Ditët e para të muajit nëntor do të jenë me mot të ngrohtë dhe vranësira.
Në fundjavë nga Atlantiku një tjetër anticiklon nga ishujt e Azoreve do të depërtoj përgjatë Evropës qendrore dhe mbi rajonin tonë, ndërkohë masa të ngrohta ajrore nga Afrika veriore vazhdojnë të shtrihen mbi vendin tonë, që do të favorizojnë rritje të temperaturave dukshëm mbi vlera mesatare.
Temperaturat e ajrit, do të rriten ndjeshëm mbi vlera mesatare.
Minimalet do të luhaten nga 9 deri në 13 gradë Celsius, e maksimalet nga 23 deri në 24 gradë Celsius.
Do të fryjë erë mesatarisht e fuqishme nga jugu-juglindja 5-12m/s. Shtypja atmosferike gradualisht do të zbres në vlera normale.