Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Category: Ekonomi

Ekonomi

Shumë biznese nuk morën nga 290 euro për punëtorë

Ani pse shumë biznese të cilat nuk u ndalën së punuari asnjëherë në pandemi morën nga shteti mbështetje financiare nga masa për punëtorë nga 290 euro, disa biznese individuale që ishin të mbyllura për shkak të masave kufizuese nuk kanë arrit ta marrin këtë mbështetje asnjëherë. Një ndër këto biznese…

Ekonomi

Murati: Po hedhim një hap të madh drejt digjitalizimit të ATK-së

Ministri Murati: Po hedhim një hap të madh drejt digjitalizimit të Administratës Tatimore të Kosovës. Nën udhëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe ambasadorit gjerman në Kosovë Joern Rohde sot u mbajt takimi për lansimin e përditësimit të platformës EDI të Administratës Tatimore të Kosovës. Gjatë…

Ekonomi

Nuk ka kredi për punonjësit e sektorit privat

Aprovimi i një kredie në bankat komerciale, për punonjësit e sektorit privat është procesi i vështirë, e në disa raste i pamundshëm, thotë Ardita, e cila ka aplikuar për një vlerë të kredisë në dy institucione financiare në Kosovë, dhe që në të dyja ia kanë refuzuar kërkesën. Arsyeja e…

Ekonomi

Tri profesionet më të paguara në Kosovë

Një raport i Agjencisë Kosovare të Kosovës i publikuar para një viti, lidhur me nivelin e pagave, i ka renditur ata që merren me furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar, si më të paguarit në Kosovë. Sipas raportit të ASK-së, paga mesatare bruto për ata që…

Ekonomi

Deponohen 350 euro të falsifikuara në një bankë

Ditën e djeshme një punëtor i një banke në rrugën Agim Ramdani në Prishtinë ka raportuar se një klient ka deponuar në bankë 7 monedha prej 50 euo që dyshohet të jenë të falsifikuara, raporton Gazeta Blic. Monedhat e dyshuara janë konfiskuar. Njoftimi i plotë: Rr. Agim Ramadani, Prishtinë21.04.2021 –…

Ekonomi

Pandemia nuk ndal punën e Qendrës së Trajnimeve të KEK-ut

Qendra e Trajnimit në Korporatën Energjetike të Kosovës nuk e ka ndalur punën, përkundër masave të shpeshta të ndërmarra, për shkak të situatës së vështirë nga COVID-19. Aktualisht në këtë qendër në respektim të plotë të masave, janë duke u realizuar trajnimet për vinç urë. “Kandidatët që vijnë në trajnim,…

Ekonomi

Bankat pasurohen, bizneset e vogla varfërohen

Shumicën e pagesave furrat e marketet e vogla e kanë me para të imëta. E kur vjen koha e deponimit të tyre në banka, duhet të paguajnë tarifa të larta. Pronari furrës, Luz Mita, ankohet se bëhet fjalë për përqindje të papërballueshme. “Nëse i dorëzojmë në bankë, banka na merr…