Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Category: Diaspora

Diaspora

Afër përmbylljes njohja e patentë-shoferëve të Kosovës në Gjermani

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla, ka takuar homologun e saj gjerman, Heiko Maas. Gjatë takimit është diskutuar edhe për marrëveshjen për njohjen e patentë-shoferëve, e cila u tha se është afër përmbylljes. Dy ministrat në takim janë fokusuar në diskutime lidhur me marrëveshjet bilaterale…

Aktualitet

Një shembull i mirë nga familja Cenaj nga Pllava

Bashkëvendasi Femi Cenaj i cili jeton në Finlandë investon në instalimin e Nxemjes Qendrore në shkollën e Pllavës. Sot në zyrën e kryetarit të komunës është bërë pranim-dorëzimi i Nxemjes Qendrore për shkollën “Shaban Shabani” paralelja në Pllavë, donacioni u nënshkrua nga kryetari Shaban Shabani, dhe Avdurrahim Cenaj babai i…

Diaspora

“Shqiptarë”, dy Ministrat e Jashtëm i përgjigjen fuqishëm Vulinit

Dy Ministrat e Jashtëm shqiptarë, Meliza Haradinaj-Stbulla dhe Gent Cakaj i janë kundërpërgjigjur fuqishëm ministrit të Mbrojtjes të Serbisë, Aleksandar Vulin. Vulin ka komentuar deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës i cili në mbledhjen e sotme të dy qeverive ka thënë se porti i Durrësit do të jetë de…

Diaspora

Me 31 vende Gjermania po planifikon rihapjen e kufijve

Gjermania ka thënë se ka vënë nën kontroll përhapjen e koronavirusit. Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor. Gjermania, sikur edhe vendet e tjera të Bashkimit Evropian dhe më gjerë, ka mbyllur kufijtë në mes të marsit,…