Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Category: Kulturë & Art

Kulturë & Art

“Opoja Vallëzon” edicioni i tretë, grupet pjesmarrëse dhe informacione rreth organizimit

Në komunën e Dragashit po organizohët edicioni i tretë i festivalit folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, festival ky me karakter garuës në të cilin do marrin pjes dhjetra ansamble e shoqeri të ndryshme. Festivali folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, organizohet nga “SHKA Bresana” dhe Drejtorati për Kultur, Rini e Sport në ditët e diasporës,…

Kulturë & Art

BRODI – FSHATI JUGOR I BLEGTORISË DHE I TURIZMIT

Shtegtime nëpër Atdhe (CXIV) Fshati i dytë më jugor i Kosovës është Brodi i Gorës, në komunën e Sharrit (Dragashit). Ndodhet i rrethuar me male të larta e të bukura të Sharrit, në një terren të ngushtë, nga ku përvijohet lumi e kthjellët dhe rruga gjarpërore mes për mes fshatit….

Aktualitet

Vëllezërit Lecaj sjellin dy projekte muzikore për treven e Opojës.

Këngëtaret e mirënjohur Rijad dhe Mirhat Lecaj së fundi kanë sjell dy projekte muzikore për adhuruesit e muzikës së tyre. Këto dy projekte muzikore të Vëllezërve Lecaj janë kushtuar vendlindjes së tyre pra behet fjalë për treven e Opojës në komunën e Dragashit. Rijad Lecaj në një prononcim për televizionin…

Kulturë & Art

SHKA “Bresana” fituese e tri çmimeve në Hasi Jehon 2021

SHKA “Bresna” ka fituar vendin e dytë dhe dy çmime tjera në edicionin e sivjetem të festivalit Hasi Jehon. SHKA “Bresana” nga Opoja ishte pjesmarrës e festivalit Hasi Jehon e performoi natën e parë të këtij festivali, i cili organizohet nga SHKA Malsori në fshatin Gjonaj të Hasit. SHKA “Bresana”…

Kulturë & Art

Po renovohen objektet kulturore në Komunën e Dragashit (Foto)

Komuna e Dragashit, konkretisht Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport po vazhdon të renovojë objektet kulturore në Komunën e Dragashit, përveç pastrimit të hapësirës, në të gjitha këto objekte po bëhet funksionalizimi i tyre si dhe riparimi i tyre në bazë të nevojës. Kjo nismë cilësohet si një nisme tejet…

Kulturë & Art

Premier projekti muzikorë kushtuar trevës së Opojës(Video)

Këngëtari i mirënjohur i muzikës popullore Nikoll Gjini nga Prizreni se fundi ka publikuar projektin e tij muzikorë me titull “Opoja”. Nikoll Gjini për redaksinë tonë thotë se ndjehet shumë krenarë që ka miq nga Opoja dhe për ketë në shenjë falënderimi e respekti ka pregaditur ketë projekt muzikor për…

Kulturë & Art

“Opoja Vallëzon” edicioni i dytë, grupet pjesmarrëse dhe informacione rreth organizimit

Në komunën e Dragashit po organizohët edicioni i dytë i festivalit mbarkombëtar folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, festival ky me karakter garuës në të cilin do marrin pjes dhjetra ansamble e shoqeri nga mbar trojet shqipetare. Festivali mbarkombëtar folkloriko-burimor “Opoja Vallëzon”, i cili organizohet nga “SHKA Bresana” dhe Drejtorati për Kultur, Rini…

Kulturë & Art

Daullexhiu nga Opoja që njeh shpirtin e secilit valltar

Rizah Mangjuku: “Dasma pa tupanë është si nusja pa vesh e pa sy, thuhet në popull. Nga shumica e daullexhinjve që ka Prizreni, Rizah Mangjuku nga Opoja dallon nga të tjerët. Ai thekson, për redaksin e portalit, se këtë zeje e ka trashëgim nga stërgjyshi i tij, kurse zanatin e…