Regjistrohu

* Ju do të merrni lajmet dhe azhurnimet më të fundit në kohë rekord!

Arkivi

*Lajmet janë të renditura në bazë të datës së publikimit. Për më shumë nga arkivi i televizionit këtu – ARKIVI.

Duke përdorur faqen tonë të internetit, ju pranoni të përdorni cookies.

Përditshmëri

Sport

Amir Rrahmani pozitiv me COVID-19, i mungon Kosovës

Një tjetër lajm i keq për Kosovën. Amir Rrahmani ka rezultuar pozitiv me COVID-19 pas testeve të bëra sot. Sipas mediumit italian “ilnapolista.it”, qendërmbrojtësi kosovar ka dalë pozitiv me koronavirus, së bashku me bashkëlojtarët e Napolit, Zielinski e Elmas dhe një përgatitës atletik i ekipit. Me këtë rast, një tjetër…

Sport

Xherdan Shaqiri rezulton pozitiv me koronvirus

Futbollisti i Liverpool, Xherdan Shaqiri ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e kanë dhënë mediat në Zvicër që kanë treguar që Shaqiri tashmë është në izolim, transmeton Indeksonline. Kombëtarja e Zvicrës e ftoj Shaqirin për ndeshjet e tetorit, por duket se nuk mund të llogaritë në të. Kosovari nuk u…

Ekonomi

Zv.ministri i Financave paralajmëron ulje të pagave në sektorin publik

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi ka paralajmëruar uljen e pagave në sektorin publik. Krasniqi ka thënë se për të shpëtuar sektorin privat në Kosovë, ai ka një ide tjetër, që nuk përjashton mundësinë e uljes së pagave në sektorin publik. Ai ka thënë se Qeveria duhet të vendosin nëse duhet…

Lifestyle

Shëndetësi

Ministri Armend Zemaj vizitoi, Klinikën e Onkologjisë në QKUK

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj gjatë ditës së sotme ka vizituar Klinikën e Onkologjisë në QKUK ku është mirëpritur nga Dr. Ilir Kurtishi. Zemaj në nje postim të publikuar në rrjetin social Facebook thotë se përkushtim ynë është të sigurojmë paisje moderne për trajtimin gjithëpërfshirës të të gjithë pacientëve me…

Kosova

Komuna e Prizrenit fillon realizimin e testeve serologjike

Prej sot në Qendrën e Mjekësisë Familjare 1, qytetarët e komunës së Prizrenit do të mund të bëjnë teste serologjike për COVID-19. Këto teste që bëhen përmes gjakut, tregojnë nëse personi është ose ka qenë i infektuar me koronavirus dhe pasqyrojnë imunitetin e popullatës, që rrjedhimisht do të ndihmojnë në…

Kush në të vërtetë e ndau Gorën?

(Shkrim me shkas, i motivuar nga shkrimi i prof. Sadik Idrizi me titull “Ndoshta nuk e keni ditur, ose kush e ndau Gorën?”, i publikuar në profilin e tij në facebook më 20 gusht 2020.) Shkruan: Demir Reshiti* Ditë më parë, profesor Sadik Idrizi, njëri nga pionierët e boshnjakizimit të…

Historia Jonë po shtrëmbërohet!

Gjdo ditë e me tepër po vije duke u shtrëmbëruar Historia e Kosovës por edhe e Shqiptareve në përgjithësi. Është për tu ardhë keq se si përbuzë dhe hidhet poshtë , e kaluara jonë e lavdishme . Nuk duhet të shkojë shumë larg në Histori për të shikuar se si…

I ngopuri, nuk ia din të uriturit

Eroll Venhari Të zgjedhurit e popullit duke punuar për interesa klandestine dhe interesa për politika ditore vazhdojnë të dëmtojnë zgjedhësit/qytetarët e tyre. Ligji për rimëkëmbjen ekonomike sërish nuk kaloi, si pasojë e jo seriozitetit të deputetëve dhe si pasojë e politikave për konsum ditor të partive politike. Sërish qytetarët e…

Qeveri e dështuar dhe e pa përgjegjshme ndër vite

E di që ka të atill që mundohen nepermjet këtij reagimi të me ofendojnë apo edhe të me kritikojnë në forma të ndryshme por që ju them se nuk mërzitem fare për ato që thoni. Ata të cilët me kritikojnë ose me ofendojnë me shumë bindje e them se janë…

Profesoresha Manjola Brahaj sjell botimin e katërt me poezi!

Poetja dhe profesoresha tashmë e njohur Manjola Brahaj, vjen me librin e saj të katërt me poezi. Pas “Vajtimit të Kalipsosë” , “Na nuk jena t’ktuhit” dhe “Çka nuk tregohet nuk ka ekzistue” vjen “Ama ni lak”. Një përmbledhje me 50 poezi të shkrimtares e cila vjen si pjesë projekti…

Fillon punën stomatologu i ri në QKMF Dragash

Në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Dragash nga muaji mars kur u pensionua dr. Sefer Skenderi, reparti stomatologjisë nuk kishte mjek, ndersa nga atëher detyrën e ushtruan dy asistent që janë pjes e QKMF-së. Me kërkesën e drejtorit të QKMF-së në muajin korrik u hap konkurs nga komuna e Dragashit…

Djaloshi nga Opoja rrëmben vendin e tretë në garën për Çiklizëm në Kosovë

Federata e Çiklizmit në Republikën e Kosovës ka organizuar edhe sivjet garën e Çiklizmit, pjesëmarrës të së cilës ishin mbi 40 garues nga e mbarë Kosova. Nder tre më të shpejtit e kësaj gare është edhe Jetmir Hakiu nga fshati Bresanë nga komuna e Dragashit i cili arriti ta përfundoj…

Poetët opojarë nuk i ndal as Pandemia!

Këto ditë doli nga shtypi libri me titull”Një komb e një flamur” i autorit Miftar Tërshnjaku nga fshati Pllavë i Opojes me punë të përkohëshme në Austri. Libri përmban poezi që shpalojnë ndjenjat e poetit, mallin për atdhe, dashurinë ndaj atdheut, historisë kombëtare dhe atdhetarëve që u bënë pjesë e…