Milani kualifikohet në finale të Kupës së Italisë pas triumfit ndaj Lazios

0
34

Milani ka fituar ndaj Lazios në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Kupës së Italisë dhe kështu preku finalen pas akordimit të penalltive.

Ishte një lojë e mirë nga të dy anët, por vendasit tentuan më shumë drejt portës kundërshtare.

Thomas Strakosha duke filluar një aksion në derbin ndaj Milanit (Foto: Getty Images)

Pjesa e parë i takoi Lazios, ndërsa shansin më të mirë e kishte Ciro Immobile në minutën 36-të.

E dyta filloi me atë të Davide Calabrias, por Thomas Strakosha bëri një pritje të mirë.

Hakan Calhanoglu në tentim për të shënuar në portën e Donnarummas (Foto: /Getty Images)

Katër minuta më vonë kishte mundësi të bukur Hakan Calhanoglu pas topit të bukur nga Giacomo Bonaventura.

Pasi koha e rregullt përfundoi pa gola, ashtu si dhe vazhdimet dhe fituesi u kërkua nga penalltitë.

Lucas Leiva gjatë një dueli me Patrick Cutronen (Foto: Getty Images)

Në penallti fitoi klubi nga Milano me rezultat 4-5 pasi Gianluigi Donnarumma bëri disa pritje fantastike të penalltive.

Në finale Milani do të luajë kundër Juventusit që u kualifikua duke triumfua ndaj Atalantas në gjysmëfinale. /Telegrafi/

PËRGJIGJU