Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Category: Kosova

Aktualitet

Hapet pika kufitare Restelicë-Strazimir

Pika kufitare Restelicë-Strazimir do të jetë tani vendkalimi tjetër kufitar mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Vendkalim ky që thuhet se do të ndihmojë edhe më shumë në bashkëpunimin mes të dyja vendeve. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla është shprehur se ky rajon kufitar gjithnjë ka kultivuar…

Aktualitet

Lendrit Iljazi pjesë e kabinetit të Ministres Donika Gërvalla në MPJD

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka publikuar stafin e Ministres Donika Gërvalla në faqen zyrtare të internetit. Kabineti i Ministres Donika Gërvalla përbëhet nga tetëmbëdhjetë anëtarë të cilët kanë pozita të ndryshme në MPJD. Ndërsa në MPJD bën pjesë edhe Lendrit Iljazi nga komuna e Dragashit si këshilltar…

Aktualitet

Asambleistja nga Dragashi, pjesë e konferencës së organizuar nga NDI Kosova

Asambleistja nga radhët e PDK-së Xhemile Misinaj në kuvendin komunal në Dragash ishte për herë të parë pjesëmarrëse në konferencën e organizuar nga NDI Kosova njofton televizioni Opoja. Dje në konferencën #disicon2021 të organizuar nga NDI Kosova si përfaqësuese dhe ambasadore e Edyn. ‘Konferenca për integritetin e informacionit DISICON’ pjesëmarse…

Kosova

Qeveria Kurti në fokus komunën e Dragashit: ri-kategorizohet shkalla e kufirit në Krushevë

MPB në bashkëpunim me Republikën e Shqipërisë arrijnë marrëveshje për ri-kategorizimin e Pikës Kufitare në Dragash, që gjendet në fshatrat Krushevë-Shishtavec-Kukës: Marrëveshjen për ri-kategorizimin e Pikës Kufitare Krusheve (DRAGASH) – Shishtavec (KUKËS). Kjo i shërben banorëve lokal, turizmit, dhe do të jetë një alternativë shtesë e pikës kufitare në Vërmicë….

Kosova

Ministri Vitia: Nga 15 qershori do të nisim vaksinimin masiv të qytetarëve

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu në seancën e Kuvendit, sërish ka parashtruar pyetje ndaj ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia lidhur me procesin e vaksinimit me vaksinën antiCOVID-19. Haxhiu ka thënë se Qeveria e Kosovës ende nuk ka nënshkruar kontratë për blerjen e vaksinave antiCOVID-19. “Kosova është i vetmi vend në…

Kosova

Nga qershori hiqet taksa prej 15 euro për të hyrë në Mal të Zi

Drejtor i zyrës turistike në Ulqin, Gëzim Hajdinaga, ka thënë se në fillim të muajit qershor, do të finalizohet marrëveshja mes Kosovës dhe Malit të Zi për heqjen e taksës në vlerë 15 euro. Në RTV21, ai ka treguar se marrëveshja do të nënshkruhet në Podgoricë. “Kur isha në Kosovë…

Aktuale

Hiqet ora policore dhe zgjatet orari i gastronomisë deri në ora 23:00

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka aprovuar kërkesën e Asociacionit të Komunave të Kosovës në takimin virtual që ka pasur sot me kryetarët e komunave për heqjen e kufizimit të lirisë së lëvizjes. Vitia ka aprovuar edhe kërkesën e Asociacionit për zgjatjen e orarit të gastronomisë deri në ora 23:00,…

Kosova

Shtyhet afati për provimin e Maturës Shtetërore

Ministria e arsimit Arbërie Nagavci ka marr një vendim për të shtyrë afatin e mbajtjes së testit të Maturës Shtetërore. Me 26 qershor 2021 pritet të mbahet testi i Maturës Shtetërore sipas vendimit të fundit. Arsyet për shtyrjen e afatit për testin e Maturës Shtetërore është parandalimi ndaj përhapjes së…