Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Përditshmëri

Ekonomi

60 mijë aplikime për shtesat e fëmijëve

60 mijë aplikime për shtesat për fëmijë janë bërë deri tani, njofton Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve. Aplikimi është i hapur për të gjithë fëmijët e lindur në periudhën 2015-2021 nga 11 shtatori i këtij viti, shkruan Gazeta Sinjali. Siç është njoftuar më parë nga kjo ministri, lehonat do…

Ekonomi

Raporti i Bankës Botërore: Kosova po rimëkëmbet shpejt pas pandemisë

Infuzioni që ia dhanë mërgimtarët këtë verë ekonomisë së Kosovës, ndikoi në rimëkëmbjen e shpejtë nga dëmet pandemike, njofton KlanKosova. Ardhja masive kësaj vere e diasporës është faktori kryesor i rritjes ekonomike sivjet. Banka Botërore po parasheh 7.1 përqind zgjerim të aktivitetit ekonomik, pas dëmeve që shkaktoi pandemia vitin e…

Ekonomi

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Edhe pronarët e druve, lëndës kryesore të ngrohjes te shumica e banorëve të kryeqytetit, në këtë sezonë paradimërore kanë përcjellur trendet e ngritjes së çmimeve të karburanteve dhe produkteve të tjera energjetike në tregjet botërore dhe të vendit. Drutë në Prishtinë sivjet janë duke u shitur me çmime ndjeshëm më…

Lifestyle

Shëndetësi

Në Spitalin e Prizrenit nuk ka pacientë me Covid-19

Në Spitalin e Prizrenit nuk është duke u trajtuar asnjë pacient më Covid-19. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës. Ndërsa, është bërë e ditur se në tërë Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim janë 57 pacientë, 24 me…

Shëndetësi

Vijnë në jetë 26 fëmijë në Prizren

Në spitalin e Prizrenit gjatë tri ditëve të fundit janë realizuar 26 lindje. “Raporti i lindjeve ne spitalin rajonal te Prizrenit 05.07.2021 Lindje 9 S.c 3 Mashkuj 4 Femra 3 06.07.2021 Lindje 7 S.c 3 Mashkuj 4 Femra 3 07.07.2021 Lindje 10 S.c 5 Mashkuj 6 Femra 4 Teuta Gurgushka…

Shëndetësi

Vijnë në jetë 162 fëmijë në Prizren

Gjatë 20 ditëve të fundit janë realizuar 162 lindje në Spitalin e Prizrenit. Siç thuhet në njoftim, në mesin e të lindurve janë 90 meshkuj e 74 femra, shkruan 04 Online. “Raporti i lindjeve prej dates 01.06.2021 deri ne daten 20.06.2021 vijon: 162 Lindje 56 S.c 90 Mashkuj 74 Femra…

Mishmash kohe !

Ministria e Shendetësis së bashku me Ministrinë e Arsimit me rekomandim të IKSHP-së ka vendosur që viti i ri shkollor të shtyhet edhe për dy javë pra deri më 26 shtator. Tani bëhen 13 ditë që kur duhej të fillonte mësimi. Janë bërë shtyerje për një periudhë 13 ditore edhe…

Rrugëtim historie!

Jam ulur dhe po shkruaj, jo si zakonisht e jo si në çdo shkrim tjetër, por kësaj here për një falenderim, një falenderim i cilin duhet bërë çdo ditë, falenderim që ua kemi borxh e që nuk mund ta kthejmë asnjëherë. Por së paku të mundohemi t’u japim rrespektin, vendin…

BRODI – FSHATI JUGOR I BLEGTORISË DHE I TURIZMIT

Shtegtime nëpër Atdhe (CXIV) Fshati i dytë më jugor i Kosovës është Brodi i Gorës, në komunën e Sharrit (Dragashit). Ndodhet i rrethuar me male të larta e të bukura të Sharrit, në një terren të ngushtë, nga ku përvijohet lumi e kthjellët dhe rruga gjarpërore mes për mes fshatit….

Neglizhimi i historisë, gabim i pafalshëm…!

Në vendet ku po jetojmë po shihet çdo ditë e më shumë mospërfillja e një shkence shumë të rëndësishme siç është Historia . Kjo po ndodhë më shumë nga mosinteresimi dhe neglizhenca e shtetit ndaj saj . Kur flasim për shtetin shqiptar si atë të Kosovës dhe të Shqipëris, nuk…

Opojës i shtohet edhe një doktor i ri i shkencave!

Bashkëvendësi ynë Muhamir (Salim) Shyqeriu nga fshati Bresanë, është i doktoruari i radhës nga Opoja. Ai më 6 tetor 2021 ka mbrojtur me sukses të lartë punimin e doktoratës me titull “Vlerësimi me metoda të bioteknologjisë i kategorive të ndryshme të ndotjeve mbi popullatat fitoplanktonike dhe ato peshkore të zonës së Linit, Pogradec”….

Ishin nxënës në vitet e 60-ta sot vizituan shkollën “Sezai Surroi” në Bellobrad pas 6 dekadave

Shkolla fillore “Sezai Surroi” nē Bellobrad vizitohet nga dy ish-nxënës të saj, të cilët pas shumë viteve vizituan këtë shkoll tashmë edhe objetin e ri shkollore, ndersa shprehen tejet falënderues për mikëpritjen e ngroht nga drejtori si dhe stafi i shkollës. Edhe pse kanë kaluar më shum se gjashtë dekada…

Biografia e Heroit të Kosovës Ilmi Bahtjari-Oçalani

Ilmi Bahtijari, i lindur në fshatin Blaç, komuna e Sharrit ka rrjedhur nga një familje me tradita patriotike. Përplasjen e parë me pushtuesin serb, Ilmiu e kishte pasur qysh si nxënës I shkollës së mesme. Si përkrahës i demonstratave të vitit 1981, Ilmiu përjashtohet nga shkolla për ta vazhduar të…

31 vite nga vrasja e Vahidin Hajrizit në armatën popullore të Jogusllavisë

ME RASTIN E 31 VJETORIT TË VRASJES NË ARMATËN POPULLORE TË JUGOSLLAVISË (APJ) Përkujtojmë: “DËSHMORIN E KOMBIT” Vahidin (Xhimshid) Hajrizi nga Kuklibegu: Vahidin Hajrizi u lind më: 22. 10. 1969 në Kuklibeg. Shkollën fillore e kreu në Bresanë, kurse të mesmen e vazhdoi në Dragash, në gjimnazin “Emin Duraku”. Gjatë…