Depuetet:Hatim Baxhaku zëvendëson Anton Qunin, Xhavit Uka -Avdullah Hotin

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur mbledhjen e parë në përbërjen e re, pasi 10 anëtarët e këtij institucioni u betuan para Presidentit të Republikës të enjten, raporton Ekonomia Online.

Vendimi i parë i kësaj përbërje ishte zëvendësimi i deputetëve të Kuvendit të Kosovës që u bën ministra.

Ata që u zëvendësuar pesë kandidatë janë nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), po kaq nga radhët e subjektit politik Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe një nga Nova Demokratska Stranka.

Këta janë emrat e deputetëve të rinj:

VETËVENDOSJE

Enver Haliti zëvendëson Albin Kurtin

Alban Hyseni zëvendëson Glauk Konjufcën;

Arta Bajralija zëvendëson Albulena Haxhiun;

Fitim Haziri zëvendëson Arben Vitia dhe

Eman Rrahmani zëvendëson Haki Abazin.

LDK

Hatim Baxhaku zëvendëson Anton Qunin;

Fidan Rekaliu zëvendëson Lumir Abdixhikun;

Xhavit Uka zëvendëson Avdullah Hotin;

Besa Gaxherri zëvendëson Hykemete Bajramin dhe

Shkumbin Gashi zëvendëson Besian Mustafën.

NOVA DEMOKRATSKA STRANKA

Zikreta Aliti zëvendëson Emilija Redžepi.