja Vetëvendosje dega në Sharr nepermjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka shprehur interesim për të qën kandidat në Kuvendin komunal në zgjedhjet lokale …2021/04/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-28 13:51:17
Djali me probleme psikike në Dragash e detyron nënën e tij që të shkojnë me taksi në Serbi, policia i ndalonNjë rast i dhunës në familje ka ndodhur dje në fshatin Restelicë të Dragashit ku djali e ka detyruar nënën e tij të futet në një taksi, dhe të vazhdojnë …2021/04/28Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-28 12:34:26
3 pikë në tavolinë për KF Opoja nga FFK-jaFederata e futbollit të Kosovës në mbledhjen e fundit ka vendosur për ndeshjen e zhvilluar të datës 25 Prill 2021 Kf Opoja- Kf Dejni: “Përshkak të disa parregullsive të cilat …2021/04/27Sporti2021-04-27 22:17:54
Bursa mujore për fëmijët jetimë të Dragashit për të vazhduar shkollimin e mëtejshëmShoqata humanitare “Shoqria e Bashkuar” me selin e saj në Dragash ka dërguar një njoftim në redaksinë e televizionit Opoja ku ata shprehen të gatshëm të ndihmojnë fëmijët të cilët …2021/04/27Shpallje & Njoftime2021-04-27 20:57:38
Kurti bëhet bashkë me Osmanin e Konjufcën para nisjes për BrukselPara nisjes për në Bruksel, Kryeministri Albin Kurti, do të bëhet bashkë në një aktivitet me Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca.Ata do të bëjnë nderime te …2021/04/27Kosova2021-04-27 09:02:49
Sot është 73 vjetori i themelimit të shkollës “Fetah Sylejmani” në Dragash.Sot behen 73 vite që nga themelimi i shkollës së mesme të ulët “Fetah Sylejmani” në Dragash. Nëpërmjet një komunikate të lëshuar nga drejtori MSc.Flurim Çengaj e ku ai thotë …2021/04/27Arsim2021-04-27 08:49:08
DKA në Dragash prezanton investimin e radhës nga IOM në shkollën “Shaban Shabani” në LlopushnikBashkëpunimi i drejtorisë së arsimit në Dragash sjellë investimet e rradhës nga IOM me ndërtimin e Kabinetit të Shkencave Shoqërore në shkollën “Shaban Shabani” në Llopushnik. U.d i drejtorit të …2021/04/27Arsim, Lajme nga Opoja2021-04-27 08:26:58
Arben Gashi: Qeverinë Kurti e përfaqëson dhe e karakterizon mashtrimiDeputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka kritikuar qeverinë, duke thënë se Qeverinë Kurti e përfaqëson dhe e karakterizon mashtrimi. Ai ka kritikuar qeverinë duke thënë se po …2021/04/26Kosova2021-04-26 10:05:27
Presidentja nis procedurat për emërimin e anëtarëve të rinj të KQZ-sëPresidentja e Kosovës Vjosa Osmani, i ka nisur procedurat për emërimin e anëtarëve të rinj në Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), duke kërkuar nga grupet parlamentare propozimet për emërim të …2021/04/26Kosova2021-04-26 09:57:28
Rexhep Shyqeriu mësuesi i parë nga fshati Bresanë.Rexhep Shyqeriu ishte mësuesi i parë nga fshati Bresanë i komunës së Dragashit sipas një shkrimi të publikuar nga Kasam Muhameti e përcjell televizioni Opoja. Ne si redaksi ju ofrojmë …2021/04/25Lajme nga Opoja, Personazhe2021-04-25 15:41:01
Uebfaqja zyrtare e komunës së Dragashit bjenë nga sistemi!Gjatë ditës së sotme ueb sejti i komunës së Dragashit si dhe domeni kryesorë ku kanë akces komunat e Kosovës është jashtë funksionit njofton televizioni Opoja. Nga administratoret e saj …2021/04/25Kosova, Shpallje & Njoftime2021-04-25 10:32:54
Dega e LDK-së në Dragash fillon pregaditjet për zgjedhjen e kryetarit të ri.Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Dragash ka zhvilluar takimin e saj të parë me kryesinë e saj që nga dorëheqja e kryetarit Selim Kryeziut njofton televizioni Opoja. Në ketë …2021/04/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-25 08:54:24
Tender për pajisje sportive për shkollat ​​fillore dhe të mesme në DragashKomuna e Dragashit me datë 20 Prill 2021 ka publikuar një njoftim i cili ka të bëjë me furnizimin e shkollave të ulëta dhe të mesme me pajisje sportive njofton …2021/04/24Shpallje & Njoftime2021-04-24 16:25:48
7 të vdekur dhe 335 raste të reja nga COVID-19Instituti Kombëtarë i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur 7 persona si pasojë e COVID-19 në vend. Nga 3252 mostra, kanë rezultuar 335 raste …2021/04/24Covid19 Dragash2021-04-24 14:13:54
Granit Xhaka bëhet baba për herë të dytëFutbollisti kosovar, Granit Xhaka, ka njoftuar para pak çastesh se është bërë baba për herë të dytë. Xhaka thotë se tashmë është baba i dy princeshave. “Nuk e kam më …2021/04/24Sport2021-04-24 11:33:00
Ndërron jetë kuzhinieri që u gatuante ushtarëve të UÇK-së gjatë luftësKa vdekur Isuf Longi, i cili gjatë kohës së luftës ka qenë kuzhinier, i cili u ka gatuar ushqim ushtarëve të Ushtrisë Çlirmtarëve të Kosovës. Lajmi u bë i ditur …2021/04/24Kosova2021-04-24 11:21:44
Deponohen 350 euro të falsifikuara në një bankëDitën e djeshme një punëtor i një banke në rrugën Agim Ramdani në Prishtinë ka raportuar se një klient ka deponuar në bankë 7 monedha prej 50 euo që dyshohet …2021/04/24Ekonomi2021-04-24 11:17:11
Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot feston ditëlindjenIsh-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot feston ditëlindjen e 53-të. Por, për dallim nga ditëlindjet e tjera, këtë do ta festoj në burg. Ai po mbahet në Qendrën e Paraburgimit …2021/04/24Kosova2021-04-24 11:13:05
Abelard Tahiri “S’po kemi kujt t’i bëjmë opozitë”Shefi i Grupit Parlamentar të PDK’së, Abelard Tahiri ka kritikuar qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti. Thotë se qeveria ende s’ka program, agjendë dhe plan. Thotë se ka dështuar në …2021/04/24Kosova2021-04-24 00:33:26
Deputeti i PDK-së: Ne do ta përkrahim çdo iniciativë për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshmeShefi i Grupit Parlamentar të PDK’së, Abelard Tahiri, në T7, ka thënë se partia e tij do ta përkrahin cdo iniciativë për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. Megjithatë Tahiri thotë …2021/04/24Kosova2021-04-24 00:29:07
Pandemia nuk ndal punën e Qendrës së Trajnimeve të KEK-utQendra e Trajnimit në Korporatën Energjetike të Kosovës nuk e ka ndalur punën, përkundër masave të shpeshta të ndërmarra, për shkak të situatës së vështirë nga COVID-19. Aktualisht në këtë …2021/04/24Ekonomi2021-04-24 00:25:25
Labinot Tahiri akuza të rënda, thotë se shumica e artistëve s’paguajnë tatimKëngëtari dhe ish-deputeti, Labinot Tahiri beson që Covid 19 është biznes politik. Ai u shprehë në ATV se sa ishte fushata e partive nuk pati virus, transmeton televizioni Opoja. “Fushata …2021/04/24Kosova2021-04-24 00:22:29
Konjufca takon shefin e EULEX-it: stabiliteti politik dhe zbatimi i ligjitKryetari i Kuvendit Glauk Konjufca priti sot në takim Shefin e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), Lars-Gunnar Wigemark. Sic thuhet në kumtesën e lëshuar …2021/04/24Kosova2021-04-24 00:19:43
Ambasadori i Zvicrës, fton presidenten Osmani në Forumit Ekonomik ZviceranPresidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim Ambasadorin Zviceran, Thomas Kolly, i cili e uroi për detyrën e re. Në këtë takim, Kolly i ka …2021/04/24Kosova2021-04-24 00:17:37
Kush ishte infermieri i parë nga Bresana e Dragashit?Infermieri i parë nga fshati Bresanë i komunës së Dragashit është Abdylmugni Maliqi apo ndryshe nihet në popull si “ta Mugni”. Televizioni Opoja ju sjell një përshkrim të biografisë së …2021/04/23Lajme nga Opoja, Personazhe2021-04-23 18:14:11
Vijnë në jetë 20 fëmijë në PrizrenNë spitalin e Prizrenit gjatë dy ditëve të fundit janë realizuar 20 lindje. Siç thuhet në njoftim, në mesin e të lindurve janë 11 meshkuj e 9 femra. “Raporti i …2021/04/23Shëndetësi2021-04-23 16:48:29
680 TË SHËRUAR DHE 356 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej …2021/04/23Covid19 Dragash2021-04-23 14:08:32
Policia në Prizren shton kontrollet për zbatimin e masave kundër COVID-19Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren ka njoftuar se zyrtarët policor po vazhdojnë me kontrollet e tyre për ta parë nëse po zbatohet masat kundër COVID-19, në përputhje me Ligjin …2021/04/23Kosova2021-04-23 13:45:40
Nuk respektuan masat antiCOVID, dënohen mbi një mijë qytetarëBrenda 24 orëve të fundit në Kosovë kanë ndodhur 43 aksidente trafiku, 18 prej tyre me lëndime kurse 25 tjerë vetëm me dëme materiale. Policia njofton se gjatë 24 orëve …2021/04/23Kosova2021-04-23 13:34:23
Kurti emëron edhe një zëvendësministërKryeministri Albin Kurti, sot ka emëruar Arsim Berishën zëvendësministër të Shëndetësisë. “Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot Arsim Berishën, zëvendësministër të Shëndetësisë, të cilit i ka …2021/04/23Kosova2021-04-23 13:28:01
Sa persona janë vaksinuar deri më tani në Kosovë?Është shënuar rënie e rasteve nga Covid-19 në krahasim me ditët e kaluara, 5.600 persona të vaksinuar deri më tani. Po shënohet një rënie e rasteve nga Covid-19. Gjatë 24 …2021/04/23Shëndetësi2021-04-23 01:16:35
Afër përmbylljes njohja e patentë-shoferëve të Kosovës në GjermaniMinistrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla, ka takuar homologun e saj gjerman, Heiko Maas. Gjatë takimit është diskutuar edhe për marrëveshjen për njohjen e patentë-shoferëve, …2021/04/23Diaspora, Kosova2021-04-23 01:06:32
Hoxhaj: Mendoj se LDK-ja ka marrëveshje me Osmanin për zgjedhjet lokaleKryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se janë ndjerë të befasuar nga qëndrimi i LDK-së, karshi zgjedhjes së Vjosa Osmanit, Presidente. Sipas tij, për këtë mbështetje, pati …2021/04/23Kosova2021-04-23 01:02:46
Bankat pasurohen, bizneset e vogla varfërohenShumicën e pagesave furrat e marketet e vogla e kanë me para të imëta. E kur vjen koha e deponimit të tyre në banka, duhet të paguajnë tarifa të larta. …2021/04/23Ekonomi2021-04-23 00:58:58
Shteti në aksion, Policia 24/7 në zbatim të planeve dhe masave anti COVID 19Policia e Kosovës është duke u përkujdesur që masat anti-Covid 19 të zbatohen në përpikëri. Zyrtarët policor dhe menaxhmenti i PK-së, në vazhdimësi po përpiqen që përmes koordinimit të veprimeve …2021/04/23Kosova2021-04-23 00:53:57
Zemaj mesazh Vitisë: S’ka sekrete në pandemiIsh-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka komentuar deklaratat e ministrit aktual, Arben Vitia i cili ka thënë se nuk mund të flasë për procesin e sigurimit të vaksinave pasi që …2021/04/23Shëndetësi2021-04-23 00:49:52
Driton Selmanaj: Prisni edhe pak, se çfarë do shohim edhe xhaxhi Enver do ia kishte ziliAnëtari i LDK-së dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës, Driton Selmanaj, ka reaguar pas zvogëlimit të shtesave, nga 30 euro në 10 euro. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, …2021/04/22Kosova2021-04-22 16:43:58
Qeveria ankohet se po i rrjedhin informatat nga “kapësit e shtetit” brenda KryeministrisëQeveria e Kosovës është ankuar se nga administrata e Zyrës së Kryeministrit po rrjedhin informata. Ata që po i nxjerrin vendimet dhe emërimet e nënshkruara nga Kurti, para se të …2021/04/22Kosova2021-04-22 16:07:09
Osmani: Sigurimi i vaksinave është prioriteti kryesor për institucionet e venditPresidentja e vendit, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, të cilit thuhet se i shprehu mirënjohje pas vendimit të fundit …2021/04/22Kosova2021-04-22 13:24:04
Tahiri kërkon nga Qeveria rishikim të vendimit për shtesat e skemës pensionaleShefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se vendimi i Qeverisë për uljen e shtesave ndaj skemave pensionale është pavend dhe duhet rishikuar. Ai përmes një postimi …2021/04/22Kosova2021-04-22 13:15:04
Ministri i Financave sqarohet për uljen e shtesave të pensioneveMinistri i Finnacave dhe Transfereve, Hekuran Murati është sqaruar lidhur me vendimin e djeshëm të Qeverisë për uljen e shtesave për pensionistët për 20 euro, vendim ky që ngjalli reagime …2021/04/22Ekonomi2021-04-22 12:05:47
Biznesmeni nga Opoja dhuroi 30 pako ushqimore për projektin Sofra e Ramazanit 2021Këshilli i Bashkësisë Islame në Dragash nepermjet një postimi në llogarinë e tyre zyrtare në Facebook ka shpalosur një pjesë të aktivitetit në kuadër të projektit Sofra e Ramazanit 2021. …2021/04/22Lajme nga Opoja, Shoqata2021-04-22 11:50:14
Gjykata e Prizrenit i cakton masën e paraburgimit të dyshuarit për veprën penale dhuna në familjeGjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, gjyqtari i procedurës – Fatmir Krasniqi, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë, e cila do të llogaritet prej kohës …2021/04/22Kosova2021-04-22 10:52:58
11,496 raste pozitive me coronavirus në KosovëInstituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 102.742 raste nga 508.333 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.105 raste të vdekjes. …2021/04/22Kosova2021-04-22 10:11:33
Turizmi në bjeshkët e Sharrit me përplot mbeturina!Kohët e fundit, një fenomen i keq është duke u praktikuar në mesin e banorëve të Komunës së Dragashit, ata janë duke hedhur mbeturina në vende të ndryshme raporton televizioni …2021/04/22Aktualitet, Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2021-04-22 01:54:08
Kërkohen ekipe mobile për vaksinim, disa nga të moshuarit nuk mund të lëvizinLiridon Hoti e ka të pamundur ta dërgojë nënën në qendrën e imunizimit kundër koronavirusit. Nëna e tij nuk mund të lëvizë dhe rrjedhimisht nuk mund të shkojë deri te …2021/04/22Shëndetësi2021-04-22 00:56:06
Zbatimi i masave anti-COVID, shqiptohen rreth 30 gjoba për bizneseRreth 700 inspektime janë bërë që nga e hëna, prej kur është vendosur për masa të reja dhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës (AUV) ka shqiptuar rreth 30 gjoba për …2021/04/22Ekonomi, Kosova2021-04-22 00:52:30
Haxhiu: Abuzuesit e dhunuesit nuk kanë vend në institucioneMinistrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas arrestimit të zyrtarit policor nën dyshimin se ka kryer veprën penale – sulm seksual ndaj një të miture. Haxhiu ka deklaruar se …2021/04/22Kosova2021-04-22 00:48:53
Besnik Tahiri nuk e mohon organizimin e protestave, kundër Qeverisë KurtiZyrtari i AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë në emisionin dPT te Fidani në T7 se starti i Qeverisë Kurti 2 ka qenë shumë i dobët. Ai ka thënë se edhe …2021/04/21Kosova2021-04-21 23:58:53
Qeveria ua zbret shtesat pensionistëve, marrin 20 euro më pakShtesat prej 30 eurove mbi pensionin bazë janë zbritur sot dyfish me vendim të Qeverisë së Kosovës, raporton televizioni Opoja. Në mbledhjen e sotme, Qeveria Kurti ka marrë vendim për …2021/04/21Ekonomi, Kosova2021-04-21 23:12:32
Zyrtarët policorë vazhdojnë realizimin e detyrave ndaj respektimit të masave nga qytetarëtKa mbi një vit e gjysmë që nga koha kur në Kosovë u shfaqën rastet e para të të infektuarve me COVID-19. Që nga ajo kohë në vendin tonë pati …2021/04/21Kosova2021-04-21 22:35:22
Kontrabandim me mallra: Përmes kuajve u tentua të futeshin 260 kg duhan në KosovëDepartamenti i Policisë Kufitare, ka iniciuar disa raste penale si ‘kontrabanda me mallra’, ‘import, eksporti, furnizim, transportim, prodhim, këmbim, ndërmjetësim ose shitja e paautorizuar e armeve apo materialeve plasëse’ dhe …2021/04/21Kosova2021-04-21 22:26:46
Ndahen 11 milionë euro për bizneset, policinë dhe mjekëtNë mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është marrë vendim që të ndahen 11 milionë euro për bizneset, policinë dhe mjekët. Sipas këtij vendimi do të subvencionohen bizneset me …2021/04/21Ekonomi2021-04-21 22:19:39
Shtetasit e Shqipërisë do të mund të punojnë lirshëm në Kosovështë themeluar Grupi Punues ndërministror për bashkërendimin e punëve për zbatimin e marrëveshjes “Për Mobilitetin në Punë” e nënshkruar në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Ministri i Punëve të Brendshme, …2021/04/21Kosova, Shqiperia2021-04-21 22:15:58
Drejtori i shkollës z. Shukri Nebiu uron 52 vjetorin e SHML “Ruzhdi Berisha”Sot në përvjetorin e lindjës së profesorit dhe deshmorit të kombit Ruzhdi Berisha festohet edhe përvjetori i 52-të i shkollës e cila mban emrin e tij, por për dallim nga …2021/04/18Arsim2021-04-18 17:40:05
Kanë sjellë virusin nga Kosova në Austri, kjo mund t`u kushtojë 1450 euro për personHyrja e pakontrolluar nga Kosova në Austri, javën e kaluar, mund të ketë pasoja ligjore për një grup pasagjerësh të autobusit. Siç është raportuar në të gjitha mediat pas pushimeve …2021/04/18Aktuale, Kosova2021-04-18 12:26:23
Pandemia, ‘fat në fatkeqësi’ për disa baballarëLabinot Rexhepi, gjatë pandemisë, ka kuptuar se sa shumë dashuri mund t’iu ofrojnë fëmijët prindërve. “Tetë orë apo dhjetë orë në ditë, çdoherë kemi qenë jashtë shtëpisë edhe nuk e …2021/04/18Kosova2021-04-18 11:53:13
Në Dragash kërkohen të plotësohen këto vende të punës!Drejtoria e Arsimit në Dragash ka shpallur konkurs për plotësimin e vendeve të punës për Drejtor të shkollave të mesme të ulëta raporton televizioni Opoja. Në ketë konkurs të shpallur …2021/04/17Shpallje & Njoftime2021-04-17 08:46:45
Në Dragash, Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ndihmon familjet në nevojë!Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ndihmon familjet në nevojë me pako ushqimore dhe higjienike. Kryetari i Komunës z. Shaban Shabani priti në takim Koordinatorin e TIKA-s, në Kosovë, …2021/04/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-16 17:52:34
KF Opoja pëson humbje ndaj FC PrizrenitNë ndeshjen e zhvilluar sot në stadiumin Përparim Thaçi në Prizren klubi futbollistik Opoja ka pësuar humbje me rezultat 2 me 1 në favor të FC Prizreni raporton televizioni Opoja. …2021/04/16Sport2021-04-16 12:54:57
Nga e hëna mësimi realizohet me pjesëmarrje në shkollëNga e hëna më 19 prill, në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar mësimi do të vazhdojë me pjesëmarrje fizike në shkolla. Në bashkëpunim me institucionet përgjegjëse, IKSHPK-në e Ministrinë …2021/04/16Arsim, Lajme nga Opoja2021-04-16 10:42:36
Ambasadori i Bullgarisë, Hristo Gudjev, viziton komunën e DragashitAmbasadori i Bullgarisë në Kosovë, Hristo Gudjev, të enjten i ka bërë një vizitë kryetarit të komunës së Dragashit, Shaban Shabani, me të cilin kanë nënshkruar edhe një aneks marrëveshje …2021/04/16Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-16 10:25:18
86 pako ushqimore u shpërndanë nga Shoqata humanitare OpojaShoqata humanitare Opoja gjatë ditës së sotme ka bërë shpërndarjen e 86 pakove me gjëra ushqimore për familjet në nevojë thuhet në një njoftim të publikuar në rrjetin social të …2021/04/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-13 22:24:55
Në Dragash shpërndahen pako ushqimore në kuadër të projektit “Sofra e Ramazanit 2021”Në diten e pare të muajit të bekuar të Ramazanit koordinatori i Sh.H.B. “Bereqeti” -dega në Dragash ka filluar shpërndarja e pakove ushqimore nga projekti “Sofra e Ramazanit 2021”. Me …2021/04/13Aktualitet, Islame, Lajme nga Opoja2021-04-13 19:05:00
Çmimet e disa artikujve janë rritur deri në 10 për qindAgjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar raportin e çmimeve të konsumit për muajin mars, ku krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, çmimet e produkteve themelore ushqimore …2021/04/13Ekonomi2021-04-13 14:26:52
Ministria e Drejtësisë premton pagat për Shërbimin KorrektuesMinistrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu priti sot në takim krerët e Sindikatës së Shërbimit Korrektues të Kosovës. Sipas komunikatës së lëshuar nga kjo ministri thuhet se diskutimi në këtë takim …2021/04/13Kosova2021-04-13 14:21:08
Vetëvendosje dhe Albin KURTI, janë dy kompontetët kryesorë të Neoshqiptarizmës sot!Koncepti “Neoshqiptarizëm” ishte zhvilluar përgjatë viteve 30-ta të shekullit të kaluar, në mënyrë të veçantë me të u morën Branko Merxhani dhe Vangjel Koqo. Neoshqiptarizma ishte e përqendruar të unifikonte …2021/04/13Opinione2021-04-13 13:23:24
BIK thirrje besimtarëve: Ata që janë të infektuar me COVID-19 të mos i frekuentojnë xhamitëSipas kalendarit hënor tanimë gjendemi në muajin e Shenjtë të Ramazanit, periudhë kjo më e veçuar prej myslimanëve pasi që është një periudhë ku të gjithë besimtarët e fesë islame …2021/04/13Islame2021-04-13 08:24:36
Kryetari i komunës së Dragashit uron muajin e shenjtë të Ramazanit!Urimi i kryetarit të komunës Shaban Shabani për muajin e shenjtë të Ramazanit Të nderuar qytetarë të komunës së Dragashit, më lejoni që t’ju uroj përzemërsisht ardhjen e muajit të …2021/04/12Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-04-12 20:18:42
Kronologji Historike mbi elementin historik Dardan në KosovëDardanët ishin njëri ndër 70 fiset Ilire ku ishte nder fiset që luajtën rol të rëndësishëm në histori . Ata ishin banorë të Ballkanit Qendror e kryesisht në teritorin e …2021/04/11Opinione2021-04-11 21:56:16
Për lëvizje pas orës 22:00 deri në ora 05:00, duhet të bëhet kërkesë! (Njoftim)Është hapur Qendra Operative në Dragash për menaxhimin e pandemisë Covid-19 Për lëvizje pas orës 22:00 deri në ora 05:00, duhet të bëhet kërkesë në Shtabin Emergjent të Komunës së …2021/04/08Covid19 Dragash, Shpallje & Njoftime2021-04-08 20:47:48
Mbahet mbledhja e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi.Në sallën e Kuvendit Komunal sot është mbajtur mbledhja e radhës për vitin 2021 të Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), e cila u drejtua nga kryetari i Komunës …2021/04/08Aktualitet2021-04-08 00:01:01
MASHTI dhe DKA-të diskutuan për përgatitjet për periudhën e tretë të vitit shkollor 2020/21Për të diskutuar gjendjen aktuale në arsim dhe hapat që do të ndërmerren, është mbajtur sot një takim virtual, ku kanë marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, …2021/04/07Arsim2021-04-07 23:59:37
Fillon vaksinimi në Dragash – Drejtori i QKMF-së e merr i pariNë Dragash filloi vaksinimi kundër virusit Covid-19, ku në mënyrë ceremoniale i pari që e mori ishte drejtori i QKMF-së, Ramadan Jashari. Në një prononcim për RadioSharrin, Jashari tha se …2021/04/07Aktualitet, Covid19 Dragash2021-04-07 23:03:03
CIMIC-u Italian dhuroi 10 pajisje oksigjeni për QKMF DragashCIMIC-u italian, i cili operon brenda KFOR-it dhuroi 10 pajisje oksigjeni në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Dragash Behar Brenolli drejtor i shëndetësisë theksoi se nevoja për këto pajisje u …2021/04/01Aktualitet2021-04-01 22:16:10
Personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç të lajmërohën në QKMF për vaksinim! (Njoftim)Njoftohen të gjithë personat, nga mosha 80 e më shumë vjeç, si dhe personat me sëmundje kronike (Personat në dializë, persant me diabet dhe peronat me sëmundje kardiovaskulare) qëtë lajmërohën …2021/04/01Shpallje & Njoftime2021-04-01 14:27:23
Vendim për ndryshimin e Kalendarit shkollor 2020/2021Vendim për ndryshimin e Kalendarit shkollor 2020/2021 në arsimin parauniversitar, sipas të cilit pushimi pranveror do të fillojë me datë 6 prill 2021 dhe do të përfundojë më datë 8 …2021/04/01Arsim2021-04-01 14:15:57
Kryetari i bashkisë së Kukësit z. Safet Gjici viziton Komunën e DragashitKryetari i Komunës së Dragashit z.Shaban Shabani bashkë me stafin e tij priti në takim të përbashkët Kryetarin e Bashkisë së Kukësit z.Safet Gjici të shoqëruar nga Drejtori për Kufi …2021/03/30Infrastrukturë2021-03-30 14:10:54
Naser Tafili nga Opoja triumfues në shumë gara të shahut.Këtë vit Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Republikën e Kosovës organizoi garën e shahut, në të cilën morën pjesë 30 kandidatë nga të gjitha qytetet e Kosovës. Naser …2021/03/29Lajme nga Opoja, Sport, Sporti2021-03-29 19:56:05
Jep dorëheqje nga pozita e kryetarit të degës së LDK- Dragash, Selim KryeziuPërmes një postimi në facebook, kryetari i degës së LDK- Dragash, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje të parevokushme nga posti i kryetarit të degës. Ai dorëheqjen e ka arsyetuar …2021/03/29Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-03-29 18:54:01
Kryetarja e komunës së Haraçinës viziton DragashinKryetari i komunë së Dragashit Shaban Shabani priti në takim kryetaren e komunës së Haraçinës znj. Milikije Halimi me bashkëpunëtorë dhe znj.Rrezarta Jakupi konsulente në hartimin e Projekt të EU-CBC …2021/03/23Infrastrukturë, Politik2021-03-23 21:34:15
Përmbyllen aktivitet e organizuara nga DKRS për nder të Epopesë së UÇK-së (Video, Foto)Drejtoria për Kulturë, Rini e Sport në Dragash organizoi aktivitete të ndryshme për nder të Epopesë së UÇK-së, këto aktivitete filluan ditën e djeshme, ku u vendosën kurora e lule …2021/03/08Kronika, Sporti2021-03-08 19:01:50
Dragash: U zhvillua edicioni i dytë i garës ndërkombëtare të skijimit “Dardania Cup”Federata Ndërkombëtare e Skitarisë (FIS) në bashkëpunim me Federatën Skitare të Kosovës organizuan edicionin e dytë të garës së skijimit “Dardania Cup” Sot, më datë 07.03.2021, në Qendrën Turistike Arxhena …2021/03/07Sport, Sporti2021-03-07 18:29:35
Ndahën mirënjohje për mësimdhënësit e pensionuar nga DKA në Dragash (Video, Foto)Drejtori i Arsimit Vloran Cenaj në mbështetje të kompetencave të tij ligjore dhe në pajtim me rekomandimin e kryetarit të komunës z.Shaban Shabani ka miratuar vendimin për ndarjen e mirënjohjeve …2021/03/07Arsim, Kronika2021-03-07 16:26:14
Testohen për Covid imamët e xhamive të komunës sonëSot e hënë datë: 22.02.2021 që nga ora 08:00, si rrjedhojë e marveshjës së arritur në mes të kryetarit të Këshillit të Bashkësisë Islame Dragash z.Driton Qengaj dhe drejtorin e …2021/02/22Aktualitet, Covid19 Dragash2021-02-22 21:41:33
Mbahën garat “Olimpiada Matematike” dhe “Fizikanët e Rinj” në Dragash (Video, Foto)Drejtoria e Arsimit në Dragash në bashkëpunim me Shoqatat e Matematikanëve dhe Fizikanëve të Kosovës, organizuan garat: “Olimpiada Matematike”  si dhe “Fizikanët e Rinj” në nivel komune. Gara u zhvillua …2021/02/21Arsim, Kronika2021-02-21 16:17:24
DKA në Dragash, sot ka organizuar mbajtjen e garave “Olimpiada Matematike”Drejtoria Komunale e Arsimit në Dragash (DKA), sot ka organizuar mbajtjen e garave “Olimpiada Matematike” Për herë të tretë Drejtoria e Arsimit në Dragash dhe Shoqata e Matematikanëve të Kosovës …2021/02/20Arsim2021-02-20 13:11:39
Përmbyllen aktivitet sportive të organizuara për nder të Pavarësisë (Video, Foto)Edhe pse me numër të reduktuar si pasoj e pandemis, turnet e organizuara nga Drejtoria për Kultur, Rini e Sport me rastin e 13 vjetorit të Pavarësis së Kosovës në …2021/02/18Kronika, Sporti2021-02-18 21:13:30
Reflektim historik!Krijimi i Aleancës Ballkanike të fillimvitit 1912 nga Serbia, Greqia, Mali I Zi dhe Bullgaria, përveç luftës kundër Perandorisë Osmane, kishte qëllim edhe coptimin e tokave shqiptare. Sa i përket …2021/02/16Opinione2021-02-16 21:50:23
Besnik Krasniqi me prejardhje nga Opoja kandidat për deputet nga AAK-jaZyrtari i Degës së AAK-së në Prizren, Besnik Krasniqi, ka njoftuar se do të jetë pjesë e listës së kandidatëve për deputetë nga kjo parti. Këtë ai vetë e ka …2021/01/16Kosova2021-01-16 09:59:09
Nenkryetari i deges se LV, Uran Halimi, zgjidhet kandidat per deputet nga radhet e LVKëshilli i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Sharr, sot e ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme për të zgjedhur kandidatët për deputetë nga Qendra e Sharrit, në zgjedhjet e jashtëzakonshme që …2021/01/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2021-01-13 21:19:57
Vende të lira pune (Njoftim)Shoqata humanitare “Jetimat e Ballkanit” ka shpallur konkurs pune për Shtëpinë e të Moshuarve në Suharekë. Ketu me poshtë ju përcjellim pozitat të cilat kërkohen nga Shoqata Humanitare Jetimat e …2020/12/17Aktuale2020-12-17 11:36:22
Rreth 2500 vende të reja të punës paralajmërohen nga Ministria e BujqësisëNë prani të kryeministrit Avdullah Hoti dhe ministrit të Bujqësisë, Besian Mustafa, është bërë nënshkrimi i kontratave të para të përfituesve të Programit për Zhvillim Rural 2020-21 nga bujqit e …2020/12/16Ekonomi2020-12-16 20:55:46
Falë bashkëpunimit të DKA-së me Caritasin Zviceran përurohën tri klasë për arsimim parafillor (Video, Foto)Falë bashkfinancimit të Drejtorisë së Arsimit dhe Caritasit Zviceran në kuadër të projektit “Shpresa” janë paisur me inventar për parashkollorë tri shkolla nga komuna e Dragashit, nder to shkollat: “Shaban …2020/12/16Arsim2020-12-16 17:27:04
Njoftim me rendesi nga “Eko Regjioni” në DragashKompania e cila merret me mbledhjen e mbeturinave “Eko Regjioni” në Dragash nepermjet një komunikate dhënë për media ka kërkuar nga klientet e saj që të kryejnë obligimet ndaj kompanisë. …2020/12/16Shpallje & Njoftime2020-12-16 12:33:54
Hysen Bojaxhiu: Për Kosovën viti 2020 ishte viti më i vështirë prej shpalljes së pavarësisë!Pikëvështrim… Viti 2020 mund të konsiderohet si njëri ndër vitet ku Kosvova ka kaluar periudhën më të vështirë prej shpalljes së pavarësisë e deri më sot . Gjithmonë kjo kriz …2020/12/13Opinione2020-12-13 18:07:20
Hoxhaj merr mbështetjen e degëve të PDK-së në Suharekë dhe Dragash për vendimet e funditKryetari në Detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka vizituar mbrëmë kryesitë e degëve në Suharekë dhe Dragash. Gjatë bashkëbisedimit me kryesitë e degëve, është shprehur se ky subjekt nuk do …2020/12/11Aktualitet, Kosova2020-12-11 12:33:28
Dragash:Tenton ta kalojë ilegalisht kufirin Shqipëri-Kosovë me 50 thasë kokrra dëllinjePolicia e Kosovës ka raportuar se një i dyshuar ka tentuar ta kalojë ilegalisht kufirin Shqipëri-Kosovë, me 50 thasë me dëllinja. Thasët me kokrra dëllinje janë konfiskuar nga njësiti doganor …2020/12/11Kosova, Shqiperia2020-12-11 11:34:39
Tahiri: Ky Kuvend sa më parë të shpërbëhet, ta shpëtojmë këtë shoqëri nga degradimiDeputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri ka thënë vendit, sipas tij, i duhen zgjedhje të reja. Duke kritikuar qeverisjen aktuale dhe atë paraprake, Tahiri ka kërkuar që …2020/12/10Kosova2020-12-10 13:11:28
Zyrtari i lartë i Nismës: Po vjen pranvera, e bashkë me të edhe zgjedhjet e rejaAnëtari i Kryesisë së Nismës Socialmdemokrate, ka treguar se si mund të zgjidhet presidenti i ri. Në të kundërtën ai ka thënë se bashkë me ardhjen e pranverës do të …2020/12/08Kosova2020-12-08 22:52:35
Vëllezërit Lecaj sjellin dy projekte muzikore për treven e Opojës.Këngëtaret e mirënjohur Rijad dhe Mirhat Lecaj së fundi kanë sjell dy projekte muzikore për adhuruesit e muzikës së tyre. Këto dy projekte muzikore të Vëllezërve Lecaj janë kushtuar vendlindjes …2020/12/08Aktualitet, Kulturë & Art2020-12-08 22:11:51
Banoret të cilët kanë pësuar demtime nga vershimet ftohën të aplikojnë për subvencioniminFtohën të gjithë banoret e fshatrave të cilët kanë pësuar demtime materiale nga vershimet që të aplikojnë për subvencionimin e demeve në bazë tëraportit të komisionit komunal tëvotuar në Asamblen …2020/12/08Shpallje & Njoftime2020-12-08 14:49:05
SHKA “Bresana” fituese e tri çmimeve në Hasi Jehon 2021SHKA “Bresna” ka fituar vendin e dytë dhe dy çmime tjera në edicionin e sivjetem të festivalit Hasi Jehon. SHKA “Bresana” nga Opoja ishte pjesmarrës e festivalit Hasi Jehon e …2020/12/06Kulturë & Art2020-12-06 21:00:53
Dy këngëtarët e famshëm të mahnitur nga Bjeshkët e Sharrit, po realizojnë spot në Dragash!Alban Skenderaj së bashku me këngëtaren Arilena Ara kan vendos të sjellin projektin e tyre më ti ri muzikorë për adhuruesit e muzikës së tyre shkruan sot televizioni Opoja. Ajo …2020/12/03Kosova, Natyrë & Turizëm, Shqiperia2020-12-03 15:44:56
Komuna e Dragashit do kujdeset për mirëmbajtjen e rrugëve gjat dimrit (Video)Komuna e Dragashit ketë vit ka berë pergaditje të nevojshme për menaxhimin e situatës në infrastrukturën rrugore gjatë sezonit dimëror. Para disa ditësh komuna e Dragashit kishte pranuar tre traktor …2020/12/02Infrastrukturë2020-12-02 17:00:01
Lista prej 278 fermerëve perfitues të subvencioneve nga komuna e DragashitKomuna e Dragashit nepermjet një njoftimi në faqen e saj zyrtare në internet ka ber të ditur se janë subvencionuar 278 fermerë të cilet veprimtarinë e tyre e ushtrojnë mbrenda …2020/12/02Aktualitet2020-12-02 15:30:57
Në Dragash fillon vaksinimi i kategorive më të rrezikuara nga gripi sezonal (Video)Ditë më parë nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik u njoftuam se vaksinat e gripit sezonal, kanë arritur në Kosovë dhe se do të imunizohen grupet …2020/12/01Kronika, Shpallje & Njoftime2020-12-01 16:07:12
Njoftim i rëndësishëm nga Drejtoria e Arsimit në DragashDrejtoria e Arsimit në Dragash njofton kandidatët që intervista me gojë për vendet e punës të cekura me poshtë do të zhvillohet të Mërkurën, 2 Dhjetor 2020 nga ora 10:00 …2020/12/01Aktuale2020-12-01 14:20:55
Totaj dhe Hoxha: Komuna e Prizrenit përdhosi figurën e Skënderbeut, thërrasim seancë të asamblesë për rimodelim të shtatores dhe ndryshim të lokacionit!Prizren, 1 dhjetor 2020 – Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, kanë mbajtur sot …2020/12/01Kosova2020-12-01 12:02:15
U festua 28 Nëntori nga Opoja Car Club dhe të apasionuarit e makinave (Video)Festa e 28 Nëntorit këtë vit ishte e manget e pa manifestime kulturore e sportive thuajse në të gjitha komunat e Republikës së Kosovës, shkak i kësaj është pandemia globale …2020/11/30Kronika, Sporti2020-11-30 15:18:10
Reagon Lendrit Iljazi zyrtar në kabinetin e Presidencës.Lendrit Iljazi zyrtar i lartë ekzekutiv në stafin e u.d të Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani nepermjet një postimi në facebook ka reaguar ndaj portalit “Peskopi” njofton televizioni Opoja. Ky …2020/11/30Kosova2020-11-30 13:28:42
Respektohët vendimi i Qeverisë, e hëna ditë pune në DragashQytetarë të komunës së Dragashit Në pajtim me vendimin e Qeverisë, e hëna është ditë pune. Në këto ditë të rënda që po kalon vendi dhe populli ynë, më shumë …2020/11/29Institucione2020-11-29 13:58:17
Telegram ngushëllimi për Komandantin e Njësitit të Zjarrfikësve – Fari PirajKryetari i komunës në Dragash, telegram ngushëllimi për Komandantin e Njësitit Profesional të Zjarrfikësve dhe Shpëtimit – Fari Piraj. Me dhembje të madhe e morëm lajmin për ndarjen nga jeta …2020/11/29Aktualitet2020-11-29 13:53:19
Festohët dita e flamurit, viti i dytë pa aktivitete kulturoreDita e Flamurit – 28 Nëntori, datë kjo e cila përkon edhe me shume festa tjera kombëtare si në të gjitha trojet shqipëtare festohët edhe në çdo shtëpi e fshat …2020/11/28Aktuale2020-11-28 17:28:47
Në Shml “Ruzhdi Berisha” Dragash, mbahet orë letrare kushtuar festës së Nëntorit.Sot në SH.M.L.”Ruzhdi Berisha” është bërë një një organizim simbolik, letraro-historik për nder të 28 Nëntorit-Ditës së Flamurit Kombëtar! Ky organizim është bërë nga nxenësit që janë pjes e grupit …2020/11/27Aktualitet2020-11-27 20:53:46
Urimi i kryetarit të komunës Shaban Shabani për festën e 28 NëntoritUrime Festa e 28 Nëntorit dita e flamurit kombëtar. Të urojmë për këtë ditë që lidh shumë ngjarje në historinë e popullit shqiptar, duke besuar dhe shpresuar që festën e …2020/11/27Kosova, Shqiperia2020-11-27 20:26:48
Edhe dy raste të reja pozitive me Covid-19 në DragashGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/27Covid19 Dragash2020-11-27 15:05:04
Anulohet vizita studimore e Delegatëve të Kuvendit komunal të DragashitKryetari i komunës së Dragashit sot ka marrë vendim që të anulohet vizita studimore e Delegatëve të Kuvendit komunal në Dragash në shtetet fqinjë Shqipëri dhe Maqedoni. Komuna e Dragashit …2020/11/26Institucione2020-11-26 22:31:27
Ermali nga Plava e Opojës, kontrat me klubin nga Bundesliga.Një tjetër talent i futbollit nga Dragashi ka arritur suksese në futbollin europian. Ermal Bojaxhiu nga fshati Plavë ka nënshkruar kontratë profesionale me klubin Gjerman të futbollit Augsburg. Si çdo …2020/11/26Sport, Sporti2020-11-26 19:16:50
Po renovohen objektet kulturore në Komunën e Dragashit (Foto)Komuna e Dragashit, konkretisht Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport po vazhdon të renovojë objektet kulturore në Komunën e Dragashit, përveç pastrimit të hapësirës, në të gjitha këto objekte po …2020/11/26Kulturë & Art2020-11-26 17:17:32
2 raste të reja me Covid-19 në Dragash!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve …2020/11/25Covid19 Dragash2020-11-25 15:05:06
Askush nuk meriton të jetë viktimë e dhunës në familje! Mesazh ndërgjegjësuesKomuna e Dragashit, në bashkëpunim me mekanizmin kundër dhunës në familje, në mbështetje nga zyra e kryetarit për shkak të pandemisë globale Covid-19 këtë vit, pasi që nuk mund të …2020/11/25Institucione2020-11-25 13:23:08
CIMIK-u Italian dhuron nga dhjetë kompjuter për tri shkolla të komunës sonë (Video, Foto)Bashkëpunimi i shkëlqyer i Drejtorisë së Arsimit në Dragash me organizatat ndërkombëtare po sjell donacione shumë të rendesishme në shkollat e komunës së Dragashit. Këto bashkëpunime sollen investimin e CIMIK-ut …2020/11/24Arsim, Kronika2020-11-24 19:40:43
Neser nuk do të mbahet mësim në ketë shkollë të DragashitNjoftohen nxënësit dhe arsimtarët e SHFMU: “Samidin Emini” në Kuk për shkak të punimeve që po bëhen në shkollë nesër ditë e Mërkurë datë 25.11.2020 nuk do të mbahet mësim, …2020/11/24Shpallje & Njoftime2020-11-24 18:50:54
Në 24 orë 607 raste pozitive me Covid-19 në KosovëGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/24Covid19 Dragash2020-11-24 15:14:26
Reagon kryetari i LDK-së në Dragash ndaj përfaqësuesit të Lëvizjes Vetëvendosje!Kryetari i LDK-së në Dragash, Selim Kryeziu në llogarinë e tij në Facebook ka reaguar ndaj lajmit” Me ardhjen në pushtet të “Qeverisë Hoti” zbutet papunësia në Dragash!” të publikuar …2020/11/24Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-11-24 12:22:32
Dragash: 32 raste aktive dhe 22 raste të vdekjes nga Covid-19!Situata në Komunën e Dragashit është nën kontroll, u tha në seancën e Shtabit Emergjent. Sot, në Komunën e Dragashit u mbajt një takim i rregullt i Shtabit të Situatave …2020/11/23Covid19 Dragash2020-11-23 20:17:30
Me ardhjen në pushtet të “Qeverisë Hoti” zbutet papunësia në Dragash!Komuna e Dragashit me ardhjen në pushtet të koalicionit qeverisës LDK, AAK dhe Nisma Socialdemokrate me projekte të ndryshme ka zbutur papunësinë në këtë komunë. Në Ministrinë e Punës dhe …2020/11/23Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-11-23 20:02:52
Shtatë raste pozitive në Dragash, 645 në të gjithë KosovënGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/23Covid19 Dragash2020-11-23 15:32:24
2 të vdekur e 19 të infektuar me COVID-19 gjatë javës së fundit në DragashVetëm gjatë javës së fundit në komunën e Dragashit betejën nga COVID-19 e kanë humbur 2 qytetarë, deri sa gjatë kësaj periudhë kohore janë regjistruar edhe 19 raste pozitive me …2020/11/23Covid19 Dragash2020-11-23 11:21:31
Ekskluzive: Shuhet Grupi 6+, Adem Hodza kalon në Listën SerbeDeputeti i Kuvendit të Kosovës, Adem Hodza do të jetë pjesë e grupit parlamentar të Listës Serbe. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se deputeti goran e ka braktisur Grupin …2020/11/23Kosova2020-11-23 10:42:32
550 të sheruar dhe 707 raste me Covid-19 në KosovëGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.831 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/22Covid19 Dragash2020-11-22 15:10:44
Deputeti Kujtim Gashi zotohet se do të ngrisë zërin për Dragashin në Kuvendin e Republikës së KosovësDeputeti i Kuvendit të Kosovës, Kujtim Gashi këtë vikend kishte vizituar komunën e Dragashit, ku ishte prit nga kryetari Shabani si dhe Vehbi Nazifi, kryetar i degës së PDK-së në …2020/11/22Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-11-22 12:29:57
Dragashi neser do të jetë pa energji elektrike (Njoftim)Komuna e Dragashit nesër nga ora 10:00 në mëngjes deri në ora 16:00 mbas dite nuk do të ketë furnizim me energji elektrike. Në një njoftim të publikuar nga kompania …2020/11/21Shpallje & Njoftime2020-11-21 22:13:14
Hatim Baxhaku i del në krah Driton Selmanajt: S’dua ta luaj avokatin, deklarata iu deformuaDeputeti i LDK’së, Hatim Baxhaku i ka dalë në krah zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj lidhur me deklaratën e tij. Baxhaku ka shkruar se padashur të luaj rolin e avokatit të Selmanajt …2020/11/21Kosova2020-11-21 18:11:22
Dragashi edhe sot me 3 të infektuar me Covid-19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.930 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve …2020/11/20Covid19 Dragash2020-11-20 15:13:06
OJQ “Ambienti” mbjellë fidane “Bliri sherues” në shkollat e komunës së DragashitOJQ “Shoqata e Ambientit” nga Dragashi me mbështetjen e komunës së Dragashit është duke mbjellë fidane në të gjitha shkollat e kesaj komune. Kjo iniciativë është ndërmarrë me moton “Bliri …2020/11/20Natyrë & Turizëm2020-11-20 10:09:05
E konfirmuar: Është lokalizuar zjarri në bjeshkën e Koretnikut!Gjatë mesditës së sotme në bjeshkën e Koretnikut është shfaqur një zjarr i cili ishte në një vend jo shumë të përshtatshëm për intervenim. Zjarrfikësit në Dragash kanë konfirmuar për …2020/11/19Natyrë & Turizëm2020-11-19 16:03:27
Kompania “AEG SHARR” bën shpërndarjen e donacionit Anti-Covid.Kompania “AEG SHARR” një ditë me parë në zyrën e kryetarit Shaban Shabani kishte nënshkruar memorandum bashkëpunimi me ketë të fundit për dhurimin e një donacioni për luftimin e Pandemisë …2020/11/19Aktualitet2020-11-19 15:40:03
Në 24 orë janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 në KosovëBrenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 3 raste (87, 78, 56 vjeç), Fushë-Kosovë 2 raste (69, …2020/11/19Covid19 Dragash2020-11-19 15:12:48
677 të sheruar e 807 të infektuar me Covid-19 në Kosovë!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.816 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/19Covid19 Dragash2020-11-19 15:09:28
Zjarr në malet e Sharrit, dyshohet se është në territorin e Shqipërisë.Ka filluar një zjarr i cilin në mesditë është parë sot në bjeshkën “Koretnikut” në Dragash. Televizioni Opoja ka publikuar fotografitë ku shihet tymi ndërsa për në vend ngjarje janë …2020/11/19Natyrë & Turizëm2020-11-19 14:35:28
Donacion anti-COVID nga kompania AEG, përfituese tri shkolla (Video, Foto)Sot në zyrën e kryetarit të komunës u nënshkrua memorandum bashkpunimi, prej të cilit do përfitojn nxënësit e tre shkollave fillore nga Komuna e Dragashit. Duke u nisur nga rrethanat …2020/11/18Biznese, Kronika2020-11-18 17:16:58
4 raste pozitive me Covid-19 në fshatin Brrut të Dragashit!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.599 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/18Covid19 Dragash2020-11-18 15:03:38
Ndihmë mjekësore për pacientët me sëmundje të rënda (Njoftim).Shoqata humanitare “Shoqëri e Bashkuar” në Dragash në bashkëpunim me donatorë të ndryshëm ka vendosur të ju dal në ndihmë mjekësore qytetarëve me sëmundje të rënda. Të kontaktuar nga redaksia …2020/11/18Shpallje & Njoftime2020-11-18 14:18:35
Infermieri Fitim Karimani ka reaguar ndaj Ministrit Armend ZemajInfermieri i Qëndres së Mjekësisë Familjare në Dragash Fitim Karimani nepermjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka parashtruara disa pyetje për Ministrin Zemaj. Ai i drejtohet Ministrit …2020/11/18Shëndetësi2020-11-18 10:35:35
Në 24 orë 3 raste në Dragash dhe 688 të tjerë të infektuar me Covid-19 në KosovëGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.865 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/16Covid19 Dragash2020-11-16 15:03:34
KOSOVA DHE SFIDAT NË PERIUDHËN E PASLUFTËSDuke pasur parasysh rrethanat aktuale rreth zhvillimeve në Gjykatën Speciale, vetvetiu shtrohen shumë pyetje dhe dilema: Pse ndodhi kjo? Si ndodhi kjo? Kush na e bëri këtë? Çka synohet përmes …2020/11/15Opinione2020-11-15 19:10:09
Një vdekje në Dragash nga Covid-19 e 501 të tjerë të infektuar në KosovëGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1361 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i …2020/11/15Covid19 Dragash2020-11-15 15:11:27
Edhe pas pensionimit Dr Hatim Baxhaku vazhdon të kontribuojë në profesionin e tij.Dr Hatim Baxhaku është nga komuna e Dragashit, e që profesionin e tij të mjekut në kirurgji e kishte ushtruar për shumë vite në Spitalin Rajonal të Prizrenit. Pasi që …2020/11/14Shëndetësi2020-11-14 19:41:02
Drejtori Ziqiri Skenderi tregon se Shfmu “Sezai Surroi” Brrut është berë me nxemje qendrore.Komuna e Dragashit po angazhohet për të siguruar maksimalisht kushtet më të mira në të gjitha shkollat e komunës sonë. Në një prononcim për redaksinë tonë drejtori Ziqiri Skenderi tregon …2020/11/14Aktualitet, Institucione2020-11-14 17:57:28
Piraj: Mosmiratimi i Ligjit për rimëkëmbje ekonomike, dështim i madh i Qeverisë dhe KuvenditPronari i kompanisë “MEKA” dhe njohësi i çështjeve ekonomike, Burim Piraj, ka thënë se biznesi i tij dhe bizneset në përgjithësi janë duke u ballafaquar me sfida të shumta në …2020/11/14Ekonomi2020-11-14 17:24:37
Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, 11 të vdekur nga COVID-19Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë ndërruar jetë 11 persona si pasojë e COVID-19. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan tre raste (71, 71, 69 vjeç), Prishtinë …2020/11/14Covid19 Dragash2020-11-14 15:16:43
Në 24 orë 1 rast në Dragash dhe 765 të tjerë me Covid-19 në Kosovë1791 TESTIME, 193 TË SHËRUAR DHE 765 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar …2020/11/14Covid19 Dragash2020-11-14 15:05:05
Kujdes, nga nesër vendosni gomat e dimrit, përndryshe mund të gjobiteniNdërrimi i gomave të verës me ato të dimrit për të gjithë shoferët do të fillojë nga data 15 nëntor dhe do të zgjasë deri më datën 15 mars. Të …2020/11/14Kosova2020-11-14 10:20:26
Mevludin Krasniqi: Edhe gjenocidi ka emër, Republika e SerbisëZyrtar i Nisma Socialdemokrate Mevludin Krasniqi, ka thënë se thirrjeve të fundit kërcënuese të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuciq,  më së miri duhet t’i përgjigjemi duke i denoncuar krimet që i ka bërë Serbia në Kosovë. …2020/11/13Kosova2020-11-13 23:42:24
Vende të lira pune në Dragash ( Njoftim)Drejtoria e Arsimit në Dragash shpall konkursin për tre vende pune për mësimdhënës në keto institucione shkollore: •SHFMU 28 Nëntori në Bresanë një mësimdhënës të gjuhës shqipe me 10 orë …2020/11/13Shpallje & Njoftime2020-11-13 21:43:44
Kryetari Shabani edhe ketë vit nuk do të dekorojë qytezën e DragashitKomuna e Dragashit edhe këtë vitë do veproj si vitet e mëparshme duke mos e dekoruar qytezën për festat e fundvitit. Ketë e ka konfirmuar edhe kryetari i komunës së …2020/11/13Institucione2020-11-13 20:13:36
Komandantet e Policisë në Dragash vizituan kryetarin e sapo emëruar të KBI-sëSot në Këshillin e Bashkësis Islame në Dragash ishin për vizit dhe urim kryetarit të sapo emruar Driton ef. Qengaj, komandanti i stacionit policor Dragash z. Shaqir Uka dhe z. …2020/11/13Islame2020-11-13 19:10:36
Vazhdon përmirësimi i infrastrukturës në shkollën “Shaban Shabani” në Dragash.Drejtori i shkollës “Shaban Shabani” në Llapushnik të Dragashit, Batjar Bojaxhiu , për Mediumin tonë ka shpalosur projektin në rregullimin e Infrastrukturës në objektet e shkollave që ai drejton. Drejtori …2020/11/13Arsim2020-11-13 18:49:05
Sigurohen doza gjaku të mjaftueshme për rastin urgjent në Spitalin e PrizrenitE jashtëzakonshme për pakë orë janë siguruar doza të mjaftueshme gjaku të cilat kërkoheshin urgjentisht në Spitalin Rajonal në Prizren. Familjarët e pacientit që për të cilin kërkohej gjak i …2020/11/13Shëndetësi2020-11-13 18:01:43
Premier projekti muzikorë kushtuar trevës së Opojës(Video)Këngëtari i mirënjohur i muzikës popullore Nikoll Gjini nga Prizreni se fundi ka publikuar projektin e tij muzikorë me titull “Opoja”. Nikoll Gjini për redaksinë tonë thotë se ndjehet shumë …2020/11/13Kulturë & Art2020-11-13 16:59:50
Lendrit Iljazi nga Dragashi pjesë e stafit të Presidentes në detyrë Vjosa OsmaniI riu nga Dragashi, Lendrit Iljazi, është emëruar në postin e zyrtarit të lartë ekzekutiv të stafit të u.d të Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Një gjë e tillë është …2020/11/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-11-13 15:48:33
Për 24 orë 5 raste në Dragash dhe 963 të tjerë me Covid-19 në Kosovë2056 TESTIME, 177 TË SHËRUAR DHE 963 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.056 mostra …2020/11/13Covid19 Dragash2020-11-13 15:18:25
Komuna e Dragashit pranoi donacion tre kamion nga qeveria e Japonisë!Komuna e Dragashit sot ka pranuar donacion nga Qeveria e Japonisë tre Kamionë për njësitin operativ “Eko Regjioni” në Dragash, e që të cilët do të shërbejnë për të mbledhur …2020/11/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-11-13 13:18:36
Kryetari Shabani dergon telegram ngushëllimi familjes së Myzafer KalanderitKryetari i komunës në Dragash, telegram ngushëllimi për ish drejtorin e Spitalit Rajonal në Prizren Myzafer Kalanderi. Me dhembje të madhe e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të ish …2020/11/13Aktualitet2020-11-13 00:17:24
Dy rastet pozitive me Covid nga fshati Buçe janë raportuar gabimisht nga IKSHPKNë një njoftim të publikuar nga faqja e fshatit Buçe në rrjetin social Facebook thuhet se raportimi i fundit për dy raste pozitive nga fshati i tyre është gabim nga …2020/11/12Covid19 Dragash2020-11-12 21:11:29
Rinia e Kuklibegut me vetë iniciativë pastruan rrugët kryesore të fshatitRinia e fshatit Kuklibeg të komunës së Dragashit gjatë gjithë javës kanë ndërmarrë një iniciativë për të pastruar aksin rrugor që lidh fshatin e tyre me ata të tjerët përreth. …2020/11/12Natyrë & Turizëm2020-11-12 20:27:17
Dy raste pozitive me Covid-19 janë nga fshati Rrenc në DragashSipas të dhënave të sotme nga IKSHPK, nga 2178 testime për Covid-19, 767 prej tyre kanë rezultuar pozitiv. Numri i të vdekurve brenda 24 orëve ka arritur në 8, ndërsa …2020/11/12Covid19 Dragash2020-11-12 15:41:07
Kryetari Shabani vizitë KBI-së në Dragash, uron kryetarin e sapo emëruar Driton ef. QengajSot në Këshillin e Bashkësis Islame në Dragash erdhi për vizit dhe urim kryetarit të sapo emruar Driton ef. Qengaj, kryetari i K.K Dragash z. Shaban Shabani me dy nënkryetaret …2020/11/12Aktualitet, Islame2020-11-12 15:34:01
Ka ndërruar jetë Myzafer Kalanderi ish drejtori i spitalit të përgjithshëm në PrizrenShërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vdekjen e z. Myzafer Kalanderi, Zyrtar kryesor Financiar i në ShSKUK dhe ish- drejtor i …2020/11/12Aktualitet, Shëndetësi2020-11-12 09:51:46
Drejtori Behar Brenoli sqaron rastin me aparaturat për testim të Covid-19Pas publikimit të artikullit nga portali Infokus në lidhje “Skandalin e komunës së Dragashit me teste për Covid dhe aparatet për testim” ne kemi marrë nje sqarim lidhur me këtë …2020/11/10Institucione2020-11-10 18:17:16
Skandaloze: Dallaveret me teste e me aparate për COVID-19 në komunën e DragashitKomuna e Dragashit, konkretisht Drejtoria e Shëndetësisë, para disa ditësh ka hapur tenderë për teste serologjike për COVID-19. Këto teste në shumicat e komunave në Kosovë, po bëhen nga Qendrat …2020/11/10Institucione2020-11-10 13:56:35
Zyrtarisht filloi dita e parë e punëtorisë online UPSHIFT në DragashNë një njoftim të publikuar nga OJQ Avoko në Dragash nepermjet llogarisë së tyre në Facebook është njoftuar për fillimin e ditës së parë të punëtorisë online. Të pranishëm në …2020/11/09Shoqata2020-11-09 19:29:25
Aksident në Bellobrad të Dragashit, këmbësori lëndohet rëndë nga goditja e veturësNjë person nga Dragashi ka mbetur i lënduar si pasojë e goditjes nga një veturë. Rasti ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në fshatin Bellobrad të Dragashit, njofton policia në …2020/11/08Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-11-08 12:45:51
Një shembull i mirë nga familja Cenaj nga PllavaBashkëvendasi Femi Cenaj i cili jeton në Finlandë investon në instalimin e Nxemjes Qendrore në shkollën e Pllavës. Sot në zyrën e kryetarit të komunës është bërë pranim-dorëzimi i Nxemjes …2020/11/03Aktualitet, Diaspora2020-11-03 16:20:17
23 zyrtarë të ri policor i shtohen Prizrenit, Suharekës dhe DragashitDrejtoria rajonale e policisë në Prizren sot ka pranuar 23 zyrtarë të ri policor nga gjenerata e 55-të e policisë së Kosovës. Në lidhje me këtë, Drejtori Rajonal e Policisë …2020/11/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-11-02 18:15:28
BASHKËLUFTËTARËT E PËRKUJTOJNË VEDAT RESHITINBresanë, 29 tetor 2020 – Veteranët e Luftës së UÇK-së nga fshati Bresanë i Opojës, kanë përkujtuar bashkëluftëtarin e tyre Vedat Reshiti me rastin e 20 vjetorit të shkuarjes në …2020/10/29Personazhe2020-10-29 18:38:58
42 vite punë, pensionohët mamia Xhejrane Lokaj (Video, Foto)Sot në sallën e asambles komunale u organizua një takim në shenje falënderimi e urimi për punën e madhe në 42 vite me radhe si mami e jo vetëm në …2020/10/26Institucione, Kronika, Personazhe2020-10-26 18:42:24
Komuna e Dragashit mbështet klubet sportiveNë kuadër të thirrjes publike për subvencionim të klubeve sportive për vitin 2020 janë subvencionuar të tre klubet e komunës sonë. Klubi më i madh i komunës së Dragashit KF …2020/10/25Sporti2020-10-25 20:14:10
Fitorja e dytë radhazi për Kf OpojaKlubi futbollistik Kf Opoja në ndeshjen e zhvilluar sot në stadiumin Përparim Thaçi në Prizren ka shënuar fitoren e radhës me rezultat 1 me 0 ndaj Kf Lidhja e Prizrenit. …2020/10/25Sporti2020-10-25 18:45:39
Nderohen pjesëtarët e UÇK-së në Bresanë, mysafir ishin edhe Kadri Veseli e Shaban Shabani.Veteranët e fshatit Bresan në komunën e Dragashit morën pjesë në një aheng të organizuar nga Z. Hasan Sylejmani dhe djemtë e tij në këtë fundjavë për t’i nderuar ata …2020/10/25Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-10-25 17:02:26
Shumë mjek nga Opoja, fitojn specializimin këtë vitFillimi i specializimit është momenti i një periudhe me plotë entuziazem dhe krenari, por edhe një rrugëtim që kërkon përkushtim dhe sakrifica për specializantët e rinje. Pjes e listës së …2020/10/23Aktualitet, Shëndetësi2020-10-23 20:02:56
Pas situatës së krijuar me Covid-19 mblidhet shtabi emergjent në DragashMbahet mbledhja e rregullt e Shtabit Emergjent në komunën e Dragashit Shtabi Emergjent ka mbajtur mbledhjen e rregullt. Mbledhjen e kryesoi kryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani. Të pranishëm …2020/10/20Aktualitet, Covid19 Dragash2020-10-20 18:18:48
Testohet stafi i shkollës “Ruzhdi Berisha”, pesë raste pozitive me COVID!19.10.2020 (e hënë ) Të nderuar prindër, të dashur nxënës dhe staf i shkollës “Ruzhdi Berisha” në Dragash, pas dyshimeve që kishim rreth infeksionit me COVID-19 të mësimdhënësve të kësaj …2020/10/19Covid19 Dragash, Institucione2020-10-19 15:30:47
Humb një dokument i rëndësishëm i një personi në Prizren, kërkohet ndihmë nga qytetarëtDitën e shtunë në afërsi të shkollës ” Lekë Dukagjini ” në Prizren, një vajze të re me emrin Djellza Qenaj, i ka humbur dokumenti i vizës. Prindërit e saj …2020/10/19Shpallje & Njoftime2020-10-19 10:45:46
Ndërpritet mësimi në ShML Ruzhdi Berisha në DragashNjoftim Pas takimit të task forcës për arsim, konsultimit me task forcën e shkollës dhe rekomandimeve të IKSHP u vendos që nesër të ndërpritet procesi mësimor në Shml “Ruzhdi Berisha” …2020/10/18Shpallje & Njoftime2020-10-18 20:46:58
Profesoresha Manjola Brahaj sjell botimin e katërt me poezi!Poetja dhe profesoresha tashmë e njohur Manjola Brahaj, vjen me librin e saj të katërt me poezi. Pas “Vajtimit të Kalipsosë” , “Na nuk jena t’ktuhit” dhe “Çka nuk tregohet …2020/10/18Personazhe2020-10-18 12:05:35
Kush në të vërtetë e ndau Gorën?(Shkrim me shkas, i motivuar nga shkrimi i prof. Sadik Idrizi me titull “Ndoshta nuk e keni ditur, ose kush e ndau Gorën?”, i publikuar në profilin e tij në …2020/10/17Opinione2020-10-17 14:10:06
Shpallje për vende të lirë pune në DragashDrejtoria e Arsimit në komunën e Dragashit shpall konkurs për një mësimdhënës në lënden e matematikës. Vendi i punës është në Shfmu “Ilmi Batjari” në Blaç por që ky vend …2020/10/16Shpallje & Njoftime2020-10-16 23:14:05
NË DRAGASH, U ORGANIZUA PANAIRI ” PROMOVIMI I BIO PRODUKTEVE TË SHARRIT”Në Dragash, për nder të Ditës Botërore të Ushqimit, është organizuar panairi ” Promovimi i bio produkteve të Sharrit”, nga OJQ ” Ambienti”. Menaxheri i OJQ ” Ambienti”, Reshat Reshiti, …2020/10/16Shoqata2020-10-16 17:38:45
Mësuesi Raif Myrtezani nga fshati Zaplluxhe është pensionuar.Mësuesi Raif Myrtezani, i cili u ka kushtuar gjysmën e jetës nxënësve të tij, tani është 65 vjeç dhe njeherit është pensionuar. Mësuesi Raif Myrtezani vjen nga fshati Zaplluxhe e …2020/10/16Arsim2020-10-16 11:50:03
Ramazan Fetahu nga Opoja e Sharrit u anëtarësua në Lëvizjen VetëvendosjeRamazan Fetahu nga Opoja e Sharrit u anëtarësua në Lëvizje. Bashkë me kryetarin e Qendrës së Sharrit, Ibrahim Ajupi, e mirëpritëm në VETËVENDOSJE!. Ramazan Sh. Fetahu, është i lindur në …2020/10/15Aktualitet2020-10-15 20:59:39
Në Dragash kremtohët dita botërore e gruas Rurale (Video, Foto)Gjatë ditës së sotme në komunën e Dragashit ka qëndruar një delegacion nga Institucioni më i lartë shtetëror si dhe përfaqësues nga organizatat ndërkombëtare, të cilët kishin përzgjedhur këtë komunë …2020/10/15Biznese, Kosova, Kronika2020-10-15 19:11:02
Sot për vizitë në komunën e Dragashit ishte Murat Shahin, Shef i Zyrës së UNICEF-it në KosovëShef i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë Murat Shahini u prit nga kryetari i komunës Shaban Shabani dhe drejtori i arsimit në Dragash Vloran Cenaj, në këtë vizitë morën pjesë …2020/10/15Institucione2020-10-15 15:43:06
Lajm i mirë/ Procedohet edhe pjesa e dytë e mjeteve për bizneset sipas Programit për RimëkëmbjeMinistria e Ekonomisë dhe Ambientit, sot ka bërë ekzekutimin e pjesës së dytë të mjeteve në mbështetje financiare për bizneset. “Shuma e ekzekutuar sot kap vlerën e 16,424,476 milionë eurove …2020/10/15Ekonomi2020-10-15 10:38:00
Sot Vjosa Osmani do të vizitojë komunën e Dragashit.Kryetarja e Parlamentit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë ditës së sotme do të vizitojë komunën e Dragashit. Gjatë vizitës së planifikuar në këtë komunë, Vjosa Osmani do të …2020/10/15Aktualitet2020-10-15 10:32:11
Dumoshi: Prizreni, qytet ndër më të pasurit, në trashëgimi kulturoreMinistrja e Kulturës, Rinise dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka bërë përurimin e ndërtesave-shtëpive të banimit punimet e të cilave janë̈ zbatuar në kuadër të programit: Masa preventive-intervenime emergjente në Qendrën …2020/10/15Kosova2020-10-15 10:16:40
Në Dragash do të organizohet panairi me bio produkte nga Sharri (Njoftim)OJQ/SHEA dhe Komuna e Dragashit organizojn promovimin e bio-podukteve të Sharrit me rastin e Ditës botrore të ushqimit. Aktiviteti do të organizohet me pjesmarrjen e fermerëve nga zona e Sharrit …2020/10/13Shpallje & Njoftime2020-10-13 15:21:39
Ministri Armend Zemaj vizitoi, Klinikën e Onkologjisë në QKUKMinistri i Shëndetësisë Armend Zemaj gjatë ditës së sotme ka vizituar Klinikën e Onkologjisë në QKUK ku është mirëpritur nga Dr. Ilir Kurtishi. Zemaj në nje postim të publikuar në …2020/10/13Shëndetësi2020-10-13 12:48:08
Florian Tufallari që me zërin e tij po shkëlqen në rrjetet socialeFloriani në boten e muzikës ka hy fuqishëm gjatë viteve të fundit ,i cili me muzikë ka filluar të merret qe nga fëmijëria dhe është çun nga Tirana. Gjatë karrierës …2020/10/13Aktuale2020-10-13 12:35:35
Shënohet 11 Tetori – Dita Ndërkombëtare e Vajzës (Video, Foto)Me qëllim të shënimit të 11 Tetorit – Ditës Ndërkombëtare të Vajzës ashtu edhe të muajit tetor i cili përkufizohet si muaji i paqes dhe rezolutës 1325, Zyrtareja për barazi …2020/10/12Kronika2020-10-12 17:29:31
Komuna e Prizrenit fillon realizimin e testeve serologjikePrej sot në Qendrën e Mjekësisë Familjare 1, qytetarët e komunës së Prizrenit do të mund të bëjnë teste serologjike për COVID-19. Këto teste që bëhen përmes gjakut, tregojnë nëse …2020/10/12Kosova, Shëndetësi2020-10-12 16:03:57
Thyhet faqja e LV në Sharr reagon kjo e fundit!Gjatë ditëve të fundit Lëvizjes Vetëvendosje dega në Sharr iu është hakuar faqja e tyre zyrtare në rrjetin social Facebook. Me një komunikatë të lëshuar nga keta të fundit për …2020/10/11Aktualitet2020-10-11 10:32:31
Një Histori e shkurtër e Fshatit Pllavë!-Të shkruashë për vendëlindjen vërtet nuk është e lehtë , por frymezimi dhe dëshira për ti zbuluar gjërat më të bukura që ka ajo , të jep një shtysë për …2020/10/11Histori2020-10-11 10:17:28
Dragash: Shkaku i COVID-19, dy vëllezër vdesin brenda 3 ditëveNjë rast tragjik që ndërlidhet me virusin Covid-19 ka ndodhur në një familje në fshatin Bellobrad të Dragashit, ku si pasojë kanë ndërruar jetë dy vëllezër brenda tre ditësh. Numri …2020/10/08Covid19 Dragash2020-10-08 16:28:29
“Opoja Vallëzon” edicioni i dytë, grupet pjesmarrëse dhe informacione rreth organizimitNë komunën e Dragashit po organizohët edicioni i dytë i festivalit mbarkombëtar folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, festival ky me karakter garuës në të cilin do marrin pjes dhjetra ansamble e shoqeri …2020/10/08Kulturë & Art2020-10-08 08:00:03
Amir Rrahmani pozitiv me COVID-19, i mungon KosovësNjë tjetër lajm i keq për Kosovën. Amir Rrahmani ka rezultuar pozitiv me COVID-19 pas testeve të bëra sot. Sipas mediumit italian “ilnapolista.it”, qendërmbrojtësi kosovar ka dalë pozitiv me koronavirus, …2020/10/06Sport2020-10-06 15:58:24
Isa Mustafa: Vjosa është kopje e Kurtit, na i humbi zgjedhjetKryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, tashmë s’është duke i kursyer kritikat dhe akuzat ndaj partisë dhe bashkëpartiakëve të saj, njësoj siç nuk i kishte kursyer përqafimet kur ia kishin dhënë …2020/10/06Kosova2020-10-06 15:40:58
Historia Jonë po shtrëmbërohet!Gjdo ditë e me tepër po vije duke u shtrëmbëruar Historia e Kosovës por edhe e Shqiptareve në përgjithësi. Është për tu ardhë keq se si përbuzë dhe hidhet poshtë …2020/10/06Opinione2020-10-06 13:18:18
Osmani: Do të rikthehem fuqishëm, për ta çkapur vendin nga strukturat uzurpuese!Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, kandidate për kryeministre nga radhët e LDK-së në zgjedhjet e 6 tetorit, ka shkruar një status në llogarinë e saj Facebook. …2020/10/06Kosova2020-10-06 10:20:42
Xherdan Shaqiri rezulton pozitiv me koronvirusFutbollisti i Liverpool, Xherdan Shaqiri ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e kanë dhënë mediat në Zvicër që kanë treguar që Shaqiri tashmë është në izolim, transmeton Indeksonline. Kombëtarja e …2020/10/06Sport2020-10-06 10:07:05
Zv.ministri i Financave paralajmëron ulje të pagave në sektorin publikZëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi ka paralajmëruar uljen e pagave në sektorin publik. Krasniqi ka thënë se për të shpëtuar sektorin privat në Kosovë, ai ka një ide tjetër, që …2020/10/06Ekonomi2020-10-06 09:54:52
E gjithë klasa negativë pas rastit me COVID-19 në shkollën Ismail Qemali në PrishtinëNë shkollën fillore dhe të mesme të ultë “Ismail Qemali” në Prishtinë nxënësit e një klase dhe mësimdhënësit kanë rezultuar negativë pas testimit për COVID-19. Sipas njoftimit që ky institucion …2020/10/06Kosova2020-10-06 09:52:52
Oda e Hotelerisë dhe Turizmit: Së shpejti pritet të lejohen ahengjet edhe dasmatOda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës me anë të një shkrimi në Facebook kanë bërë të ditur se sipas premtimeve pritet të hapen Ahengjet, Dasmat dhe Banjat. “Oda e …2020/10/06Ekonomi2020-10-06 09:50:59
686 gjoba u shqiptuan nga policia për mosrespektim të masave anti-Covid51 aksidente trafiku ndodhën brenda 24 orëve sipas Policisë së Kosovës, nga këto aksidente 20 ishin me të lënduar kurse 31 me dëme materiale. 1105 tike të trafikut u shqiptuan …2020/10/06Kosova2020-10-06 09:48:57
Coronavirusi u mori jetën 8 mjekëve kosovarë, të infektuar mbi 1,500 punëtorë shëndetësorëNdonëse luftuan në vijën e parë të frontit për t’ua shpëtuar jetën pacientëve të infektuar me koronavirus, shumë punonjës shëndetësorë u përballën edhe vetë me virusin që ka orgjinë nga …2020/10/06Shëndetësi2020-10-06 09:46:55
Program trajnues për edukatorët parafillor në komunën e DragashitPërgatitja e edukatorëve parafillor për përkrahjen dhe zhvillimin e potencialit të fëmijëve përmes lojës dhe kreativitetit Drejtoria e Arsimit në Dragash dhe Caritasi Zviceran në bashkëpunim me Institutin Pedagogjik në …2020/10/06Arsim2020-10-06 08:31:52
Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së: Riformatim i qeverisë, ose të shkohet në zgjedhjeAnëtari i kryesisë së PDK-së dhe kryetari i Grupit Parlamentar të këtij subjekti politik, Bedri Hamza ka thënë se koalicioni i ardhshëm duhet t’i ketë të paktën 80 vota në …2020/10/05Kosova2020-10-05 22:38:56
Mysafir të veçantë në vizitë tek Dr Ilir Kurtishi në Institutin Onkologjik në QKUKDeputetet Ariana Musliu Shoshi dhe Besa Ismaili kanë vizituar sot Institutin Onkologjik në QKUK. Nga Dr. Ilir Kurtishi dhe stafi mjekësor janë njoftuar me punën që po bëhet dhe me …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 21:51:48
Benjamin Zyberi nga Opoja talent i rrallë i futbollitNdonëse i ri në moshë, shumë klube të futbollit në Kosovë i duan shërbimet e tij. I cilësuar me shumë karakteristika si futbollist, rezultatet e tij janë vërtetë mbresëlënëse. Bëhet …2020/10/05Sporti2020-10-05 20:59:24
Pezullohet mësimi për disa ditë në shkollën Samidin Emini në KukNJOFTIM Njoftohet kolektivi dhe nxënësit e SHFMU-së “Samidin Emini” në Kuk se për arsye se në shkollë do të kryhen punime në gelqerosje dhe ndërrimin e dyerve të klasave mësimi …2020/10/05Arsim, Shpallje & Njoftime2020-10-05 18:31:52
Osmani: Sipas të gjitha gjasave, Hoti të premten raporton për 100 ditëshin e QeverisëKryesia e Kuvendit ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku është diskutuar mbi pikat e papërfunduara nga seancat e kaluara, në mesin e të cilave ishte edhe ajo për rimëkëmbje …2020/10/05Kosova2020-10-05 14:52:10
Dy të vdekur e 41 raste të reja me COVID-19 në KosovëMinistri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar për dy të vdekur si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur Zemaj, përmes …2020/10/05Covid19 Dragash, Shëndetësi2020-10-05 14:28:01
Zemaj jep lajmin se 1500 specializantë do t’i bashkohen institucioneve shëndetësoreMinistri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka njoftuar se 1500 specializantë do t’i bashkohen institucioneve shëndetësore në vend. Në një konferencë për media bashkë me Bordin për Shkollim Specialistik, Zemaj deklaroi …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 14:23:30
Rrëzohet një shtyllë elektrike banorët apelojnë për Kujdes!Në një lagje të fshatit Bresanë të komunës së Dragashit është rrezuar një shtyllë elektrike në mëngjesin e sotëm. Banorët thonë se shtylla elektrike është duke paraqitur rrezik tek ta …2020/10/05Aktualitet2020-10-05 11:38:02
Personat që vijnë në Kosovë nga vendet me rrezik të lartë duhet të kenë testin për COVID-19 ose do të izolohen për 7 deri 14 ditëMinistri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se kanë vendosur masën për të gjitha shtetasit e atyre vendeve që janë potencial i shpërndarjes së infeksionit se nuk mund …2020/10/05Diaspora, Kosova2020-10-05 11:06:59
Koalicioni në rrezik, LDK-Nisma fillojnë përplasjetPërveç me AAK-në e Ramush Haradinajt, ekzekutivi i udhëhequr nga LDK-ja, është duke pasur probleme edhe me Nismën Socialdemokrate. Ministri i këtij subjekti, Skender Reçica, ka treguar se ku nisën …2020/10/05Kosova2020-10-05 10:47:54
Edhe sot një pjesë e Prizrenit pa ujë!Konsumator të nderuar, K.R.U.“HIDROREGJIONI JUGOR“ NË PRIZREN ju njofton se me datën 05.10.2020 duke filluar nga ora 12:00 deri në ora 16:00 do të ketë ndërprerje të furnizimit me ujë …2020/10/05Kosova2020-10-05 10:43:06
Maqedonia e Veriut hap kufirin me KosovënMinistria e Shëndetësisë njofton se Komisioni për Sëmundje Infektive mëngjesin e sotëm ka rekomanduar që kufijtë me Serbinë, Malin e Zi, Kosovën dhe Shqipërinë të hapen pa kushte, respektivisht pa …2020/10/05Kosova2020-10-05 10:32:16
Këto janë profesionet më të paguara aktualisht në KosovëNjë raport i Agjencisë Statistikave të Kosovës lidhur me nivelin e pagave i ka renditur ata që merren me furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar, si …2020/10/05Ekonomi2020-10-05 10:02:21
Gjasat për antarësim në BE, në cilin vend radhitet KosovaNesër nga Komisioni Evropian do të publikohen raportet për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, këto raporte vlerësojnë gatishmërinë e vendeve për tu anëtarësuar në BE. Instituti Epik ka publikuar …2020/10/05Kosova2020-10-05 09:57:41
Zemaj: Karantina mund të kthehet vetëm nëse e humbim kontrollin e kujdesitMinistri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka thënë se rënia e numrit të të infektuarve dhe vdekjeve nga COVID-19 i ka lehtësuar të gjithë, posaçërisht stafin shëndetësor, por akoma duhet shumë …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 09:48:30
Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajonQytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo për shkak se në vend nuk …2020/10/05Shëndetësi2020-10-05 09:10:02
Opoja, trevë malore në komunën e DragashitEmri Opojë është termë mjaft i vjetër i cili në burime të shkruara hasët që në shekullin e mesëm. Opoja në atë kohë konsiderohej pasuri e Peshkopatës së Prizrenit. Po …2020/10/05Histori, Natyrë & Turizëm2020-10-05 08:18:16
Bjeshkët e Sharrit po e frymëzojnë Kadri VeselinKryetari i PDK-së zotëri Kadri Veseli është kthyer në kujtimet e viteve të nëntëdhjetë ku shpesh herë ka përshkuar rrugët malore në bjeshkët e Sharrit transmeton televizioni Opoja. Ai në …2020/10/04Natyrë & Turizëm2020-10-04 22:08:30
Piraj: Prodhimet tona janë më cilësore se ato të importuaraPronari i kompanisë ” MEKA HALAL FOOD”, thotë së për 28 vite kanë investuar në cilësi për të bindur opinion që mund të sigurojnë prodhime të sigurta dhe cilësore. Ai …2020/10/04Ekonomi2020-10-04 18:30:59
“PUSHO SHQIP”, NË BROD TË DRAGASHIT U HAP SEZONI TURISTIK VJESHTË- DIMËRMe moton “Të ecim shtigjeve të Dardanisë”, në Ditën Botërore të Turizmit, në ambientët e Qendrës Skitare Rekreative ” Arxhena” në Brod të Dragashit, është bërë hapja e sezonit turistik …2020/10/04Natyrë & Turizëm2020-10-04 18:24:35
Ndeshja ndërmjet Kf Ana Drini & Kf Opoja përfundon me barazim.Ndeshja futbollistike e zhvilluar sot ndermjet Kf Ana Drini me KF Opoja ka përfunduar me barazim të rezultatit transmeton televizioni Opoja. Ndeshja e cila ishte zhvilluar sot ka përfunduar me …2020/10/04Sporti2020-10-04 14:28:38
Daullexhiu nga Opoja që njeh shpirtin e secilit valltarRizah Mangjuku: “Dasma pa tupanë është si nusja pa vesh e pa sy, thuhet në popull. Nga shumica e daullexhinjve që ka Prizreni, Rizah Mangjuku nga Opoja dallon nga të …2020/10/04Kulturë & Art2020-10-04 11:30:48
Buxheti për vitin 2021 pritet të jetë 2.4 miliardë euroQeveria e Kosovës në këtë rast Ministria e Financave është në fazën finale të përgatitjes së projektbuxhetit për vitin 2021. Buxheti për vitin 2021 pritet të jetë 2.4 miliardë euro …2020/10/04Ekonomi2020-10-04 10:03:12
HOTI:Amerikanët më shumë besojnë tek populli se sa tek politikanëtKryeministri i Republikës së Kosovës, në emisionin “Oxygen” të drejtuar nga Besim Dina ka folur rreth marrëveshjes së fundit, e cila është mundësuar me ndërmjetësimin e SHBA. I pyetur Hoti …2020/10/04Kosova2020-10-04 09:30:21
Bie dukshëm numri i fëmijëve të lindur në KosovëNumri i fëmijëve të lindur ka shënuar rënie në Kosovë që nga viti 2016. Në vitin 2016-të ishin regjistruar 23 mijë e 261 fëmijë të lindur, transmeton televizioni Opoja. Kurse, …2020/10/04Shëndetësi2020-10-04 08:38:18
​Kosova fitoi 4 medalje në Dubrovnik por Driton Kuka nuk është i kënaqurTrajneri i xhudos Driton Kuka, ka analizuar formën e sportistëve të tij në garën e djeshme në Dubrovnik, ku Kosova fitoi 4 medalje, dy të arta e dy të argjendta, …2020/10/04Sport2020-10-04 08:34:58
Sharri dallohet për tri karakteristika të veçanta!Dragashi apo Sharri dallohet për tri karakteristika të veçanta që ka ky rajon: qentë e sharrit (apo pastori ilir), djathin e sharrit dhe është vendbanimi i evtëm ku janë të …2020/10/04Natyrë & Turizëm2020-10-04 08:10:58
Minatorët paralajmërojnë greva e protesta nëse bisedohet për TrepçënMinatorët e minierës Trepça në Stantërg kanë paralajmëruar eskalim të situatës nëse në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë zhvillohen bisedime për Trepçën. Ata kanë tërhequr vërejtjen qeveritarëve që të kenë …2020/10/03Ekonomi2020-10-03 20:56:49
Nesër një pjesë e Prizrenit pa ujëHIDROREGJIONI JUGOR në Prizren njofton konsumatorët, se me datën 02.10.2020nga ora 10:00 deri në ora 15:00, për shkak të defektit në gypin transportues FI 80mm tek Sheshi Shatërvan,do të ketë …2020/10/03Kosova2020-10-03 20:09:26
Ebu Xhehli, ja si ra në gropën që e bëri vetëNjë ditë Ebu Xhehli i përgatiti një kurth Pergamberit a.s. Hapi një gropë përpara shtëpisë së vet dhe e thërriti Pejgamberin për vizitë në shtëpinë e tij. Kur Pejgamberi a.s. …2020/10/03Islame2020-10-03 18:32:07
Mungesa e madhe e letërnjoftimeve, iu bëhet “qarja” qytetarëveTash e një muaj qytetarët të cilët kanë aplikuar që të pajisen me letërnjoftim nuk kanë arritur ende të marrin atë, shkruan IndeksOnline. Ministria e Punëve të Brendshme më 1 …2020/10/03Kosova2020-10-03 18:08:32
Pacolli: Është skandaloze deklarata e Daçiqit për varrezat shqiptareI pari i AAK – së, Behgjet Pacolli, ka komentuar deklaratat e Ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, lidhur me varrezat masive të shqiptarëve në Serbi. Përmes një postimi në …2020/10/03Kosova2020-10-03 18:02:37
Afër 20 mijë bashkatdhetarë pritet të vijnë në Kosovë, Zemaj apelon për kujdes të shtuarGjatë katër ditëve të ardhshme, pritet që në Kosovë të vijnë rreth 20 mijë bashkatdhetarë nga vende të ndryshme përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës. Kështu ka bërë të ditur përmes …2020/10/03Diaspora, Kosova2020-10-03 15:34:44
Ka filluar puna në aksin rrugor Zaplluxhe – TyrbeNë kuadër të projektit të financuar nga Ministria e Infrastrukturës për zgjerimin dhe rregullimin e aksit rrugor nga Zhuri për në Dragash bën pjes edhe aksi rrugor Dragash-Brod si dhe …2020/10/03Infrastrukturë2020-10-03 14:57:05
Veseli në Dragash: Rrugët e çlirimit dikur, sot po kthehen në rrugë turizmiKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka qëndruar për vizitë në Komunën e Dragashit, ku ka vizituar disa projekte të mëdha infrastrukturore e turistike që po përmbyllen nga …2020/10/03Natyrë & Turizëm, Politik2020-10-03 14:19:23
Deputetet e PDK-së në terren, mirëpriten në Prizren, Dragash e ZhurDy deputetet e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi dhe Besa Ismaili, vizituam strukturat e partisë në Prizren, Dragash dhe Zhur. “Mikpritje e veçantë nga Kryetari i Komunës së Dragashit, Kryesitë dhe asambleistë …2020/10/03Politik2020-10-03 13:02:58
Hoti: Pas 100 ditë qeverisje, kemi ulur drastikisht numrin e viktimave dhe të infektuarveKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka folur për situatën me koronavirus në vend. Ai ka thënë se ulja e numrit të të infektuarve nuk do të ishte e mundur pa …2020/10/03Kosova2020-10-03 11:43:47
Sigurohen mbi 160 mijë doza të vaksinës kundër gripit sezonal, QKMF-të në pritjeNë Kosovë janë siguruar afërisht 160 mijë doza të vaksinës kundër gripit sezonal. Aplikimi i kësaj vaksine pritet të bëhet gjatë këtij muaji. E në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, …2020/10/03Shëndetësi2020-10-03 10:14:53
Punëtorë të KEK-ut me protestë kërkojnë t’u lejohet të tërheqin një pjesë të TrustitPunëtorë të Koorporatës Energjetike të Kosovës do të protestojnë më 3 tetor para Kuvendit të Kosovës për të kërkuar që të lejohet tërheqja e një pjese të Trustit Pensional, sipas …2020/10/03Ekonomi2020-10-03 10:03:44
Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 18 pacientë me COVID-19Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se gjithsej 153 pacientë janë duke u trajtuar për COVID-19 në QKUK dhe në spitalet rajonale të Kosovës, prej tyre 84 janë …2020/10/03Shëndetësi2020-10-03 08:56:33
Kërkesë e madhe: Air Prishtina gjatë tetorit, 3 fluturime Cyrih-Prishtinë në ditëPër sa u përket çmimeve, ato janë në nivel normal si në kohërat para Koronës, pavarësisht kërkesës së rritur, sqaron zonja Ibrahimi, CEO e Airprishtina Pasi Zyra Federale e Shëndetit …2020/10/03Diaspora2020-10-03 08:52:21
Totaj tregon se a do të futet PDK’ja në qeveri: Për shkak të situatës politike, mund të jemi fleksibilKryetari i PDK-së në Prizren dhe njëherit nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka treguar se a do të hyjë PDK’ja …2020/10/03Kosova2020-10-03 08:50:02
Pandemia rrit nivelin e kredive të këqija në KosovëNë bankat komerciale në Kosovë është rritur niveli i kredive joperformuese. Kjo për arsye se biznese të shumta private, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga coronavirusi i ri, nuk …2020/10/03Ekonomi2020-10-03 08:47:39
“Shqiptarë”, dy Ministrat e Jashtëm i përgjigjen fuqishëm VulinitDy Ministrat e Jashtëm shqiptarë, Meliza Haradinaj-Stbulla dhe Gent Cakaj i janë kundërpërgjigjur fuqishëm ministrit të Mbrojtjes të Serbisë, Aleksandar Vulin. Vulin ka komentuar deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi …2020/10/02Diaspora2020-10-02 21:10:54
Festivali mbarëkombëtar “Opoja Vallëzon” do të mbahet me 10 -11 Tetor 2020Shoqëria kulturore artistike “Bresana”, nepermjet një postimi në llogarinë e tyre në Facebook, kanë njoftuar opinionin publik, se Festivali mbarëkombëtar “Opoja Vallëzon” do të mbahet në javën e dytë të …2020/10/02Aktualitet, Kulturë & Art, Shpallje & Njoftime2020-10-02 17:09:39
Kadri Veseli takohet me shoqatën e bizneseve në PrizrenPrishtinë, 2 tetor 2020 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar sot në Prizren shoqatën “Esnaf”, që përfaqëson bizneset e këtij qyteti. Kryetari Veseli ka folur …2020/10/02Ekonomi2020-10-02 16:39:53
Kadri Veseli për kafe në Dragash pritet nga kryetari ShabaniKryetari i partisë demokratike të Kosovës zotëri Kadri Veseli gjatë ditës së sotme ka vizituar komunën e Dragashit. Ai është pritur nga kryetari i komunës zotëri Shabani si dhe struktura …2020/10/02Aktualitet2020-10-02 13:38:03
Edhe zëvendësministri Selim Kryeziu pjesë e takimit të dy qeverive në TiranëNë takimin e përbashkët ndermjet dy qeverive asaj të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë po marrin pjesë edhe disa zëvendësministra të qeverisë Hoti. Njeri nder ta në këtë takim është …2020/10/02Aktualitet, Kosova, Shqiperia2020-10-02 13:02:29
I ngopuri, nuk ia din të urituritEroll Venhari Të zgjedhurit e popullit duke punuar për interesa klandestine dhe interesa për politika ditore vazhdojnë të dëmtojnë zgjedhësit/qytetarët e tyre. Ligji për rimëkëmbjen ekonomike sërish nuk kaloi, si …2020/10/02Opinione2020-10-02 09:58:19
Edi Rama pret Qeverinë e Hotit me flamuj të KosovësSot do të zhvillohet mbledhja e përbashkët midis dy qeverive të Kosovë dhe e asaj Shqipërisë, në Tiranë. Kabineti qeveritar sot në mëngjes ka marrë rrugën për atje, transmeton televizioni …2020/10/02Kosova, Shqiperia2020-10-02 09:47:57
Ramadani thotë se vaksina do del në fund të këtij viti, shqetësim shpërndarja e tyreDrejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani, ka deklaruar se vaksina kundër COVID-19 do të zbulohet në fund të këtij viti dhe se Kosova ka aplikuar për furnizimin …2020/10/02Shëndetësi2020-10-02 09:43:05
Zemaj: Gjendja me pandemi është stabile, po përgatitemi për vjeshtë dhe dimërMinistri i Shëndetësisë (MSH), Armend Zemaj në një intervistë ka folur për situatën me COVID-19, funksionimin e sistemit arsimor gjatë pandemisë, ristrukturimin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe …2020/10/02Shëndetësi2020-10-02 09:37:23
Komenti i AAK-së, për ndarjen e 60 milionë eurove për bizneset nga qeveriaDeputeti i Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Gazmend Syla e ka përshëndetur vendimin e qeverisë për ndarjen e 60 milionë eurove në të cilin përfshihet …2020/10/02Kosova2020-10-02 09:28:41
VV paralajmëron protesta ndaj Qeverisë HotiIsh-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se nëse kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, do të tentojë të shtyjë përpara themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe atëherë do …2020/10/02Kosova2020-10-02 09:23:20
FFK e gatshme t’i presë tifozët në ‘Fadil Vokrri’ kundër SllovenisëUEFA ka vendosur që të lejojë rikthimin e tifozëve në stadiume, duke filluar nga java e tjetër. Shtëpia më e madhe e futbollit, do të lejojë rikthimin e tifozëve në …2020/10/02Sport2020-10-02 09:20:49
Qeveria Hoti niset me autobus për në ShqipëriKabineti qeveritar i Republikës së Kosovës sot do të mbaj mbledhjen e përbashkët me atë të Shqipërisë në Pallatin e Kongreseve në Tiranë në të cilën pritet të nënshkruhen edhe …2020/10/02Kosova, Shqiperia2020-10-02 08:47:06
Rrëzohet nga pema, ndërron jetë prizenasiNë komunën e Prizrenit ka ndodhur dje një vdekje aksidentale. Një person është rrëzuar nga pema me ç’rast ka ndërruar jetë nga lëndimet e pësuara. “Rr. Sheh Emini, Prizren 01.10.2020 …2020/10/02Kosova2020-10-02 08:43:54
Ministri Enis Kervan vizitoi Komunën e DragashitSot me datë 01 Tetor 2020, Ministri i Ministrisë së Zhvillimit Rajonal z.Enis Kervan vizitoj punimet që janë duke u zhvilluar në Komunën e Dragashit për realizimin e projektit “Ndërtimi …2020/10/01Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2020-10-01 20:43:05
Fillon punën stomatologu i ri në QKMF DragashNë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Dragash nga muaji mars kur u pensionua dr. Sefer Skenderi, reparti stomatologjisë nuk kishte mjek, ndersa nga atëher detyrën e ushtruan dy asistent që …2020/10/01Aktualitet, Lajme nga Opoja, Personazhe2020-10-01 19:38:52
Kuvendi Komunal në Dragash miratoi Buxhetin për vitin 2021Në mbledhjen e mbajtur me datë 30.09.2020 Kuvendi Komunal në Dragash nën udhëheqjen e kryesuesit Dr. Betim Merdiu mbajti mbledhjen e 10 me pikën e rendit të ditës: Propozim vendimin …2020/10/01Aktualitet, Institucione, Lajme nga Opoja2020-10-01 15:58:04
Njoftim për pensionistët e KosovësMinistria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) njofton të gjithë pensionistët e Republikës së Kosovës të cilët kanë qenë të obliguar të lajmërohen në zyrat e pensioneve gjatë periudhës janar …2020/10/01Ekonomi2020-10-01 09:13:43
IPKO QË MË SHUMË SE NJË ORË LË KOSOVARËT PA INTERNETKompania telekomunikuese IPKO ka lënë kosovarët pa internet për më shumë se një orë Kosovarët po ‘vuajnë’ orëve të fundit shkaku se nuk po mund ta përdorin internetin. Dhe fajtor …2020/09/30Teknologji2020-09-30 16:49:35
Dyfishohen pagesat për familjet në asistencë socialeMinistri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka dhënë një lajm të mirë për familjet, të cilat janë në asistencë soaciale. Ai ka thënë se për 3 muajt e …2020/09/28Ekonomi2020-09-28 10:11:05
Njoftim i rëndësishëm nga redaksia e revistes “SHARRI”Redaksia e revistes për art, kulturë e shkëncë, SHARRI është duke bërë përgatitje për botimin e dynumërshit për vitin 2020. Për këtë qëllim, i njoftojmë të gjithë të interesuarit që …2020/09/27Shpallje & Njoftime2020-09-27 17:29:17
LV në Sharr fton qytetarët e anëtarët që të bëhen pjesë e zgjedhjeve të brendshme.Qendra e LV në Sharr, përmes një takimi ku i pranishëm ishte edhe deputeti Artan Abrashi, ka bërë thirrje tek qytetarët e Dragashit dhe anëtarët e VV në këtë zonë …2020/09/27Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-27 17:23:29
Pamje mbresëlënëse nga Bjeshkët e Sharrit@Hiking ne Bjeshkët e Sharrit-Dragash Video e bërë me dron ku shfaqën bukuritë e rralla natyrore të Opojës dhe Gorës duke perfshire: Mejdanin e Opojës sebashku me disa fshatra përreth, …2020/09/27Lajme nga Opoja, Natyrë & Turizëm2020-09-27 17:18:14
Njoftim për konkursin për mësimdhënës në fshatin PlavëNë përputhje me dispozitat e udhëzimit administrativ ( MPMS) Nr.07/2017 të nenit 10 pika 4,5 dhe 6 për rregullimin e Procedurave të Konkursit në Sektorin Publik Komisioni i përzgjedhjes ka …2020/09/27Arsim, Institucione, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2020-09-27 17:10:30
Njoftim për kandidatët e konkursit për mësimdhënës klasorNë përputhje me dispozitat e udhëzimit administrativ ( MPMS) Nr.07/2017 të nenit 10 pika 4,5 dhe 6 për rregullimin e Procedurave të Konkursit në Sektorin Publik Komisioni i përzgjedhjes ka …2020/09/27Arsim, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2020-09-27 17:01:41
Anulohet konkursi për një mësimdhënës të muzikës në fshatin Rapç të komunës së Dragashit!Drejtoria e Arsimit në Dragash ka njoftuar për anulimin e vendit të punës për një mësimdhënës të muzikës në Shfmu “9 Maj” në Rapç i shpallur në konkursin nr.13/355 të …2020/09/27Arsim, Institucione, Lajme nga Opoja, Shpallje & Njoftime2020-09-27 16:51:35
Apple dërgon përditësimin shumë të rëndësishëm të iOS 14.0.1Apple përditësoi iOS 14 vetëm 8 ditë nga debutimi i saj. Përditësimi i ri është i vogël, vetëm 170MB dhe duhen vetëm pak minuta për tu shkarkuar. iOS 14.0.1 përqendrohet …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:17:43
Telefoni i ardhshëm i OnePlus merr një ditë bateri për 15 minuta karikimZakonisht teknologjitë e karikimit më të shpejtë gjenerojnë më shumë nxehtësi por OnePlus thotë se 8T ka një sistem të ri për largimin e nxehtësisë për ta mbajtur të freskët …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:15:04
Microsoft teston me tabet që flenë gjumë në shfletuesin EdgeNë uebsajtin Microsoft Tech Community, kompania diskuton se çfarë janë tablet që flenë, si funksionojnë dhe si e ndihmojnë kompjuterin tuaj. Ndërsa po i afrohet mbylljes së versionet të vjetër …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:13:23
Përshkallëzohet beteja mes Apple dhe Komisionit EvropianNë 2016-ën një gjykatë vendosi se Apple kishte përfituar në mënyrë të paligjshme por që vendimi u kthye pas në Korrik të 2016. Komisioni Evropian ka planifikuar të apelojë vendimin …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:11:36
Facebook prezanton mjete të reja për ruajtjen e pronësisë së fotografiveRrjeti social Facebook lançoi disa mjete të reja të cilat do të ndihmojë përdoruesit të mbrojtjen fotot e tyre dhe të ushtrojnë mbi të drejtën e pronësisë. Përdoruesit së shpejti …2020/09/27Teknologji2020-09-27 16:06:44
Bizele me kërpudhaNjihuni me përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes Kur gatuani bizele, gjithmonë shtoni ujë të nxehtë, sepse uji i ftohtë dëmton perimet gjatë gatimit. Përbërësit: – 3 qepë; – 600 g …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 16:00:57
Drekë sikur e gatuante gjyshja: Mish pule me perime nga furraDrekë e thjeshtë, e shëndetshme dhe preferuar për të gjithë Nuk ka më të shijshëm se mishi dhe perimet nga furra, transmeton televizioni Opoja. Përbërësit: – 400 g mish pule; …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:56:42
Kifle me arra: Recetë e cila bartet nga gjenerata në gjeneratë!Recetë me shije të lehtë dhe butësi delikate Përbërësit: – 400 gramë miell; – 250 gramë margarinë; – 100 gramë sheqer pluhur; – 200 mililitra qumësht; – 100 gr arra …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:53:16
Hajvar shtëpieKy artikull ushqimor i shkëlqyeshëm bëhet sipas kësaj recete Kjo salcë e shijshme, është shoqëruese mjaft e mirë e ushqimeve, por mund të hahet edhe duke lyer fetat e bukës, …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:50:14
Si të përgatitni bërxolla origjinale vjeneze: Kuzhinieri austriak zbulon ku qëndron perfeksioni i shijes!Shefi i kuzhinës i një restoranti të njohur vjenez, Jürgen Gschwendtner, ka zbuluar truqet me ndihmën e të cilave do t’i përgatisni bërxollat vjeneze Bërxollat vjeneze bëhen nga mishi i …2020/09/27Kuzhina2020-09-27 15:46:41
Kërkes urgjente nga banorët e Bresanës për kryetarin ShabaniNJË MUAJ NGA NISJA (DHE NDËRPRERJA) E PUNIMEVE NË NDËRTIMIN E URËS NË LAGJEN DURAJ! Më 18 gusht 2020 kanë nisur punimet në ndërtimin e urës në lagjen Duraj të …2020/09/13Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-13 12:25:39
Konfirmon Likaj: Mësimi në shkolla fillon me 14 shtator, ndahet në dy fazaMinistri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, ka konfirmuar se mësimi në shkolla do të fillojë nga 14 shatori i ndarë në dy faza. Likaj lajmin e ka bërë të …2020/09/11Kosova2020-09-11 11:56:47
Rezultatet e testit të maturës në afatin e parë në Komunën e DragashitKalueshmëria në ​ testin e maturës në afatin e parë në Komunën e Dragashit është 87.20% Drejtori për Arsim në Komunën e Dragashit , MSc.Vloran Cenaj bëri të ditur se …2020/09/08Arsim, Lajme nga Opoja2020-09-08 15:09:54
Djaloshi nga Opoja rrëmben vendin e tretë në garën për Çiklizëm në KosovëFederata e Çiklizmit në Republikën e Kosovës ka organizuar edhe sivjet garën e Çiklizmit, pjesëmarrës të së cilës ishin mbi 40 garues nga e mbarë Kosova. Nder tre më të …2020/09/06Personazhe, Sporti2020-09-06 18:12:16
“Jam sheqer” premierë nga Kumrija dhe BesimiÇifti i njohur i Estradës Kumrija Mustafa dhe Besim Krasniqi nuk kanë të ndalur në projektet e tyre muzikore. Ende pa kaluar një periudhë të gjatë nga ku sollen projektin …2020/09/05Aktuale2020-09-05 14:10:06
LV e Dragashit i quan premtime te natyres estetike te realizuara nga kryetari ShabaniQendra e Levizjes Vetevendosje ne Dragash, permes nje komunikate ne faqen zyrtare, ka komentuar raportin e institutit GAP, ku premtimet e realizuara te komunes, i ka cilesuar me shume te …2020/09/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-03 13:23:43
Gjobiten 3 subjekte afariste për mosrespektim të masave anti Covid në DragashTë martën, me datë 01.09.2020, janë gjobitur 3 subjekte afariste në Komunën e Dragashit të cilat nuk i kanë respektuar masat anti Covid të caktuara nga Qeveria e Kosovës. Inspektorati …2020/09/03Aktualitet, Biznese, Lajme nga Opoja2020-09-03 09:17:48
Si i mbeti emri fshatit ‘Rrenc’ kjo është arsyeja!Në zonën e Dragashit ndodhet një fshat i vogël me rreth 120 shtëpi,e diku rreth 400 banorë, që ka një emër interesant! Fshati quhet ‘Rrenc’. Emri i fshatit Rrenc vjen …2020/09/03Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-03 08:06:24
Nga zyrtar të LV në Sharr përkujtohet dëshmori Samidin Emini në 22 vjetorin e rënies së tijSekretari Organizativ i LV në Sharr përmes një postimi në facebook ka përkujtuar dëshmorin nga fshati Kuk, Samidin Emini, në 22 vjetorin e rënies së tij. Sot kur do kalonin …2020/09/01Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-09-01 21:10:20
Regjisori kosovar merr çmim për regji në New YorkRegjisori i filmit “Klithma”, Korab Lecaj, është shpërblyer mbrëmë me çmimin special “Outstanding Achievement in Directing” apo “Arritje të jashtëzakonshme në regji”, në edicionin e 9-të të International Filmmaker Festival …2020/09/01Kosova2020-09-01 13:14:56
Oda e Mjekëve të Kosovës shpreh ngushëllime për vdekjen e mjekut nga koronavirusiKa humbur jetën mjeku nga Dragashi, doktor Mynafir Beshiri. Ngushllime per vdekjen e tij ka shprehu edhe Oda e Mjekëve të Kosovës. Postimi i plotë: Humb betejën me koronavirusin mjeku …2020/08/29Kosova2020-08-29 20:42:18
Nxirret trupi i pajetë i të riut nga Brruti i Dragashit, i cili humbi jetën tragjikisht në liqeNjë 19-vjeçar me iniciale F.A., shtetas i Republikës së Kosovës, ka humbur jetën në një liqen në Kodrën e Diellit në Tetovë, i njohur si “Liqeni i Madh”, e që …2020/08/29Aktualitet, Kosova, Lajme nga Opoja2020-08-29 12:24:57
Filloi mbarë Testi i Maturës Shtetërore 2020 në komunën e Dragashit (Video)Si në të gjithë Kosovën, sot edhe në komunën e Dragashit filloi testi i Maturës Shtetërore 2020, rreth 190 nxënës nga komuna jonë iu nenshtruan testimit te ri-formuluar kete vit …2020/08/29Arsim, Institucione, Kosova, Kronika, Lajme nga Opoja2020-08-29 11:12:20
Me 1 shtator fillon mësimi në të gjitha shkollat e komunës së DragashitViti shkollor 2020/21 nuk do të jetë vit i zakonshëm shkollor, andaj të gjithë akterët duke filluar nga drejtorët e shkollave, mësimdhënësit, nxënësit dhe prindërit duhet të mobilizohen për fillimin …2020/08/22Arsim, Lajme nga Opoja2020-08-22 13:37:22
Rreth 6 biznese dënohen nga inspektorati për mosrespektim të masave anti Covid në DragashDje, me datë 21.08.2020, në orët e mbrëmjes janë dënuar rreth 6 biznese në Komunën e Dragashit të cilat nuk i kanë respektuar masat anti Covid të caktuara nga Qeveria …2020/08/22Aktualitet, Biznese, Lajme nga Opoja2020-08-22 11:34:09
Poetët opojarë nuk i ndal as Pandemia!Këto ditë doli nga shtypi libri me titull”Një komb e një flamur” i autorit Miftar Tërshnjaku nga fshati Pllavë i Opojes me punë të përkohëshme në Austri. Libri përmban poezi …2020/08/22Personazhe2020-08-22 10:40:19
Gjendet pa shenja jete një person në DragashNjë person është gjetur pa shenja jete në Dragash të mërkurën rreth orës 07:50 thuhet në raportin 24 orë nga Policia e Kosovës përcjellë televizioni Opoja. Njësitë përkatëse të Policisë …2020/08/20Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-20 11:55:11
Këngëtarja nga Kryeziu i Pukes sjell projektin për vendlindjenKëngëtarja e muzikës popullore, Raimonda Kovaçi nga Shqipëria kohëve të fundit është duke punuar rreth projekteve të reja muzikore. Ajo ditëve të fundit ka sjellë projektin e saj të radhës …2020/08/16Aktuale2020-08-16 23:22:06
“Sillu pshtillu” thotë Lok KomoniKëngëtari i muzikës moderne nga Deçani, Lok Komoni kohëve të fundit e kemi parë duke bashkëpunuar me këngëtarin e njohur, Sinan Vllasaliu, dhe jo vetëm. Madje, ai po vlerësohet si …2020/08/16Aktuale2020-08-16 21:32:56
Pritem oj nanë pritem nga Besimi dhe KumrijaÇifti i estradës nga muzika popullore Besimi dhe Kumrija sjellin projektin e tyre të radhës për këtë sezon verore shkruan sot Televizioni Opoja. Projekti i cili është publikuar pak kohë …2020/08/16Aktuale2020-08-16 11:11:42
Edona Hasanaj i kallë mindilat për sezonin veror.Këngëtarja e mirënjohur e muzikës popullore nga Suhareka, Edona Hasanaj së fundi ka sjellë projektin e saj të ri i cili është duke u pritë mirë nga adhuruesit e muzikës …2020/08/16Aktuale2020-08-16 10:52:36
Dy botime me analizë shkencore nga Dr Mevlan Qafleshi!Redaksia e “Televizioni Opoja” ju sjell pranë jush autorin Dr. Mevlan Qafleshin nga komuna e Dragashit, i cili brenda një periudhe të shkurtër ka nxjerrë në dritë dy botime, njëri …2020/08/13Arsim2020-08-13 15:48:33
Kryetari Shabani: Vërshimet kanë shkaktuar shumë dëme, do kërkojm ndihmë për kompenzimPas reshjeve të shumta të shiut, disa prej lumejve dhe prrockave që kalojn neper fshatrat e komunës sonë, kanë dalur nga shtrati dhe kanë shkaktuar vërshime në disa prej tyre. …2020/08/09Aktualitet2020-08-09 16:02:01
Fetije Kelmendi – Gruaja e parë nga radhet e NDSH që luftoi në malet e Opojes më 1946HEROINËN E KOMBIT URAGANIN E LUFTËS KUNDREJTË ARMIKUT -FETIJE KELMENDI (1926-1946) Fetije Kelmendi e lindur dhe e rritur në Fshatin Ribar i Vogël , në komunën e Lipjanit.Ishte vajza e …2020/08/09Histori, Lajme nga Opoja2020-08-09 10:16:46
​Pandemia ka goditur edhe Dragashin, e vështirë situata me staf mjekësorPandemia Covid-19 ka goditur edhe komunën e Dragashit, sikur edhe shumë komuna në vend. Në këtë komunë kanë humbur betejën me virusin e pa shëruar deri më tash nëntë qytetarë, …2020/08/05Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-05 09:30:24
Hoti premton mbështetjen e Qeverisë për zhvillimin e DragashitKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në kuadër të vizitave që po u bën komunave të vendit, sot ka vizituar Komunën e Dragashit. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, ministrat Arban …2020/08/02Aktualitet, Lajme nga Opoja2020-08-02 15:24:49