Liverpooli dhe Napoli zhvillojnë ndeshjen kryesore në kuadër të Grupit C të Ligës së Kampionëve.

Nuk ka dyshim se ky është ndër ata që njihen si “grupi i vdekjes” dhe xhiroja e fundit do të vendosë se cilat skuadra do të kualifikohen në të tetën e finales në garën më të madhe evropiane për klube.

Aktualisht, lider i grupit është Napoli me nëntë pikë, derisa Liverpooli pozicionohet në vend të tretë me gjashtë pikë.

Skuadrës italiane i mjafton barazimi për të vazhduar tutje, por edhe humbja me një gol diferencë pasi të ketë shënuar.

Nga ana tjetër, ekipi anglez duhet doemos të fitojë, edhe atë me rezultat 1-0 apo me dy gola epërsi nëse të dyja skuadrat shënojnë gol (3-1, 4-2 e kështu me radhë).

Formacioni startues i Liverpoolit: Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson; Wijnaldum, Hendersen, Milner; Salah, Firmino, Mane.

Banka rezervë e Liverpoolit: Mignolet, Fabinho, Lovren, Keita, Sturridge, Shaqiri, Origi.

Formacioni startues i Napolit: Ospina; Maksimovic, Albiol, Koulibaly, Mario Rui; Callejon, Allan, Hamsik, Fabian; Mertens, Insigne.

Banka rezervë e Napolit: Karnezis, Hysaj, Ghoulam, Diawara, Zielinski, Ounas, Milik.