Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Lajme nga Opoja

Shpallje & Njoftime

Kosova

Uebfaqja zyrtare e komunës së Dragashit bjenë nga sistemi!

Gjatë ditës së sotme ueb sejti i komunës së Dragashit si dhe domeni kryesorë ku kanë akces komunat e Kosovës është jashtë funksionit njofton televizioni Opoja. Nga administratoret e saj nuk është paralajmëruar ndonjë punim eventual në faqe zyrtare të komunave të Kosovës. Deri me tani nuk dihet ende se…

Ngarko më shumë

Sport

Sporti

3 pikë në tavolinë për KF Opoja nga FFK-ja

Federata e futbollit të Kosovës në mbledhjen e fundit ka vendosur për ndeshjen e zhvilluar të datës 25 Prill 2021 Kf Opoja- Kf Dejni: “Përshkak të disa parregullsive të cilat kishin ndodhur të jep ekipit të Kf Opoja tre pikë në tavolinë” thuhet në njoftim përcjell televizioni Opoja. Ketë njoftimi…

Lajme nga Opoja

Naser Tafili nga Opoja triumfues në shumë gara të shahut.

Këtë vit Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Republikën e Kosovës organizoi garën e shahut, në të cilën morën pjesë 30 kandidatë nga të gjitha qytetet e Kosovës. Naser Tafili, si një nga entuziastët e mëdhenj të Shahut, mori pjesë në këtë garë të organizuar nga DKRS e Kosovës…

Vetëvendosje dhe Albin KURTI, janë dy kompontetët kryesorë të Neoshqiptarizmës sot!

Koncepti “Neoshqiptarizëm” ishte zhvilluar përgjatë viteve 30-ta të shekullit të kaluar, në mënyrë të veçantë me të u morën Branko Merxhani dhe Vangjel Koqo. Neoshqiptarizma ishte e përqendruar të unifikonte qenien shqiptare në planin kulturor më pas edhe si platformë politike. Por nuk duhet harruar se qenia shqiptare (prej 92.000…

Kronologji Historike mbi elementin historik Dardan në Kosovë

Dardanët ishin njëri ndër 70 fiset Ilire ku ishte nder fiset që luajtën rol të rëndësishëm në histori . Ata ishin banorë të Ballkanit Qendror e kryesisht në teritorin e sotëm të Kosovës . Emri dardan mendohet të ketë ardhur nga emri i drurit dhe i frutit të dardhës. Në…

Reflektim historik!

Krijimi i Aleancës Ballkanike të fillimvitit 1912 nga Serbia, Greqia, Mali I Zi dhe Bullgaria, përveç luftës kundër Perandorisë Osmane, kishte qëllim edhe coptimin e tokave shqiptare. Sa i përket Kosovës, ajo ishte në sferat e interesit serb, ku për ta Kosova ishte jetike dhe duhej të ishte pjesë e…

Hysen Bojaxhiu: Për Kosovën viti 2020 ishte viti më i vështirë prej shpalljes së pavarësisë!

Pikëvështrim… Viti 2020 mund të konsiderohet si njëri ndër vitet ku Kosvova ka kaluar periudhën më të vështirë prej shpalljes së pavarësisë e deri më sot . Gjithmonë kjo kriz vjen në momentet e krijimit të qeverive , që fatkeqësisht kemi një ndërrim të shpeshtë të tyre por edhe me…

Biografia e Heroit të Kosovës Ilmi Bahtjari-Oçalani

Ilmi Bahtijari, i lindur në fshatin Blaç, komuna e Sharrit ka rrjedhur nga një familje me tradita patriotike. Përplasjen e parë me pushtuesin serb, Ilmiu e kishte pasur qysh si nxënës I shkollës së mesme. Si përkrahës i demonstratave të vitit 1981, Ilmiu përjashtohet nga shkolla për ta vazhduar të…

31 vite nga vrasja e Vahidin Hajrizit në armatën popullore të Jogusllavisë

ME RASTIN E 31 VJETORIT TË VRASJES NË ARMATËN POPULLORE TË JUGOSLLAVISË (APJ) Përkujtojmë: “DËSHMORIN E KOMBIT” Vahidin (Xhimshid) Hajrizi nga Kuklibegu: Vahidin Hajrizi u lind më: 22. 10. 1969 në Kuklibeg. Shkollën fillore e kreu në Bresanë, kurse të mesmen e vazhdoi në Dragash, në gjimnazin “Emin Duraku”. Gjatë…

Rexhep Shyqeriu mësuesi i parë nga fshati Bresanë.

Rexhep Shyqeriu ishte mësuesi i parë nga fshati Bresanë i komunës së Dragashit sipas një shkrimi të publikuar nga Kasam Muhameti e përcjell televizioni Opoja. Ne si redaksi ju ofrojmë ketë biografi të Mësuesit të parë nga fshati Bresanë: Rexhep Shyqeriu (1925 – 1990)‘mësuesi i parë nga Bresana’ Mësuesi, Rexhep…

Kush ishte infermieri i parë nga Bresana e Dragashit?

Infermieri i parë nga fshati Bresanë i komunës së Dragashit është Abdylmugni Maliqi apo ndryshe nihet në popull si “ta Mugni”. Televizioni Opoja ju sjell një përshkrim të biografisë së Infermierit të pregaditur nga Kasam Muhameti. Abdylmugni Maliqi u lind në Bresanë më: 25. 07. 1944. Shkollën fillore e mbaroi…