Perktheu dhe pershtati nga turqishta : Batjar Halili

Vende unike dhe mbresëlënëse ku mund të qëndroni vetëm me libra: bibliotekat më të famshme botërore.

Ne kemi listuar bibliotekat që ju keni për të admiruar sapo t’i shihni ato dhe një ditë ju duhet t’i vizitoni.

Biblioteka Publike e Stokholmit / Suedi

Biblioteka Publike e Stokholmit, e cila ka shërbyer që nga viti 1928, konsiderohet të jetë një nga ndërtesat më të shquara të qytetit. Në Bibliotekën Publike të Stokholmit, bibliotekën e parë me një sistem të hapur të raftit në rajon, ku njerëzit kanë mundësinë të blejnë librat që duan pa kërkuar ndihmë nga bibliotekat e tjera. Duke udhëtuar lirshëm në një strukturë kaq të mrekullueshme, do të jeni në gjendje të eksploroni çdo libër që ju intereson dhe t’i jepni vetes mundësi të ndryshme.

Bibloteka Klementinum / Republika Çeke

Gjendet në Pragë dhe është hapur në vitin 1722. Biblioteka impresionon vizitorët me arkitekturën e saj të mrekullueshme baroke. Biblioteka është shtëpia e një koleksioni madhështor të librave, me mbi 20,000 vepra. Biblioteka Klementinum, që konsiderohet Biblioteka Kombëtare e Republikës Çeke, është një nga strukturat që duhet të vizitohet për veprat e saj dhe arkitekturën tërheqëse. Punimet  e tavanit të bibliotekës janë bërë nga Jan Hiebl.

Reading Room Portugali / Brazil

Bibliotekë, e cila u ndërtua nga emigrantët portugezë në Rio de Janeiro, daton në vitet 1830. Kjo bibliotekë e çmuar, e bërë nga portugezët jashtë vendit të tyre, duket si një katedrale. Vetëm duke e kthyer kokën tuaj, imagjinoni veten midis librave që shtrihen në tavan dhe në të githa  anët. Nëse jeni në rrugën tuaj në Rio de Janeiro në një ditë, ne shpresojmë që ju të mos përfundoni udhëtimin tuaj pa vizituar këtë bibliotekë që është bërë simboli i Brazilit.

Biblioteka Sainte Genevieve / Francë

Ndërsa po flas për bibliotekat që entuziastët e librit duhet të shohin, nuk mund të harroj këtë ndërtesë madhështore që ndodhet në Paris. Kjo bibliotekë, e cila i përket shekullit të 19-të, u përfundua në vitin 1850. Sainte Genevieve, ku arkitektura është mjaft e njohur gjatë periudhës, ofron një burim të madh për vizitorët dhe studentët e universitetit. Karakteristikat arkitektonike të kësaj biblioteke elegante janë ato që magjepsin mysafirët.

Biblioteka Publike e Nju Jorkut / SHBA

Le të theksojmë nga ku ju kujtohet biblioteka e cila nuk do të jetë shumë e huaj për ju. Gjatë viteve, ndërtesa ka qenë shtëpia e shumë filmave të famshëm të Hollivudit dhe serialeve televizive. Fama e bibliotekës nuk vjen vetëm nga kjo gjë. E themeluar në vitin 1895, dihet se ka mbi 50 milionë burime dhe është vizituar nga shumë turistë gjatë gjithë vitit. Biblioteka ka një arkitekturë shumë manhitëse me tavane të lartë dhe dritare gjigante.

Trinity University Library / Irlandë

Kjo bibliotekë, e vendosur në Dublin, në kryeqytetin e Republikës së Irlandës, është ndër bibliotekat më të mëdha në botë. Me korridoret e saj prej 65 metrash, tavanet e larta dhe miliona libra, biblioteka ka mijëra libra që nuk keni mundësi të shihni kudo në shekujt e kaluar. Kjo ndërtesë madhështore me historinë e saj që daton në shekullin e 18-të, është një nga bibliotekat e cila duhet parë një herë në jetën tuaj.

Biblioteka Abbey / Zvicër

Zvicra St. Biblioteka është biblioteka më e vjetër e manastirit në Zvicër. Ndërtesa daton në shekullin e 8 dhe është shtëpia e mbi 2000 veprave të shkruara me dorë. Bibliotekë, e cila është mbrojtur me kujdes është shtuar në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Një tjetër veçori e mrekullueshme e bibliotekës është se ajo ka karakteristikat e arkitekturës madhështore rokokosë.

Biblioteka Britanike / Mbretëria e Bashkuar

Biblioteka Britanike, biblioteka e dytë më e madhe në botë, është një nga thesaret më të rëndësishme evropiane në Evropë. Biblioteka, e cila ka një numër të jashtëzakonshëm burimesh, përmban libra, vizatime, harta, dorëshkrime, revista dhe shumë sende të tjera që u përkasin vendeve ose gjuhëve të ndryshme. E themeluar në vitin 1773, ndërtesa pret edhe vizitorë të shumtë çdo vit. Biblioteka britanike është ndalesa jonë e fundit në Londër, ku entuziastët e librit do të kënaqen përgjatë udhëtimit në Londër.

Duchy Library / Gjermani

E njohur si Biblioteka  Anna në Weimar, Gjermani për më shumë se treqind vjet, ajo u riemërua si biblioteka Kent Duchess Anna Amalia në vitin 1991. Salla e famshme e stilit rokoko u dëmtua në vitin 2004 nga një zjarr. U riparua tri vjet më vonë dhe u rihap.

Biblioteka e Universitetit / Holandë

Vlen ta shihni nëse nuk jeni student në Universitetin Teknik në Delft, Holandë. Pjesa më e habitshme e strukturës është ana e lartë e ndërtesës, duke u ngritur mbi trapezin e mbuluar me bar. Në verë, studentët grumbullohen këtu në mesditë. Koni që ngrihet nga mesi i strukturës është 42 metra i lartë. Brenda, biblioteka ka katër kate.

Biblioteka Joanina / Portugali

Në vitin 2013 gazeta britanike The Daily Telegraph e shpalli Biblioteca Joanina në Coimbra, Portugali, një nga bibliotekat më emocionuese në botë. Sot, është një bibliotekë universitare, Biblioteka Joanina, merr emrin nga ish-mbreti Joao, i cili urdhëroi ndërtimin e saj. Biblioteka, ku të gjitha raftet i janë bërë prej druri me ngjyrë të zezë, tani është pjesë e Fakultetit Juridik.

Biblioteka e Aleksandrisë / Egjipt

Biblioteka e Aleksandrisë, një nga bibliotekat më të famshme në botë, u shkatërrua nga një zjarr që ndodhi rreth 2.000 vjet më parë. Para zjarrit, biblioteka vlerësohet të ketë pasur një sasi të madhe informacioni të ruajtur në rreth 490,000 rrotulla papirusi. Biblioteka, e cila u rindërtua nga qeveria egjiptian,e duke shpenzuar 220 milionë dollarë, u vu në shërbim në vitin 2002.

Biblioteka e Manastirit të Shën Gallerit / Zvicër

Në pjesën historike të bibliotekës, e cila është një ish-bibliotekë manastiri në qytetin e Shën Gallenit në Zvicër, është e mundur të shohësh vepra me shkrim prej 300 vjetësh. Biblioteka, e cila është ndërtesa më e vjetër e manastirit St.Galler të Evropës, është shtëpia e një qyteti të Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s në vitin 1983.

Biblioteka e Lartë e Berlinit / Gjermani

Kjo bibliotekë në Berlin quhet ‘Brain’ për shkak të formës së saj që i ngjan një kokë njeriu. Biblioteka e Fakultetit Filozofik të Universitetit të Lirë të Berlinit nuk ishte vetëm për studentët, por edhe për vizitorët që ishin të interesuar në arkitekturë. Ndërtesa, e projektuar nga arkitekti i mirënjohur ndërkombëtar Norman Foster, u hap në vitin 2005.

Biblioteka Kombëtare e Kinës / Kina

Biblioteka Kombëtare e Kinës është një nga shtatë bibliotekat më të mëdha në botë me mbi 30 milionë libra dhe materiale. E ndërtuar në vitin 1809 si Biblioteka e Kryeqytetit, ndërtesa u quajt Biblioteka e Pekinit më 1928. Në vitin 1998, emri i saj u riemërua në Biblioteka Kombëtare të Kinës.

Biblioteka Ateneo / Argjentina

Ateneo në Argjentinë, është një librari dhe jo një bibliotekë. Hapur në 1919 si një teatër, ndërtesa u shndërrua në një kinema në fund të viteve 1920. Libraria u zhvendos këtu në vitin 2000. Vizitorët në librari ulen në karrige në sallat e vjetra të teatrit, lexojnë librat e tyre dhe marrin ëmbëlsirat e pinë kafen në skenën e vjetër.

Biblioteka e Madhe e Stambollit

Qendra e Kërkimeve Islame (ISAM)

Monument Islamik në Turqi, një nga qendrat më të plota kërkimore në fushën e shkencave sociale për studime islame. ISAM, e vendosur në Üsküdar, është një ndërtesë shumë e gjerë dhe e këndshme. Ju mund të vizitoni bibliotekën shtatë ditë të javës.